agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2021, 23:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Orkide Köklendirme

Merhaba
Orkidemi köklendirmeye çalışıyorum. Uzun sürede araştırdım fakat tam olarak
hangi şartlara sahip olmam gerekir anlamıyorum.
orkidenin köklenmesi için havadar ve esintili biyerde olması gerekiyormuş. Peki sera yöntemi uygulayanlar nasıl başarıyor? Uzun süredir suda tutuyorum 1 gün tutup 1 gün çıkarıyorum teker teker yaprakları düşüyor. Günde 2 saat tutanda var ondada yapraklar sararıp düşüyor. Akşamları oda ısısını düşürüp esinti sağlıyorum neyi eksik yapıyorum?

esra85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2021, 12:34   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra85 Mesajı Göster
Merhaba
orkidenin köklenmesi için havadar ve esintili biyerde olması gerekiyormuş. Peki sera yöntemi uygulayanlar nasıl başarıyor? Uzun süredir suda tutuyorum 1 gün tutup 1 gün çıkarıyorum teker teker yaprakları düşüyor. Günde 2 saat tutanda var ondada yapraklar sararıp düşüyor. Akşamları oda ısısını düşürüp esinti sağlıyorum neyi eksik yapıyorum?
Hormon uygulayın. Köklendirme hormonu, Racine ticari adıyla satılıyor. 250ml'lik paketinden alın (50-60Tl civarı). Eczaneden bir adet 5ml'lik enjektör alın. Enjektörle 5ml. Racine çekin ve 250ml su içerisine karıştırın (bu 500 ppm dozunda bir çözelti oluşturur).

Orkideyi hazırlamış olduğunuz bu hormon-su karışımına 1-2 saniye daldırın. Sonra orkideyi bir gazete üzerine 15-20 dakika bırakın ki bitki hormonu bünyesine çeksin. Son adım, bitkiyi ıslak perlit bulunan bir saksı içerisine dikin. Bitkiyi saksısıyla birlikte büyük şeffaf plastik bir torba içerisine yerleştirin. Geceyin, bu torbayı kendi nefesinizle şişirin (bitkiye karbondioksit sağlamak için). Phalaenopsis orkidesi krassula fotosentezi yapar. Bu fotosentez türünde, bitki gece karanlık koşullarda gözeneklerini açar ve karbondioksidi bünyesine alıp malik aside dönüştürür ve vakuol denilen hücre içi boşluklarda depolar.

Gündüz ışık vardığında, gözenekler kapanır, bitki vakuollerde depoladığı malik asitten şeker sentezler ve gelişimini sürdürür. Kökler çıkmaya başladığında bitkiyi torbadan çıkartın. Zaman zaman torba içerisine su püskürtün. Torba içindeki karbondioksidi yenilemek için her gece kendi nefesinizle şişirin.

Satın aldığınız Racine, yıllarca aktivitesini kaybetmez (suyla seyrelttiğiniz kısmı kastetmiyorum), başka bitkileri köklendirmek için de kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 13:05   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra85 Mesajı Göster
Merhaba
Merhaba, suda fazla tuttuğunuzu düşünüyorum. Sanırım yüksek nemde ve suya mümkün olduğunca az temas ettiğinde kökler patlıyor. İki orkidede gerçekleştirdim, 7-8 kök çıktı şu an onların uzaması için çabalıyorum. Ayrıca arada bir yaptığım çaylı suda bekletmekten çok fayda gördüm.

kilicseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024