agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2018, 17:58   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rabianur Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba bu benim ilk orkidem. Minyatür gördüğünüz gibi. Birkaç gün önce üzerinde pamukçuk biti vardı orkideyi seyreltilmiş etil alkolle temizledim toprağını saksısını değiştim. 2 gündür geri çıkmadı. Ama kökleri sağlıklı mı değil mi anlayamıyorum. Sizce nasıl kökleri. Havadar bir yere koydum. Çok fazla gğneş almıyor yurtta kaldığım için kuzey cephesindeyim. Köklerinde bir sorun var mı lütfen yardım edin.
Sorun, kökler sağlıklı ama çok azlar. Ayrıca, bitkiniz susuz kalmış. Havalar ısındı. Her gün, köklerine ve yapraklarına saf su veya memba suyu püskürtün.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 18:11   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sorun, kökler sağlıklı ama çok azlar. Ayrıca, bitkiniz susuz kalmış. Havalar ısındı. Her gün, köklerine ve yapraklarına saf su veya memba suyu püskürtün.
Çok teşekkür ederim suyu fazla mı veriyorum az mı veriyorum bir türlü anlayamıyordum. Minyatür olduğu için kökleri küçük daha

Rabianur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 18:18   #543
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Çok teşekkür ederim suyu fazla mı veriyorum az mı veriyorum bir türlü anlayamıyordum. Minyatür olduğu için kökleri küçük daha
Minyatur orkide bir pazarlama harikasidir. Dolayisiyla orkidelerin ihtiyaclarinin tamami gecerlidir. Nem esastir. Ki dikkat ederseniz sn.Doku Kulturcu yapraklarina ve koklerine su puskurtun demis, yani bir iki fis spreyleceksiniz cok degil (hava sicaksa). Haftada bir de orkidenizi daldirma seklinde degil uzerinden 3 lt kadar su geciriyorsunuz. 3 lt kadar suyun icine 1 yemek kasigi, 2 tatli kasigi oksijenli su (her eczanede bulunur) katin ve cok takmayin.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 19:27   #544
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Minyatur orkide bir pazarlama harikasidir. Dolayisiyla orkidelerin ihtiyaclarinin tamami gecerlidir. Nem esastir. Ki dikkat ederseniz sn.Doku Kulturcu yapraklarina ve koklerine su puskurtun demis, yani bir iki fis spreyleceksiniz cok degil (hava sicaksa). Haftada bir de orkidenizi daldirma seklinde degil uzerinden 3 lt kadar su geciriyorsunuz. 3 lt kadar suyun icine 1 yemek kasigi, 2 tatli kasigi oksijenli su (her eczanede bulunur) katin ve cok takmayin.
3 litre mi ben? Orkideler hakkında o kadar yazı okudum. Ama gerçekten az suluyormuşum

Eski 21-05-2018, 19:29   #545
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster

Bir sorum daha olacak biraz fazla oldu ama sıvı besini ne kadar sürede ne oranda vermeliyim acaba

Eski 21-05-2018, 21:34   #546
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir sorum daha olacak biraz fazla oldu ama sıvı besini ne kadar sürede ne oranda vermeliyim acaba
Ayda bir defa sıvı gübre verin.

Charlaux beğendi.
Eski 30-07-2018, 00:03   #547
Yeni Üye

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar. Bir Orkidemin üç adet kökü vardı biri dışarda hava kökü diğeri kök kısmında. Köklendirme için su kültürü dedikleri yöntemi denedim fakat sağlam iki kökten birisi de çürümüş. Daha önce bir orkidem de bu şekilde telef olmuştu yapanlar nasıl yapıyor anlamıyorum. Lütfen yardım edin bu da ölsün istemiyorum

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2018, 09:04   #548
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar. Bir Orkidemin üç adet kökü vardı biri dışarda hava kökü diğeri kök kısmında. Köklendirme için su kültürü dedikleri yöntemi denedim fakat sağlam iki kökten birisi de çürümüş. Daha önce bir orkidem de bu şekilde telef olmuştu yapanlar nasıl yapıyor anlamıyorum. Lütfen yardım edin bu da ölsün istemiyorum
Akvaryum filtreleri için satılana granül aktif kömür alın. Bunu bir kavanoza koyun (1-2 parmak yükseklikte). Üzerini hafif örtecek şekilde, orkide sıvı gübresinden sulandırarak hazırladığınız çözeltiden, doldurun. Bitkiyi saf su veya florür içermeyen memba suyu içerisine 5-10 dakika tamamen daldırın. Bu sürenin sonunda bitkiyi çıkartıp önceden hazırladığınız kavanoz içerisine yerleştirin. Üzerine plastik mutfak folyosu çekin. Gece saatlerinde, folyoyu aralayıp içerisine kendi nefesinizle yavaşça üfürün) Folyoyu kapatın. Bu, bitkinin ihtiyaç duyduğu karbondioksidi sağlamak içindir(ayrıca su kaybını önlemek için). Her gün bu işlemi yapın. Arada sırada, aktif kömür üzerine su ilave edin. Bitkinin hava köküne de saf su ya da memba suyu püskürtün. Ayda bir defa aktif kömürü bir süzgeç içerisine dökün ve musluk altında yıkayın. Tekrar kavanoza doldurun ve üzerine tekrar sıvı gübre çözeltisi dökün, kökler sıvı içerisinde kalmasın (bitki boğulmasın), dikkat edin.Kolay gelsin...

Eski 30-07-2018, 20:47   #549
Yeni Üye

Elif çiçek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Akvaryum filtreleri için satılana granül aktif kömür alın. Bunu bir kavanoza koyun (1-2 parmak yükseklikte). Üzerini hafif örtecek şekilde, orkide sıvı gübresinden sulandırarak hazırladığınız çözeltiden, doldurun. Bitkiyi saf su veya florür içermeyen memba suyu içerisine 5-10 dakika tamamen daldırın. Bu sürenin sonunda bitkiyi çıkartıp önceden hazırladığınız kavanoz içerisine yerleştirin. Üzerine plastik mutfak folyosu çekin. Gece saatlerinde, folyoyu aralayıp içerisine kendi nefesinizle yavaşça üfürün) Folyoyu kapatın. Bu, bitkinin ihtiyaç duyduğu karbondioksidi sağlamak içindir(ayrıca su kaybını önlemek için). Her gün bu işlemi yapın. Arada sırada, aktif kömür üzerine su ilave edin. Bitkinin hava köküne de saf su ya da memba suyu püskürtün. Ayda bir defa aktif kömürü bir süzgeç içerisine dökün ve musluk altında yıkayın. Tekrar kavanoza doldurun ve üzerine tekrar sıvı gübre çözeltisi dökün, kökler sıvı içerisinde kalmasın (bitki boğulmasın), dikkat edin.Kolay gelsin...

Çok teşekkür ederim peki bunları yaparsam kurtulur mu ümit var mı yani ;(

Eski 30-07-2018, 22:59   #550
Yeni Üye

Elif çiçek's Avatar

Birde bu aktif kömür dediğiniz aktif karbon olarak çıkıyor karşıma doğru mudur

Eski 31-07-2018, 00:37   #551
Ağaç Dostu

Alıntı:
Birde bu aktif kömür dediğiniz aktif karbon olarak çıkıyor karşıma doğru mudur
Evet.

Eski 31-07-2018, 18:24   #552
Yeni Üye

Elif çiçek's Avatar

Ve bu kömürün siyahı suya karışınca zararlı olmaz mı

Eski 31-07-2018, 18:53   #553
Yeni Üye

Elif çiçek's Avatar

Şimdi bitti aynen dediğiniz gibi yaptım kökleri suyun içinde kaldırıyorum ama yine kayıyo. İnşallah son kalan kökte çürümez. Tüm anlattıklarınız için teşekkür ederim 🙏

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
Eski 31-07-2018, 22:25   #554
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şimdi bitti aynen dediğiniz gibi yaptım kökleri suyun içinde kaldırıyorum ama yine kayıyo. İnşallah son kalan kökte çürümez. Tüm anlattıklarınız için teşekkür ederim 🙏
Kök, aktif kömürün içerisine girmesin, hava ihtiyacını karşılamak için sıvıya temas etmeli ama tamamen sıvı içerisine girmemeli. Sıvıyı bir enjektör vasıtasıyla azaltın. Bitki kökleri kömür üzerinde kalsın.

efeege beğendi.
Eski 28-08-2018, 16:32   #555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Merhabalar. Yeni üyeyim hediye bir orkide ye sahibim birşeyler yolunda gitmiyor fakat ne yapacağımi bilmiyorum. Buradan okuduğum kadarıyla kuruyan bir dali kestim fakat onu kaybetmek istemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz. Resimleri atabilirim.

nisayarse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018