agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2019, 14:52   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
3. boğumun 3 cm üstünden kesin. görüntüdekiler kök. çiçeklerim açtı. şu an 2. çiçek açıyor

muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 16:23   #602
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  4202019172145.jpg
Views: 1038
Size:  68.1 KB
Toplu resim çekilelim dedik.keşke hepsi açtığında da çekseydim. Neyse seneye artık.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 15:26   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
merhaba arkadaşlar,
orkidem bayağı kötü durumdaydı. neredeyse hiç kökü kalmamış ve olan yapraklarıda sararmıştı. İnternette okuduğum yöntemlerden birisi olan su kültürünü denemeye karar verdim. Şu an kökler hayli gelişti ve yeni birçok yaprak verdi. Ancak bir sorunum var. Bu en alttaki eski kısım iyice karardı ve o kısımda hiçbir gelişme görmüyorum. Bu kısmı komple temizlemeli miyim? veya hiç temizlemeden direk kesmeli miyim? yoksa öylece bırakmalı mıyım?

Eklenen Resimler

ersk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 15:43   #604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersk Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,
orkidem bayağı kötü durumdaydı. neredeyse hiç kökü kalmamış ve olan yapraklarıda sararmıştı. İnternette okuduğum yöntemlerden birisi olan su kültürünü denemeye karar verdim. Şu an kökler hayli gelişti ve yeni birçok yaprak verdi. Ancak bir sorunum var. Bu en alttaki eski kısım iyice karardı ve o kısımda hiçbir gelişme görmüyorum. Bu kısmı komple temizlemeli miyim? veya hiç temizlemeden direk kesmeli miyim? yoksa öylece bırakmalı mıyım?
Olduğu gibi bırakın.

ersk beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 07:57   #605
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PembeOrkide Mesajı Göster
Cam vazoya nasıl nereden delik açtırabilirim, bir fikri olan var mı...
Hocam merhabalar. Ben cam kare şeklindeki vazomun altına bir camcıya giderek delik açtırdım. Siz de yakınlarınızda bir camcı var ise onlardan rica edebilirsiniz.

ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 14:42   #606
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Merhabalar arkadaşlar dentrobium bana geleli 1 seneyi aştı görünen büyük 2 bambu vardı sadece çiçeklerini döktükten sonra hiç çiçek vermedi etrafta görünen yavruları çıkardı sadece. Dentrobiumlar hakkında pek bilgi bulamıyorum çelikleme bunlarda oluyo mu? 2 ana dal daha çiçek verir mi 1 yıldır çiçeksiz. Çiçek veriyor sanarken keiki vetdi. yapmam bilmem gereken birşey varsa öğretirseniz çok mutlu olurum 😊 birde istanbuldan hataya taşındım orda güney cephede duruyordu şimdi hatay malum çok sıcak burada nasıl ortam hazırlamalıyım?

Eklenen Resimler

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 15:53   #607
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Liliteyze Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar dentrobium bana geleli 1 seneyi aştı görünen büyük 2 bambu vardı sadece çiçeklerini döktükten sonra hiç çiçek vermedi etrafta görünen yavruları çıkardı sadece. Dentrobiumlar hakkında pek bilgi bulamıyorum çelikleme bunlarda oluyo mu? 2 ana dal daha çiçek verir mi 1 yıldır çiçeksiz. Çiçek veriyor sanarken keiki vetdi. yapmam bilmem gereken birşey varsa öğretirseniz çok mutlu olurum 😊 birde istanbuldan hataya taşındım orda güney cephede duruyordu şimdi hatay malum çok sıcak burada nasıl ortam hazırlamalıyım?
Gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle çiçeklenme başlıyor (yaklaşık 1-1,5 ay bu sıcaklık farkına maruz bırakmanız gerekiyor). Dendrobiumlarda gece-gündüz sıcaklık farkı 10°C. Bu sıcaklık farkını en kolay şekilde kış aylarında sağlayabilirsiniz.

Eski 21-06-2019, 12:57   #608
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Hatayda gecede çok sıcak banyo bi tık daha serin oluyor akşamları banyoya gündüz salona koyup bakıcam o zaman

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2019, 19:30   #609
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2019
[IMG]https://dosya.co/hsu50t0sl1vy/IMG_20190710_174958.jpg.html
https://dosya.co/jp829mgarmjg/IMG_20190711_201223.jpg.html[/IMG]Merhaba iyi günler orkidelerin bakımı konusunda çok yetersizim. 4 tane orkidem var biri minyatür ve sanıyorum dalından keiki verdi. Dün toprak değişimi yaptım alındığında içinde sünger vardı ilk kez değiştirdim. Değiştirdiğim toprak sadece orkide toğrağı içeriyor torf vs. kullanmadım. Sulama suyunada biraz vilmorin marka orkide besini ekledim. Dün değiştirdiğim toprakta bugün beyazlık vardı ve hafif küfler oluşmaya başlamıştı. Bu hastalığı gidermek için ne yapmalıyım ve keikinin köklerinin oluşması için ne önerirsiniz?

Gulsahanıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 01:17   #610
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2019
Selamlar,
Öncelikle orkide bakımı konusunda çok acemi olduğumu belirteyim. Ancak sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmeyi de çok istiyorum. Bir arkadaşımın hediyesi olarak 2 kök orkidem var evimde . Yaklaşık 9 aydır bakıyorum. Hiç çiçek açmadı . Bir kaç kez yerini değiştirdim yine de açmadı . Bundan 3 ay kadar önce dalında bir filizlenme oldu . Önce çiçek açacak sandım . Daha sonra filiz büyüdükçe yeni bir kök ve yapraklar oluşmaya başladı . Forumdan da okuyup öğrendiğim kadarıyla bir bebek orkide olduğunu anladık . En az üç kök ve 5 cm. kök uzunluğu dendiği için bekledim . Ancak büyümesi devam etmedi. Hala tek kök ile bekletiyorum . Bir de yaz geldi bulunduğu odada klima çalıştırmaya başladık . Hemen fark etmedim ama bir hafta içinde ucundan sararma başladı . Şu an yerini değiştirdim ,tam keikinin olduğu yere kadar uçtan kurudu . Kalan kısmı oldukça sağlam görünüyor . Sararma ve kuruma da bebek orkidenin bulunduğu yerde durmuş görünüyor . Sorum şu :
Bebeği anneden ayırmalı mıyım ( tek kök ve 5 cm kadar)?
Kuruyan kısmı kesmeli miyim ?
Fotoğraf yüklemeye de çalıştım ama yapamadım . Cevap verecek olanlara şimdiden *** ederim.

acemi25 beğendi.
Nitun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 15:18   #611
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Okuduklarım ve gözlemlediklerim sonucunda şöyle bir sonuca vardım: Orkide saplarını budamaktansa doğal hallerine bırakıp sararmalarını beklemek daha iyi.
Siz sevgili orkide üstatlarının görüşüne sunuyorum bunu.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 12:30   #612
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Merhaba arkadaşlar. Bugün keiki macunu denemesi yapmış bulunmaktayım.gelişmeleride burdan sizinle takip etmek istiyorum.
En sağlıklı olduğunu düşündüğüm orkidemin iki ayrı dalına birer tane talimatlara uygun olarak uyguladım.resimleride atıyorum. Gelişmeleri beraber görelim. Keiki mi dal mı gelişecek bakalım. Hiç Bi gelişme olmazsa da artık elimdeki macun çöpü boylayacak

acemi25 beğendi.
Eski 04-10-2019, 12:40   #613
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  94201913369.jpg
Views: 797
Size:  32.6 KB

Name:  942019133421.jpg
Views: 750
Size:  25.0 KB
Gönlümden keiki geçiyor inşallah öyle olur. O duyguyu hiç yaşamadım sevincini ve heyecenının tatmak isterim.

nevgül, acemi25 ve Ametistt beğendi.
Eski 09-10-2019, 08:07   #614
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Bugün keiki macunu denemesi yapmış bulunmaktayım.gelişmeleride burdan sizinle takip etmek istiyorum.
En sağlıklı olduğunu düşündüğüm orkidemin iki ayrı dalına birer tane talimatlara uygun olarak uyguladım.resimleride atıyorum. Gelişmeleri beraber görelim. Keiki mi dal mı gelişecek bakalım. Hiç Bi gelişme olmazsa da artık elimdeki macun çöpü boylayacak
Merhaba Nanemolla;
Keiki macununu nereden temin ettiniz acaba? Ben de merakla takip edeceğim gelişmeleri. Kendi orkidem henüz çiçekte ve üç çiçeği de tohum tuttu, tohum tutup çiçeklerini döktükten sonra ben de denemek istiyorum keiki olayını.

Bir de hep görüyorum, bakımsız kalmış, orkideden anlamayan insanların elinde orkideler genelde keiki veriyor Biz üstüne düşüyoruz olmuyor.

nanemolla beğendi.
Eski 10-10-2019, 07:47   #615
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Merhaba acemi25. Özelden yazayım linki. Ayrıca tohum tutan orkide görmemiştim merak ettim resim ekleseydiniz keşke.Sanırım ya çok iyi bakılmış orkide ya da bakımsızlıktan öleceğim korkusuyla neslini devam ettirme gayretinde olan orkide keiki veriyor.

acemi25 beğendi.
Eski 10-10-2019, 08:40   #616
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba acemi25. Özelden yazayım linki. Ayrıca tohum tutan orkide görmemiştim merak ettim resim ekleseydiniz keşke.Sanırım ya çok iyi bakılmış orkide ya da bakımsızlıktan öleceğim korkusuyla neslini devam ettirme gayretinde olan orkide keiki veriyor.
Resmi ekliyorum, ziraat mühendisi bir arkadaş dölledi çiçekleri. Bu hale geldiler
Sanırım bakımsızlıktan öleceğim korkusu işe yarıyor. Sizin yöntem de işe yarar umarım, çok heyecan verici beklemesi.

Eklenen Resimler

kamil35 ve nanemolla beğendi.
Eski 11-10-2019, 08:18   #617
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2019
Keiki macunu hiçbir yerde bulamıyorum,artık facedekiler satış yapmıyor artık, ebay da paypal ödeme istiyor ama Türkiye'de bu ödeme şekli kapalı.Nasıl temin edeceğiz ki????

htc20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2019, 10:41   #618
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba Nanemolla;
Keiki macununu nereden temin ettiniz acaba? Ben de merakla takip edeceğim gelişmeleri. Kendi orkidem henüz çiçekte ve üç çiçeği de tohum tuttu, tohum tutup çiçeklerini döktükten sonra ben de denemek istiyorum keiki olayını.

Bir de hep görüyorum, bakımsız kalmış, orkideden anlamayan insanların elinde orkideler genelde keiki veriyor Biz üstüne düşüyoruz olmuyor.
Sn.acemi25,

Orkidelere olan ilginizden biliyor oldugunuzu varsayiyorum ama forumda tekrardan paylasmanin faydasi oldugunu dusunuyorum. Orkide tohumlari steril bir ortamda,ozel bir icerikle meydana gelmektedir ve buna uygun malzemelerin Turkiye'den kolaylikla temin edilemecegini dusunuyorum.

American Orchid Society'de daha detayli bir bilgilendirme mevcuttur.

http://www.aos.org/AOS/media/Content...OrchidSeed.pdf

acemi25 ve Ametistt beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 16:02   #619
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.acemi25,

Orkidelere olan ilginizden biliyor oldugunuzu varsayiyorum ama forumda tekrardan paylasmanin faydasi oldugunu dusunuyorum. Orkide tohumlari steril bir ortamda,ozel bir icerikle meydana gelmektedir ve buna uygun malzemelerin Turkiye'den kolaylikla temin edilemecegini dusunuyorum.

American Orchid Society'de daha detayli bir bilgilendirme mevcuttur.

http://www.aos.org/AOS/media/Content...OrchidSeed.pdf
Merhaba Sayın Charlaux;
Evet, daha önce okudum orkide tohumunun çimlenmesinin zor olduğunu, özel ortam isteklerini fakat ziraat mühendisi arkadaş çok heves etti ve denemek istiyor. Kendisine bıraktım, deneyip görsün nasıl bir şey olduğunu

Charlaux beğendi.
Eski 16-10-2019, 16:04   #620
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Sayın nanemolla;
Ne durumda orkideniz merak ettim. Bir gelişme var mı?

nanemolla beğendi.
Eski 16-10-2019, 20:47   #621
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2019
orkide bakımı konusunda acemiyim ancak bu orkidem hayata küsmek üzereyken saksı değişimi kök bakımı gübre desteği ile hayata bağladım ve çok iyi gelişim gösterdi. şimdi ise yeni köklerle birlikte 1 adet çiçek dalı verdi. ancak 2 ay önce işaretlediğim yerden yine çiçek dalı olduğunu tahmin ettiğim bi sürgün geldi fakat ancak resimdeki kadar gelişti. acaba bu süreçten sonra oradaki gelişim devam eder mi? 2 çiçek dalım olsa

resdemx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2019, 17:56   #622
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  9202019184237.jpg
Views: 811
Size:  27.4 KB
Evet. Tam emin olmak için biraz daha bekleyip yorum yapmak istemiştim. Yoksa macunu uyguladığım 3.günü hareketlilik başlamıştı sürdüğüm gözelerde.her bir dala bir macun uygulamıştım ve görüldüğü gibi çiçek dalı verdi. Ama işin ilginç tarafı sürdüğüm gözenin bir üst gözeside aynı anda uyandı. Alt gözeye sürdüğüm macundan nasıl etkilenebildi anlamış değilim.
Bir dahaki macun denememi yaz aylarına getireceğim. Sn doku kültürcünün sıcakta keiki, ısıda gece gündüz farkı olduğunda çiçek dalı olması ihtimalli bir mesajını okudum. Denemeye değer.

acemi25 ve Ametistt beğendi.
Eski 20-10-2019, 21:18   #623
Yeni Üye

Çift dalı olan orkidem cicek verdi. 3. Boğumdan kestim tekrar cicek verdi. 3. Defa aynı dallardan cicek verir mi. Yoksa aynı yerden yinemi budayacağım. 2. Sorum diğer orkidem kök kısmından keiko verdi. Bu iyi bir şey mi. Bazı yorumlarda orkidenin öleceği için yeni keiko verdiğini söylüyor çok inandırıcı değil ama tırstım. 3. Keiko veren orkide aynı anda cicek sapi çıkartır mı.

Eski 20-10-2019, 21:21   #624
Yeni Üye

1 yılı biraz geçti ilk orkideni alalı. Şu an yavuz -sultan- selim adında 3 tane oldular. Sulama için 2 litre suya 1 kaşık pekmez muz kabuğu suyu ve yumurta haşlama suyu koyuyorum. Pekmez iyi gelmez demişlerdi ama sonuç muhteşem. Mantar oluşumu veya kökte çürüme olmadı. Ortalama haftada 1 suluyorum.. toprak nemiyse kış günü 10 günde 1. Çok memnunum bilgi amaçlı paylaşmak istedim. Kolay gele.

Eski 25-10-2019, 15:17   #625
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Eklenti 699891
Evet. Tam emin olmak için biraz daha bekleyip yorum yapmak istemiştim. Yoksa macunu uyguladığım 3.günü hareketlilik başlamıştı sürdüğüm gözelerde.her bir dala bir macun uygulamıştım ve görüldüğü gibi çiçek dalı verdi. Ama işin ilginç tarafı sürdüğüm gözenin bir üst gözeside aynı anda uyandı. Alt gözeye sürdüğüm macundan nasıl etkilenebildi anlamış değilim.
Bir dahaki macun denememi yaz aylarına getireceğim. Sn doku kültürcünün sıcakta keiki, ısıda gece gündüz farkı olduğunda çiçek dalı olması ihtimalli bir mesajını okudum. Denemeye değer.
Hımm demek ki aslında çiçek açmayan orkide de işe yarayabilirmiş Bence güzel haber, umarım yazın denemeniz keiki ile sonuçlanır.

nanemolla beğendi.
Eski 15-11-2019, 09:24   #626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Ben yeni üyeyim konu açamadım size sorabilir miyim? Orkidelerimin hepsinden kahverengi bir sıvı damlıyor. Yağraklar dallar kökler yapış yapış. Hepsini kurtarmak için ne yapabilirim acaba ? Bu hangi hastalık olabilir

Eylemorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 10:07   #627
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eylemorkide Mesajı Göster
Ben yeni üyeyim konu açamadım size sorabilir miyim? Orkidelerimin hepsinden kahverengi bir sıvı damlıyor. Yağraklar dallar kökler yapış yapış. Hepsini kurtarmak için ne yapabilirim acaba ? Bu hangi hastalık olabilir
1litre suya 5ml Neem azal (internette 30-50ml'lik şişelerde satılıyor) ilave edip iyice karıştırım sonra bitkilerinize püskürtün.

Eski 02-12-2019, 13:10   #628
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 Mesajı Göster
Çift dalı olan orkidem cicek verdi. 3. Boğumdan kestim tekrar cicek verdi. 3. Defa aynı dallardan cicek verir mi. Yoksa aynı yerden yinemi budayacağım. 2. Sorum diğer orkidem kök kısmından keiko verdi. Bu iyi bir şey mi. Bazı yorumlarda orkidenin öleceği için yeni keiko verdiğini söylüyor çok inandırıcı değil ama tırstım. 3. Keiko veren orkide aynı anda cicek sapi çıkartır mı.
bu orkidem tac kismindan dal cikarmisti bilmeden aldim ama yanindan keiki verdi. Dallarada keiki hormonu surmustum keiki degil dal cikardilar cicekleri dokulup keikiyi ayirdiktan sonra durumu ne olur bilmiyorum bilenler soylesin cokta saglikli yapraklari sert ve yesil kokleride yesil ve saglikli sizin orkidenizin yapraklari sertse kokler yesil gozukuyorsa sorun yoktur diye dusunuyorum orkidenin gucuyle alakalidir bence.

Eklenen Resimler

nanemolla ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen Ametistt : 02-12-2019 saat 14:26
Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 05:46   #629
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Keiki İle Orkide Üretimi : https://youtu.be/QFczxiiPppY

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 11:54   #630
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Dostlarım, orkidemin saksısını değişeyim dedim, kökler çok kötü durumda, ayrıca yandan keiki veriyor sanırım? Nasıl bir bakım uygulasam ki? Kökleri temizlemeye çalışsam daha çok zarar veririm gibi geldi. Suya koydum öylece bekliyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024