agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2018, 17:58   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rabianur Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba bu benim ilk orkidem. Minyatür gördüğünüz gibi. Birkaç gün önce üzerinde pamukçuk biti vardı orkideyi seyreltilmiş etil alkolle temizledim toprağını saksısını değiştim. 2 gündür geri çıkmadı. Ama kökleri sağlıklı mı değil mi anlayamıyorum. Sizce nasıl kökleri. Havadar bir yere koydum. Çok fazla gğneş almıyor yurtta kaldığım için kuzey cephesindeyim. Köklerinde bir sorun var mı lütfen yardım edin.
Sorun, kökler sağlıklı ama çok azlar. Ayrıca, bitkiniz susuz kalmış. Havalar ısındı. Her gün, köklerine ve yapraklarına saf su veya memba suyu püskürtün.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 18:11   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sorun, kökler sağlıklı ama çok azlar. Ayrıca, bitkiniz susuz kalmış. Havalar ısındı. Her gün, köklerine ve yapraklarına saf su veya memba suyu püskürtün.
Çok teşekkür ederim suyu fazla mı veriyorum az mı veriyorum bir türlü anlayamıyordum. Minyatür olduğu için kökleri küçük daha

Rabianur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 18:18   #543
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Çok teşekkür ederim suyu fazla mı veriyorum az mı veriyorum bir türlü anlayamıyordum. Minyatür olduğu için kökleri küçük daha
Minyatur orkide bir pazarlama harikasidir. Dolayisiyla orkidelerin ihtiyaclarinin tamami gecerlidir. Nem esastir. Ki dikkat ederseniz sn.Doku Kulturcu yapraklarina ve koklerine su puskurtun demis, yani bir iki fis spreyleceksiniz cok degil (hava sicaksa). Haftada bir de orkidenizi daldirma seklinde degil uzerinden 3 lt kadar su geciriyorsunuz. 3 lt kadar suyun icine 1 yemek kasigi, 2 tatli kasigi oksijenli su (her eczanede bulunur) katin ve cok takmayin.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 19:27   #544
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Minyatur orkide bir pazarlama harikasidir. Dolayisiyla orkidelerin ihtiyaclarinin tamami gecerlidir. Nem esastir. Ki dikkat ederseniz sn.Doku Kulturcu yapraklarina ve koklerine su puskurtun demis, yani bir iki fis spreyleceksiniz cok degil (hava sicaksa). Haftada bir de orkidenizi daldirma seklinde degil uzerinden 3 lt kadar su geciriyorsunuz. 3 lt kadar suyun icine 1 yemek kasigi, 2 tatli kasigi oksijenli su (her eczanede bulunur) katin ve cok takmayin.
3 litre mi ben? Orkideler hakkında o kadar yazı okudum. Ama gerçekten az suluyormuşum

Eski 21-05-2018, 19:29   #545
Yeni Üye

Alıntı:

Bir sorum daha olacak biraz fazla oldu ama sıvı besini ne kadar sürede ne oranda vermeliyim acaba

Eski 21-05-2018, 21:34   #546
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir sorum daha olacak biraz fazla oldu ama sıvı besini ne kadar sürede ne oranda vermeliyim acaba
Ayda bir defa sıvı gübre verin.

Charlaux beğendi.
Eski 28-08-2018, 16:32   #547
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Merhabalar. Yeni üyeyim hediye bir orkide ye sahibim birşeyler yolunda gitmiyor fakat ne yapacağımi bilmiyorum. Buradan okuduğum kadarıyla kuruyan bir dali kestim fakat onu kaybetmek istemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz. Resimleri atabilirim.

nisayarse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2018, 21:59   #548
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2018
Kökmü dalmı acaba .?

Merhaba. Orkidenin acemisiyim.Acaba iki dalmı yoksa kökmü bunnar. Aynı orkidemde halihazırda var olan tek dalından uç vermiş yavru çiçek dalı var.Eğer çiçek dalıysa bunlar orkide besini vermek dışında extra bişiy yapmalımıyım sağlıklı büyümeleri ve çiçeklenmeleri için.

Eklenen Resimler

Sevgi106 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 05:14   #549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi106 Mesajı Göster
Merhaba. Orkidenin acemisiyim.Acaba iki dalmı yoksa kökmü bunnar. Aynı orkidemde halihazırda var olan tek dalından uç vermiş yavru çiçek dalı var.Eğer çiçek dalıysa bunlar orkide besini vermek dışında extra bişiy yapmalımıyım sağlıklı büyümeleri ve çiçeklenmeleri için.
İki tane çiçek dalınız var. Nasıl gübreleme ve sulama yapıyorsanız hiç bozmadan devam edin.

Eski 19-10-2018, 13:16   #550
Yeni Üye

Teşekkür ederim

Doku_Kültürcü;1550180]İki tane çiçek dalınız var. Nasıl gübreleme ve sulama yapıyorsanız hiç bozmadan devam edin.

Eski 19-10-2018, 16:08   #551
Yeni Üye

Haftada , **** en geç 10 günde bir bitki besini eşliğinde suluyorum.Ortamı ne çok sıcak nede soğuk .Sabah güneşini direkt alsada yakıcı öğlen güneşine maruz kalmamakla beraber ortamı aydınlık oluyor.yaprakları ilk aldığıma göre kocaman oldu.Diğer orkidelerimden de aynı performansı bekliyorum ****** ��.6-7 aydır bakıyorum orkidelere.İlk dallarım ve sürgünlerim bunnar . Çok mutluyum tabi ��

efeege beğendi.
Eski 20-10-2018, 12:02   #552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2013
Merhaba evimde 5 adet orkide var
Biri gövdeden keiki verdi, keikinin yaprakları ve kökleri oluştu yaklaşık 3-4cm lik 4-5 kökü var. Youtubedaki ayırma videoları hep daldan ayırma gövdeden ayırma nasıl yapabilirim.
2. Sorum başka bir orkidem çicek dalı verdi yaklaşık 1,5 - 2 ay önce fakat bu daldan yeşil yapraklar çıktı çicek vermedi. Beklemeye devam mı ediyim yoksa bunu kesiyimmi?
3.sorum başka bir orkidem sanırım enfekte oldu. Toprağında beyaz beyaz minik küfler ve yosun oluşumu var. Ama çiçek çok sağlıklı birkaç gün önce çicek dalı çıkıntısı gelişmeye başladı. Enfeksiyonu nasıl geçirebilirim?

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
Nodrac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 22:21   #553
Yeni Üye

Arkadaşlar benim de orkidem var evim aydınlık salon güneş alıyor ama mutfak güneş almıyor orası da aydınlık 9 aydır salonda olan ve çiçek dalı çıkarmak gibi bir çabası olmayan orkidemi çiçekçinin tavsiyesi ile Mutfağa aldım hem nem hem güneşi birlikte sağlayamıyorum biriyle yetinmesi lazım evimde sorum şu çiçek açması için hangisi daha önemli lütfen yardımcı olun

'' DOĞA'' Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 22:24   #554
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nodrac Mesajı Göster
Merhaba evimde 5 adet orkide var
Biri gövdeden keiki verdi, keikinin yaprakları ve kökleri oluştu yaklaşık 3-4cm lik 4-5 kökü var. Youtubedaki ayırma videoları hep daldan ayırma gövdeden ayırma nasıl yapabilirim.
2. Sorum başka bir orkidem çicek dalı verdi yaklaşık 1,5 - 2 ay önce fakat bu daldan yeşil yapraklar çıktı çicek vermedi. Beklemeye devam mı ediyim yoksa bunu kesiyimmi?
3.sorum başka bir orkidem sanırım enfekte oldu. Toprağında beyaz beyaz minik küfler ve yosun oluşumu var. Ama çiçek çok sağlıklı birkaç gün önce çicek dalı çıkıntısı gelişmeye başladı. Enfeksiyonu nasıl geçirebilirim?
Dalda oluşan yaprak da keiki bence

Eski 01-11-2018, 15:01   #555
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi '' DOĞA'' Mesajı Göster
Arkadaşlar benim de orkidem var evim aydınlık salon güneş alıyor ama mutfak güneş almıyor orası da aydınlık 9 aydır salonda olan ve çiçek dalı çıkarmak gibi bir çabası olmayan orkidemi çiçekçinin tavsiyesi ile Mutfağa aldım hem nem hem güneşi birlikte sağlayamıyorum biriyle yetinmesi lazım evimde sorum şu çiçek açması için hangisi daha önemli lütfen yardımcı olun
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için 16-18°C de 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor.

Eski 01-11-2018, 18:03   #556
Yeni Üye

Sayın doku kültürcü sanırım ilk iş bir termometre almak olacak şuan mutfakta orkidem kombi açmadık henüz kaç derece acaba

Eski 01-11-2018, 19:53   #557
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi '' DOĞA'' Mesajı Göster
Sayın doku kültürcü sanırım ilk iş bir termometre almak olacak şuan mutfakta orkidem kombi açmadık henüz kaç derece acaba
Orkideleriniz icin gece cami acip havalandirirsaniz (cok soguk olmadigi gunlerde ya da gun icinde) buyuk olasilikla orkidenizin ciceklenmesini tetikleyecektir.Ayni zamanda kok curemesine karsi da buyuk olasilikla korur.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2018, 13:48   #558
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Orkideleriniz icin gece cami acip havalandirirsaniz (cok soguk olmadigi gunlerde ya da gun icinde) buyuk olasilikla orkidenizin ciceklenmesini tetikleyecektir.Ayni zamanda kok curemesine karsi da buyuk olasilikla korur.
Teşekkür ederim cevabınız için eşim tanışma yıldönümümüz için almıştı umarım o zamana kadar bize bir sürpriz yapar (22 ocak)

Eski 05-11-2018, 14:38   #559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2018
Orkide toprağı

Ponza cocopeat perlit kil taneciklerinin karışımı ile hazırladığım toprağın sulamasını nasıl yapmam gerek yaptığım uyhunmudur

Eklenen Resimler

Adem4004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 17:09   #560
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  10222018124811.jpg
Views: 668
Size:  57.7 KB
Çok mutluyum.yanlardan iki çiçek dalı ve eski dalındanda çiçek dalı mı yoksa keikimi bilemediğim ama her iki ihtimaldende mutlu olacağım bir oluşum var.
Name:  10222018124741.jpg
Views: 642
Size:  30.7 KB

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 17:49   #561
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Ayrıca geçen sene edindiğim ve ölümden dönen minyatür orkidelerim çiçek dalı vermeye başladı. Ama merak ettiğim minyatür orkilerin çiçekli kaldığı zaman dilimi üç aşagı beş yukarı ne kadardır acaba?

Eski 26-11-2018, 14:55   #562
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  10262018165243.jpg
Views: 586
Size:  67.3 KB

İşte bir çift çiçek dalı çıkaran orkide daha. Açıkçası bu orkidemden zaten bekliyordum böyle birşey çünkü en gelişmiş olanı buydu. İnşallah çiçeklerinide görürüm kısmetse.

Dumlupınar ve nevgül beğendi.
Eski 26-11-2018, 15:05   #563
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Ayrıca geçen sene edindiğim ve ölümden dönen minyatür orkidelerim çiçek dalı vermeye başladı. Ama merak ettiğim minyatür orkilerin çiçekli kaldığı zaman dilimi üç aşagı beş yukarı ne kadardır acaba?
Normal orkidelerle hemen hemen aynı. Uzun süre çiçekli kalıyorlar. Gözünüz aydın. Orkideleriniz sağlıklı görünüyor.

Dumlupınar beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2018, 15:45   #564
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Çok sevindim sn nevgül.bir iki haftalık olsaydı üzülürdüm.teşekkür ederim darısı tüm bekleyenlere. Tabi benim diğer çiçek sapı çıkarmamış olanlara )

Dumlupınar ve nevgül beğendi.
Eski 27-11-2018, 10:38   #565
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Bunlar da benim işyerimdeki orkidelerim. Bir tanesi yeni dal çıkarırken, diğer üç tanesi geçen yılki dallardan yeni sürgün vermeyi tercih etti...

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2018, 10:57   #566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
dal mı kök mü?

merhaba fotografta ekledigim orkidemin yaprakları cicek acacak yeni bebel dallar mı yoksa kok mu bilgisi olan paylasabilir mi ? tesekkurlee

Eklenen Resimler

nanemolla ve nevgül beğendi.
poiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 12:15   #567
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poiii Mesajı Göster
merhaba fotografta ekledigim orkidemin yaprakları cicek acacak yeni bebel dallar mı yoksa kok mu bilgisi olan paylasabilir mi ? tesekkurlee
Gözünüz aydın... Yeni dallar çıkarıyor. Çiçeklendiğinde resimlerini bekleriz.

Eski 02-12-2018, 12:49   #568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
Gözünüz aydın... Yeni dallar çıkarıyor. Çiçeklendiğinde resimlerini bekleriz.
ne mutluuu oldum teşekkürler

nevgül beğendi.
poiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 08:21   #569
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Orkidelerimde son durum

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2019, 13:52   #570
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Yılın ilk orkide çiçeği

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024