agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2016, 08:56   #421
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Daha önce çok yazdım ama bir kez daha tekrar edebilirim. Melez Phalaenopsis orkidelerinin (piyasada satılan bütün Phalaenopsisler) çiçeklenmeleri için 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar tutulmaları gerekir. Bu soğuklanma ihtiyacı karşılanmazsa çiçek açmazlar.
cevap için teşekkürler
çiçeklenme için hangi dönem uygun olacaktır?
16-18 dereceyi ancak loş /karanlık odamızda ayarlabiliriz.
aksi taktirde çiçek açtıramayacağız anlamına mı geliyor =/,

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 13:54   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mraccent Mesajı Göster
cevap için teşekkürler
çiçeklenme için hangi dönem uygun olacaktır?
16-18 dereceyi ancak loş /karanlık odamızda ayarlabiliriz.
aksi taktirde çiçek açtıramayacağız anlamına mı geliyor =/,
Tamamen öyle, ama ışıklandırmayı da unutmayın. Bitkinin üzerine 20wat'lık bir GroLux akvaryum floresanı asın, buna bir zamanlayıcı bağlayın (timer). Günde 12-16 saat ışık alsın. Bitki karbondioksit ihtiyacı duyar. Odada 1-2 saat kalın bitkiye gerekli olan karbondioksidi nefesinizle sağlamış olursunuz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 08:31   #423
Yeni Üye

ebrukedi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Yavru mu cicek mi

merhabalar
bir seneyi saglikli olarak beraber gecirdigimiz orkidem yapraginin dibinden yavru gibi birsey cikardi. Bu cicek mi yoksa yavruladi mi

Name:  IMG_4034.jpg
Views: 1725
Size:  40.2 KB

Name:  IMG_4035.jpg
Views: 1870
Size:  44.1 KB

Düzenleyen ebrukedi : 09-11-2016 saat 08:34 Neden: resim guncellendi
ebrukedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 22:04   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Merhabalar
1,5 senelik orkidelerimle geçen süre zarfında yanlış budama,yaprak kopartma,kuruyan ve kırılan kökleri makasla kesme işlemlerini gören 2 adet orkidem var. Bunlardan biri yeniden filizlenerek çiçek açtı ve yenice anne kökten yapraklanma yaptı. Diğeri ise sadece defalarca yapraklanma yaptı. Ayrıca bana geldiklerinden beri saksıyı yarıya kadar su koyduğum halde bugünlere geldik.

hayriyeyagiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 22:35   #425
Yeni Üye

http://i.hizliresim.com/LQkGbZ.jpg

http://i.hizliresim.com/A34GzB.jpg

Eski 09-11-2016, 22:39   #426
Yeni Üye

http://i.hizliresim.com/lEJ44g.jpg

Kusura bakmayin resimkeri ayrı ayrı attım. Yeni çıkan yavru mu acaba?

Düzenleyen hayriyeyagiz : 09-11-2016 saat 22:40 Neden: eksik açıklama yazdım
Eski 09-11-2016, 22:42   #427
Yeni Üye

http://i.hizliresim.com/LQkGbZ.jpg

http://i.hizliresim.com/A34GzB.jpg

Eski 10-11-2016, 15:33   #428
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrukedi Mesajı Göster
merhabalar
bir seneyi saglikli olarak beraber gecirdigimiz orkidem yapraginin dibinden yavru gibi birsey cikardi. Bu cicek mi yoksa yavruladi mi

Eklenti 632552

Eklenti 632553
Çiçek gibi görünüyor.

Eski 10-11-2016, 15:42   #429
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hayriyeyagiz Mesajı Göster
http://i.hizliresim.com/lEJ44g.jpg

Kusura bakmayin resimkeri ayrı ayrı attım. Yeni çıkan yavru mu acaba?
Phalaenopsis orkideleri monopodial (tek gövdeli) orkidelerdir. Bu sıra dışı bir şey. Doku kültünde uygulanan hormon etkisiyle birden fazla gövde oluşturduklarını gördüm. Ama, doku kültürü koşulları çok farklı koşullardır.

Eski 22-11-2016, 14:02   #430
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
https://www.youtube.com/watch?v=vVpEP_VmH3A

Agaclar.net Facebook sitesini takip edenlerin karsilasmis olabilecekleri bir video kanalinin linkini kopyaladim.Bitki videolarinin Turkce gerceklesmesini cok begensem de ve yapan kisinin samimiyetine inansamda ozellikle orkide videosu bolumundeki hatalari belirtmek istedim. Youtube kanali uzerinden sahsa ulasmayi tercih ediyordum ancak yorum kapatildigi ve olasi bir agaclar.net uyesi oldugunu dusundugumden buradan yazayim dedim.

1.Orkideler ekvatoral bitkiler degillerdir.Phalaenopsisten tutun endemik orkide turlerine kadar gerek Taiwan olsun,Cin olsun,Turkiye'de olsun gorulmekte. Turkiye'nin ve Cin'in ekvator kusaginda olmadigi ortada.Hindistan,Cin bizim bildigimiz orkidelerden ve oralarda ekvator bolgesi degil.Teyit etmek istedim yanlis bir bilgi vermemek icin.

https://www.msxlabs.org/forum/soru-c...gileridir.html

Orkide ne ekvatoral kusak bitkisidir ne de tropik bir bitkidir.Aksine cok cesitlilik gosteren dona dayanikli turleri bulunan bir gokkusagi skalasi gibidir.

2.Orkideler sadece serbest olan koklerden beslenmezler;Bahcemdeyiz'in dedigi serbest kokler aerial root olarak tabir edilen hava kokleridir. Bunun sebebi hava koklerinin havadaki oksijeni kullanmasidir.Saksi icinde kalan koklerde fotosentez yapar dolayisiyla Phalaenopsisler asla seffaf olmayan saksilara konulmamalidir (seramik saksi ornekleri mevcuttur ancak yine videoda oldugu gibi degildir sepet formundadir.Zaten dekorasyon disinda bitkiye zarar verecegi icin tercih edilmezler.) Koklerinin farkli olmasinin sebebi zaten birisinin hava digerinin hava alti koku olmasidir.Ikisinin ozellikleri farklidir.Ama seffaf saksi tekrar belirtiyorum secenek degil sarttir (katliam yapmak istemiyorsaniz)
3.Orkidelerin uzerine su spreylerseniz yaprak govde curumesine yol acabilirsiniz.Bunun yerine hava nemlendirici tercih edilmeli,ya da taban saksilara cakil tasi koyup platform yaparak cakil tasini sulamaktir (yani arada bir bosluk olacak)

6 dakikada verilen yanlislarin fazlaligi sebebiyle sizlerle paylasmak istedim.Ozellikle bilgi verirken gercekten bilginin dogrulugundan emin olmalisiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 10:56   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2016
Merhabalar. İki orkide mi de yaklaşık iki ay önce budadım. Biri açarken diğeri aksine kurudu tekrar budamam mı gerekiyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Serenayy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 01:33   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Eve Gelen Orkidelerin Bakımı

Merhaba,

Evdeki aile üyelerimizden birisine aşağıdaki fotoğrafın aynısındaki gibi hediye olarak 3 dal phalaenopsis orkide geldi. Gerçekten oldukça güzel bir görünüm var, bakımı konusunda internette araştırma yaptım ancak yazık etmeden en iyi şekilde bakabilmek için yardımınıza ihtiyacım var

İlk olarak orkide 1 hafta önce geldi, şoku atlatması amacıyla 1 haftadır salonda direkt ışık almayan yerde bekledi. İlk sulamayı yapmam gerekiyor ancak bunun dışında saksı konusunu netleştiremedim. Gelen beyaz seramik saksının içerisindeki orkidelerin her biri orkidenin kendine özel torfu ile dolu küçük şeffaf saksılara yerleştirilmiş. Saksının altı ve bu şeffaf saksıların üzeri ise beyaz çakıl taşları ile kapatılmış. Hiç bozmadan direkt sulayabilir miyim? Bu hali ile oldukça güzel görünüyorlar, birazcık ellersem bozulabilirler gibi geliyor. Herkes şeffaf saksı önermiş ama üçünü koyabileceğim genişlikte bulamayabilirim gibi geliyor, ne yapmam lazım bilemedim

orc_lord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 18:39   #433
Ağaç Dostu

Büyük bir saksı içerisine yerleştirilmiş üç küçük saksıdan söz ediyorsunuz, doğru anladıysam. Genellikle büyük saksının dibinde havalanma için yeterli delik olmaz. Bitkileri ayırın. Orkide kökleri havadar bir ortam isterler. Havasız kalmamaları gerekir.

Eski 09-01-2017, 19:48   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Evet dediğiniz gibi fotoğraftaki beyaz saksının içerisinde üç küçük şeffaf saksı var. Beyaz saksının tabanı ve bu şeffaf saksıların üzerinde de beyaz çakıl taşları mevcut. Bu arada şeffaf saksılar epeyi küçük diyebilirim. Nasıl ayırmalıyım? Direk olduğu gibi alıp çıkartayım mı yoksa her biri için marketten ayrı saksılar alarak taşıma işlemi mi yapmalıyım?

orc_lord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 18:13   #435
Ağaç Dostu

Her biri için ayrı saksı alın.

Eski 05-03-2017, 11:41   #436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2017
Orkide

Önce çiçek vardibüyük dalda kurumaya başlayınca kestim tarcinladim geldiğinde altında kesilmiş dal vardı oda kurudu ne yapmam gerekiyor o dalİda kesiyimmi ve saksı değiştirme gerekir mi

Eklenen Resimler

Sutcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 21:02   #437
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sutcuoglu Mesajı Göster
Önce çiçek vardibüyük dalda kurumaya başlayınca kestim tarcinladim geldiğinde altında kesilmiş dal vardı oda kurudu ne yapmam gerekiyor o dalİda kesiyimmi ve saksı değiştirme gerekir mi
Çiçekler solunca genelde dal kurur. Ama bu konu, bitkinin hangi Phalaenopsis türlerinin melezi olduğuna bağlı bir konu. Dalı bırakabilirsiniz, ya da kesebilirsiniz. Bu size kalmış bir konu. Keserseniz, gelecek yıl soğuklama (16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay) ihtiyacı karşılandığında ana gövdeden tekrar çiçek oluşturur. Kesmezseniz, dal üzerindeki uyur gözlerden çiçek oluşur. Bazen, hem daldan hem de bitkinin ana gövdesinden çiçek oluşur. Bu, bitkinin genetiği ile ilgili bir konu.

Charlaux beğendi.
Eski 04-04-2017, 21:54   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Merhaba, bugün bir hastanede yaklaşık 10 tane çiçek dalı olan orkide gördüm ve çok şaşırdım. Tek gövdesi vardı, yarın tekrar gidicem resmini çekicem baska hıcbıryerde hörneniştim cinsi nedir acaba, benim evimde de 4 tane orkidem var ama güneş çok yetersiz, sadece sabah güneşi alıyor evim öğleden sonra güneş almıyor oyüzden çiçek de açmıyor yapılabilecek birşey varmı?

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 12:29   #439
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Merhaba,

Orkidem en son çiçeklerini ekim/kasım ayı gibi döktü o zamandan bu yana çiçek açmıyor. Ancak yeni farkettim ki yaprak çıkarıyor. Orkidemin sağlığının yerinde olduğunu anlayabilir miyim bu durumdan? Sıvı orkide besini vermeye ne zaman başlamalıyım?
Name:  IMG_6341.JPG
Views: 1284
Size:  60.4 KB

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 18:58   #440
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gamzula Mesajı Göster
Merhaba,

Orkidem en son çiçeklerini ekim/kasım ayı gibi döktü o zamandan bu yana çiçek açmıyor. Ancak yeni farkettim ki yaprak çıkarıyor. Orkidemin sağlığının yerinde olduğunu anlayabilir miyim bu durumdan? Sıvı orkide besini vermeye ne zaman başlamalıyım?
Eklenti 644950
Ayda bir defa gübreleme yapın. Gübreyi uygulamadan önce, saksı harcından 1-2 litre memba (şişe suyu) suyu geçirin. Bu bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştıracaktır. Bu işlemin amacı, bitkinin köklerinin biriken gübreden zarar görmesini önlemektir. Suyu geçirdikten sonra, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Yazın, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Sularken kullanacağınız şişe suyunun etiketindeki analiz raporuna bakın. Florür (F) varsa kullanmayın. Florürsüz su kullanın. Florür orkide için zehirlidir.

Eski 24-04-2017, 08:49   #441
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Ayda bir defa gübreleme yapın. Gübreyi uygulamadan önce, saksı harcından 1-2 litre memba (şişe suyu) suyu geçirin. Bu bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştıracaktır. Bu işlemin amacı, bitkinin köklerinin biriken gübreden zarar görmesini önlemektir. Suyu geçirdikten sonra, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Yazın, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Sularken kullanacağınız şişe suyunun etiketindeki analiz raporuna bakın. Florür (F) varsa kullanmayın. Florürsüz su kullanın. Florür orkide için zehirlidir.
Sayın Doku_Kültürcü,

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler, hemen uygulamaya başlıyorum.

İyi günler dilerim.

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 13:48   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2017
merhabalar öncelikle emeği geçen herkese teşekkürler çok güzel bir forum, hiç yeşil yaprak ve kök yok kurtarılabilir mi?

Eklenen Resimler

hoyacarnos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 15:54   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Merhabalar,
Orkidem ekteki resimde gördüğünüz gibi orta kısımdan gövde benzeri dal veriyor. Burdan çiçek mi açacak yoksa gövdesi mi büyüyor.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

yeşilbahçecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 04:18   #444
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilbahçecik Mesajı Göster
Merhabalar,
Orkidem ekteki resimde gördüğünüz gibi orta kısımdan gövde benzeri dal veriyor. Burdan çiçek mi açacak yoksa gövdesi mi büyüyor.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Merhaba maalesef iyi bir durum degil ama simdilik endise edilecek bir durum yok.Orkidenizin durumu Ingilizce literaturde terminal spike diye gecen govdeden cicek dali cikmasi. Orkidenin buyuyup gelisebilmesi icin crown bolgesinden yaprak cikmasi gerekirdi. Sebepleri genetik sikinti ya da orkidenin govdesinde olusan hasarlar deniliyor genelde ancak aciklayabilecegimiz ve net budur diyebilecegimiz bir sebep yok. Tek bildigimiz orkidenin yeni yaprak uretmeyecegidir. Keikisi olmadigi surece bitki yaprak yenileyemez dolayisiyla yapraklar omrunu tamamlayinca (ki bu da bilinmeyen bir faktordur) olurler. Tabii cikacak olan keikininde bu hastaliktan etkilenme ihtimali yuksek oluyor cunku keiki bitkinin birnevi genetik kopyalanmasi. Keiki verilmesi genelde ozel turler icin istenilen birsey ancak NOID bir orkide oldugu icin en azindan deger kaybi olmayacaktir (Burada kastettigim deger elbette sizin orkidenize verdiginiz deger degil tur olarak degerdir)

Eski 28-04-2017, 06:12   #445
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Vermiş olduğunuz açıklayıcı cevap için teşekkürler Charlaux.

yeşilbahçecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 16:40   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Merhaba herkese orkidem eve geleli 1 hafta oldu saksısını degistirdim. Internette okuduğum araştırdığım kadarıyla sulamasını vs yapıyorum. Ancak tohumlarında çok nadir de olsa yeşil minik bit gibi şeyler görüyorum. Ve ben çok tiksindiğim için elimle müdahale edemiyorum. Nasıl temizleyebilirim onları acaba?

TuTu11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 15:42   #447
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
benim orkidem de yaprak çıkarması gereken yerden çiçek dalı çıkardı
Büymesi gelişmesi durur mu dersiniz???

Eklenen Resimler

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 15:48   #448
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Çok değillerse kulak çubuğuyla temizleyin. Benim orkidelerimde de hem çiçek hem tohumlarda kırmızı örümcek türü minik minik böcekler sardı onları kulak çubuğu ve kürdanla temizledim.
iyice arınması için bir kaç gün arayla 2 hafta kadar kontrol ettim, gördüklerimi temizledim.

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 18:25   #449
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

443. mesajda sordugunuz mesajin tipatip aynisi sorulmus ve cevabi sizden iki mesaj once verilmis. Arkadaslar rica ediyorum forumu kirletmemek adina basliklari okuyun,basliklari okumasaniz bile en azindan sizden onceki sahis ne sormus diye bakin.

casperia beğendi.
Eski 29-05-2017, 20:00   #450
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laledevri Mesajı Göster
benim orkidem de yaprak çıkarması gereken yerden çiçek dalı çıkardı
Büymesi gelişmesi durur mu dersiniz???
Ne yazık ki Sayın Charlaux'un dediği gibi pek bir ümit yok gibi. Ama, bitkinizin yaprakları sağlıklı görünüyor. Şunu deneyebilirsiniz;
1. Bitkiyi çiçek oluşturma fazından çıkartmak. Bunun için bitkiyi, sıcaklığı 23-25°C olan bir yere alın.
2. Yapraklarına, yaprak diplerine 20mg/Litre benziladenin içeren çözeltiden püskürtün. Benziladenin tarım ilaçları satılan dükkanlarda EXILIS adıyla satılıyor. Ayrıca herhangi bir eczaneden alacağınız 1ml'lik insülin enjektörü ile (EXILIS içeriğinde 20gram/l benzil adenin bulunur) 1ml bu hazır çözeltiden çekin. 1litre su içerisine karıştırın ve bitkiye püskürtün.
Benziladenin sitokinin türüdür ve bitkiyi yeni sürgün vermeye zorlar (sıcaklık önemli, 23-25°C)

İyi şanslar.....

Charlaux, casperia ve yalper beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024