agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni125Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2012, 16:24   #1
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Salep Üretimi, Orkide Sınıfı Canlıların Mikro-Çoğaltımı

Merhabalar;
Bu başlık altında, çeşitli bitki sınıflarının ağırlıklı olarak orkide ve salep türlerinin üretimi ve yetiştiriciliğini konuşalım.
Evde dahi kolay doku kültürü uygulamaları, in vitro ve soil kültürü uygulamalarıyla bu canlıların üretimi vs..
Kısa bir süre içinde kendim yürüttüğüm bu tarz çalışmaları burada paylaşana kadar , şimdiden bu konuyu ele alalım istedim

Name:  SAM_30481.jpg
Views: 21984
Size:  47.7 KB
orchis sancta mayıs 2012 İZMİR-Bornova

Name:  IMG_10671.jpg
Views: 19112
Size:  46.2 KB
vanda hyb. şubat 2012 İZMİR-Bornova

Düzenleyen Ludisa Excellence : 20-11-2013 saat 16:22 Neden: foto ID
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 17:52   #2
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sizin çalışmalarınızı merak ediyorum
Ben vandada bir türlü netiçeye varamadım Salep orkide soğanını aldıktan sonra
bitkiyi yaşatmaya çalışıyorum ve bekliyorum
İyi günler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 23:31   #3
Ağaç Dostu

merhaba ahmeter,
Herkesin kolayca uygulayacağı bir türle başlayalım dedim, Phalaenopsis; tabi bu yöntem vanda larda da uygulanır

İlk olarak yetişkin, iri köklü bir Phalaenopsis seçilir.

Bir miktar kök, kök boğazına yakın bir yerden kesilir,
Name:  TN_p7260015.JPG
Views: 17036
Size:  12.7 KB

Geride, bitkiye hayatta kalacak miktarda kök bırakılmalıdır.
Name:  TN_p7260016.JPG
Views: 25728
Size:  18.8 KB

Kesilen kök Sphagnum a sarılır ve 27°C, %70 nem ve aydınlık bir yerde inkube edilir. Kesim yapılan bitki için normal bakım koşulları uygulanır.

Dikimden 3 hafta sonra
Name:  TN_p8110107.JPG
Views: 18169
Size:  17.4 KB

Dikimden yaklaşık 8 hafta sonra
Name:  TN_pa050011.JPG
Views: 18385
Size:  17.4 KB

Kolay bir uygulama fakat doku kültürü tekniği ile verim çok daha yüksek. Burada saf Sphagnum kullanımı başarı şansını arttırır, genel olarak bu uygulama da fungusit ler pek tavsiye edilmese de, gelişimi etkileyeceğinden vs.; bitkiyi kesmeden 2 hafta kadar evvel sistemik bir ilaçlama da tercih edilebilir.

Eski 04-06-2012, 23:42   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Harika bir açıklama.Teşekürler.

ahsensukran beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 06:05   #5
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Super Teşekkürler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 22:52   #6
Ağaç Dostu

teşekkürler agozce
teşekkürler ahmeter

Basit bir yöntemle daha devam edelim istedim. Gelen olarak 'keiki paste' kullanımını sanırım artık herkes bilmekte fakat temininin güçlüğü ve raf ömrü bakımından kullanım süresinin kısalılığı açısından BAp (Benzilaminopürin) ve bir miktar cilt kremi kullanarak buna altarnatif olarak kullanabiliriz.

Sitokinin olan BAp ın yurt içi temini konusunda pek fikrim yok ben laboratuvarda bu karışımı SİGMA firmasının ürünü ile lanolin bazlı daha kompleks karışımlar hazırlayarak test etmekteyim.
6-Benzylaminopurine plant cell culture tested | Sigma-Aldrich
Fakat genel açıdan ev ortamında bu uygulamada son derece umut verici

Pratik olarak, hassas terazisi olan bir yerde kuyumcu, eczane vs. 1mg BAp tartılıldıktan sonra bir miktar alkolde eritilir ve 1ml ye tamamlanır. Bu işlem için pratik olması açısından bir şırınga kullanılabilir. Bir miktar cilt kremi, vazelin veya ezcacıdan temin edebileceğiniz bir miktar lanolin den bir çay kaşığı kadarına, hazırladığınız BAp solüsyonun dan bir damla damlatıp karışımı hazır hale getiriniz.

Çoğunlukla bu yöntem Phalaenopsis lerde kullanılsada bildiğim kadarıyla nephentesler de ve afrika menekşelerinde de diğerlerine nazaran çok daha başarılı.

Bu uygulama için çiçeği geçmiş bir Phalaenopsis den genelde daha iyi sonuçlar alınsada çiçekli bir bitkide tercih edilebilir.

Çiçek sapı üzerindeki gözü örten parça dikkatli bir şekilde bitkiden uzaklaştırılır.
Name:  SIMG1081.jpg
Views: 16167
Size:  10.9 KB

Parçanın altında bulunan gözün, nodun üzerine bu karışımdan bir miktar sürülür, ve bitki 24°C, %70 nemde ve aydınlık bir yerde inkube edilir, gelişmeye bırakılır.
Name:  SIMG1101.jpg
Views: 18000
Size:  12.8 KB

Uygulamadan 2 hafta sonra.
Name:  SIMG0977.jpg
Views: 16199
Size:  18.3 KB

Uygulamadan yaklaşık 4 hafta sonra.
Name:  SIMG1030.jpg
Views: 18095
Size:  16.0 KB

İlk uyguladan sonra 1 ila 3 haftada bir bitki ya da bitkicikler belirene kadar tekrarlanmalı.

Bu uygulama sonunda elde edilen keiki ler ile tekradan doku kultü ile bol miktarda bitki elde edeceğiz

Eski 26-07-2012, 20:33   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Öncelikle bilgiler için teşekkürler Ludisa Excellence.
Yabancı bir forumda taze(sanırım) salep tozunu bir kavanoz içerisine farklı bir besi yeri hazırlayarak çoğaltılması ile ilgili bir başlık görmüştüm böyle bir şey mümkünmüdür.?Kullanılan malzemeler de ananas suyu patates hatırladığım kadarıyla bir de şu an hatırlamadığım bir malzeme vardı.Bulabilirsem ekleyeceğim.

agozce beğendi.
kdr1965 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 21:52   #8
Ağaç Dostu

Merhaba kdr

Amatörce yapılan doku kültürü çalışmalarında çeşitli bitkisel ekstraktlar içerdikleri vitaminlerin yanı sıra içerdikleri oksin, sitokinin baz alınarak kullanılmakta.
Salep tozundan tutunda taze fasulye tanelerine kadar birçok maceracı karışımların etkileri, uygulayıcılar tarafından yere göğe sığdırılamasa ben söz konusu orkidelerde;

örneğin;dactyloryza tür ve hibritlerinde, hazırlanan single medialara (Ca, K, Mg) eklenen amino asitlerle birlikte; patates ve ananas karışımının çok daha başırılı olduğunu görürken;
ophrys, serapias ve comperia larda ayni media ya amino asit yerine nötral azotun,
şalgam ve coconat la birlikte aynı derecede çok başarılı olduğunu gözlemledim. Tabi ki bu örnekleri arttırmak mümkün
Bu yıl toparlaya bildiğim tohumlarla, eksplantlarla vs. ev ortamında dahi bu tür uygulamaları eş zamanlı olarak paylaşabilirim, o zaman çokta kafa bulandırmadan daha detaylı birşekilde sonuçları görmüş oluruz

Eski 08-11-2012, 07:50   #9
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster
merhaba ahmeter,
Herkesin kolayca uygulayacağı bir türle başlayalım dedim, Phalaenopsis; tabi bu yöntem vanda larda da uygulanır

İlk olarak yetişkin, iri köklü bir Phalaenopsis seçilir.

Bir miktar kök, kök boğazına yakın bir yerden kesilir,
Eklenti 304744

Geride, bitkiye hayatta kalacak miktarda kök bırakılmalıdır.
Eklenti 304745

Kesilen kök Sphagnum a sarılır ve 27°C, %70 nem ve aydınlık bir yerde inkube edilir. Kesim yapılan bitki için normal bakım koşulları uygulanır.

Dikimden 3 hafta sonra
Eklenti 304746

Dikimden yaklaşık 8 hafta sonra
Eklenti 304747

Kolay bir uygulama fakat doku kültürü tekniği ile verim çok daha yüksek. Burada saf Sphagnum kullanımı başarı şansını arttırır, genel olarak bu uygulama da fungusit ler pek tavsiye edilmese de, gelişimi etkileyeceğinden vs.; bitkiyi kesmeden 2 hafta kadar evvel sistemik bir ilaçlama da tercih edilebilir.
Sayın Ludisa Excellence;

Yukarıda anlattığınız (ya da başka bir kaynaktan da alıntı olabilir) uygulama hayli ilginç geldi. Acaba sizin bizzat uygulayıp başarılı olduğunuz bir yöntem midir? Zira bende denemek için ayrıntıları konuşmak isterim.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 08:12   #10
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
teşekkürler agozce
teşekkürler ahmeter

Basit bir yöntemle daha devam edelim istedim. Gelen olarak 'keiki paste' kullanımını sanırım artık herkes bilmekte fakat temininin güçlüğü ve raf ömrü bakımından kullanım süresinin kısalılığı açısından BAp (Benzilaminopürin) ve bir miktar cilt kremi kullanarak buna altarnatif olarak kullanabiliriz.

Sitokinin olan BAp ın yurt içi temini konusunda pek fikrim yok ben laboratuvarda bu karışımı SİGMA firmasının ürünü ile lanolin bazlı daha kompleks karışımlar hazırlayarak test etmekteyim.

Pratik olarak, hassas terazisi olan bir yerde kuyumcu, eczane vs. 1mg BAp tartılıldıktan sonra bir miktar alkolde eritilir ve 1ml ye tamamlanır. Bu işlem için pratik olması açısından bir şırınga kullanılabilir. Bir miktar cilt kremi, vazelin veya ezcacıdan temin edebileceğiniz bir miktar lanolin den bir çay kaşığı kadarına, hazırladığınız BAp solüsyonun dan bir damla damlatıp karışımı hazır hale getiriniz.

Çoğunlukla bu yöntem Phalaenopsis lerde kullanılsada bildiğim kadarıyla nephentesler de ve afrika menekşelerinde de diğerlerine nazaran çok daha başarılı.

Bu uygulama için çiçeği geçmiş bir Phalaenopsis den genelde daha iyi sonuçlar alınsada çiçekli bir bitkide tercih edilebilir.

Çiçek sapı üzerindeki gözü örten parça dikkatli bir şekilde bitkiden uzaklaştırılır.
Eklenti 305047

Parçanın altında bulunan gözün, nodun üzerine bu karışımdan bir miktar sürülür, ve bitki 24°C, %70 nemde ve aydınlık bir yerde inkube edilir, gelişmeye bırakılır.
Eklenti 305048

Eklenti 305049

Eklenti 305050

İlk uyguladan sonra 1 ila 3 haftada bir bitki ya da bitkicikler belirene kadar tekrarlanmalı.

Bu uygulama sonunda elde edilen keiki ler ile tekradan doku kultü ile bol miktarda bitki elde edeceğiz
Sayın Ludisa Excellence;

Resimlerdeki uygulamalar sizin bizzat yaptığınız uygulamalar mıdır? Başarı oranınız nedir?

Eski 08-11-2012, 10:16   #11
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Sayın Ludisa Excellence,
Bu BAP'ı ben de çok aradım. satın alınması zaten 50 kg.lık paketler halinde oluyormuş sanırsam, aklıma gelen tüm kimya firmalarından numune istedim, numune çıkışı için 300 tl ücret alıyoruz dediler. bazılarında hiç yok zaten.
aşağıdaki reçeteyi oluşturmak istiyordum ben de:
Madde Miktar (gr)
Vaseline 40
cetyl/stearyl alcohol 9
paraffin oil 5
Tween 40 yani Polyoxyethylenesorbitan monopalmitate 2
BAP (benzyl adenine) 0,5

bu maddeyi bulmak konusunda nereden yardım alabilirim? siz nasıl bulabildiniz?

teşekkürler.

SAGEN beğendi.
DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 19:44   #12
Ağaç Dostu

merhaba SAGEN,

''..kendim yürüttüğüm bu tarz çalışmaları burada paylaşana kadar..'' diye başladığım bir konuya taktir edersiniz ki kendi uygulamalarımı yazmış olmalıyım. Sadece o iki uygulamadaki resimleri bilgisayarımdaki resim arşivimden kullandım, hemen belirteyim internetten indirdiğim resimler içerisindenden.

Muhtemelen de ısrarlı bir şekilde ''bizzat yaptığınız uygulamalar mıdır'' demeniz, nette bu fotoları görmüş olmanızdandır.

Her neyse; en azından başlığa ilgi var, dikkatle takip ediliyor.

Bahsettiğiniz uygulamada, kafamdan oransal bir değer veremesem de, benim için gayet tatmin edici. Her iki uygulamayı da ayrıntılı olarak yazmaya çalıştım, yinede sorun varsa severek, ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

merhaba DilekGuven,

Yazdığınız reçeteye nereden ulaştınız? Benim yazdığım bir masaj değil sanırım. Ben kullandığım BAp ı nereden aldığımı mesajda link olarak vermiştim, ya da lab. saf malzemesi satan firmalarla irtibata geçebilirsiniz.

Eski 08-11-2012, 21:20   #13
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
merhaba SAGEN,

''..kendim yürüttüğüm bu tarz çalışmaları burada paylaşana kadar..'' diye başladığım bir konuya taktir edersiniz ki kendi uygulamalarımı yazmış olmalıyım. Sadece o iki uygulamadaki resimleri bilgisayarımdaki resim arşivimden kullandım, hemen belirteyim internetten indirdiğim resimler içerisindenden.

Muhtemelen de ısrarlı bir şekilde ''bizzat yaptığınız uygulamalar mıdır'' demeniz, nette bu fotoları görmüş olmanızdandır.

Her neyse; en azından başlığa ilgi var, dikkatle takip ediliyor.

Bahsettiğiniz uygulamada, kafamdan oransal bir değer veremesem de, benim için gayet tatmin edici. Her iki uygulamayı da ayrıntılı olarak yazmaya çalıştım, yinede sorun varsa severek, ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

merhaba DilekGuven,

Yazdığınız reçeteye nereden ulaştınız? Benim yazdığım bir masaj değil sanırım. Ben kullandığım BAp ı nereden aldığımı mesajda link olarak vermiştim, ya da lab. saf malzemesi satan firmalarla irtibata geçebilirsiniz.
Merhaba LUDİSA EXCELLENCE;

Öncelikle amacım mesajımla sizi yermek değildi, bunu belirtmek isterim. Sizde takdir edersinizki kendi çalışması olmayıpta çeştli kaynaklardan alıntılanıpta eklenen konular olduğu için bu şekilde yazmıştım. Yani kesin kaynaktan kesin ve doğru sonuca ulaşbilmek adına. Bu kısa açıklamamı lütfen mazur görün.

''Bizzat yaptığınız uygulamalar mıdır'' demem resimleri nette görmüş olmamdan değil üst satırlarda açıkladığım nedendendir, bunuda belirtmek isterim.
İki soru.
1) Sadece kökten alınan parçayla ve çiçek dalına krem uygulamasıyla ne kadarlık sürede ne kadarlık sonuca ulaştınız? Resim varmı çalışmayla ilgili?
2) Kökten alınan parçada sadece kök olan uzantımı alındı, yoksa bir kaç kök uzantısı köklerin bağlı olduğu ufak bir gövde kısmıylamı alınarak işlem yapıldı.
3) Yapılan karışımın maliyeti nedir?

Sorularımı mazur görün konu çok ilgimi çekti ve tam anlayıp uygulamayı düşünüyorum.
SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 09-11-2012 saat 06:51 Neden: SATIR BAŞLARI
Eski 09-11-2012, 13:53   #14
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Merhaba sevgili Ludisa Excellence,
tarifi "the UK Orchid Forum"dan almıştım. Joseph Arditti - Micropropoagation of Orchids adlı kitabından alıntı olduğu iletiliyor.
aslında anamadde BAP, yani BAP'ı bulduktan sonra uygun miktarı göz kremiyle ya da vazelinle vb karıştırıp da sürseniz, yine gayet olumlu sonuçlar alabiliyormuşsunuz.

sizin belirttiğiniz siteden ben satın alamadım. mutlaka bir kimya firmasıyla ilişkinizi ispatlamanızı istiyorlar. güvenlik nedenlerinden dolayı firma harici gerçek kişilere satışlarının olmadığını yazıyorlar. yerel firmalarla görüştüğümde de bir çoğunda bu maddeyi bulamadım, ya da numune çıkmak için çok yüksek fiyatlar istediler.
ben de kendimi hindistan cevizi suyuna verdim o tarihten beri, ama ondan da bir sonuç alamadım

sevgiler.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 17:46   #15
Ağaç Dostu

Mehaba Sagen,

Rica ederim, siz beni mazur görün, sınav dönemi dolayısıyla bu aralar çok kısıtlı zamanla yazıyorum.

1- Uygulamadan yaklaşık 2 hafta sonra nod ların şiştiğini göreceksiniz. Şuan resim ekleyemeyeceğim malesef.

2- Alınan yer kök boğazı, bitkiye yaşayacak kadar kök bıraktıktan sonra, alt kısından alacağınız gövde ile birlikte kalan kısım. Daha sonra sizin için, kesimle ilgili fotoğraf ekleyebilirim.

3-Karışımın asıl maliyetini BAp oluşturmakta ( 100 mg fiyatı 8€ ya da muadili $)

Sn. Sagen şunu da belirteyim, her türlü sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz lütfen, ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve sonuçta tüm bu çalışmaları hobi olarak yapıyorum, bilemediğim konulardı öğrenip yardımcı olmaktan sonsuz mutlu olurum.

Dilek Hanım,

Arditti tüm bu çalışmalar çok için iyi bir kaynak, en azından benim için öyle oldu. BAp ı sigma nın Türkiye distribütör ünden (Interlab A.S) temin edebilirsiniz,(firmanın satış departmanı iletişim bilgilerini özelinize gönderiyorum) yardımcı olacaklardır, yinede yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar.

SAGEN beğendi.
Eski 09-11-2012, 23:11   #16
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Mehaba Sagen,

Rica ederim, siz beni mazur görün, sınav dönemi dolayısıyla bu aralar çok kısıtlı zamanla yazıyorum.

1- Uygulamadan yaklaşık 2 hafta sonra nod ların şiştiğini göreceksiniz. Şuan resim ekleyemeyeceğim malesef.

2- Alınan yer kök boğazı, bitkiye yaşayacak kadar kök bıraktıktan sonra, alt kısından alacağınız gövde ile birlikte kalan kısım. Daha sonra sizin için, kesimle ilgili fotoğraf ekleyebilirim.

3-Karışımın asıl maliyetini BAp oluşturmakta ( 100 mg fiyatı 8€ ya da muadili $)

Sn. Sagen şunu da belirteyim, her türlü sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz lütfen, ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve sonuçta tüm bu çalışmaları hobi olarak yapıyorum, bilemediğim konulardı öğrenip yardımcı olmaktan sonsuz mutlu olurum.

Dilek Hanım,

Arditti tüm bu çalışmalar çok için iyi bir kaynak, en azından benim için öyle oldu. BAp ı sigma nın Türkiye distribütör ünden (Interlab A.S) temin edebilirsiniz,(firmanın satış departmanı iletişim bilgilerini özelinize gönderiyorum) yardımcı olacaklardır, yinede yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar.
Tekrar Merhaba;

Cevap ve ayrıntı için teşekkür ederim. Özellikle mesajınızdaki 2 numaralı madde için resim veya resimler eklerseniz sevinirim. Anladım ya da anladığımı sanıyorum nereden almam gerektiğini sanırım.
Karışımın asıl maliyeti olan BAP için 100 mg fiyatı 8€ ya da muadili $ ise zaten geri kalanda teferruat gibi bir şey oluyor (yani maliyet çok cüzi rakamlar).
Bu arada az önce Interlab A.Ş.'nin sitesinde BAP araştırdım ama bulamadım. Sanırım ben görmemiş olabilirim.
Soru sormaya devam edeceğimden emin olabilirsiniz. Çünki bu şekilde çoğaltarak farklı birşeyler deneyim onlarıda bu keyifli sevdama eklemek istiyorum. Ama en kısa sürede resim bekliyorum. Ondan sonra malzemeyi tedarik edip sizden hazırlanışı hakkında bilgi alıp uygulamaya geçmek istiyorum.
Şimdilik sevgiyle kalın. Sınavlarda başarılar.

SAYILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 10-11-2012 saat 18:56
Eski 10-11-2012, 20:36   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Merhaba e-bay de keiki için satılan bir macun var, bu macunu alıp deneyen oldu mu? Denemeye değer mi sizce?

sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 11:04   #18
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Konu ile ilgili üç farklı video. En azından nasıl birşey olduğunu anlamak açısından izlenebilir.

orchids tissue culture - YouTube

Cell & Tissue Culture: Nutrient Media Details - YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=gicHq_dUXqk

Ziya Soner beğendi.
Eski 18-04-2013, 08:38   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Bu da benim güzelim çimlenmeye başlayan Orchis Sancta
Name:  IMG_0007.jpg
Views: 14300
Size:  18.6 KB

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 16:32   #20
Ağaç Dostu

Derslerimin yoğunluğu sebebiyle bu başlıkla fazla ilgilenemedim ama sanmayın ki aynı ilgisizliği de bu konuya da gösteriyorum.

Bu kavanozdakiler de salep elde edilen Orchis cinsi orkideler. Çimlenmeden sonraki 20 günlük gelişimde tuber/yumru oluşumları gözükmekte. Şimdiki hedef bu bitkicikleri alt kültüre alıp yumru sayılarınıda artış sağlamak.
Name:  salep.jpg
Views: 37071
Size:  25.9 KB

Gözdelerim olan Vanda orkide leri yine bu başlıkta mevzu bahis olduğundan, daha önce yolladığım mesajıda buraya koyuyorum. Ne zaman çiçeklenecek bende büyük merak içindeyim lakin çok hızlı büyüdükleri kesin. Belki bu yıl süpriz yaparlar. )
Vanda, Ascocenda ve türevleri

Eski 06-12-2013, 16:49   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Ludisa Excellence ve diğer arkadaşların hepsine selamlar. forumda yeniyim. hayatımın aşkı olan salep orkidelerini görünce hemen üye oldum ve bilgilerinizden yararlanmak istiyorum... herkese başarılar..

orchismascula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 16:50   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Alıntı:
Derslerimin yoğunluğu sebebiyle bu başlıkla fazla ilgilenemedim ama sanmayın ki aynı ilgisizliği de bu konuya da gösteriyorum.

Bu kavanozdakiler de salep elde edilen Orchis cinsi orkideler. Çimlenmeden sonraki 20 günlük gelişimde tuber/yumru oluşumları gözükmekte. Şimdiki hedef bu bitkicikleri alt kültüre alıp yumru sayılarınıda artış sağlamak.
Eklenti 455503

Gözdelerim olan Vanda orkide leri yine bu başlıkta mevzu bahis olduğundan, daha önce yolladığım mesajıda buraya koyuyorum. Ne zaman çiçeklenecek bende büyük merak içindeyim lakin çok hızlı büyüdükleri kesin. Belki bu yıl süpriz yaparlar. )
Vanda, Ascocenda ve türevleri
hocam böyle bir kavanozu elimde tutabilmek ve o bebeklere sevgimi verebilmek için neler yapmazdım

culsuz gezgin beğendi.
orchismascula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 17:27   #23
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Forumdaşlara selam..

Eğitimini almadığım bir konu olduğu için anlamakta hayli zorlandığım bir konu..

Sondan başlayarak meramımı anlatayım: Salep yumrularını kültür ortamında yetiştirme geleneğimiz yok. Tohumdan üretmeyi de bilmiyoruz. Ama doğal ortamında yetişen bu güzellikleri salep ve dondurma imalinde hoyratça kullanıyoruz. Ben ise çiçeğine ve kokusuna meftunum.

Bahçemin yakınlarında ve orman içlerinde gördüğüm bu güzelliği çoğaltmak için ne yapılabileceğini araştırırken Türkçe kaynak yokluğu başımı ağrıttı.

Umarım ki Dactylorhisa , ophyrys ve dahi türleri tohumdan üretecek bilgiye kavuşurum..Yardımlarınızı bekliyorum..Tohumlar benden..

Bilen ve anlatanlara teşekkürler,binlerce teşekkürler..

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 20:49   #24
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Tabus; saleplerin orkide olduğunu bilmeme, bu güne kadar salep toplayanlardan öldürülmeden canlı olarak almak istememe rağmen başarılı olamadım. Birkaç defa denemem oldu. Bir yerde bulduğum saleplerden toprağı ile alıp saksı içerisinde yetiştirmeye çalıştım. Getirdiğim orkideler malesef yaşamadı. Ben de umutsuzluğa kapıldım. Dış ortamda olduğu gibi bıraktım. Gelecek yıl üç dört tane olan saksıdan 14 tane orkide çıktı. Ancak çiçekleri çok küçüktü. Siz onları nerede görüyor iseniz onlara o şekilde bir ortam yapmaya çalışın. Çalı altlarında yetişiyor ise çalı altlarına, biraz sulak bir yerde ise sulak bir ortama, güneşli yer ise güneşli yere tohumların dökülme zamanında dikin. Bilemediğim bir şeyde en güzel şey olanı taklit etmek. Tohumdan yetiştirmede çiçeklenmesini görmek biraz zaman alacaktır. Ben çok fazla ele alınmayan, ayak ile basılmayan bir ortama ekip zaman zaman takip etmeyi öneririm. Osmanlı döneminden beri sürekli olarak salepler sökülmüş durumda. Bazı türler belki tamamen yok olmuş veya yok olmak üzere. Yaşamalarını tohumların çevreye dağılıp kaç yıl bilemiyorum en az üç dört yılda tohum verecek çiçek açacak olgunluğa ulaştıkları zaman toplanmaları nedeni ile yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bulabilirsem tohumlarını ekmek isterim.

tabus beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 21:10   #25
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerf Mesajı Göster
Merhaba e-bay de keiki için satılan bir macun var, bu macunu alıp deneyen oldu mu? Denemeye değer mi sizce?
ben aldım. haftaya elimde olur ilk kez kullanacağım. deneyimlerimi aktarırım.

lusoari beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 23:26   #26
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Ebay bulunmaz nimet,tohum filizlendirmek icin kullanabileceginiz agarli flasklarindan tutun neredeyse tum cesitler var.Sn.tranquila,dilerim fazla kargo masrafi odememissinizdir;haftaya St.Andrews'dan geliyordum bagaja saklar getirirdim keske almayi dusundugunuzu bilseydim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 17:48   #27
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Benim bir arkadaşım kullandı ,ama pek bir fayda vermediğini söyledi, bana da vermişti elimde ne kadar orkide cinsi vardıysa denedim sadece bir tane phalde işe yaradı ama oda macundanmı oldu yoksa kendiliğindenmi bilemiyorum ,inşallah siz başarılı olursunuz tecrübelerinizi bekliyoruz.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 18:39   #28
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Tabus; saleplerin orkide olduğunu bilmeme, bu güne kadar salep toplayanlardan öldürülmeden canlı olarak almak istememe rağmen başarılı olamadım. Birkaç defa denemem oldu. Bir yerde bulduğum saleplerden toprağı ile alıp saksı içerisinde yetiştirmeye çalıştım. Getirdiğim orkideler malesef yaşamadı. Ben de umutsuzluğa kapıldım. Dış ortamda olduğu gibi bıraktım. Gelecek yıl üç dört tane olan saksıdan 14 tane orkide çıktı. Ancak çiçekleri çok küçüktü. Siz onları nerede görüyor iseniz onlara o şekilde bir ortam yapmaya çalışın. Çalı altlarında yetişiyor ise çalı altlarına, biraz sulak bir yerde ise sulak bir ortama, güneşli yer ise güneşli yere tohumların dökülme zamanında dikin. Bilemediğim bir şeyde en güzel şey olanı taklit etmek. Tohumdan yetiştirmede çiçeklenmesini görmek biraz zaman alacaktır. Ben çok fazla ele alınmayan, ayak ile basılmayan bir ortama ekip zaman zaman takip etmeyi öneririm. Osmanlı döneminden beri sürekli olarak salepler sökülmüş durumda. Bazı türler belki tamamen yok olmuş veya yok olmak üzere. Yaşamalarını tohumların çevreye dağılıp kaç yıl bilemiyorum en az üç dört yılda tohum verecek çiçek açacak olgunluğa ulaştıkları zaman toplanmaları nedeni ile yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bulabilirsem tohumlarını ekmek isterim.
Sayın Muda, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler anca ben bunları çok geçtim..
Benim bahçem orman veya koruluk sayılabilecek bir yerin tam ortasında. Kendiliğinden çıkan onlarca salep ve çeşidi var..Acele etmeden ve deneme yanılma yoluyla yerlerini değiştirip belli ölçüde bir araya getirdim..Ama bu güzelliği görüpte yetiştirmeyi düşünmemek olmazdı. Denedim, çok denedim..Sonra öğrendim ki tohumdan yetiştirmek fazla bir bilgi gerektiriyor..Forumun bu kısmına bu sebeple yazdım. Ama görüyorum ki konunun çok dışına çıkan yazılar var..Konu başlığını açan arkadaş, zaten öğrenci olduğunu söyleyerek mazeret göstermiş. Umarım laboratuar ortamında mümkün olan bu üretim tarzını ve benzer uygulamaları öğrenirim..Konu kendine has jargonlar taşıyor, bunları öğreninceye kadar, kim öle kim kala..Hoşçakalın..

Muda beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 23:58   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
...
Ama görüyorum ki konunun çok dışına çıkan yazılar var..Konu başlığını açan arkadaş, zaten öğrenci olduğunu söyleyerek mazeret göstermiş. Umarım laboratuar ortamında mümkün olan bu üretim tarzını ve benzer uygulamaları öğrenirim.
...
Konu başlığını ''Salep Üretimi, Orkide Sınıfı Canlıların Mikro-Çoğaltımı'' diye açan öğrenci arkadaş olarak sanırım şunu tarafıma hiç alınmadan söylemeliyim ki;

Salebi; Orchidaceae ailesinin özellikle sup-tropikal kuşakta yetişen türlerinin toprakaltı organlarından elde edilen içecek olarak tanımlalayıp; bu bağlamada salep i bir ham madde olarak ele alırsak, o zaman Salep Üretimini de sadece geleneksel yöntemlerle bu bitkilerin toprak altı organlarının toplanıp, kurutulmasından ibarettir.

Sanırım anlatmak istediğiniz ya da salep üretimi dendiğinde çağrışım yapan şey aslında salep elde edilen orkidelerin üretimi oda ''Orkide Sınıfı Canlıların Mikro-Çoğaltımı''
demek olduğundan burada ki yazıların, konuşmaların öyle konu dışı olduğunu hiç sanmıyorum.
''Laboratuar ortamında mümkün olan bu üretim tarzını ve benzer uygulamaları'' öğrenip evinizde hobi olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için forumda zaten ayrı başlık mevcut.
Evde ve okullarda hobi amaçlı bitki doku kültürü

Bu bitkileri seri bir şekilde üretebiliyor olmamamın sebebi, anca öğrenci olmam olabilir; mazereti değil. Ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım açıkçası.(?)

Sn. tabus; Bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim yalnız önce ne tür çalışmalar yaptınız; nerelerde sorunlar yaşadınız? Bunları bizimle paylaşın.

Saygılar.

ankafar beğendi.
Eski 30-12-2014, 15:44   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2014
Merhaba,

Alıntı:
teşekkürler agozce
teşekkürler ahmeter

Eklenti 305047

Eklenti 305048

Eklenti 305049

Eklenti 305050

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ben amatör olarak orkide bakıyorum ve üretimine merak saldım.gerçekten orkide üretimiyle ilgili cok az bilgi var.Ve en açıklayıcı bilgiyi burada buldum.
Benim size bir sorum olacak. BAp yi sigmaaldrich haricinde hiç bir yerde bulamadım. sigmaaldrich de sirket adına verebiliriz kişiye özel vermiyoruz dedi. oradan temin edebileceğim yönlendirebileceğiniz biri varmı acaba

telato beğendi.
dt.duygu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024