agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 4 Gönderen oerman
  • 6 Gönderen oerman
  • 6 Gönderen oerman
  • 2 Gönderen oerman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2013, 14:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2010
Orkideler için uygun ortamlar

Herkese merhabalar, yaklaşık 1.5 yıldır bende olan ve bu süre zarfında aldığımdan beri gerekli NPK ve Fe gübreleriyle sabırla düzenli bakımını yaptığım orkidelerim şimdiye kadar hiç çiçek açmamıştı.

Hatta taşınırken inanın başkasına bile vermeyi düşünmüştüm.

Yeni taşındığım evimde mutfağım oldukça büyüktü ve eski evimde arka odada olan büyük akvaryumu mutfağa kurdum. Mutfak aydınlık olduğu için Phalaenopsis'lerimide mutfağa yerleştirmiştim. Sadece 2 ay geçmesine rağmen şu anda 3 Phalaenopsis'imde çiçek açtı bunla kalmadı birinde hem 2 adet kendi üstünde çiçek dalı olan keikisi hemde ana gövdede çiçek dalı olan bir orkidem var.

Gelişimleri inanılmaz biçimde hızlandı. Bunun tek sebebi de 150x50x60 cm boyutunda yaklaşık 450 lt. su barındıran akvaryumum mutfağı adeta saunaya çeviriyor. Orkidelerimi 15 gün hiç sulamasam bile her yerlerinden hava kökleri veriyorlar.

Eğer imkanınız varsa orkidelerinizin bulunduğu yere bir akvaryum koymak sanıyorum sera etkisi yarattığından çok iyi oluyor. Orkide severlere şiddetle tavsiye ederim.
Bu akşam fotolarını ekleyeceğim)

Düzenleyen oerman : 27-01-2013 saat 12:36 Neden: başlığa ekleme yaptım.
oerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 15:52   #2
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Oerman,
acaba orkideleriniz öleceğini zannettiğinden dolayı son gücünü üremeye yani çiçeklenmeye ve keiki oluşturmaya çalışıyor olmasın... akvaryum ciddi nem vericidir ve orkidelerin çoğu nemi sever.. ama öncesinde eğer orkidelerinizin köklerinde sorunlar oluşmuşsa dikkatli olun, bu güzelmiş gibi görünen ani tepkileri verebilir.. köklerine ve gövdelerine bir bakın derim.. inşallah dediğim gibi değildir
Saygılar..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 12:23   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Oerman,
acaba orkideleriniz öleceğini zannettiğinden dolayı son gücünü üremeye yani çiçeklenmeye ve keiki oluşturmaya çalışıyor olmasın... akvaryum ciddi nem vericidir ve orkidelerin çoğu nemi sever.. ama öncesinde eğer orkidelerinizin köklerinde sorunlar oluşmuşsa dikkatli olun, bu güzelmiş gibi görünen ani tepkileri verebilir.. köklerine ve gövdelerine bir bakın derim.. inşallah dediğim gibi değildir
Saygılar..
Sayın fzthalil,
mesajınızı okuduktan sonra ilk olarak gidip köklerine baktım çünkü dediğiniz gibi 2 yıl önce bu şekilde kökleri çürüyen bir orkidem son çiçeklerini verip ölmüştü, ancak şimdi ekleyeceğim fotolardan da görebilirsiniz kökleri hiç olmadıkları kadar arttı ve canlı gözüküyor. Yorumunuz için teşekkürler.

Eski 27-01-2013, 12:29   #4
Yeni Üye

fotolar

umarım beğenirsiniz, çiçekler açınca fotolara devam edeceğim...

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2013, 12:31   #5
Yeni Üye

akvaryumun fotosu...

bu da akvaryumum...

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2013, 14:45   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2012
Akvaryum buharlaşmanın en yoğun olduğu yerlerden biri mutfakta yemeklerden dolayı buharlaşmanın en yoğun oldugu yerdir.Çiçekler sudan çok nemi severler.

yunusgedikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 15:15   #7
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Maşallah diyorum dış kökler cidden çok sağlıklı görünüyor.. bir de içeridekilerini kontrol edin galiba keikinin bile iki tane çiçek sapı çıkmış ama kök sayısı maalesef ayırmaya yeterli değil ve sizin yerinizde olsam üzülerek hem de çok üzülerek keserdim sapları ki hem anneye hem de yavruya zarar vermesin önce güzelce kök çıkarsın ayırın sonra sap çıkarsın bence
saygılar..

Eski 27-01-2013, 21:09   #8
Yeni Üye

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sayın fzthalil eger eşimi razı edebilirsem) dediğinizi yapip keikilerin çiçek saplarını kesecegim.
Zira hem keikilerde hemde ana govdede toplam 5 adet çiçek sapı mevcut.Umarım 1 hafta sonra çiçekleri açmış bir şekilde sizlere fotolarını sunarım... Saygılarımla...

mozen ve fzthalil beğendi.
Eski 27-01-2013, 22:36   #9
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Rica ederim baya çiçek sapı varmış.. ki cidden ağır yük bu phal'e.. inşallah daha güzel çiçekleri de görürsünüz

Eski 28-01-2013, 18:54   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Rica ederim baya çiçek sapı varmış.. ki cidden ağır yük bu phal'e.. inşallah daha güzel çiçekleri de görürsünüz
iyi dilekleriniz için tesekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024