agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2012, 09:15   #91
Ağaç Dostu

BrunoL's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2012
http://farm3.static.flickr.com/2462/3576111843_edac855faa.jpg için Google Görsel Sonuçları

Bu malzeme ilgimi çekti.
Benzerini ya da kendisini temin etmek gerekyor.
Teşekkürler paylaşım için.

BrunoL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 23:34   #92
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
bir ay önce diomite aldığım orkidemi sanırım kaybetmek üzereyim.Alt yaprak uçlarında sararma ve yumuşama başladı, üst yapraklar hala sert ayrıca yeni yaprakta çıkarıyor.Vitamin olarak orkide sıvı besini kullanıyorum.Üst köklerde sanırım kurudu (ya da çürüdü) resimlerini alta ekliyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 00:16   #93
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulşen Mesajı Göster
bir ay önce diomite aldığım orkidemi sanırım kaybetmek üzereyim.Alt yaprak uçlarında sararma ve yumuşama başladı, üst yapraklar hala sert ayrıca yeni yaprakta çıkarıyor.Vitamin olarak orkide sıvı besini kullanıyorum.Üst köklerde sanırım kurudu (ya da çürüdü) resimlerini alta ekliyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saksı harcı vermiculite mi?
Öyle ise nasıl diktiniz ne halde iken diktiniz?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 16:14   #94
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
saksı harcı çarli marka diomit içerikli kedi kumu sayın praecox.
orkideyi bu harca köklü,çiçekli şekilde aktarmıştım...10 ağustosta

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 21:24   #95
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Gülşen Hanım,
keşke diatomitle olan tecrübelerimi dikkate alsaydınız... diatomit'ten çıkardığım sonuç; saf diatomit'in orkide harcı olamayacağıdır (benim kanaatim). özellikle epifitik orkideler için ölümcül olabiliyor. teresterik orkideler için ise harca su tutucu olarak katılabilir. ben paphiopedilum ve cymbidium'larımda kullandım ve sorun yok gayet güzel gelişim var.. sizin phal'iniz epifitik orkide türü. acilen köklerini kontrol edin; muhtemelen içlerini boşalmış halde göreceksiniz ve bazıları da daha yeşil iken içleri boşalmış olacaklar.. hemen normal saksı harcına geçmenizi tavsiye ederim..

Düzenleyen fzthalil : 18-09-2012 saat 10:29
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 08:41   #96
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Terrarium'da Orkide Çalışması

Arkadaşlar alternatif yetiştirmeye örnek olarak meraklı arkadaşlara incelemesi için aşağıda linki veriyorum. Herkes faydalansın.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm

Düzenleyen SAGEN : 08-11-2012 saat 08:42 Neden: düzeltme
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 15:33   #97
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Konu çok uzun zamandır hareketsiz nedense; belki hala takip eden vardır diye sorumu soracağım
Sizce Phal.ler Vandalar gibi askıda, yani kökleri tamamen açıkta bakılabilir mi?

Canan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 01:28   #98
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Aslında benim de düşünüp acaba denesem mi dediğim konulardan biridir hatta ilerde phal'lerle alakalı bir çalışmam olacak, bunu da deneyebilirim

Eski 03-03-2013, 17:10   #99
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Aslında benim de düşünüp acaba denesem mi dediğim konulardan biridir hatta ilerde phal'lerle alakalı bir çalışmam olacak, bunu da deneyebilirim
Sayın fzthalil ben aslında düz yürümeden dolamaca girmeye çalışıyorum Fakat şu orkide çürütme sorunu çok yaygın ve çok bilgililer için bile hep bir risk. Sıfır risk olmasa bile en yakını olsun isterim. Aklımda hydroton da var, ikisinin arasında kaldım. hydrotonun tuz tutma sorunu diğer malzemelerde de var, bu birde yıkanabilir, çürümeyen bir malzeme. Tabi bilgim sınırlı her dakika birine danışacak lüksüm yok, ben ikisinden birine girişip burada da paylaşacağım.. Sizde birşeyler yaparsanız umarım paylaşırsınız..

Eski 04-03-2013, 00:47   #100
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı Göster
Sayın fzthalil ben aslında düz yürümeden dolamaca girmeye çalışıyorum Fakat şu orkide çürütme sorunu çok yaygın ve çok bilgililer için bile hep bir risk. Sıfır risk olmasa bile en yakını olsun isterim. Aklımda hydroton da var, ikisinin arasında kaldım. hydrotonun tuz tutma sorunu diğer malzemelerde de var, bu birde yıkanabilir, çürümeyen bir malzeme. Tabi bilgim sınırlı her dakika birine danışacak lüksüm yok, ben ikisinden birine girişip burada da paylaşacağım.. Sizde birşeyler yaparsanız umarım paylaşırsınız..
yok yok bence çok güzel bu tür çalışmalar, ilerleme adına güzeldir canan hanım. tecrübe etmek kötü değildir. gerçi bu bana bir hocamdan yediğim şu sözü hatırlattı ama umarım size dokunmaz ''amerikayı yeniden keşfetmenin manası yok'' hidrotonu da denedim ben ama olumlu sonuç alamadım.. dediğiniz gibi yakınabilir. ben kökleri çürüttüm sebebini bilmiyorum... yalnız sulamayı her seferinde gübreli fakat normal oranın onda biri kadar yapmanızı tavsiye ederim. inşallah müspet sonuç alabilirsiniz.. tabi ki paylaşırım. şu anda cattleya'larda terrarium çalışmam var ama mevsim olarak geç başladığım için henüz çiçek alamadım, inşallah seneye alabilirim..

Eski 04-03-2013, 09:55   #101
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Hydrotonla ilgili böyle bir tecrübe varsa tamamdır, olumsuz değilse bile fikrim şüpheliye geçer. Daha önce bu tip denemeleri yabancı forumlarda gördüm, görüşler olumluydu. Demek ki benim atladığım birşey var. Sizin gibi deneyimli birinde olmadıysa bende hiç olmaz. Vanda sahibi olduğum için onun banyosu her daim hazır, phal.lerde kök yapısı itibarı ile zayıf değil, olabilir gibi geldi.Benimkilerden birinin çiçekleri geçer geçmez deneyeceğim. Terrarium konusu çok komplike, sanat gibi. Daha pratik birşey istiyorum. Orkideyi bizim ülkemizde diğer bitkilerden ayıran bir özelliği var, o da hep değerli birinden hediye olması. Mütemadiyen insanların hediye gelmiş, önemsedikleri bitkileri kaybetmeleri hem üzücü hem de bitkisever birine dönüşmenin önünde engel sayılabilecek kötü bir ilk deneyim. İşin magazin kısmı bu, size başarılar, takipçinizim.
Not : Diatomite deneyiniz olumsuz sonuçlandı ama kısa dönemdeki başarısı sebebiyle kök durumu çok kötü orkidelerde köklenme güçlenene kadar kullanıldığını gördüm.

Düzenleyen Canan : 04-03-2013 saat 10:00 Neden: imla
Eski 05-03-2013, 01:28   #102
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı Göster
Hydrotonla ilgili böyle bir tecrübe varsa tamamdır, olumsuz değilse bile fikrim şüpheliye geçer. Daha önce bu tip denemeleri yabancı forumlarda gördüm, görüşler olumluydu. Demek ki benim atladığım birşey var. Sizin gibi deneyimli birinde olmadıysa bende hiç olmaz. Vanda sahibi olduğum için onun banyosu her daim hazır, phal.lerde kök yapısı itibarı ile zayıf değil, olabilir gibi geldi.Benimkilerden birinin çiçekleri geçer geçmez deneyeceğim. Terrarium konusu çok komplike, sanat gibi. Daha pratik birşey istiyorum. Orkideyi bizim ülkemizde diğer bitkilerden ayıran bir özelliği var, o da hep değerli birinden hediye olması. Mütemadiyen insanların hediye gelmiş, önemsedikleri bitkileri kaybetmeleri hem üzücü hem de bitkisever birine dönüşmenin önünde engel sayılabilecek kötü bir ilk deneyim. İşin magazin kısmı bu, size başarılar, takipçinizim.
Not : Diatomite deneyiniz olumsuz sonuçlandı ama kısa dönemdeki başarısı sebebiyle kök durumu çok kötü orkidelerde köklenme güçlenene kadar kullanıldığını gördüm.
bildiğiniz üzere orkideler kök sistemi açısından ikiye ayrılıyor; epifitik ve terrestrial. epifitkler nemi çok seviyorlar o yüzden nem oranı yüksek ortamlarda iyi gelişim ve çiçeklenme gösteriyorlar. terrestrialler ise ormanda zeminlerde yaşıyorlar. substratı daha ıslak olabiliyor. epifitikler aksine ıslaklığı hiç sevmiyorlar, en azından sevenini ben bilmiyorum.. hidrotonda ıslaklık bir nebze kontrol edilebilirken diatomitte kontrol edilemiyor. o yüzden kendim de diatomiti denediğimde kökleri çürüttüm, çalışmamın sonuçlarını gördünüz mü bilmiyorum ama iyi gidiyorken köklere baktığımda köklerin içinin boşaldığını gördüm (hocamdan yediğim laf burdan geliyor).. aslında hidrotondaki olan çalışmam ise biraz kendi hatam olabilir, sterilizasyonu tam yapamamış olabilirim. zaten olan problem devam etmiş ve kökleri çürütmüş olabilir.. magazin kısmına geleceksek aldığım ilk orkide phalaenopsis türü bir orkide ve sözlüme almıştım, o da bakamayıp bana geri verdi ve 2 seneden fazladır bende diatomitin kısa dönemli başarısı köklenme için evet olumlu olabilir hatta hoyalarda ve başka torf bitkilerine kullanıldığını ve güzel sonuçların alındığını gördüm.. şu da var diatomit terrestrial orkideler için güzel bir ek substrattır bana göre..
Not: terrarium cidden apayrı..
teşekkür ederim size de başarılar dilerim..

Eski 03-01-2014, 15:40   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2014
Denenebilir mi?

Merhaba,

Orkideler hakkında sadece bu forumda okuduklarım kadarını biliyorum acemi bir orkide bakıcısıyım. Bugüne kadar özel günlerde hediye edilen yaygın türlerinden başka özel olarak yetiştirdiğim bir orkidem olmadı. 4 orkide yetiştirdim üçü halen yaşıyor En yaşlısı 2 yaşında.

Bu orkide öz geçmişimden sonra şu çılgın fikirleri değerlendirmenizi istiyorum. Orkidelerimden birinin kökleri arasında büyüteçle görülebilecek büyüklükte beyaz böcekler olduğunu farkettim. Sularken bir kabın içine kaynamış su ve yarım çay bardağı sirke koyup orkidemi bu suda 10 dakika beklettim. Beyaz böcekler yok oldu çiçeğim de sağlıklı görünüyor ancak on gün önce yaptığım için henüz zarar verip vermediğini bilemiyorum. Zararlı olur mu?

Bu böcekler için kullanılan ilaçlar varmış ancak ben o ilaçları kullanmak istemiyorum çünkü hatalı ilaç ya da hatalı uygulamayla kaybedersem çok üzüleceğim. Bunun çok sık olabildiğini okudum. Bu arada hiçbir vitamin gübre vs kullanmıyorum buna rağmen yılda iki defa çiçekleniyorlar. İnternette kesim işlemlerinden sonra köklere tarçın sürülmesi gerektiği yazıyor.

Bu başlıkla olan ilgisine gelince. Orkidemin saksı harcında ağaç kabukları var. Tarçın da bir ağaç kabuğu. Ben bu ağaç kabuklarının arasına bir çubuk tarçını kaynattıktan sonra yerleştirmeyi düşünüyorum. Bu sayede sürekli steril olacağını yeniden böceklenmeyeceğini düşünüyorum. Bu tehlikeli bir deneme mi olur?

ZeynepTaylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 12:02   #104
Ağaçsever

gondag's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2008
merhaba ben gondag, aslında daha çok dış mekan bitkileri ile ilgileniyorum ama orkide gözdelerimden, bu konuda birkaç yıl ve birkaç saksıdan fazla deneyimim yok, ancak ilk kez muazzez ilmiye çığ hanımın evinde gördüm, vazolar ve büyük kadehler içinde su da yetişen orkideleri, evet hiç toprak olmaksızın suda yetişmiş rengarenk sağlıklı çiçekli orkideler, ilgimi belirtip nasıl yaptıklarını sordum, evdeki yardımcı hanımın ilgilendiğini söyledi muazzez hanım, bunu bir akrabamla konuştuğumda bir arkadaşlarının bu hususta özel çalışmaları olduğunu evinde suda yetiştirdiği çeşitli çiçekler bulunduğunu anlatmıştı ancak bu arkadaşlarının hiç bilgi vermediğini söyledi daha sonra bu arkadaş akrabama bir saksı kırmızı anthirium hediye etti orta boy cam bir vazo içinde kocaman yapraklı iri kırmızı çiçekli,bir yıldan fazla oldu çok sağlıklı hep çiçekli, bir ilaç şişesi içinde vitamini var belli sürelerde suya damlatıyor, benim gördüğüm yıkanıp temizlenmiş kökler vazonun içini doldurmuş zaman zaman biraz içme suyu ilave ediyor, şimdi soruyorum bu hususta bilgisi olan varmı, orkide veya flamingoyu bu şekilde sade su ya adapte etmenin bir yöntemi olsa gerek.çok niyetlendim bir saksıyı bşaltıp nazik bir banyodan sonra vazoya yerleştirmeyi ama bu kadar basit olmadığını düşünüyorum, orkidelele ilgili adaptasyona dair birşeyler okudum ama çok teknik gibi geldi bana yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

casperia ve seb.NEM beğendi.
gondag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 18:11   #105
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Selamlar
Ben hydrotonla ilgili deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Aslında bu konuda teknik bir bilgiye sahip değilim.
Kök kısımları çok iyi durumda olmayan 3 adet ve kökleri oldukça sağlıklı gözüken yeni aldığım 2 adet orkidemi hydrotona aktardım.
Tam olarak ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama sanırım 2 aydan fazla zaman oldu.
Kökleri sağlıklı olmayan orkidelerim sorunsuz bir şekilde yeni ortamlarına adapte oldular yeni ve sağlıklı kökler çıkardılar ve hepside çiçiek sapı çıkarttılar açmaya hazırlanıyorlar
Diğer sağlıklı sandığım 2 orkide ise kökleri çok yoğun olduğu için yeni ortama aktarırken kökleri çok zarar gördü ve kırıldı kök kısımlarında çürümeler ve kararmalar oluştu, bir zaman sonra saksıları (cam kavanoz)boşaltıp kök temizliği yağmak zorunda kaldım ve yeniden hydrotona diktim, şimdilik kök kısımları diktiğim gibiler iyi ya da kötü bir gelişme yok, yaprakları gayet sağlıklı ve bir tanesi yeni yaprak çıkartıyor.
Benim hydrotonla yaşadığım deneyimler bunlar.
Ben araştırma yaparken hyrotonla ilgili türkçe kaynak bulamamıştım. Belki birilerine bir faydası dukunabilir diye paylaşmak istedim

sar-dunya ve dinozor beğendi.
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 15:15   #106
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Çiçekçiden orkide soğanı dediği bir çeşit kökümsü bir yumru aldım ve toprağa diktim. Bu güne kadar orkide soğanını duyan var mı **** bu şekilde yetiştiren?

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 15:51   #107
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
İmkansız.. Orkide de soğan ile üretim yoktur.
Sonra çok dersiniz bahçeye ektim soğan bitmedi yedi doğan diye )

Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 20:54   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Selamlar
Ben hydrotonla ilgili deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Aslında bu konuda teknik bir bilgiye sahip değilim.
Kök kısımları çok iyi durumda olmayan 3 adet ve kökleri oldukça sağlıklı gözüken yeni aldığım 2 adet orkidemi hydrotona aktardım.
Tam olarak ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama sanırım 2 aydan fazla zaman oldu.
Kökleri sağlıklı olmayan orkidelerim sorunsuz bir şekilde yeni ortamlarına adapte oldular yeni ve sağlıklı kökler çıkardılar ve hepside çiçiek sapı çıkarttılar açmaya hazırlanıyorlar
Diğer sağlıklı sandığım 2 orkide ise kökleri çok yoğun olduğu için yeni ortama aktarırken kökleri çok zarar gördü ve kırıldı kök kısımlarında çürümeler ve kararmalar oluştu, bir zaman sonra saksıları (cam kavanoz)boşaltıp kök temizliği yağmak zorunda kaldım ve yeniden hydrotona diktim, şimdilik kök kısımları diktiğim gibiler iyi ya da kötü bir gelişme yok, yaprakları gayet sağlıklı ve bir tanesi yeni yaprak çıkartıyor.
Benim hydrotonla yaşadığım deneyimler bunlar.
Ben araştırma yaparken hyrotonla ilgili türkçe kaynak bulamamıştım. Belki birilerine bir faydası dukunabilir diye paylaşmak istedim
Merhaba;
Hydroton kullanırken dezenfekte ettiniz mi?
Yoksa yıkayıp direkt kullandınız mı?
Teşekkürler..

Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 21:42   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2016
keiki

merhabalar,
evimde onlarca orkide var. bir kısmına keiki macunu sürdümve birsürü yavru orkidem oldu ancak saksıya nasıl ve nezaman alırım yardımcı olurmusunuz.

Eklenen Resimler

casperia beğendi.
arananadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 22:28   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arananadam Mesajı Göster
merhabalar,
evimde onlarca orkide var. bir kısmına keiki macunu sürdümve birsürü yavru orkidem oldu ancak saksıya nasıl ve nezaman alırım yardımcı olurmusunuz.
Köklenmiş olanları kesip yeni saksıya dikebilirsiniz. Kök sayısı az ise bir yıl kadar daha beklemeniz iyi olur. Bu sırada köke su püskürtmek iyi bir uygulama olur.

Charlaux beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 22:32   #111
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Orkidelerin alternatif yetiştirme yöntemleri

Merhaba;
Kök temizliklerini yaptıktan sonra eski plastik kaplarından çıkarıp içine kristal kedi kumu koyduğum yeni saksılarına aldığım orkidelerim. Gelişimleri şuan için iyi gidiyor. Bakalım

Eklenen Resimler

NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 10:26   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Yıllarca bakmaya çalışıp beceremediğim orkideyi öldürmemek ve çiçek açtırmak işini, yola atılmış kurumak üzere bu minnakı alıp bir saksının dibine sokarak becerdim sanırım, ilk defa orkidem çiçek açıyor ve bu mutluluğu sizlerle de paylaşmak istedim.
Geçen kış diktim başka çiçeklerin olduğu balkonda ki bir saksıya ve şu an gayet sağlıklı görünüyor. Saksının içindeki toprak normal çiçek toprağı sadece

Eklenen Resimler

little77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024