agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2010, 17:25   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
2. Phalaenopsis

Bu bitkiyi 2010 baharında çiçek sapı üzerinde ve kısmen açmışken aldım ve hemen topraksız ortama transfer ettim.Bitki erken dönemde görülür bir transfer şoku yaşamadı.Çiçeklerin tümü açıldı ve yaprak kaybı olmadı.Ancak yeni bir çiçeklenme göstermeyen bitki yaz boyunca sağlıklı ve oldukça büyük kalın/sert yapraklar oluşturdu.Yarı şeffaf bir iç kaba aktardığım bitkide orta dönemde belirgin yeni kök oluşumu gerçekleşti.Batıya bakan pencereden 2 -3 saat buzlu cam arkasından güneş ışığı alan bitki yüksek nemli ortamda bulunduğundan (banyo) uzun hava kökleri geliştirdi.Ekim ayı ile birlikte çiçek sapı oluşumu bitkinin sisteme tam uyum sağladığını gösteriyor.Bu bitkinin bakımı da ortalama 10 günde bir besin eriyiğinin eklenmesi ve genel gözlem ile sınırlı.Besin eriyiğine temas eden köklerde hiç çürüme olmadığı gibi bitki bu zona uzanan yeni kökler de oluşturdu.Eski köklerde kaybın sınırlı kaldığını düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 17:34   #32
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Çok sağlıklı görünüyor, emeğinize sağlık.

Yosun var gibi, ilerde bu bir sorun oluşturabilir mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 17:42   #33
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın swetlana;

Orkide konusundaki tecrübenizi biliyorum. Bu tip saksıları denediğinizi öğrenmek ii oldu.

Peki substrat olarak neyi tercih ediyorsunuz.Lütfen bu konuda da tecrübelerinizi paylaşın bizimle..

Sevgiler.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 18:52   #34
Ağaç Dostu

Sayın Maki01, yosun sadece ışık gören yerde yani iç kabın iç yüzü ile sınırlı.Doğasında da orkide kökleri açıkta ışık alıyorlar ve nem olduğunda (Genellikle de nem oranı düşük değil ve olmamalı) köklerin üzerinde, çevresinde alg oluşuyor. Yani alg orkidenin doğasına uygun problem yaratmıyor.Hatta daha sonra bahsedeceğim ''water culture'' uygulamalarında algler orkidenin köklerinin hayatiyeti için gerekli.

Düzenleyen Hydrosuccess : 30-11-2010 saat 23:10
Eski 03-11-2010, 17:14   #35
Ağaç Dostu

3. Phalaenopsis

Bu bitkiyi de 2. bitki ile eş zamanlı aldım.Üzerinde açmak üzere çiçekleri olan 2 çiçek sapı vardı.Bitki yer değişimi ve transferden çok olumsuz etkilendi 1 hafta içinde çiçekler kurudu ve yaprak kayıpları oldu.Sadece 2 yaprağı kalan bitki usulüne uygun kesilen saplardan tekrar çiçek verdi.Görsellerini paylaştığım çiçeklerin tamamı açıldı ve yaklaşık 2 ay bitki üzerinde kaldı.Bitki orta dönemde kök kayıpları nedeniyle sadece nispeten küçük 3 yaprak geliştirebildi.İçinde bulunduğu kap sayesinde görülebilen yeni gelişmiş tek kök mevcut.(Muhtemelen göremediğimiz kök gelişimi de olmalı çünkü bitki diatomit içinde sabit bir şekilde duruyor.)Henüz çiçek sapı oluşturmamış olan bu bitkinin yeni kök ve dolayısıyla yaprak gelişimi için süreye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Aynı sulama rejimini altta 1.5 cm derinlikte saksı altlığında sürekli besin eriyiği bulundurarak uyguluyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2010, 09:58   #36
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın Hydrosuccess çiçekli olarak bir phalenopsis türü aldığım zaman onu ben direk pencere kenarına almıyorum. İlk aldığım orkide'nin çiçekleri tam 7,5 ay üstünde kaldı. (herhalde hep böyle kalacak diye düşünmeye başlamıştım. Gelip giden de aynı bitkiyi aynı şekilde görünce inanamıyor gerçek değil herhalde bu diyordu.) Yaptığımın doğruluğundan tam emin olamamakla birlikte bitki yer değişiminde şok yaşamasın diye bol ışık alan bir yere onu koymamak zannederim daha sağlıklı oluyor. Çiçekler solup döküldükten sonra daha aydınlık bir yere aldım. Şuanda bitki gelişimi gayet iyi ve bol bol yaprak çıkartıyor...

Düzenleyen İlkin : 04-11-2010 saat 11:24
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 12:24   #37
Yeni Üye

flame's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Sayın Hydrosuccess
Öncelikle deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. Orkidemizi yetiştirirken diatomit ya da hydrotonu ne kadar sürede yenilememiz gerekecek?

flame Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 14:03   #38
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,7.5 ay....inanılmaz uzun bir süre.Bu türler yılda iki kez çiçek açtığından teorik olarak tüm yıl çiçek görmek mümkün olabilir.Saksı kültüründe başarınızın bir göstergesi.Tebrik ediyorum.Mevsimi geldiği için umarım bitkiniz yeniden çiçek verir.Phal.lerde gündüz sıcaklıklarının düşüşü çiçeklenmeyi başlatır.

Eski 04-11-2010, 14:08   #39
Ağaç Dostu

Sayın flame,topraksız yetiştirme yöntemlerinde kullanılan katı ortam materyalleri inert ve inorganik seçilmeli.Kullanılan ve teorik olarak alternatif tüm materyallerin ömrü sınırsızdır.Yenileme gerekliliği yoktur.Yöntemin önemli bir avantajını oluşturmaktadır.

48eylul beğendi.
Eski 04-11-2010, 16:47   #40
Yeni Üye

flame's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Bu yöntem bizler için gerçekten çok büyük bir avantaj. Tekrar değerli bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum size.

flame Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 17:10   #41
Ağaç Dostu

Başarılar dilerim sayın flame.

Eski 04-11-2010, 17:59   #42
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Sayın Hydrosuccess, yönteminizi bizimle paylaştığınız için çok teşekür ederim.

Yıllardır açmayan orkidemde ve bir kaç hoya da bende deneyeceğim.

Sistem çok basit görünüyor ama, sürekli kontrol gerektiriyor sanırım.

Bir-iki hafta evden uzaklaştığımız zaman ne olacak, bunun bir çözümü var mı?

Normalde saksıdaki hoyalara bir şey olmuyor.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 18:56   #43
Ağaç Dostu

Sayın agozce, Hoyalar 1 hafta kalıyor.2 hafta gibi bir sürede Hoyalarda kayıp olacaktır.Orkidelerin su tüketimi Hoyalara göre düşük bu nedenle 2 haftayı geçen sürelerde bile ciddi bir zarar göreceklerini düşünmüyorum.Hiç bir sistem mükemmel değildir. Benim uygulamamda gözlemin devamlılığı zorunlu.Ancak akıllı valf sistemi ile entegre edilirse sürekli değil ama 1 ayı geçen süreler ile otomasyonu sağlamak mümkün olabilir.Henüz ihtiyacım olmadığı için üzerinde düşünmediğim bir konu.

Eski 04-11-2010, 20:12   #44
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Sayın swetlana;

Orkide konusundaki tecrübenizi biliyorum. Bu tip saksıları denediğinizi öğrenmek ii oldu.

Peki substrat olarak neyi tercih ediyorsunuz.Lütfen bu konuda da tecrübelerinizi paylaşın bizimle..

Sevgiler.
Sevgili rodoslu! Bu tip saksılar ben sadece kendim orkideler için seçtim. Çok farklı saksılar senelerce denedim orkideler için, bu tip saksılar en önemli avantaji - kökleri sulama sonrasında nem kazanıyor, ama pot duvarlarda delikler sayesinde - kökleri çabuk kuruyolar, bundan nedeniyle kök çürüklüğü riskini azaltır, yazın saksı içinde kökler daha serin ortamında olacaktır. Substrat her tür orkidelere - farklı karışım hazırlıyom.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 21:45   #45
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess Mesajı Göster
Sayın Swetlana, o saksılar yüksek nem ve sıcaklığın nerdeyse tüm yıl devam ettiği ülkelerde köklerin kurumadan kalabilmesini sağlayacak Tayland gibi tropikal iklime sahip ülkelerde kullanılabilir.Türkiyede kullanımı riskli olabilir diye düşünüyorum. Açıkçası benim denediğim yöntem ile de uygunluk göstermiyor.
Sayın Hydrosuccess! Bu da bir örnek olarak: Neofinetiya falcata birinci foto da 6 ay önce, ve bugünkü durumu:

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2010, 22:02   #46
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus Mesajı Göster
Sevgili rodoslu! Bu tip saksılar ben sadece kendim orkideler için seçtim. Çok farklı saksılar senelerce denedim orkideler için, bu tip saksılar en önemli avantaji - kökleri sulama sonrasında nem kazanıyor, ama pot duvarlarda delikler sayesinde - kökleri çabuk kuruyolar, bundan nedeniyle kök çürüklüğü riskini azaltır, yazın saksı içinde kökler daha serin ortamında olacaktır. Substrat her tür orkidelere - farklı karışım hazırlıyom.

Bir yapımarkette gördüm bugün ve bir tane aldım bu saksılardan..Deneyeceğim...

Phalenopsisler için ne tür substrat tercih ediyorsunuz?

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 22:38   #47
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Bir yapımarkette gördüm bugün ve bir tane aldım bu saksılardan..Deneyeceğim...

Phalenopsisler için ne tür substrat tercih ediyorsunuz?
Kokopeat veya çam kabuklar rahat kullanabilirsiniz.

Eski 05-11-2010, 00:08   #48
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Sayın Hydrosuccess, ne tür bir besin eriyiği kullanıyorsunuz?

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 14:32   #49
Ağaç Dostu

Sayın thisisme, besin eriyiği ile ilgili hem bu başlıkta hem de geniş olarak Hoyaların topraksız ortamlarda yetiştirilmesi başlığında yeterli bilgi paylaşımında bulundum.Tekrar incelerseniz yararlanacağınıza inanıyorum.

Sayın Asya lotus, öncelikle paylaştığınız görsellerdeki bitki size aitse çok beğendim tebrik ederim.Ancak görüldüğü kadarı ile bitki bir karışım (çam kabuğu cocopeat vb.) içinde yeralıyor.Alternatif bir yetiştirme yöntemi değil de sadece alternatif bir saksıdan bahsetmek mümkün yani bu konu başlığı ile ilgili görülmüyor.Sayın Oğuzhan'ın 23 numaralı mesajında paylaştığı görselde benzeri bir saksıda bitki Hydroton içinde yani topraksız ortamdaydı.Bu nedenle bu konu başlığında üzerinde tartışmaya değer buldum.Açıkçası bu başlıkta katılım klasik yöntemle bakılan başarılı bitkileri paylaşmak değil alternatif yöntemle yetiştirme çabalarının tartışılması yönünde olmalı. Örneğin ben de en son tanıttığım Phal.'de nelerin iyi gitmediğini göstermeye çalıştım.Konunun sınırlarını anlaşılır bir şekilde çizdiğimi umuyorum.

Düzenleyen Hydrosuccess : 06-11-2010 saat 18:47 Neden: ekleme
Eski 05-11-2010, 18:17   #50
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess Mesajı Göster

Sayın Asya lotus, öncelikle paylaştığınız görsellerdeki bitki size aitse çok beğendim tebrik ederim..
Sayın Hydrosuccess, Siz 30 mesajında yazdınız - bu tür saksılar iyi görünmüyosunuz, sadece o açısından ben örnek olarak kendime ait saksıyı gösterdim, substrat degil. Teşekkürler.

Eski 05-11-2010, 18:43   #51
Ağaç Dostu

Sayın Asya lotus, bu saksı tipinin klasik substratlı yöntemde başarılı olduğunu sizin de paylaştığınız görsellerin yardımı ile ( çok iyi gelişmiş tekrar tebrik etmem uygun olur) kabul etmemiz gerekiyor.Ancak sürekli yüksek nemin korunduğu topraksız yetiştirme/katı ortam kültürü ile uygunluk göstermez.Biz kökleri çevreleyen katı ortam materyalinin kurumasını değil kurumamasını amaçlıyoruz.Kök çürümesinin temel nedeni yüksek ve sürekli nem değildir (Orkide kökleri tropikal yağmur ormanlarında uzun süreler ile yüksek nemli ortamda kalmaya uygun yapıdadır.) kullanılan organik substratın uzun süre nemli ortamda kalmasıdır.Kök çürümesi organik maddelerin bozulmasına bağlı olarak gelişir.
Sayın Asya lotus, orkidemin adının ne olmadığı ile ilgili görüşünüzü öğrendim ancak ne olduğu ile ilgili düşüncenizi de paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 06-11-2010, 01:05   #52
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Sayın Hydrosuccess, değerli bilgileriniz için bir kez daha teşekür ederim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 16:47   #53
Ağaç Dostu

4. Phalaenopsis

Bu bitkiyi 2009 baharında üzerinde açmak üzere olan çiçekleri ile aldım ve diğerlerinden farklı olarak saksıya diatomite diktim.Bitki ilk fotoğrafta da görüldüğü gibi erken dönemde transfer şoku yaşamadı.Çiçeklerini tam olarak açan ve makul süre ile yaşatan bitki yaprak kaybı da göstermedi.Yaz aylarında beklenilen kök kayıpları ile birlikte yeni kök ve yaprak gelişimi devam etti.Bitkinin sulamasına sürekli 1/2 -tam doz sıvı gübreli su ile ve diatomit sürekli ıslak kalacak şekilde devam ediyorum. Nem oranı düşük, dolaylı olarak aydınlanan bir ortamda bulunan bitki hava kökü oluşturmadı.Henüz çiçek sapı oluşumu izlenmiyor.Bitkinin gelişimi diatomitin klasik organik içerikli saksı harçları yerine de ve değiştirme gereksinimi olmadan kullanılabileceğini düşündürmekte. Uzun süreli değerlendirmeye ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2010, 21:31   #54
Ağaç Dostu

Mevsiminde gelişim gösteren bir çiçek sapının görseli açıkçası pek ilginç değil.Ancak yeni bir yetiştirme yönteminin değerlendirilmesi açısından önemi de sanırım inkar edilemez.
Daha önce görsellerini paylaştığım 2. Phal. yeni bir çiçek sapı çıkardı.Yeni yaprak ve hava kökü oluşumu da devam ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2012, 11:25   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2012
Merhabalar,

Orkide bakımı hakkında internette bilgi araştırırlen bu siteyle karşılaştım ve hemen üye oldum. Tahmin edebileceğiniz gibi benim de orkidelerim var. Şu an için sağlıklı gözüküyorlar ama yine de birkaç tereddüt ettiğim nokta var.

Yaklaşık bir ay önce orkidelerimin saksılarını ve topraklarını değiştirdim (Şu an yaptığımın cahil cesareti olduğunu fark etmiş bulunmaktayım). Aslında kulak dolgunluğu bazı bilgilere uyarak yaptım bu işi. Biraz daha büyük şeffaf saksılar aldım ve içlerine özel orkide toprağı koydum. Şu anda bir tanesi çiçek tomurcuğu verdi bile ama resimlerde gördüğüm gibi benimkilerin kökleri pek dışarıda değil. Daha yeni saksılarını değiştiğim için saksının kenarlarına kadar kökleri de uzamadı. Bir de saksılara sadece ozel orkide topragından koydum. Hani ilk satın aldığınızda üzerindeki o beyaz taşlardan koymadım.

Resimlerini akşam eve gider gitmez çekip buaraya koyacağım ki yanlışlarımı görün ve düzeltmem gerekenleri bana iletin.

Bilginize ve tecrübelerinize ihtiyacım var

Şimdiden herkese teşekkürler.

anerialancalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 09:51   #56
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Merhaba Arkadaşlar,
Benim de 2 aydır alternatif orkide yetiştirme yöntemi denemem var ve sizlerle paylaşmak istiyorum... Farklı orkide türleriyle denemelerim devam ediyor ve sonuçlar yüz güldürücü Zaman zaman yaptığım çalışmaları yazacam fakat zaman ve fotoğraf tutmadım ama iki üç aylık bir zaman diliminde yaptım diyebilirim..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 10:54   #57
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

İlk denemem 2,5 ay önce iki adet çiçeksiz phalaenopsis türüyle başladı. birini diatomit'e birini hidroton'a tam bir kök temizliği ve olabildiğince organik artıklardan kurtularak diktim, çünkü tamamiyle inert bir ortam elde edilmeye çalışılıyor.. ilk bir ay sıvı gübre (köklere) vermedim sadece su verdim fakat düzenli olarak sabah yapraklarına tam doz ''N'' oranı yüksek sıvı besin püskürttüm. ve diatomit'e diktiğim phal'imde yeni yaprak oluşumu başladı fakat aynı başarıyı hidroton'da elde edemedim, köklere baktığımda çürümeler başlamıştı ve hemen onu da diatomite diktim ve şimdi o da sağlıklı.. yaprağı olan phal'im şu anda yaprağını büyütüyor ve ilk aydan sonra tam doz sıvı besine başladım. aslında ilk olarak 1/4 oranında daha sonra 1/2 ve sonrasında tam doz olarak kademeli olarak devam etmem gerekiyordu ama sabırsız olduğum için hemen tam doza başladım çok şükür bir sorun olmadı.. şimdi iki phal'im de gayet sağlıklı ve gayet canlı bir şekilde büyüyorlar.. resimlerini akşam koyarım..
Saygılar..

Eski 03-04-2012, 11:52   #58
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

İkinci denemem ise iki adet cymbidium'da oldu. onları da tek saksıda diatomite diktim. cymbidiumlardan birinin kökleri çürümeden dolayı epe azalmıştı, ona kök temizliği yaptıktan sonra sphangum-köpük-orkide toprağı-kaya yünü karışımı bir substrata diktim ve bir ay içerisinde yeni kök oluşumları ve yavrular çıkmaya başladı. daha sonra organik artıklardan ikisini de arındırıp diatomite diktim. sanırım yeni yavrulardan ikisi ortam değişikliğine adapte olamadı ve çürüdü onları temizleyip aldım ve yine ilk bir ay besin vermedim ve yeni yavrular gelişmeye başladı.. sonrasında onlara da tam doz ''N'' oranı yüksek besin vermeye başladım. şu anda eski rizomların dış yapraklarının sararıp kuruması haricinde (ki bu normal birşey) herşey çok güzel, yeni rizomlar gelişmeye devam ediyor.. ve çıkan rizomlar taşların içinden çıktığı için üzerlerinde taşlar oluyor ve temizliyorum
Saygılar..

Eski 03-04-2012, 12:45   #59
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Bir sonraki denemem ise yavru bir rhynchostylis gigantea ile oldu. vanda gibi kökleri dışarda olan bu orkide türünü de diatomite diktim yavru olduğu için şu anda bir problem yok. mevcut kökleri kalınlaştı ve yeşil renk almaya başladı. sanki phal'lerin saksı kenarlarındaki iç kökleri gibi yeşil renk almaya başladı.. yeni kök oluşumunu bekliyorum ama daha bir gelişme yok.. fakat orkidenin gelişimi güzel gözüküyor..

Eski 03-04-2012, 12:50   #60
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

bir sonraki denemem oncidium hibritlerinden biri ile oldu. çiçeksiz halde aldığım için tam türünü bilmiyorum. aldığımda cocopeat'a dikilmişti ve nerdeyse kök yok gibiydi.. yine organik temizlik yaptıktan sonra diatomite diktim ve dün 2-3 hafta olmuştu ki durum ne diye köntrol edeyim dedim ve baktım ki sonuç çok güzeldi; yavru rizom oluşmuş, kökler canlanmış ve yeni kökler oluşmaya başlamıştı hemen tekrar geri diktim ve yavru rizomun üste çıkmasını bekliyorum.. bu arada diatomit kedi kumunda olandan değil orjinal diatomittir, bu daha sağlıklı ve saf diatomit..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024