agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni271Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2012, 21:41   #31
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Bu akşam itibari ile bir kaç fotoğraf daha ekleyelim.
Gece sıcaklığımız 17-18 derece, gündüz resimde de görüldüğü üzere 26 derece.
Nem düzeyimiz %80-90 seviyelerinde. Gündüzleri artık hava kapalı ve akşamlarıda havanın erken kararmasından dolayı led aydınlatmalar gece 22-23 saatlerine kadar yanmakta. Otomatik sulama ve sisleme sistemi şu an için iki günde bir olmak üzere günde bir kere çalışmakta. Haftada bir gün (Cumartesi sabah 10- 11 civarı) uygun şartlarda gübreleme yapmaktayım.
Sayın Sagen,
Hocalarımızın yorumlarını da beklemek üzere şu soruyu sormak istiyorum; forumda bir yerde orkideler için daha doğrusu tüm bitkiler için şartları normal yaşam şartlarına göre ayarlamak en iyisidir yazıyordu. sanırım gece gündüz sıcaklık farkının ayarlanması da bunun için yani çiçeklenmeye başlayabilmesi için bu farkın olması gerekiyor. bu fark da kış mevsimine yakın zaman da başlıyor. peki eğer kış mevsimlerinde hava kapalı ise yani aydınlanma oranı akşam saatlerinde az ise sizin uyguladığınız akşamları bu aydınlatma düzeyi uygun mudur? yani aslında gelişim gayet güzel gözüküyor (yapraklar ve kökler için ki genelde yeşil bölgeler..) fakat Ziya Hocamın da dediği gibi çiçeklenme bu süreçte nasıl etkilenecektir? sürç-ü lisan ettim ise affola...
Saygılarımla.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 21:42   #32
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Sagen,
Teknik donanım olarak epey donanımlısınız, maşallah ama tüm bu sistem baya külfetli olacaktır. gerçi orkide sevgisi adama neler yaptırmaz ki.. hobi değil bu, sevgidir ancak... başarılar diliyorum tekrardan...
Sayın FZTHALİL;

Evet teknik kısım olayın en ilgi çekici kısmı benim için. Tamamen kendi kendine döngü sağlayan bir sistem olacak bittiğinde. Külfet konusuna gelince sizinde dediğiniz gibi "orkide sevgisi adama neler yaptırmaz ki" . Ama evet külfet oluyor. Tekrar teşekkür ederim.

Yanılmıyorsam sizinde bu tarz bir düşünceniz vardı daha önceki yazışmalarımızdan hatırladığım. Bilgim mahiyetinde istediğiniz zaman yardım isterseniz seve seve yardımcı olurum.
SAYGILARIMLA.

GÜLSEN_ ve fzthalil beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 21:51   #33
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın Sagen,
Hocalarımızın yorumlarını da beklemek üzere şu soruyu sormak istiyorum; forumda bir yerde orkideler için daha doğrusu tüm bitkiler için şartları normal yaşam şartlarına göre ayarlamak en iyisidir yazıyordu. sanırım gece gündüz sıcaklık farkının ayarlanması da bunun için yani çiçeklenmeye başlayabilmesi için bu farkın olması gerekiyor. bu fark da kış mevsimine yakın zaman da başlıyor. peki eğer kış mevsimlerinde hava kapalı ise yani aydınlanma oranı akşam saatlerinde az ise sizin uyguladığınız akşamları bu aydınlatma düzeyi uygun mudur? yani aslında gelişim gayet güzel gözüküyor (yapraklar ve kökler için ki genelde yeşil bölgeler..) fakat Ziya Hocamın da dediği gibi çiçeklenme bu süreçte nasıl etkilenecektir? sürç-ü lisan ettim ise affola...
Saygılarımla.
Sayın FZTHALİL;

Zaten zaman zaman yazdığım gibi nem, sulama sıcaklık ve aydınlatma konularını aynı anda takip içerisindeyim.
Nem ve sulama konusu tamam, ancak daha öncede belirttiğim gibi aydınlatma şu an için yeterli gibi olsada uzun dönemde yetersiz kalacaktır bunun farkındayım ve geçici bir aydınlatma bu. Aydınlatma konusunda çalışmam sürmekte ve daha güçlü bir aydınlatma ilave edeceğim.
sizinde tespit ettiğiniz üzere evet gelişim kök ve yapraklarda şu an için çok çok iyi düzeyde.
Ziya hocamın bilgisi ve tecrübesi baş tacımdır. Dedikleride doğrudur. Şu an için gece gündüz sıcaklık farkınıda ayarlama üzerinde çalışıyorum. Olumlu gözlemlerim var bu düzeyde. Farkı 8-10 derece gibi farklara çıkarttığımda bu sorunda çözülecek inşallah.

SAYGILARIMLA.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 12-11-2012, 22:01   #34
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Sayın FZTHALİL;

Zaten zaman zaman yazdığım gibi nem, sulama sıcaklık ve aydınlatma konularını aynı anda takip içerisindeyim.
Nem ve sulama konusu tamam, ancak daha öncede belirttiğim gibi aydınlatma şu an için yeterli gibi olsada uzun dönemde yetersiz kalacaktır bunun farkındayım ve geçici bir aydınlatma bu. Aydınlatma konusunda çalışmam sürmekte ve daha güçlü bir aydınlatma ilave edeceğim.
sizinde tespit ettiğiniz üzere evet gelişim kök ve yapraklarda şu an için çok çok iyi düzeyde.
Ziya hocamın bilgisi ve tecrübesi baş tacımdır. Dedikleride doğrudur. Şu an için gece gündüz sıcaklık farkınıda ayarlama üzerinde çalışıyorum. Olumlu gözlemlerim var bu düzeyde. Farkı 8-10 derece gibi farklara çıkarttığımda bu sorunda çözülecek inşallah.

SAYGILARIMLA.
Bilgi ve birikimleriniz için çok teşekkür ederim. inşallah başlayabilirsem elbette tecrübelerinizden yararlanırım galiba aydınlatma düzeyi derken yanlış anlaşıldım hani akşam vakitlerinde yani normal yaşam şartlarında aydınlanma orkideler için az oluyor. hele ki ormanlarda ağaç gövdelerine tutunan epifitik orkideleri düşünürsek dallar ve yapraklar neredeyse ay ışığının bile girmesini engelliyor... sorum şu; sizin akşam vakti verdiğiniz bu aydınlatma acaba uzun dönemde orkide için uygun mudur yani bitkinin biyolojik saati şaşırır mı? gerçi biyolojik saat değişikliği birçok canlıda kullanılıyor; mesela seralarda, tavukların daha çok yumurta vermesi için vs. hani diyeceğim çiçeklenme olumsuz yönde etkilenir mi?

Eski 12-11-2012, 22:22   #35
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Yapay aydınlatma süresi

Alıntı:
Bilgi ve birikimleriniz için çok teşekkür ederim. inşallah başlayabilirsem elbette tecrübelerinizden yararlanırım galiba aydınlatma düzeyi derken yanlış anlaşıldım hani akşam vakitlerinde yani normal yaşam şartlarında aydınlanma orkideler için az oluyor. hele ki ormanlarda ağaç gövdelerine tutunan epifitik orkideleri düşünürsek dallar ve yapraklar neredeyse ay ışığının bile girmesini engelliyor... sorum şu; sizin akşam vakti verdiğiniz bu aydınlatma acaba uzun dönemde orkide için uygun mudur yani bitkinin biyolojik saati şaşırır mı? gerçi biyolojik saat değişikliği birçok canlıda kullanılıyor; mesela seralarda, tavukların daha çok yumurta vermesi için vs. hani diyeceğim çiçeklenme olumsuz yönde etkilenir mi?
Kışın gün ışığı 12 saatten az olan coğrafi bölgelerde yaşayan insanların orkide yetiştirmesi pek sağlıklı olmaz. Bunu ancak yapay şartlar sayesinde başarabilir. Bitkiler ölmez fakat istendiği gibi çiçeklenme ve büyüme sağlayamayabilir.
Yapay ışıklandırma orkidelerin yeterli saat gün ışığı alması için gerektiğinde takviye yapmak amaçlı kullanılır. Bir orkidenin günde en az 12 saat gün ışığı alması gerekiyor ve coğrafi şartlar nedeniyle bu yer 12 saatten az gün ışığı alıyorsa yapay ışık bu durumlarda kullanılır.
Sanırım açıklayıcı olmuştur. Bu arada tabikide biyolojik saatlere saygı duymalıyz ve uygun şekillerde bakmaya azami özen göstermeliyiz diye düşünüyorum.

Düzenleyen SAGEN : 22-11-2012 saat 21:53 Neden: BAŞLIK EKLENDİ
Eski 12-11-2012, 23:31   #36
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Kışın gün ışığı 12 saatten az olan coğrafi bölgelerde yaşayan insanların orkide yetiştirmesi pek sağlıklı olmaz. Bunu ancak yapay şartlar sayesinde başarabilir. Bitkiler ölmez fakat istendiği gibi çiçeklenme ve büyüme sağlayamayabilir.
Yapay ışıklandırma orkidelerin yeterli saat gün ışığı alması için gerektiğinde takviye yapmak amaçlı kullanılır. Bir orkidenin günde en az 12 saat gün ışığı alması gerekiyor ve coğrafi şartlar nedeniyle bu yer 12 saatten az gün ışığı alıyorsa yapay ışık bu durumlarda kullanılır.
Sanırım açıklayıcı olmuştur. Bu arada tabikide biyolojik saatlere saygı duymalıyz ve uygun şekillerde bakmaya azami özen göstermeliyiz diye düşünüyorum.
evet merak ettiğim de buydu zaten teşekkür ederim Sayın Sagen.. benim ve benim gibiler için çok gerekli ve tamamlayıcı bir bilgi oldu.. ben de bir cattleya'mda mini terrarium yapacağım inşallah ve bu bilgiyi kullanacağım

Eski 22-11-2012, 21:51   #37
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Terrarium'da orkide çalışması

Keikim oldukça hızlı gelişiyor ve bugün itibari ile yeni resimlerini sunuyorum.
Ve daha önce bahsettiğim aydınlatma konusunda suya dayanıklı led sistemin yetersizliğinden bahsetmiş ve yeni aydınlatma üzeride çalıştığımı belirtmiştim. Şu anda deneme amaçlı yeni aydınlatmamın bir kısmını montaj yaptım denemekteyim. Resimlerdeki parlaklık ışık gücünü gösteriyor.
Gelişmeler oldukça iyi.

Eski 26-11-2012, 08:14   #38
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Arkadaşlar hafta sonu iki gün boyunca uğraşarak (hala tam manada bitmiş değil ama kullanımda) orkidelerime doğal ağaç kabuklarından arka fon oluşturdum. Çok da güzel olduğu kanısındayım.
Terrarium içerisine koymak için, yine haftasonu aldığım epifit bir tür olan Bromeliad ailesinin tillandsia türü olan bitkimide bugünlerde ekleyeceğim (resimleri daha sonra ekleyeceğim).
Diğer teknik özellikler daha önce yazdığım gibi stabil durumda şimdilik.

Bu arada terrarium
1. ve 2. nesil oluşumundan sonra son hali olan 3. nesil değişimiyle karşınızda.
1 numaralı resim 1. nesil terrariumu göstermekte (ilk hali).
2. nesil terrarium 29 numaralı mesajımın 2. resminde mevcut.
3. nesil olan ve şu andaki en günel haliyle 2 ve 3 numaralı resimlerdeki (arka fon eklendi, sıcaklık ve nem göstergesi doğal fon içerisinde doğallığı bozmaması açısından gizlendi).

Üst kapak yağmurlama sistemi, sisleme sistemi ve aydınlatma bu resimlerde henüz takılı değil.

SAYGILARIMLA.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SAGEN : 26-11-2012 saat 08:21 Neden: ekleme yapıldı.
Eski 26-11-2012, 10:27   #39
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın Nur hanım'ın, Ziya Soner hocamın, Bora Ünver hocamın ve diğer dostların konuyla ilgili yorumlarını ve fikirlerini beklemekteyim.

GÜLSEN_ beğendi.

Düzenleyen SAGEN : 26-11-2012 saat 10:30 Neden: ekleme yapıldı
Eski 26-11-2012, 21:30   #40
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Sagen,
ilk yorum benden olsun çok güzel olmuş ellerinize sağlık.. inşallah kabukların sterilizasyonunu yapmışsınızdır??

Eski 27-11-2012, 17:28   #41
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın Sagen,
ilk yorum benden olsun çok güzel olmuş ellerinize sağlık.. inşallah kabukların sterilizasyonunu yapmışsınızdır??
Sayın FZTHALİL;

Öncelikle ilk yorumuna teşekkür ederim. Beğenmende ayrıca çok hoş bunuda belirtmek isterim.
Sterilizasyon konusuna gelşnce; evet tabikide zorunlu olarak biraz zahmetli olsada yaptım.
Öncelikle 650 derece sıcaklık veren ısı tabancalarını bilirsiniz onunla tüm kabuklar iyice ısıtıldı (neredeyse yanıp kavrulacaktılar o derece yani). Daha sonra iki gün boyunca su dolu kovada tamamen suya gömülüvaziyete bekletildi. Son aşamada ise tam manada bir hafta boyunca kurutulduktan sonra montajı yapıldı.

SAYGILARIMLA.

Eski 27-11-2012, 18:44   #42
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sisteme dahil ettiğim bu minik gündüz gece karanlık dedektörüyle terrariumun aydınlatma sisteminin otomatik olarak devreye girmes sağlanıyor. Sistemde zaman ayarlı priz de var ancak dedektörün farkı hava parçalı bulutluyken bile havadaki ışık durumuna göre ışıkları otomatik açarak orkidelerin ışık almasını sağlıyor. Tekrar güneş açtığında ışıkları devreden çıkarıyor (sistem üzerindeki trimpot sayesinde ışık şiddeti ayarı istenildiği gibi ayarlanabiliyor).
aynı işlem günün akşama dönmesiylede aynı şekilde otomatik devreye girip gündüze dönmesiyle tekrar devreden çıkabiliyor.

Birinci resimde cihazın kendisi görünmekte. İkinci resimde ışığa duyarlı duyargaç (ismini şu an bir türlü hatırlayamadım) ışığa maruzken led lambalar kapalı. ancak üçüncü resimde görüldüğü gibi parmağımla duyargacı kapattığımda karanlık algıladığı için led lamaları devreye sokarak yakmaktadır.
Şimdilik bu kadar arkadaşlar paylaşmaya devam edeceğim.

SAYGILARIMLA.

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2012, 19:09   #43
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Sagen,
evet zahmetli olmuştur tahmin ediyorum...(bakteriyel koruma için mangal kömürü kullanıyorduk ya kömüre gerek kalmamış:-D) sistem 7/24 açık mı yoksa geceleri kapatıyor musunuz? zira orkideler 24 saat ışıkta kalmasınlar

Eski 27-11-2012, 19:18   #44
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

[QUOTE=fzthalil;1055529]Sayın Sagen,
evet zahmetli olmuştur tahmin ediyorum...(bakteriyel koruma için mangal kömürü kullanıyorduk ya kömüre gerek kalmamış:-D) sistem 7/24 açık mı yoksa geceleri kapatıyor musunuz? zira orkideler 24 saat ışıkta kalmasınlar[/QUOTE

evet bayağı zahmetli ama ondan daha fazla zevk verici.

Sistem 24 saat devrede değil tabikide. Sistem otomatik 22.30 da kapanıyor. Kim o kadar süre aydınlıkta kalmak ister ki?
Bu arada birşey sormak isterim size. Bhçemde 3 adet mantar gördüm bugün. Kendi kendine çıkıvermiş. Acaba bunları alsam arka zemin üzerine eklesem orada yaşasalar bir mahsuru olur mu sizce? Hemde daha da doğallık katar diye düşünüyorum.

Düzenleyen SAGEN : 27-11-2012 saat 19:20 Neden: ekleme yapıldı.
Eski 27-11-2012, 19:28   #45
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

[/QUOTE

Sistem 24 saat devrede değil tabikide. Sistem otomatik 22.30 da kapanıyor. Kim o kadar süre aydınlıkta kalmak ister ki?
Bu arada birşey sormak isterim size. Bhçemde 3 adet mantar gördüm bugün. Kendi kendine çıkıvermiş. Acaba bunları alsam arka zemin üzerine eklesem orada yaşasalar bir mahsuru olur mu sizce? Hemde daha da doğallık katar diye düşünüyorum.[/QUOTE]

valla bu konuda birşey diyemeyeceğim. ki mantar çok hızlı yayılan bir bitki mi desem hayvan mı desem bilemedim sonra bütün dekor mantar dolmasın gerçi bir yazıda Garo hocamın saksıda orkide haricinde yanda çıkan küçük otları pek sevmediğini öğrenmiştim ama tabi bu takıntı mıydı bir gereklilik miydi kestiremedim şimdi yine gerçi Bora Bey'in de bir terrarium çalışmasında bambu dalları vardı nem için... ama mantar biraz kafamı karıştırmadı değil. bir de parazitlere açık mıdır mantar bilemiyorum... bunu Garo Hocamıza sorsak daha iyi olur kanısındayım ya da daha önce böyle bir tecrübesi olan arkadaşlara..

Eski 27-11-2012, 19:34   #46
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
[/QUOTE

Bu arada birşey sormak isterim size. Bhçemde 3 adet mantar gördüm bugün. Kendi kendine çıkıvermiş. Acaba bunları alsam arka zemin üzerine eklesem orada yaşasalar bir mahsuru olur mu sizce? Hemde daha da doğallık katar diye düşünüyorum.
valla bu konuda birşey diyemeyeceğim. ki mantar çok hızlı yayılan bir bitki mi desem hayvan mı desem bilemedim sonra bütün dekor mantar dolmasın gerçi bir yazıda Garo hocamın saksıda orkide haricinde yanda çıkan küçük otları pek sevmediğini öğrenmiştim ama tabi bu takıntı mıydı bir gereklilik miydi kestiremedim şimdi yine gerçi Bora Bey'in de bir terrarium çalışmasında bambu dalları vardı nem için... ama mantar biraz kafamı karıştırmadı değil. bir de parazitlere açık mıdır mantar bilemiyorum... bunu Garo Hocamıza sorsak daha iyi olur kanısındayım ya da daha önce böyle bir tecrübesi olan arkadaşlara..[/QUOTE]

Vllahi bahçedeki mantarlar şu an beni son derece dürtüyor. Bizi terrariuma koy diye, ama dedikleriniz benimde kafamda soru işareti değil desem yalan olur. Yayılması konusu basit kontrol altında tutulabilir ama parazit meselesi bilemiyorum. bu arada sayın GARO ve Bora bey hocalar ne zamandır yoklar ulaşamıyorum forumdan kendilerine.

Eski 27-11-2012, 19:40   #47
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
valla bu konuda birşey diyemeyeceğim. ki mantar çok hızlı yayılan bir bitki mi desem hayvan mı desem bilemedim sonra bütün dekor mantar dolmasın gerçi bir yazıda Garo hocamın saksıda orkide haricinde yanda çıkan küçük otları pek sevmediğini öğrenmiştim ama tabi bu takıntı mıydı bir gereklilik miydi kestiremedim şimdi yine gerçi Bora Bey'in de bir terrarium çalışmasında bambu dalları vardı nem için... ama mantar biraz kafamı karıştırmadı değil. bir de parazitlere açık mıdır mantar bilemiyorum... bunu Garo Hocamıza sorsak daha iyi olur kanısındayım ya da daha önce böyle bir tecrübesi olan arkadaşlara..
Vllahi bahçedeki mantarlar şu an beni son derece dürtüyor. Bizi terrariuma koy diye, ama dedikleriniz benimde kafamda soru işareti değil desem yalan olur. Yayılması konusu basit kontrol altında tutulabilir ama parazit meselesi bilemiyorum. bu arada sayın GARO ve Bora bey hocalar ne zamandır yoklar ulaşamıyorum forumdan kendilerine.[/QUOTE]

bence siz yine de biraz sabredin araştırın derim.. ben de zaten sadece face de görebiliyorum artık kendilerini..

Eski 27-11-2012, 19:46   #48
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Vllahi bahçedeki mantarlar şu an beni son derece dürtüyor. Bizi terrariuma koy diye, ama dedikleriniz benimde kafamda soru işareti değil desem yalan olur. Yayılması konusu basit kontrol altında tutulabilir ama parazit meselesi bilemiyorum. bu arada sayın GARO ve Bora bey hocalar ne zamandır yoklar ulaşamıyorum forumdan kendilerine.
bence siz yine de biraz sabredin araştırın derim.. ben de zaten sadece face de görebiliyorum artık kendilerini..[/QUOTE]

Ben Bora beyin yurt dışında olabileceğini zannediyordum ama buralarda sanırım yazdıklarınıza göre. Umarım kötü birşeyler yoktur onları üzecek ve forumdan uzaklaşmalarına neden olacak.

Eski 28-11-2012, 07:15   #49
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Terrariumda gece sıcaklığı ve nem durumunu gösterir tablo.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 28-11-2012, 12:01   #50
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Arkadaşlar bahçemde üç adet kendiliğinden mantar çıkıvermiş. Bunları alıp hazırladığım terrariumun arka zemininde orkidelerimin yanına koysam parazit, viral ve ya herhangi bir şekilde orkidelerime bir zararı olurmu?
Lütfen konuyla ilgili bilgisi ya da tecrübesi olan arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim.

Düzenleyen SAGEN : 28-11-2012 saat 12:05 Neden: ekleme yapıldı
Eski 29-11-2012, 12:45   #51
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Ziya soner

Ziya hocam sizi yakalamışken özelden yazdığım sorulara buradan cevap verebilirmisiniz.

Eski 29-11-2012, 13:39   #52
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Arkadaşlar bahçemde üç adet kendiliğinden mantar çıkıvermiş. Bunları alıp hazırladığım terrariumun arka zemininde orkidelerimin yanına koysam parazit, viral ve ya herhangi bir şekilde orkidelerime bir zararı olurmu?
Lütfen konuyla ilgili bilgisi ya da tecrübesi olan arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim.
Terrarium sıcaklığında mycell oluşur ancak sizin mantar tabir etiğiniz şapkalı oluşum bu mycellerin "çiçeği" sayıldığından o ortamda bahçenizdeki gibi bir oluşum beklemeyin. serin ve ıslak gereklidir.
kaldı ki her tür mantar her yerde her bitkide olur diye bir şey yok. bazıları iğne yapraklılarda bazıları kavak ağacı gövdelerinde bazıları kestane diplerinde bazıları geniş yapraklı ağaçlarla bir sybiose kurar ve uygun şartlarda çiçeklenir. Orkidelerinde kendilerine özel türleri var bazıları pathogen olabildikleri gibi bazıları tohum çimlenmelerinde elzemdir.

unutmayın ağaçlardan önce ağaç köklerindeki mantarlar ölür sora ağaç kurur. bitkilerin kökleri bu myceller olmadan genelde besin alışverişi yapamaz.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 15:05   #53
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Terrarium sıcaklığında mycell oluşur ancak sizin mantar tabir etiğiniz şapkalı oluşum bu mycellerin "çiçeği" sayıldığından o ortamda bahçenizdeki gibi bir oluşum beklemeyin. serin ve ıslak gereklidir.
kaldı ki her tür mantar her yerde her bitkide olur diye bir şey yok. bazıları iğne yapraklılarda bazıları kavak ağacı gövdelerinde bazıları kestane diplerinde bazıları geniş yapraklı ağaçlarla bir sybiose kurar ve uygun şartlarda çiçeklenir. Orkidelerinde kendilerine özel türleri var bazıları pathogen olabildikleri gibi bazıları tohum çimlenmelerinde elzemdir.

unutmayın ağaçlardan önce ağaç köklerindeki mantarlar ölür sora ağaç kurur. bitkilerin kökleri bu myceller olmadan genelde besin alışverişi yapamaz.
Sayın PRAECOX;

Biraz kafam karıştı tam net anlayamadım. Biraz da iş yoğunluğından sanırım.

Eski 29-11-2012, 15:14   #54
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın DENİZARDACAN;

Teşekkür ediyorum...

Denizardacan beğendi.
Eski 01-12-2012, 23:09   #55
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

EVET SEVGİLİ DOSTLAR;

Terrariumda bir misafirimiz daha oldu. Geçen hafta aldığım Bromeliad familyasının bir türü olan Tillansia terrarium'daki yerini perşembe günü itibari ile almış bulunuyor. Şu an için her şey stabil görünüyor bozulma veya renk solması gibi bir durum söz konusu değil. aksine resimdede görüldüğü üzere mor çiçeğini tüm güzelliğiyle sergilemekte (bu açtığı ikinci mor çiçek üçüncüsü yolda).
bulunduğu saksıdan ve torftan çıkartılarak tabandaki yosunların üzerine öylece koyuldu ve şu an için gayet memnun görünüyor.

İçerideki nem düzeyi oldukça yüksek tutuluyor % 85-90 civarlarında.

Her gün düzenli sulama yapılmakta (çok çok az miktarda).

Haftada bir seyreltilmiş fertilizer uygulamaya devam ediliyor.

Sulamada cuma gününden beri yağmur suyu kullanmaya başlandı. Ancak daha çok yeni olduğu için şu an için olumlu veya olumsuz katkısı varmı bilemiyorum. Gözlemlemeye devam (kanımca olumlu olur düşüncesindeyim. Zira forumda yağmur suyu biriktirip kullanan dostların olduğunu ve faydalarını okumuştum).

Sistem aydınlatmasında 3 led ampulden oluşan 7000 K gücünde 1 adet spot kullanılıyor (2 adet daha spot eklemeyi düşünüyorum).

Sıcaklık gündüz 22-23 derece civarında, gece 18-19 derece civarında seyrediyor (Sıcaklıkla ilgili problemim devam ediyor, gece gündüz sıcaklık farkını 10 derece civarında tutmayı amaçlıyorum).

Sisteme buakşam itibari ile otomatik çalışan sisleme sistemini ekledim ve neme yardımcı olmasının dışında muhteşem bir gizemli görsellikte kattı terrariumun içerisine.

Otomatik sulama sistemi daha önce bahsettiğim gibi günlük manuel kullanılıyor, hala arızayı gidermeye fırsatım olmadığı için.

Aydınlatma 22.30'da otomatik kapanıyor.

Şu an yuvarlak terrariumu'mu üzerine koymak için altında kapalı dolabı olan (Otomatik pulvarize sisteminin pompası, su deposu, sisleme makinesi,elektirik tertibatı ve diğerlerini saklamak için) standı yapılıyor (Şu an emaneten konsolun üzerinde duruyor). Eşim beni yakında kapının önüne koyacak .

Şimdilik bu kadar...

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2012, 23:17   #56
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

İki resimde sisleme sisteminin çalışmasından sonraki durumu gösterir resim ekleyelim. Resimlerde gözle görüldüğü gibi bir görüntü yok ama görsellik çok güzel.
Zemineadeta korku filimlerindeki göl üzerine sis çökmüş gibi bir görüntü oluşuyor.
Birde sislemede arka doğal fonun en üst kısmına yakın yerden bağlantı var. O kısım devrede olduğunda sanki arka duvardan zemine kadar şelale akıyormuş gibi bir görüntü oluşuyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2012, 00:53   #57
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Sagen,
Bromeliad epifitk olması ayrı bir yana terrariumunuza yakışmış cidden bilmiyorum ama acaba nem, ışık, sulama vs. ihtiyaçları aynı mı phal'lerle..

Eski 02-12-2012, 13:44   #58
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın Sagen,
Bromeliad epifitk olması ayrı bir yana terrariumunuza yakışmış cidden bilmiyorum ama acaba nem, ışık, sulama vs. ihtiyaçları aynı mı phal'lerle..
Sayın FZTHALİL;

Öncelikle beğenmenize ve Terrariuma yakıştırmanıza sevindim.

Tillandsia'nın beklentileri ve gereksinimleri orkideyle aynı. Bu yüzden sorun olmadığı için zaten Terrarium ve ya Paludaryumlarda orkidelerin yanında bakılabiliyorlar.

SAYGILARIMLA.

fzthalil beğendi.

Düzenleyen SAGEN : 02-12-2012 saat 13:46 Neden: ek yapıldı
Eski 02-12-2012, 20:17   #59
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Müthiş o zaman

SAGEN beğendi.
Eski 10-12-2012, 22:05   #60
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Ne zamandır resim ve bilgi eklemiyordum. Biraz hareket getirelim.

Daha önce bahsettiğim sisteme dahil olan kendi yapımım sisleme memelerinde biraz değişikliğe giderek yer ve konum değişikliği yaptım.
Daha önce üzerinde iki meme bulunan iki nozulu tepeden takmıştım. Ancak şöyle bir sorun oluştu. Tepe noktadan orkidelere çok yakın olduğundan orkidelerin boğaz kısmına su dolmasına neden oldu.
Şu anda tek ikili nozul ve iki tek nozul kullanmaktayım. Bunlardan ikili olan resimde görüldüğü gibi arka fonun üst kısmında. Diğer ikiteklilerden biri arka fonun alt zeminine yakın, bir diğeride nem ve sıcaklık ölçerin hemen altında.
Üst kapak konusuda önümüzdeki hafta tamalanmış olacak ve gelecek inşallah. O zaman iki nozulda tepeden ekleme yapacağım (kapak yüksekliği 30 cm olacak içine aydınlatma ve diğer ekipmanları saklamak için).
Zemin için çalışmam hala sürüyor. Zeminde ufak bir göl ve bir kenara yine ufak bir şelale konduracağım.
Bu arada yakında sisleme sisteminin çalışırken çekilmiş bir video görüntüsünü de ekleyeceğim.

SAYGILARIMLA.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SAGEN : 10-12-2012 saat 22:19 Neden: ek yazı yazıldı.

Etiketler
orkide, sisleme (pulvarizasyon), sulama, terrarium

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024