agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2016, 20:15   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2016
Size ne kadar teşekkür etsem az artık çiçekler dökülse de yapacak bir şey yok yeter ki tekrar yeşil yeşil olsun o kökler. Bundan sonra daha dikkatli bakarım orkideme. İyi akşamlar diliyorum

mühendis57 beğendi.
bsraakpnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 20:42   #32
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bsraakpnr Mesajı Göster
Size ne kadar teşekkür etsem az artık çiçekler dökülse de yapacak bir şey yok yeter ki tekrar yeşil yeşil olsun o kökler. Bundan sonra daha dikkatli bakarım orkideme. İyi akşamlar diliyorum
Rica ederim bol çiçekli günler dilerim

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 15:09   #33
Yeni Üye

ebrukedi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
merhabalar
son aldigim orkidem kucucuk saksida yosuna dikilmis. ben onu daha buyuk bir saksiya almak istiyorum ama yosuna dikili oldugundan nasil yapabilecegimi bilmiyorum. ciceklerinin ufak olmasi buna bagli olabilir mi.
Ayrica cicekli su anda cicekleri gectikten sonra mi degismeli.

tesekk]rler

ebrukedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 11:11   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Ahmet Mesut/saksı değişimi

Orkidemi aldığımda çiçekleri dökülmüş vaziyetteydi. Bekledim yeniden çiçek açmayınca saplarını kestim. Kök sistemi çok fazla sarmal yapmıştı. Bir sürü çürümüş kurumuş kökler vardı bende hem daha büyük bir saksıya alayım hemde gereksiz kökleri çıkarayım dedim. Yeni aldığım saksıda hiç delik yoktu, sıcak çivi vasıtasıyla birsürü delik açtım. Kökleri budadıktam sonra yeni harç ile birlikte saksıya dikimini yaptım. Köklerden hastalık kapmasın diyede iki gün sulamadım kuruması amacıyla.

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 11:13   #35
Ağaç Dostu

Bunlarda işin bitmiş hali. Umarım kçk sistemi yeniden güçlenir ve bu kadar çok ve büyük olan yaprakları besleyebilir.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 00:47   #36
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn.ahmetmesut,

Öncelikle yeni orkideniz hayırlı olsun, umarım bir hobinin kıvılcımı olur. Sanırım orkide harcını değiştirmişsiniz ki buradan bakarak ilk harcın sorunlara sebep olduğunu sanıyorum. Şu an bulunan kök sistemi bence çok kötü değil ancak çok sağlıklı da durduğunu söyleyemeyiz. Bunun sebeplerine gelince büyük olasıkla yapı marketlerinin uyguladığı katliam bakımı diyebiliriz. Bu zihniyet ister Amerika'da olsun ister İstanbul'da pek değişmiyor maalesef; burada da orkidelerin öldüğünü görüyorum. Oradan kendime aldığım bir orkideyse yeni bir yaprak ve kök çıkarttı. Demeye çalıştığım bakım şu an en kilit nokta. Orkidenizi havadar, ışık alan ama güneşin tam vurmadığı yerde nemle beslerseniz mutlu olur (çok sulamayın 7-10 gün arası ideal)

Genel kanı orkidelerde ve bitkilerde hep büyük saksı kullanmaya yöneliktir çünkü kök gelişimi sağlanır diye düşünürüz ve bu bitkiler için doğrudur ancak orkideler için değildir. Daha kompakt bir saksıya almanızı tavsiye ederim. Bu saksının yan taraflarına da delik açmak harcın hava almasına katkıda bulunacaktır ayrıca fazla su da akar gider. Orkidenizi musluğun kenarına tutup suyun geçmesini sağlayın.

İyi çalışmalar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 04:26   #37
Ağaç Dostu

Sn Charlaux, büyük saksı seçmemin nedeni eski kökleri çok fazla olmasındandı. Benim hesaba katmadığım şeyse kurumuş ve çürümüş kökler. Umarım zamanla eskisi kadar kökü olur ve o saksının içinide doldurabilir. Bakıma gelince evet maalesef ne veriyorlarsa çiçek sapı parmak kalınlığında. Diğer orkidelerimden çıkan saplar bu kadar kalın değiller. Güçlü bir bitki bu çabucak kendini toparlayacağına inanıyorum.

Eski 03-10-2017, 22:56   #38
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
İyi geceler arkadaşlar, keiki vermeye başlayan(3 yaprak oldular)iki orkidem var anne orkidenin alt yapraklarında sararma ve buruşuklar başladı bu normal mi? saksı değişimi tavsiye eder misiniz kötü bir tecrübem var.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2017, 13:04   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cahide Kartal Mesajı Göster
İyi geceler arkadaşlar, keiki vermeye başlayan(3 yaprak oldular)iki orkidem var anne orkidenin alt yapraklarında sararma ve buruşuklar başladı bu normal mi? saksı değişimi tavsiye eder misiniz kötü bir tecrübem var.
Gübreleyin. Ana bitki keikileri beslemek için kendi rezervlerinde bulunana besin maddelerini onlara aktarır. Gübrelerseniz bunun önüne geçersiniz. Saksıdan 1-2litre memeba suyu geçirin (bu, bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırır) hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 15:28   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
Merhaba,
Benim orkidem ile ilgili bir sorum olacak. Malesef ilk bahar aylarinda yapamadim ancak simdi ekim ayinin sonuna yaklasmisken orkidemin saksisini degistirebilirmiyim ? Bunu simdi yaparsam ona zarar verirmiyim ? Orkidemin cok fazla yeni kok cikardigini fark ettim oyleki yeni cikanlar uzadi ve hepsi disarda kaldi artik kendi saksisi ona kucuk geliyor bende degistirmek istiyorum... su anki topragi sunger gibi yodunlu ancak ben agac kabuklu hindistan cevizi kabuk karisimli bir toprakla degistirmek istiyorum. Orkidem oldukca kucuk daha genc bir orkide guzel guzel yaprakda cikartiyor sorun olurmu bana yardimci olurmusunuz lutfen ? Telefondan girdigim icin resim yukleyemedim..
simdiden tesekkur ederim.

Digdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2017, 17:29   #41
Yeni Üye

Konuyla alakali yardimci olacak tecrubeli kimse yokmu lutfen yardimci olun inanin dun aksamdan beri sizden haber bekliyorum yanlis birsey yapmak istemiyorum emin olmadan hareket etmek cicegime zarar vermek istemiyorum lutfen bana yardimci olun

Eski 21-10-2017, 17:53   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Digdem Mesajı Göster
Merhaba,
Benim orkidem ile ilgili bir sorum olacak. Malesef ilk bahar aylarinda yapamadim ancak simdi ekim ayinin sonuna yaklasmisken orkidemin saksisini degistirebilirmiyim ? Bunu simdi yaparsam ona zarar verirmiyim ? Orkidemin cok fazla yeni kok cikardigini fark ettim oyleki yeni cikanlar uzadi ve hepsi disarda kaldi artik kendi saksisi ona kucuk geliyor bende degistirmek istiyorum... su anki topragi sunger gibi yodunlu ancak ben agac kabuklu hindistan cevizi kabuk karisimli bir toprakla degistirmek istiyorum. Orkidem oldukca kucuk daha genc bir orkide guzel guzel yaprakda cikartiyor sorun olurmu bana yardimci olurmusunuz lutfen ? Telefondan girdigim icin resim yukleyemedim..
simdiden tesekkur ederim.
Saksı toprağını değiştirmek istiyorsanız;
1. Yeni aldığınız saksı harcını (ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifi, vermikulit..... vs. vs..) bir tencerenin içerisine yerleştirin. Üzerini örtecek kadar su doldurun ve haşlayın. Bu harçla birlikte gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürür.
2. Phalaenopsis orkideleri hava kökü verirler, bunları zorunlu kalmadıkça (saksı içerisindeki köklerin çürümesi gibi bir durum) harcın içerisine yerleştirmeyin. Yani her kökün görevi topraktan besin maddesi taşımak değil. Bu hava köklerinin görevi sisten, yağmurdan bitkiye su taşımaktır.

Bir sorun oluşturmaz ama eğer bitkiniz çiçekli ise çiçeklerin solmasını bekleyin. Saksı değiştirmek çiçekleri dökebiliyor.

Eski 21-10-2017, 19:23   #43
Yeni Üye

Talking

Cevabiniz icin size cokk cokk tesekkur ederim soylediklerinizi dikkate alarak saksi degisimi yapacagim. Cikan yeni koklerin hepsini yeni saksinin icerisine koymam pek mumkun degil zira zorlarsam kirilirlar ama yapraklar kokler o kadar disarida duruyorki saksinin ona artik kucuk geldigi cok bellli.. cok tesekkur ederim yardiminiz icin. Iyi aksamlar dilerim.

Eski 07-01-2018, 22:09   #44
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Arkadaşlar iki anne orkidem keikilerini ayırdıktan sonra hava kökü ve çiçek sapı vermeye başladılar, fakat yapraklarındaki yumuşama hızlandı mevsim itibarı ile ne tavsiye edersiniz(saksı değişimi, gübre vs,) İyi geceler.

Eklenen Resimler

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 12:54   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cahide Kartal Mesajı Göster
Arkadaşlar iki anne orkidem keikilerini ayırdıktan sonra hava kökü ve çiçek sapı vermeye başladılar, fakat yapraklarındaki yumuşama hızlandı mevsim itibarı ile ne tavsiye edersiniz(saksı değişimi, gübre vs,) İyi geceler.
Bitkileriniz susuz kalmış. Sulayın.

Eski 27-11-2018, 14:55   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2018
Merhaba, forumda yeniyim ve yardımınıza ihtiyacım var.
Orkidemi alalı 7-8 ay oldu ve hemen yapraklarını döktü dalı da kurudu kuruyan dalı kestim. Şu anda saksısının içinde yosunlar oluştu ve kenarlarından yapraklar büyüdü. Açelya marka orkide toprağı ve şeffaf saksı aldım. Acaba saksısını değiştirmeli miyim ve ne büyüklükte bir saksı kullanmalıyım?
Name:  20181127_160202.jpg
Views: 387
Size:  29.0 KB

Name:  20181127_161442.jpg
Views: 387
Size:  34.1 KB

Name:  20181127_160338.jpg
Views: 364
Size:  23.0 KB

Name:  20181127_160249.jpg
Views: 358
Size:  30.6 KB

Name:  20181127_160306.jpg
Views: 368
Size:  35.2 KB

efeege beğendi.
FERONIA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024