agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2017, 13:52   #451
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Cevabınız için Teşekkür ederim Doku-Kültürcü

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 23:24   #452
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Herkese; bol çiçekli orkideleriyle güzel günler dilerim..
Sayın Tıp doktoru

Evdeki bemiks n 12 vitaminini orkidelerime verdim. Bütün orkidelerim öldü.
Senin tıp doktoruyum demenden aslında anlamıştım attığını. Günahı boynuna. Bütün orkidelerim kurudu.
A.B.V.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 00:01   #453
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Sayın Tıp doktoru

Evdeki bemiks n 12 vitaminini orkidelerime verdim. Bütün orkidelerim öldü.
Senin tıp doktoruyum demenden aslında anlamıştım attığını. Günahı boynuna. Bütün orkidelerim kurudu.
A.B.V.
sn.adalet,

Buranin bir forum oldugunu ve kimsenin konunun uzmani olmadigini anlamaniz lazimdir. Burada bana birisi yorum yaptiginda o yorumu tartar,arastirir buna gore karar veririm ki bir kisinin cerrah olmasinin orkide yetistiriciliginde hic bir etkisi olmaz. Misal benim ya da bir baskasinin cerrah olmayisi orkide yetistiriciliginde ondan daha iyi olmayacagi fikrini vermez.

Kucuk bir arastirmayla
Human vitamins and medicine for orchids?

How to create a vitamin B1 solution? - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

B vitaminin cesitli uygulamalarda faydali olabilecegini gorebilirsiniz.Elbette bu yazilari okursaniz her ilac gibi oraninda onemli oldugunu goreceksiniz.

Bir ikincisi de sadece B vitaminine ihtiyac oldugu bilgisi zaten haddini fazlasiyla asan bir konu.B vitamini nitrojen fosfor veya potasyum sunabilir mi? gubrelerde npk orani vardir ve bu gubreleri kullanmada esastir.

Ve son olarak orkidelerde hastaliklar kolayca yayilabilir ve siz bunu anlamamis olabilirsiniz. Umarim bu size ve diger arkadaslarimiza bir ders olur cunku okumak,kavramak ve bilgiyi sorgulamak ozellikle forum gibi ortamlarda cok onemli.

acemi25 beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2017, 00:52   #454
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Sen daha tip doktoru tabirindeki ironiyi anlamamışsın azizim. Daha ne konuşuyorsun .

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2017, 15:32   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2017
herkese merhaba

sibumi_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2017, 02:31   #456
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Sen daha tip doktoru tabirindeki ironiyi anlamamışsın azizim. Daha ne konuşuyorsun .
Sizde benim verdigim ornegi anlamamis olacaksiniz ki o hatayi yapmissiniz ve herhalde yapacaksiniz.

Sn.Gardenias kendi verdigi ornekte cerrah kimligini kullanmis ve siz ona bir sekilde inanmayi tercih etmissiniz. Tip doktoru demesinden anlamaliydim diyorsunuz lakin arkadas kendi verdigi yorumda sir gibi laflarla zaten seni kandiriyorum demis. Pahali denilen Vilmorin orkide gubresi Koctas'ta 11 kusur liraya rafta. Zaten arkadas basta kendi tecrubelerim diye baslamis ki inanilmasi oldukca guc bir yazi. Kullandigi b vitaminin ne olcekte kullandigina dair bir yorum bile yokken siz bir kisinin yazisina guvenmeyi tercih ediyorsunuz. Ancak arastirma yapsaydiniz B vitaminin gercekten de belirli oranlarda faydali oldugunu gorebilirdiniz.

Kaldi ki sn.Mine Pakkaner gibi ziraat uzmanlari bile buradan bir oneri yaparken once bitkinin bir kisminda deneme yapin der ki butun orkidelerinize hic arastirmadan vermek gardenias'tan cok sizin gunahiniz oluyor. Cunku burasi bir forum ve burada paylastigimiz tum bilgiler dogru olmamaya musait. Insanlar iyi veya kotu niyetlerle sizi suistimal edebilirler.

Buranin bir forum oldugunu ve kimsenin konunun uzmani olmadigini anlamaniz lazimdir. Anlamazsaniz tum bitkilerinizin gunahi boynumuzda olacak sanirim

Gül Batur, Duru ve acemi25 beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 14:24   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2017
Merhabalar 3 adet orkide var. Bir tanesinin çok yaprağı var ve yamulmaya başladı. Yapraklar budanirmi ne yapmam lazım.

ali_arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 16:02   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali_arslan Mesajı Göster
Merhabalar 3 adet orkide var. Bir tanesinin çok yaprağı var ve yamulmaya başladı. Yapraklar budanirmi ne yapmam lazım.
Genede, yapraklar fotosentez yapıp bitkiye enerji sağladığı için, budanmaz. Bitkiniz susuz kalmış olabilir. Veya, saksı harcı eskimiştir. Saksı harcını değiştirin. Saf su veya florür içermeyen memba suyu kullanın (etiketteki analiz raporuna bakın). Orkideler florürden hiç hoşlanmaz. Kışın haftada bir, yazın 2-3 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce, saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırma için 1-2litre memba suyu geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 15:21   #459
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
iki mini orkidemi bu şekilde bir cam vazoya koydum taşların yarisina kadarda su var içinde nem için.iki haftadır içindeler ve dışına uzanan kökünden de hallerinin iyi olduğunu düşünüyorum.Arada su fislıyorum.inşallah kötüye gitmez sürekli kontrol ediyorum ama.

Eklenen Resimler

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 22:04   #460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
iki mini orkidemi bu şekilde bir cam vazoya koydum taşların yarisina kadarda su var içinde nem için.iki haftadır içindeler ve dışına uzanan kökünden de hallerinin iyi olduğunu düşünüyorum.Arada su fislıyorum.inşallah kötüye gitmez sürekli kontrol ediyorum ama.
Orkideleri terraryum ya da palidaryuma koyacaksanız uymanız gereken kurallar var:

1. Kökler asla su içerisinde uzun süre kalmamalı. Eğer kalırsa, bu küf ve bakterilerin gelişmesini teşvik eder ve bitkiyi öldürür.
2. Kökler hava almalı. Phalaenopsis gibi epifit (ağaç üzerinde yaşayan) orkide türlerini terraryuma yerleştirecekseniz, bu bitkilerin köklerinde klorofil bulunur ve karbondioksit alıp fotosentez yaparlar. Bu nedenle bitkiyi bir ağaç kabuğu veya kütük üzerine bağlamanız iyi olurdu. Bu durumda ise her gün su püskürtmeniz iyi bir uygulama olur.

Eski 03-10-2017, 08:20   #461
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Ikibuçuk litrelik plastik kola şişesinin alt tabanının 4-5 cm yüksekliğinde kesip altına 4 delik açmıştım.Azcık yosun biraz ponza taşı ve çam kabuğu karıştırıp içine yerleştirmistim orkide köklerini.plastik kap görünmeyecek şekilde kenarlarinada kabuk koydum.içindeki su plastik kaba erismeyecek yükseklikte.Dikkatli bakınca aralardan alttaki bazı kökleri de görebiliyorum.sulamayı sadece fisfislayarak yapiyorum kabuklara.Bazı geceler içine nefes üfleyip plastik bi kapakla kapatıyorum.Küfe mantara dikkat ediyorum.Dedigim gibi bazı kökleri görebiliyorum.Takipteyim durum kötüye gidiyor gibi olursa hemen çıkaracağım içinden.

Düzenleyen nanemolla : 03-10-2017 saat 08:34 Neden: Eksik kelime
Eski 07-10-2017, 14:37   #462
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Merhaba. Ben yeni üye oldum fakat uzun süredir forumu takip ediyorum. Birkaç sorum olacaktı cevabını bulamadım da yardımcı olur musunuz?Öncelikle ilk defa orkide bakıyorum
Bu Compo'nun orkide besinini bugün aldım eve geldikten sonra arkadaki tarihi farkettim. Ne tarihi olduğunu bilmiyorum üretim mi son kullanım mı.Yine de kullansam bir şey olur mu çiçeğime? Bir de internette bazı sayfalarda orkidede çiçek varken kullanmayın yoksa döker diyorlar acaba bu doğru mu. Çiçekçim bana kullan dedi diye aldım. Cevaplarınızı bekliyorum.

Sunlight Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 14:38   #463
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sunlight Mesajı Göster
Merhaba. Ben yeni üye oldum fakat uzun süredir forumu takip ediyorum. Birkaç sorum olacaktı cevabını bulamadım da yardımcı olur musunuz?Öncelikle ilk defa orkide bakıyorum
Bu Compo'nun orkide besinini bugün aldım eve geldikten sonra arkadaki tarihi farkettim. Ne tarihi olduğunu bilmiyorum üretim mi son kullanım mı.Yine de kullansam bir şey olur mu çiçeğime? Bir de internette bazı sayfalarda orkidede çiçek varken kullanmayın yoksa döker diyorlar acaba bu doğru mu. Çiçekçim bana kullan dedi diye aldım. Cevaplarınızı bekliyorum.
resim bu https://hizliresim.com/MaLd81

Eski 17-10-2017, 13:08   #464
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn üyeler aklıma bişey takıldı.Bu market orkideleri ikinci kalite orkideler mi?Eğer öyleyse kalitesinden kasıt dayanıklılıgımı( hastalıklara zararlılara karşı) yoksa çiçeklenme sayısı falan mı.Çünkü uygun fiyat olduğu için migrosdan alıyorum iyide bakıyorum ama zaman içerisinde çiçek sayısında azalma **** bir sene cicekliyse bir iki sene de çiçeğe güç yetiremeyip açmayacaksa devamını almak istemiyorum şahsen.

Düzenleyen nanemolla : 17-10-2017 saat 13:09 Neden: Eksik harfler
Eski 17-10-2017, 14:47   #465
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn üyeler aklıma bişey takıldı.Bu market orkideleri ikinci kalite orkideler mi?Eğer öyleyse kalitesinden kasıt dayanıklılıgımı( hastalıklara zararlılara karşı) yoksa çiçeklenme sayısı falan mı.Çünkü uygun fiyat olduğu için migrosdan alıyorum iyide bakıyorum ama zaman içerisinde çiçek sayısında azalma **** bir sene cicekliyse bir iki sene de çiçeğe güç yetiremeyip açmayacaksa devamını almak istemiyorum şahsen.
Kesin olarak emin değilim ama,
1. Kaliteden kasıt, bitkinin doku kültürü laboratuvarından çıkıp saksıya dikildiği boyutu olabilir.
2. Başka bir anlamı da, ıslah sonucunda elde edilen çeşit, piyasaya sürüldüğünde, önceden beri piyasada bulunan çeşitlerden daha yüksek fiyata satılır. Bunlara özel çeşit de denilir.
Sorun, bir sene çiçek açıp diğer sene açmaması ise, Phalaenopsis orkidesinin bazı sıcaklık istekleri var. Bitki ne kadar kondisyonlu olsa da (mesela yaprak sayısının çok fazla olduğunu düşünün), bu sıcaklık şartları sağlanmadığı sürece çiçek açmaz. Bu şartlar şunlar: Kışın 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor.

nanemolla beğendi.
Eski 17-10-2017, 16:33   #466
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

O zaman market orkidelerinde şartlar aynı şekilde sağlandığı taktirde(diğer pahalı orkidelere kıyasla)ciceklenmede bir sorun olmazmı diyorsunuz.Mesela aynı yaprak sayısı aynı bakım uygulandığında pahalı olan da market orkideside aynı çiçek sapı sayısını ve aynı kalitede çiçek verebilirmi.?

Eski 18-10-2017, 21:49   #467
Ağaç Dostu

Alıntı:
O zaman market orkidelerinde şartlar aynı şekilde sağlandığı taktirde(diğer pahalı orkidelere kıyasla)ciceklenmede bir sorun olmazmı diyorsunuz.Mesela aynı yaprak sayısı aynı bakım uygulandığında pahalı olan da market orkideside aynı çiçek sapı sayısını ve aynı kalitede çiçek verebilirmi.?
Verir.

nanemolla beğendi.
Eski 18-10-2017, 23:08   #468
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Yardımınız için teşekkür ederim sn Doku Kültürcü.

Eski 20-10-2017, 09:30   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
herkese merhaba. aranıza yeni katıldım. orkide,kaktüs,sukulentlere ilgim çok fazla. kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. bonsai temin edip onunlada ilgilenmek istiyorum. sorum orkide içinde. bir orkidem var. 3.boğumdan budamıştım dallarını. çiçek açtılar. sonra dalların bir tanesi kurumaya başladı. diğeri dipten kurumaya başladı. dipten kuruyanı köke yakın yerden kestim. üstten kuruyanı kuruduğu yerden kestim. fakat dalları eski canlılığını yitirdi. o dallar tekrar gelişirmi özellikle dipten kestiğim? neler yapmam gerekir. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

vassely Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 18:16   #470
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bilenler bilgilendir sizi ama benim bildiğim dalların kuruması sorun değil.çiçeklenme bittikten sonra dal kuruduğunda kesilir.Kendi tekrar cicekleneceginde yeni dal çıkarır.

Eski 26-10-2017, 20:20   #471
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  20171026_194026-1800x2900.jpg
Views: 926
Size:  56.2 KB
Orkidemdeki bu oluşum kök değil sanırım.haziranda da çiçekliydi ve sanırım yine çiçek sapı veriyor çok güzel.İnşallah çiçek sapıdır: ))

Eski 26-10-2017, 20:51   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Bizim küçük sebo kardeşimiz paylaşmış bunu.
Ne bakım ister, ne gübreleme, ne de ilaç

Eklenti 581281
inanmıyorum çatıya 404 yapıştırmış zemine çıçek yetişmiş gibi hava atıyor

petrol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2017, 22:55   #473
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Benim sorularıma cevap verin lütfen ilk defa orkide yetiştiriyorum. Youtubeden bir çok bakım videosu izledim forumdaki her şeyi okudum ama sorunlarım var lütfen yardımcı olun. Bu aralar bilmediğim bi nedenden yaprağı siyahlaşmaya başladı. Şu açık renkli lekeler de önceden neden olduğunu bilmiyorum. Çiçekçiye sordum net bir şey demiyor kimse yardım etmiyor.
https://resmim.net/run/1wDqu2.jpg
Aldığımdan beri 2 kökü çürüdü.Bir de bazen küçük sinekler görüyorum gri,kahve renklerde acaba bu sinekler mi çürütüyor?

Eski 29-10-2017, 23:00   #474
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

genel durum bu acaba hasta mı benden kaynaklı bir şeyler mi var ki. ordaki kesik kökü ben kestim içi boşalmıştı resmen yaprağındaki kesik çiçekçi yüzünden sararken kırmış orayı.Ama yaprağında lekeler yoktu sonradan oldu açıklı koyulu. Orkidem hasta mı?

Eski 30-10-2017, 11:03   #475
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sunlight Mesajı Göster

genel durum bu acaba hasta mı benden kaynaklı bir şeyler mi var ki. ordaki kesik kökü ben kestim içi boşalmıştı resmen yaprağındaki kesik çiçekçi yüzünden sararken kırmış orayı.Ama yaprağında lekeler yoktu sonradan oldu açıklı koyulu. Orkidem hasta mı?
Saksı harcı, zaman içerisinde parçalanır, üzerinde küf gelişimi olur. Bu küfleri yemek için gelen sinekler saksı harcı içerisinde yuvalanırlar. Bitkide, bu küfe bağlı olarak meydana gelmiş bir bozulma söz konusu. Sistemik bir fungisid ile ilaçlayın (mesela karbendazim içeren bir tarım ilacı kullanın).

Eski 30-10-2017, 15:05   #476
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Saksı harcı, zaman içerisinde parçalanır, üzerinde küf gelişimi olur. Bu küfleri yemek için gelen sinekler saksı harcı içerisinde yuvalanırlar. Bitkide, bu küfe bağlı olarak meydana gelmiş bir bozulma söz konusu. Sistemik bir fungisid ile ilaçlayın (mesela karbendazim içeren bir tarım ilacı kullanın).
Yanıt için teşekkürler. Daha alalı bir ay oldu bu orkideyi bu kadar çabuk bozulmuş olmasına ya da çiçekçinin onu bu şekilde satmasına çok şaşırdım doğrusu kızdım da. Önerinizi deneyeceğim.

Eski 07-11-2017, 12:41   #477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2017
orkide

merhaba.size iki sorum olacak.1. resimden başlıyorum.ben dalı 2 hafta önce kadar budadım biraz kısa bırakmışım snaırım nöyle kaldı acaba uzarmı yoksa başka bir şey yapmalımıyım?
2. reismdeki çiçek bana dün geldi spreylemi sulayacagım ve onun budaması nasıl olacak yardımlarıızı bekliyorum

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
sraaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 15:33   #478
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sraaksoy Mesajı Göster
merhaba.size iki sorum olacak.1. resimden başlıyorum.ben dalı 2 hafta önce kadar budadım biraz kısa bırakmışım snaırım nöyle kaldı acaba uzarmı yoksa başka bir şey yapmalımıyım?
2. reismdeki çiçek bana dün geldi spreylemi sulayacagım ve onun budaması nasıl olacak yardımlarıızı bekliyorum
Dal üzerinde canlı göz var mı, üç boğumundan daha az budamışsanız uzamaz. Dert etmeyin. Tekrar çiçek gözü verir. 2. resimde, kütük üzerine bağlı olduğu için spreyle sulamanız daha kolay olur.

Eski 07-11-2017, 15:54   #479
Yeni Üye

Alıntı:
Dal üzerinde canlı göz var mı, üç boğumundan daha az budamışsanız uzamaz. Dert etmeyin. Tekrar çiçek gözü verir. 2. resimde, kütük üzerine bağlı olduğu için spreyle sulamanız daha kolay olur.
çiçek göz derken böyle bir şeymi? peki ne kadar sürede çiçek gözü verir?

birde kütüklü olan orkideyi budarken çiçeklerin bittiği yerdenmi keseyim?

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2017, 16:00   #480
Yeni Üye

Alıntı:
çiçek göz derken böyle bir şeymi? peki ne kadar sürede çiçek gözü verir?

birde kütüklü olan orkideyi budarken çiçeklerin bittiği yerdenmi keseyim?

(az önce eski resmi eklemişim yanlışlıkla pardon)

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024