agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2012, 20:09   #211
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Merhaba arkadaşlar. Bu da benim orkidem, şu an çiçekleri döküldü 2 aydır çiçekliydi yaklaşık 2 yıldır keiki oluşturmadı ısrarla bekliyorum.

Eklenen Resimler

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 19:18   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2010
Galeri: 3
Yvrulayan orkidem

Merhaba .
Uzun süre önce orkidemin bir dalında yapraklar oluşmaya başladı , hemen forumda araştırdım ve yavru orkide oluştuğunu anladım.. Biraz büyümesi için aylardır bekliyorum. Bugün nihayet yavru orkideyi anneden ayırıp , yeni bir saksıya diktim. Umarım yavru için herşey yolunda gider. . Resimleri paylaşıyorum .

Eklenen Resimler

laydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 12:15   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2012
merhaba ben aranıza yeni katıldım yeni orkide sahibi oldum bana yardımcı olurmusunuz?
orkidem eve geldikten sonra 1 hafta içinde bütün çiçeklerini döktü, dallarundan bir tanesi kurumaya başladı . saksısı şeffaf saksı, çok fazla su vermiyorum , güneş ışığında bırakmıyorum ama hava çok sıcak ne yapabilirim
lütfen yardım edin orkidem ölüyor sanırım

nilosi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 10:56   #214
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
selam arkadaşlar ben bu forum da yeniyim beş yıldır orkide yetistiriyorum bu sayfada çok yanlış bilgiler gördüm elimde bir tanede 15 yıllık orkide var orkidebizi kovaya daldirma usulü sularsaniz kısa zaman sonra kaybedersiniz haftada bir yemek kaşığı ile dışarıda olan kökleri islatmadan iki yemek kaşığı sulanması gerekir ayrıca dibi dar uzun saksida durması gerekir iç saksı tekbasina yeterli nemi koruyamaz nem kaybolunca yapraklar buzusur sevgilerimle

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 21:42   #215
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
selam arkadaşlar ben bu forum da yeniyim beş yıldır orkide yetistiriyorum bu sayfada çok yanlış bilgiler gördüm elimde bir tanede 15 yıllık orkide var orkidebizi kovaya daldirma usulü sularsaniz kısa zaman sonra kaybedersiniz haftada bir yemek kaşığı ile dışarıda olan kökleri islatmadan iki yemek kaşığı sulanması gerekir ayrıca dibi dar uzun saksida durması gerekir iç saksı tekbasina yeterli nemi koruyamaz nem kaybolunca yapraklar buzusur sevgilerimle
Sayın Almanyalı;
yanlışlık veya doğruluk görecelidir fakat '' çok yanlış '' deyip yıllardır uygulanan bir bilgiyi silmek keskin bir davranıştır... siz kendiniz bir metot uyguluyor olabilirsiniz ama burada gerek alaylı gerekse okulunu okumuş hocalarımızın bizlere öğrettiği ve güvenle kullandığımız uygulamaları (daldırma yöntemini söylemişsiniz) yanlış diye itham edemezsiniz!!! şöyle diyeyim; siz yanlışlığını nasıl biliyorsunuz acaba yanlış dediğiniz yöntemi kaç bitkide kaç defa kaç dk olarak uyguladınız da böyle yanlış diyebiliyorsunuz??? ben de sizin dediğiniz gibi üzerinden 1 su bardağı olarak uyguluyordum ki daldırma yöntemini öğrendim orkidelerim çok daha sağlıklı oldular... ki bir de siz acaba hangi mevsim hangi zaman için söylediniz bunu? kış için diyorsanız belki geçerli olabilir diyebilirim ama yine de zaman belirtmeniz lazım! ve '' kısa zamanda ölür'' de ne demek!!! benimkiler ölmediler... bende bir kaç tür cattleya, bir kaç tür paphiopedilum, vanda, rhyncos, bir çok phal, psychopsis, cymbidium var, çoğunu daldırma usulü ile bakıyorum.. ve ölmediler..
Saygılar.

Gül Batur ve SAGEN beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 21:45   #216
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Almanyalı,
bu arada elinizde hangi tür orkideler var?

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 16:32   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
merhaba orkidem çiçek mi açacak yoksa keiki mi anlayamadım. yardımcı olur musunuz
Name:  IMG_4644.jpg
Views: 3825
Size:  23.7 KB
Name:  IMG_4647.jpg
Views: 3715
Size:  22.9 KB
Name:  IMG_4649.JPG
Views: 3833
Size:  58.2 KB
Name:  IMG_4650.JPG
Views: 3699
Size:  54.6 KB

gulşen ve Kelebek beğendi.
sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 00:01   #218
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Wink

orkideler sadece diatomit veya perlit içerisinde yaşarmı,bilgi rica ediyorum.

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 00:38   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın farpalı sayın fzthalil bey
48 Eklenti(ler) Orkidelerin alternatif yetiştirme yöntemleri sayfasında bilgilerini paylaştı.

farpali beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 01:48   #220
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
ben diomitte yaşatamadım maalesef

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 09:20   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Arkadaşlar merhaba,

Yeni katıldım ve büyük bir sorunum var. Orkidemin 2 dalı var. Dallarından biri kurudu ve yapraklarından 2 tanesi de sarararak döküldü. Kurumuş dalı kestim ancak sizinde sağlıklı yorum yapabilmeniz için size fotoğrafını eklemek istiyorum.

Name:  orkide1.jpg
Views: 6430
Size:  57.0 KB

Name:  orkide2.jpg
Views: 3669
Size:  55.9 KB

Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Sevgiler.

Hülya AKTEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 10:03   #222
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Susuz kalmış sanki birde köklerde sorun var galiba. orkide bakımı hakkında sitede bir başlık var oraya baka bilirsiniz.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 10:17   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Serkan Bey merhaba,

İlgili başlığa baktım ancak şu an müdahale için yapabileceğim ne var bilemedim.
Annemden aldığımda yazdı ve balkonumdaydı. Havanın serinlemesi ile çiçeklerini döktüğü için salona aldım. Bı sırada tek yaprağında beyaz mantara benzer bir şey vardı ama bir daha olmadı. Fotoğrafta da gözüktüğü gibi zamanla mantar olmasa da yaprakları en üsttekilerden başlayarak yumuşadı ve sarardı. Susuz bırakmamaya çalışıyorum.

Köklerine baktığımda ilk fotoğrafta da görüldüğü gibi sarılar da yeşiller de var. Sarı olanları temizlemeli miyim?

Hülya AKTEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 16:12   #224
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülya AKTEN Mesajı Göster
Serkan Bey merhaba,

İlgili başlığa baktım ancak şu an müdahale için yapabileceğim ne var bilemedim.
Annemden aldığımda yazdı ve balkonumdaydı. Havanın serinlemesi ile çiçeklerini döktüğü için salona aldım. Bı sırada tek yaprağında beyaz mantara benzer bir şey vardı ama bir daha olmadı. Fotoğrafta da gözüktüğü gibi zamanla mantar olmasa da yaprakları en üsttekilerden başlayarak yumuşadı ve sarardı. Susuz bırakmamaya çalışıyorum.

Köklerine baktığımda ilk fotoğrafta da görüldüğü gibi sarılar da yeşiller de var. Sarı olanları temizlemeli miyim?
Asıl sorun göbek çürümesi. Derhal süsnü püsünü çıkartın! Çiçek saplarını dipteki gözün üzerinden kesin. Göbeğe mantar ilacı uygulayın. Sıcak tutun düzgün sulayın. Şimdilik saksı değişimi yapmayın.

Uygun şartlarda yandan yeni bir yavru oluşturmasını ümid edelim.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 21:35   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Orkidem çiçek sapı büyütmekte, besin vermem doğru olur mu, yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Name:  PC280879 (600 x 491).jpg
Views: 11828
Size:  44.2 KB

İremsıla, Sevgi ve Kelebek beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 09:19   #226
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Orkidem çiçek sapı büyütmekte, besin vermem doğru olur mu, yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Eklenti 359018
Aklın yolu bir. Hamile bir canlı beslenmesine dikkat etmezse sağlıklı bir gelişim gösterebilir mi? Veya sağlıklı bir doğum yapabilir mi?

Bu sorunun cevabını biliyor iseniz besin vermenizin gerektiğini anlarsınız. Bitkilerde herdaim besinin etkisi veya kendini göstermesi 3 hafta sürebilir.

Besin verdim ertesi bir gelişme göremedim diye kaygılanmayın. Bu işler nebat da yavaş gelişir.

Sadece bazı türlerin çiçekten sonra dinlenme dönemlerinde gübreleme besin takviyesi gerekmez. ihtiyaç olmadığından gerekmez aslında... bu dinlenme zamanlarında bitki aktivitelerini kısar nerde ise duraklar. dolayısı ile besin vermek gereksizdir ve hatta bazı büyük işletmeler için lüzumsuz bir maliyetdir.

Ancak bunu phal. için söyliyemeyiz, zira phal.lerin ciddi bir dinlenme zamanı ve süreleri yoktur.

Sudenur ve eehbee beğendi.

Düzenleyen praecox : 03-01-2013 saat 14:06 Neden: ek bilgi
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 08:47   #227
Ağaç Dostu

gizsu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2011
Galeri: 8
orkidelerim

Merhaba benim orkidem ciceklerini bitirmek uzere yavru vermesi icin karanlik ve sicak biryere birakmaliyim anladigim kadariyla,ben oduncudan agac kabuklari alip onlara ektim bu ciceklenmesi biten ve yeni ciceklenen orkidemin resmini yolluyorum sizce durumlari nasil bir dali kestim kurumaya basladi,korkuyorum cunku 6 tane orkidem öldü.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gizsu : 16-02-2013 saat 22:39
gizsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 12:45   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
yaprakları elimde kaldı!

Evimde düğünümde gelen bir orkide var türünü bilmiyorum beyaz çiçek açıyordu. Şimdi ise çiçekler döküldü aşağıdan ikinci boğumdan kestim üzerini de hava almasın diye falım sakızla kapattım.

Dün gördüm ki altta 2 yaprağı vardı zamanında kırılmış herhalde çüzümüş az bir tutarı vardı bakarken o da koptu yapraklar elimde kaldı. Sorunum şu acaba sadece çiçek sapı kalmış yapraksız bir orkide tekrar alttan yaprak açar mı acaba?

mgula17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 16:23   #229
Ağaç Dostu

gizsu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2011
Galeri: 8
daha bilgili arkadaşlar var ama bence aşağıdan kesmişsiniz ve kötü haber belki ama yaprağı kalmayan orkidelerimden 6 tane kaybettim..

mgula17 beğendi.
gizsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 23:46   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Merhabalar daha yeni orkide bakmaya başladım yaklaşık olarak 5 ay oldu Fakat yeni yeni bilgiler öğrenmeme rağmen orkidemin durumunu merak etmekteyim kökleri açısından kuşkum var. yeterli miktarda nem olduğunu düşünüyorum fakat acaba aşırıya mı kaçıyorum emin olamadım Aşağıda resimlerini gösterdim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim
beyaz olan damlacıklar mum aldığım yer bana bogumdan iki üç cm kestiktek sonra mumla kapatmamı istedi bende öyle yaptım temizlemedim dolğal nasılsa diye bir sorun oluştururmu?

Bu kök bölümlerinin havada kaldıgından mı solmakta tam olarak anlayamadım

Düzenleyen Xnedos : 05-03-2013 saat 23:58 Neden: fotografın gözükmemesi
Xnedos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 00:00   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
http://www.agaclar.net/forum/attachm...600-x-491-.jpg 15 Aralık'ta çiçek sapı çıkaran orkidem, bol bol tomurcuk yapıp açtı nihayet.. "Maşallah kızıma.."

Name:  orkide1.jpg
Views: 4600
Size:  59.3 KB

Name:  orkide2.jpg
Views: 3880
Size:  50.4 KB

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 19:50   #232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Orkideme cam vazo olurmu

Merhaba, biliyorum orkideler genelde satıldıkları şeffaf plastik saksılarda bakılıyor ama ben biraz daha şık bir vazoda bakmak istiyorum. Kare cam bir vazo içine iri taşlar yerleştirip (yaklaşık 3-4 parmak kalınlığında) üzerine ağaç kabukları ve en sonra orkidemi kendi toprağı (ağaç kabukları ile birlikte) yerleştirsem, gün aşırı az su ile baksam doğru yapmış olurmuyum... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

PembeOrkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 20:36   #233
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PembeOrkide Mesajı Göster
Merhaba, biliyorum orkideler genelde satıldıkları şeffaf plastik saksılarda bakılıyor ama ben biraz daha şık bir vazoda bakmak istiyorum. Kare cam bir vazo içine iri taşlar yerleştirip (yaklaşık 3-4 parmak kalınlığında) üzerine ağaç kabukları ve en sonra orkidemi kendi toprağı (ağaç kabukları ile birlikte) yerleştirsem, gün aşırı az su ile baksam doğru yapmış olurmuyum... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Sayyin pembe orkide saksinin agzi genis olursa hava almasi acisindan saglikli olabilir
cam saksiya gecirme fikrini uzun zamandir bende düsünüyorum internetteki arastirmalarimda hatta dahada iyi oldugu söyleniyor sürekli nemini korudugu icin
internetten örnek bir fotografta ekliyorum sizin icin asagiya.

Birde 4 yildir canli örnek kayinvalidemin bir orkidesi var Kücük bir porselen saksi icersinde ve hala hic toprak degistirmis degil fisfisla aklina estikce sular inanilmaz cicekler acar ve suan disari cikan hava köklerinin yogunlugundan saksi görünmüyor cok saglikli

Eklenen Resimler

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 21:05   #234
Ağaçsever

Fısfısla sulama iyi bir fikirmiş hem kökler nemlenir hemde aşırı su kullanılmayacağı için dipte su birikmez diye düşünüyorum. Tabi sadece fısfıs yeterli olmaz sanırım. Uygun bir vazo bulur bulmaz deneyip sizlerle paylaşacağım sonuçları... Bir şekilde camın altına delik açtırabilirsem harika olacak ama nasıl açılır, kim açar hiç bir fikrim yok...

Eski 25-03-2013, 21:11   #235
Ağaçsever

Taşların arasına ponza taşı da eklersem birikmiş suyu daha çabuk buharlaştırabileceğim sanırım...

Eski 25-03-2013, 23:27   #236
Ağaçsever

Cam saksı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mercan29 Mesajı Göster
merhaba hepinize ben orkidelerle tanisali 2 sene oldu 16 tane orkidem var ilk aldigimda bir hata yaptim orkideyi saksisindan cikarip cam bir saksiya diktim ama hic birsey olmadi hatta ötekilere bakarak daha canli hic ciceksiz kalmiyor dökülmeden öteki dali veriyor topragi yosunlasti ama cok saglikli görünüyor ne yapmaliyim haftada bir cay bardagi yagmur suyu veriyorum yosun cicege zamanla zarar verirmi tesekkürler
Mercan29 orkidenizin fotoğrafını gönderme şansınız var mı, bende cam saksı denemek istiyorum, bana da fikir verir belki orkideniz...

Eski 26-03-2013, 09:13   #237
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Yinede çok dikkat etmek gerekecek. Bu orkideler doğada ağaçların üzerlerinde ve kökler bol bol havalanıyolar. Internette baktım da şimdi. Zor olacaktır kökler çürüye bilir. Inşallah başarılı olursunuz. Kendi adıma bu riske ben giremem. Sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 09:28   #238
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Sevgili arkadaşlar, bu sitedeki bilgileri okumadan önce orkidelerdeki tek dikkat ettiğim ve beklediğim çiçek sapı çıkarıp çiçek açmasıydı... Bu olay benim için çiçeğimin sağlıklı ve bakımının doğru yapılmasıyla doğru orantıdaydı... Ancak sitemizde ki bilglerden anladığım kadarıyla çiçek açması bir orkide için sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor...Bu böyle olunca da benim orkidemden şüphelenmeye başladın... Çiçeği gayet güzel vaktinde sap çıkardı ve açtı... Ancak kökü hakkında kuşkularım var...Resimlerine bakarak bana bu konuda yardımcı olurmusunuz... Lütfen...
Umarım çiçeklerini kesip bakım yapın demezsiniz((

Eklenen Resimler

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 18:40   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PembeOrkide Mesajı Göster
Selam,
Cam vazonuzun altında delik(su gideryeri) varsa mükemmel netice verir.
Ancak,tabii bir sera oluşturmanızdan dolayı su ihtiyacına dikkat gerekir.
Özellikle yaz a giriyoruz.Direk ışık yerine ,tül arkasını tavsiye ederim.Alttaki delik çok önemli,vazonun deliği yoksa denemeyin,çürütürsünüz.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 23:44   #240
Ağaçsever

Cam vazoya nasıl nereden delik açtırabilirim, bir fikri olan var mı...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024