agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2012, 11:00   #61
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Uyarınız için teşekkürler.

Bir daha çok dikkat edeceğim.
Başlık çorbaya dönünce ben de karıştırıyorum.

Bundan sonra sadece bana doğrudan sorulan sorulara ya cevap veririm ya da susma hakkımı kullanırım.

Kafa yorupcevap yazanda kabahat haklısınız.
Sayın Preacox,

Ben dahil, buradaki bir çok arkadışımız sizin bilgi ve tecrübelerinizden yararlanıyor ve saygı duyuyoruz.

Ben sadece yanlış bir anlaşma sonucunda tarafınızdan "ortalığı karıstırmak" gibi bir ithama maruz kalınca doğal olarak kendimi savunma ihtiyacında kaldım ki, bunu da anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.

Sizi kırmak, küstürmek gibi bir amacım yok, olamaz.

Saygılarımla

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 15:42   #62
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Saksı harcında sorun olan kişi benim, soruyu ilk soran kişi de benim doğal olarak...
Sağolsun musk arkadaşımız ilgilendi bildiği kadarıyla cevap verdi, yardımcı olmaya çalıştı ama
Sayın Preacox sizin uslubunuz çok kaba, bazı şeyler hakkında elbette bilgi sahibisinizdir, saygı duyarım ama bu size insanları türlü şekillerde yerme hakkı vermez.
ben bu foruma çok vakit geçiriyorum çok değerli insanlardan çok faydalı bilgiler ediniyorum,
bilgiye elbette saygım var ama haksızlığa tahammül edemiyorum ben malesef.
Keşke bende herkes gibi ''haklısınız hocam'' deyip susabilsem...

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 19:57   #63
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Saksı harcında sorun olan kişi benim, soruyu ilk soran kişi de benim doğal olarak...
Sağolsun musk arkadaşımız ilgilendi bildiği kadarıyla cevap verdi, yardımcı olmaya çalıştı ama
Sayın Preacox sizin uslubunuz çok kaba, bazı şeyler hakkında elbette bilgi sahibisinizdir, saygı duyarım ama bu size insanları türlü şekillerde yerme hakkı vermez.
ben bu foruma çok vakit geçiriyorum çok değerli insanlardan çok faydalı bilgiler ediniyorum,
bilgiye elbette saygım var ama haksızlığa tahammül edemiyorum ben malesef.
Keşke bende herkes gibi ''haklısınız hocam'' deyip susabilsem...
Burda bir iki bilgili hocalarımız var. Ve bu tarz polemikler yüzünden hocaların birbirine kırdırılma safhasına kadar polemikler yaşadık sanırım musk da bunu farketti. Siz farketmediniz ise "haklısınız hocam" demeniz de gerekmez.

madem substrat sorunu yaşadınız o zaman kaynağını yazın ben torf renk verir diyorum siz nerden ne harç aldınız onu yazın.
Siz çok vakit geçirebilrisiniz forumda ancak ben bilgimi harcıyorum burda.

Ve hiç gerekmediği halde üslubum tartışılıyor tavrım kritize ediliyor. Bana ders vermeyin sadece objektif olarak sorunlarınızı yazın cevaplıyayım.
Bunu da ben artık sadece bana hitaben yazılan yazılarda yapıcam olmadı susacam. yıllardır bu başlıklarda emek harcedım ancak çok vakit harcadığınız halde torfun renk verebileceğini kabuğun renk verdiğini bulamamızın sebebi bu muhabetlerdir.

Saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 20:42   #64
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Burda bir iki bilgili hocalarımız var. Ve bu tarz polemikler yüzünden hocaların birbirine kırdırılma safhasına kadar polemikler yaşadık sanırım musk da bunu farketti.

Saygılarımla
Sayın Praecox,

Uzatmak istemiyorum ama uzuyor. Ben bir şey farketmedim. Zaten farkındayım.

Bilginiz ve paylaşımlarınız münasebetiyle size karşı saygılı olmaya çalısıyorum ancak karşımdaki kişiden de (hoca sıfatını kazanmış olsa dahi) aynı saygıyı beklemek en doğal hakkım.
Yukarıdaki satırlarınızda şahsıma karşı haksız yere hiç yoktan ithamda bulunduğunuz halde, bu konuda tek kelime etmediniz. Halbuki biraz hoşgörülü olup bir iki gönül alıcı söz söylemek size de sıfatınıza da bir şey kaybettirmez aksine kazandırır. En azından bu saçma sapan konu buralara kadar gelmezdi. Ama nedense ısrarla kırıcı olmayı seçiyorsunuz.

Siz bu sekilde soru soranlara agresif davranırsanız o zaman kimse bir sey sormaz, soramaz. Bu da forumun amacına ters düşer. Bizler bir şeyler öğrenmeye geliyoruz, siz ve sizin gibiler bilgilerini bizlerle karşılıksız paylaşıyorsunuz, teşekkür ederiz ama! birileri bunu yapıyor diye hiç bir zaman karşısındakine karşı kırıcı, ezici olma hakkını kendinde görmemeli. -diyor ve bu konuyu kendi açımdan bir daha açmamak üzere kapatıyorum.

*Bu satırları özel msg olarak gönderecektim ancak profili ayarlarınız buna müsade etmediğinden buraya yazmak zorunda kaldım.

Saygılarımla

Düzenleyen musk : 15-03-2012 saat 20:47 Neden: imla
Eski 15-03-2012, 22:04   #65
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Bu kadar gereksiz konuşmalara neden olan,
kullandığım çiçek çoşturan marka orkide toprağı cocopeat karışım imiş, içerisinde torf yok ama bol lifli bir karışım, dolayısı ile çok su tutuyor...
Ben orkide toprağı almadan önce araştırdım ama yinede böyle bir hata yapıp almış bulundum.
Belki benim gibi benim gibi acemilere bir faydam olur diye yazıyorum.
Saygılar.

Asya_lotus beğendi.
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 17:53   #66
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın musk,

sizi kırıcı bir şey yazdığımın farkında değildim. Çok neutral olduğumu zannediyorum. Beni yazılarımla değil ama şahsen tanıyanlar daha değişik düşünüyorlar. Sanırım yazı şeklimde bir sorun var. Kimseyi kırmak gibi bir çabam yok. Kırıcı değil de "ayık" (nüchtern) yazılar/cevaplar yazmıya çalışıyorum. Gereksiz mesajlar beni şu bağlamda rahatsız ediyor; hâla çiçek sapının nerden keseceği gerektiğinin soruları, hâla keiki nin ne olduğunu nasıl oluşacağı konusunda eski gönderileri okumadıkları için sorulan sorulardan dolayı şişen başlıklar beni üzüyor.
Ancak forum üyelerinin çoğunu bu tarz dialoglar hoşuna gidiyorsa saygı duyar susarım.

Alıntı:
(hoca sıfatını kazanmış olsa dahi)
bu sıfatı ben kendime yapıştırmadım. Sadece beni sanalda da tanıyan ancak reelde tanıyanlar VERDİ.

Özel ayarlarımı bilemiyorum bana genelde özel mesaj geliyor ama yine bilahare bakarım.

Saygılarımla

B.Unver beğendi.
Eski 17-03-2012, 18:33   #67
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Sayın Praecox,

Ben o okunuyu çoktan unuttum.
Biz şimdi orkidelerimize, çiçeklerimize yaklaşan baharımıza bakalım

Hocalık konusuna gelince. İtiraz babında yazılmadı zaten ve sahsen bir çok arkadışımız gibi ben de bu sıfatın hakkını fazlasıyla verdiğinizi düşünüyorum.

Saygılarımla.

Eski 11-06-2012, 15:01   #68
Ağaçsever

zeyuna's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
Sn. Praecox,
Saksı harcının sterilizasyonu için fırınlamadan bahsetmişsiniz. en son saksı harcı fırınlamamda harcı yakıp fırını da bozduğum için (derece ve sürede yanlışlık yapmışım), belki komik olacak ama merak ediyorum acaba harcı kaynatmak bir seçenek olabilir mi?

Bir de daha önceden kısmen yanan harcı kullanmamda bir sakınca olur mu?

zeyuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 16:35   #69
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyuna Mesajı Göster
Sn. Praecox,
Saksı harcının sterilizasyonu için fırınlamadan bahsetmişsiniz. en son saksı harcı fırınlamamda harcı yakıp fırını da bozduğum için (derece ve sürede yanlışlık yapmışım), belki komik olacak ama merak ediyorum acaba harcı kaynatmak bir seçenek olabilir mi?

Bir de daha önceden kısmen yanan harcı kullanmamda bir sakınca olur mu?
Birkaç değişik yöntem var. 120°C derecede sadece 20 dk. Fırının termostatlarının hysterez aralığı fazla olabileceğinden fırını 120°C ayarlayıp bir kaç dk sora kapatıp soğuyana dek fırında bırakabilirsiniz. Bu sürede fırının kapağını açmayın.
Ufak miktarlar için microdalgayı da tavsiye etmiştim.
Büyük miktarları saydam büyük nylon torbalarda solarizayon da uygulıyabilirsiniz.

Yanmış ağaç kabuklarını da kullanabilirsiniz. Zira sonuçta doğal yaşamlarında orkidelerin geliştiği ağaçlarda kömürleşmiş kabuklara da rastlanmıştır, ondan dolayı da saksı harçlarına bir miktar mangal kömür (aktif kömür de) eklemekteyiz.
Kömür her hali ile patogenleri bastırma özeliği taşırlar.

nrkrkmz ve SAGEN beğendi.
Eski 03-01-2013, 09:05   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Yeni aldığım 6 adet orkideler için evde toprak hazırlamak istiyorum,tava da kızarmış içini yediğimiz kestane kabukları da dahil etsem zararı olurmu?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 19:59   #71
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Haftasonu zeytin toplamaya gittiğimizde, komşu bahçedeki çam ağacının dibinden dökülen kabuklardan topladım Önce oksijenli su ve çeşme suyu karışımında bekletip yıkadım sonra da 180 derece fırında 30 dk beklettim. Şimdi kullanıma hazır bekliyolar. (tabii yine hanımla papaz olduk )

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 20:14   #72
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Haftasonu zeytin toplamaya gittiğimizde, komşu bahçedeki çam ağacının dibinden dökülen kabuklardan topladım Önce oksijenli su ve çeşme suyu karışımında bekletip yıkadım sonra da 180 derece fırında 30 dk beklettim. Şimdi kullanıma hazır bekliyolar. (tabii yine hanımla papaz olduk )
Çok uğraşmayın dostum ya
sadece yıkamak ya da sadece fırınlamakta yeter.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 14:47   #73
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Olsun olsun neme lazım böcük falan yaparda uğraşırız sonra.

Eski 19-01-2013, 21:15   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Arkadaşlar merhaba,
Biri eski ikisi yeni aldığım phal.lerimin saksı harçlarını acil değiştirmem lazım. Birisinin durumu ağır bilerek aldım resmen, çok güzeldi. Ancak hindistan cevizi torfu hariç piyasadan internet de dahil alıp güvenle kullanabileceğim, kullandığınız marka veya internet sitesi bilgisine ihtiyacım var. Umarım doğru yere sordum, henüz yeniyim orkide konusunda iyi ve doğru kaynakları bilmiyorum malesef.

Şimdiden herkese teşekkür ederim,
Saygılar.

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 23:37   #75
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Alışveriş bölümünde satış yapan arkadaşlar var.

Denizardacan beğendi.
Eski 20-01-2013, 23:55   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Teşekkür ederim Orkun bey,
Ben de mesajı yazdıktan sonra ya bir bakıyım belki satış vardır dedim, varmış.

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 23:21   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
orkide harcı

merhaba arkadaşlar,
phalaenopsis harcı hazırlamayı düşünüyorum ama bazı bilgilere daha ihtiyacım var.
çam kabuklarının reçinesini kaybettiğini nasıl anlarız
yapacağım karışıma mangal kömürü de koymayı düşünüyorum ama büyüklükleri nasıl olmalı?
aynı şekilde ponza taşının büyüklüğü nasıl olmalı?
son olarak 4 ölçü çam kabuğu, 1 ölçü ponza taşı, 1 ölçü kömür nasıl bir karışım olur? saksı dibine strafor köpük te koymayı düşünüyorum.

kuzzeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 23:28   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2015
orkide

Merhabalar sitenize yeni üye oldum.Forumdaki bilgiler çok yardımcı oldu.Ben de bir orkide severim,bir tanesini öldürünce yenilerine cesaret edemedim biraz bilgi edinmek istedim
Orkidemin nemini korumak için yanında soğuk buhar makinası bile çalıştıdım.
Torrak olarak çürümeye başlamış kestane kütüğü parçalarını kullandım. sterilizasyon yapmamıştım,önce en ortadaki yaprak dibinden çürüdü sonra kökler çürüdü.
Acaba kabukları fırınlasam kestane ağacı parcaları işe yararmı?

sev-gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 21:57   #79
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sev-gül Mesajı Göster
Merhabalar sitenize yeni üye oldum.Forumdaki bilgiler çok yardımcı oldu.Ben de bir orkide severim,bir tanesini öldürünce yenilerine cesaret edemedim biraz bilgi edinmek istedim
Torrak olarak çürümeye başlamış kestane kütüğü parçalarını kullandım. sterilizasyon yapmamıştım,önce en ortadaki yaprak dibinden çürüdü sonra kökler çürüdü.
O kadar uğraşmanıza hiç gerek kalmadı artık. Orkide toprağı tüm yapı marketlerinde mevcut. Fazla pahalı da değil.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 13:43   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sev-gül Mesajı Göster
Yapı marketlerde dekoratif amaçlı satılan çam kabukları var. sterilize edilmiş. onlardan alıp küçük parçalara ayırıp, ponza taşı ve odun kömürü parçacıklarıyla karıştırıp güzel bir harç hazırlayabilirsiniz. yalnız dikkat edin orkide toprağı diye satılan kabuklardan bahsetmiyorum. onlar genelde ağacın en dıştaki çok ta verimli olmayan ince tabakasından yapılıyorlar. benim bahsettiğim 15-20 lt lik paketlerin içinde, büyük kabuk parçaları.

kuzzeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 20:54   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Orkide Toprak Harcı

Merhaba Arkadaşlar. Orkide toprak harcını kendim hazırlamak istiyorum. Bulunduğum bölgede sarıçam bulamadım. Bunun yerine Ardıç kabuğu kullansam olur mu?

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

syagdiran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 12:05   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2016
Orkide toprağı aldım su tutma gücü çok yüksek haftada bir sulamama rağmen sinek ve koku oluştuğunu fark ettim ve hemen sulamayı kestim harcı kuruttum tekrar koydum.Dışarıda satılan orkide toprakları tek başına yeterli mi içerisine kömür,perlit vs koymam gerekiyor mu?

holyhero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 16:37   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2016
merhaba, orkide hastalığı bulaşmış durumda iki orkidem var saksı değişimi yaptım topraklarına güvenemiyorum şu klasik koçtaşlarda satılan topraklardan almıştım, biraz çamurlu ve kum gibi, değiştirmemi önerir misiniz?

Barborose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 11:19   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2015
merhaba sazlık orkidesinin bakımı ve soğukluk sıcaklık şartlarını öğrenebilirmiim

asyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 11:48   #85
acs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2011
merhaba
benim avm den aldığım bir orkidenin toprağı normal çiçek toprağı yani içinde çam kabuğu yosun vs yok ne yapmalıyım orkide toprağım var değiştirmelimiyim üzerinde çiçekleri de var bozulurmu

acs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 14:20   #86
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acs Mesajı Göster
merhaba
benim avm den aldığım bir orkidenin toprağı normal çiçek toprağı yani içinde çam kabuğu yosun vs yok ne yapmalıyım orkide toprağım var değiştirmelimiyim üzerinde çiçekleri de var bozulurmu
Orkide toprağıyla hemen değiştirmeniz gerekir çünkü orkideler toprakta yetişen bir tür değildir. Bizim toprak olarak kullandığımız karışım orkide bakımını kolaylaştırmak için kullanılan bir tekniktir. Uzun bir süre orkideniz toprakta kaldıysa havasızlıktan köklerde çürüme gerçekleşmiş olabilir. Tamamen büzüşüp iplik gibi olan,beyazlık emaresi görmediğinzi kökleri kesin (zebra deseni gibi renklenme kesikliyse kesmiyorsunuz). Daha sonrasında orkidenizi şeffaf bir saksıya alın ve sulama rutininizi haftada bir 2 litre suya 1 yemek kaşığı okdijejli su olacak şekilde değiltirin. Bu orkidenizin köklerine hava gelmesine, bakteri önlenmesine katkıda bulunacak. Her evzanede bulabileceğiniz basit bir tedavi çözüm tekniğidir.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 09:36   #87
acs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Charlaux çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hemen değiştiriyorum toprağını

Charlaux beğendi.
acs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 12:35   #88
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acs Mesajı Göster
Charlaux çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hemen değiştiriyorum toprağını
Ne demek ) değişimden sonra bir süre kökleri kontrol etmek, sulamayı dozunda yapmak (1 hafta) ve yarı aydınlıkta olan bir alanda (yani güneşi görebileceği ama dibi olmayacağı bir yer) durmasına özen gösterin.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 16:11   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Merhaba,
bana hediye gelen orkideme yanlış bakım yaptığımdan dolayı köklerinde kısmi olarak çürümeler meydana geldiğini görüyorum. Zamanında ağaçlar.net ile tanışmam sayesinde zararın bir yerlerinden döndüm çok şükür hatta ikinci bir orkide daha edindim. Bu sebeple çiçekleri geçtikten sonra orkidenin harcını değiştirmek istiyorum ancak forumda okuduğum harç tariflerini toparlayabilmem için maalesef ki zamanım yok. Bu sebeple hazır orkide harçlarından kötünün iyisi diyebileceğiniz bir marka önerebilir misiniz?
Herkese bol çiçekli sağlıklı günler diliyorum.

nazlıorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 17:16   #90
Yeni Üye

hurut's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2018
Harçtaki Beyazlıklar

Merhabalar. Orkidemin harcındaki bazı kabukların kenarlarında beyazlıklar fark ettim. Yer yer var hepsinde yok. Bu nedir acaba küf ya da mantar olabilir mi? Ne yapmam lazım? (Not: Orkidem bana 21 aralıkta gelmişti, ben hiç bilmediğim için yılbaşında seramik saksısından çıkardığımda dibinde su olduğunu fark ettim. Yani 10 gün kadar suda beklemiş.)

Name:  beyazlıklar.jpg
Views: 907
Size:  31.2 KB

hurut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024