agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Organik Tarım (http://www.agaclar.net/forum/organik-tarim/)
-   -   Katlı çilek uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/organik-tarim/21151.htm)

mtugrul33 28-05-2010 16:26

Katlı çilek uygulamaları

KATLI ÇİLEK UYGULAMASI

Arazinin sınırlı olduğu tarımsal faaliyetlerde, birim alandan en yüksek verimi elde etmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.Bu konuyla ilgili en güzel çalışmalardan biri topraksız tarım uygulamalarıdır.
Özellikle çilek üretiminde yüksek kaliteli ürün elde etmek amacıyla katlı çilek uygulamaları yapılmaktadır.

AVANTAJLARI:

1. Birim alandan en yüksek verim elde edilebilir.1dekar alandan yaklaşık 4 dekara fide dikilir.Dekara yaklaşık 22000 adet fide dikilebilmektedir.
2. Yabancı ot mücadelesine gerek kalmaz,Çünkü pomza taşı,Hindistan cevizi kabuğu veya perlitli ortamlarda ot çıkmaz.
3. Hastalıklara karşı daha steril bir ortam olması nedeniyle mücadele masrafı en azdır.
4. Gübrelemede sıvı solüsyonlar kullanılır.Gübre tasarrufu daha fazladır.Gübreleme bu işin en önemli kısmıdır.Konusunda uzman bilgili bir mühendisin verdiği gübre reçeteleri aksatılmadan uygulanmalıdır.
5. İşçilik çok kolaydır.Hasat ve bakım işlerinde ,eğilerek çalışılmadığından daha kolaydır.İşçilerin çoğunda oluşan bel fıtığı rahatsızlıkları bu sistemde daha az gerçekleşir.
6. Ürünün organik olması ve iri olması nedeniyle diğer çilek meyvelerine göre yaklaşık 50 kuruş daha yükseğe satılması.(2010 fiyatları ile)
7. Her türlü seralarda ve ayrıca yüksek tünel örtü altında da yapılabilir.

DEZAVANTAJLARI

1. İlk maliyetinin yüksek olması.
2. Gübrelemede dikkatsiz olunarak fidelerin yanmasına neden olabilir.

mtugrul33 28-05-2010 16:28

Bu konuyla ilgili olarak elimdeki resimleri bir türlü yollayamıyorum.site yöneticilerinin bu sorunun çözümüne yardımcı olmalarını bekliyorum.
Saygılar sunarım.

mtugrul33 31-05-2010 10:30

Katlı Çilek uygulaması bir topraksız tarım uygulamasıdır.Topraksız tarımda aşağıdaki ortamlar kullanılır.bitkilerin büyüme alanları;torf,perlit,pomza taşı,kokonat vb.çeşitli materyaller tek başlarına veya çeşitli oranlarda karıştırılırlar.Şimdi bu malzemeleri tanıyalım.
TORF
Torf, nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu bölgelerde, göl yatakları, bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin su dibinde çökerek hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikmesiyle oluşur. %100 doğal bir malzemedir. Hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi ve organik madde miktarı çok yüksektir. Ülkemizde çıkarılan torflar genellikle asit reaksiyonlu olup Ph'sı 4–6,5 arasında değişmektedir. Kullanıldığı ortamda suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça ve düzenli bir şekilde verilmesini sağlar. Genellikle rengi sarı, kahverengi ve siyah olabilen torf kullanıldığı alanlarda bitki kök gelişim hızını arttırır. Gübrenin topraktan yıkanarak kaybolmasını önler. Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

PERLİT
Volkanik camsı bir kayaçtır.Isıl işlem sonucu genleştirilmiş perlit uygulaması tarımda yaygınlaşmaktadır. Fidecilik, çiçekcilik ve seracılıkta kullanılmaktadır. Toprağı nemli tutar, toprak geçirgenliğini ve toprağın işlenebilirlik özelliğini artırır.
POMZA TAŞI
Volkanik küllerin tatlı su göllerinde ve denizel ortamda yataklanmasıyla oluşmuştur. Toprağı nemli, geçirgen ve havadar tutar. Elektriksel olarak yüklü iyonların fazlalığı nedeniyle toprağa enerji verir. Toprağa besin elementleri takviyesi yapar.Demir bakımından oldukça zengin olması nedeniyle çilek üreticilerine tavsiye olunur.
KOKONAT
Organik bakımdan zengin ve bünyesi geçirgen olması nedeniyle topraksız tarımda kullanılmaktadır

mtugrul33 31-05-2010 14:44

Katlı çilek resimleri

1 Eklenti(ler)
Eklenti 148436

mtugrul33 01-06-2010 13:27

resimler

4 Eklenti(ler)
Eklenti 148722

Eklenti 148723

Eklenti 148724

Eklenti 148725Anamur ve Bozyazı dan katlı çilek resimleri

mtugrul33 01-06-2010 13:29

Gördüğünüz resimler 1 Mart 2010 tarihinde çekilmiştir

sercan1969 14-06-2010 13:24

Gübrelemede kullanılan gübreler kimyasal mı yoksa organik mi?

mtugrul33 14-06-2010 13:35

Sn sercan1969,organik gübre kullanılıyor.hümik asit,mikrobiyal gübreler kullanılıyor.gübreleme bu işin püf noktasıdır.bitki ihtiyacına göre,periyodik bir gübreleme takvimi titizlikle uygulanmalıdır.

mtugrul33 11-01-2011 10:32

3 Eklenti(ler)
Bu gün sizlere Anamur da bu yıl kendi tasarımım olan tünel tipi katlı seramın resimlerini vereceğim.Oluklar içerisinde perlit+torf+pomza taşı ve leonardit karışımı malzemeyi kullandım.20 ekim 2010 da ilk fideleri diktim,9 ocak 2011de ilk satışımı gerçekleştirdim.Şu an Anamurda çilek fiyatı kg.ı 2,5-3,1 tl. arasında seyrediyor.gübrelemeyi daha ziyade organik malzemeler kullanarak gerçekleştirmeye çalışıyorum.Hümik asit ve helastan yararlanıyorum.Candem organik gübre serilerinden çok yararlandığımı söyleyebilirim.

furkan yıldız 11-01-2011 11:04

Tebrikler mtugrul, işinizi layıkıyla yapıyorsunuz. Ürünleriniz bol olsun. Benim merak ettiğim bir konu var. Şu zamanlarda çıkan çilekler için halk arasına genel kanı hormonlu olduğu. Belki çok büyük oldukları için düşünülüyordur seraların varlığını unutarak. Peki hormonlu çilek denilen ürün hangi yollarla kimyasallarla üretiliyor acaba?

mtugrul33 11-01-2011 11:46

sevgili furkan yıldız,
şu anda gördüğünüz bahçede hiç bir hormon kullanımı yoktur.Çünkü bitkinin döl tutması için uygun sıcaklık ve ışık ortamı doğal olarak mevcuttur.Oluşan tüm çiçekler döl tutmaktadır.Döl tutmayan ortamlarda bitki meyveye otursun diye hormon vermektedirler.Hormonlar bitki gelişim düzenleyicileri olarak adlandırılmaktadırlar.Özellikle çilekte hormon kullanılmasına ihtiyaç yoktur.Bu gün 10 ocak 2011,Anamurda şu an sıcaklık 18 derece ve oldukça etkili güneşli.Anamurda açık alanda kendiliğinden yetişmiş ürünleri görseniz şaşarsınız.İklim kuşağı olarak ,tropikal iklim kuşaüğına eşit denecek düzeyde bir yerde yaşıyoruz.Kahveden tutunda,ananas,muz,kivi,pepino,papaya,ve daha bir çok ürün doğal olarak yetişibilmekte.Kesinlikle şunu iddia ediyorum ki hormana hiç ihtiyaç duyulmuyor.Çileğin iri olması tamamen cinsinden kaynaklanıyor.Bitkinin gelişimi,toprağın verimi ve iklim koşulları etken.

nariçi 12-01-2011 18:48

Çok güzel hayırlı olsun, elinize sağlık.

Ben yerde hiç gübre kullanmadan doğal olarak toprakta üretiyorum, ama hobi olarak.

sercan1969 13-01-2011 09:12

İnsanın keşke Anamurlu olsaydım diyesi geliyor.:D

nariçi 13-01-2011 09:43

83 de Antalya'ya giderken orada yolda kalmıştım, sivrisinekten bunaldım.

Sayın mtuğrul33, katlı sistemde tabana inen suyu nasıl tahliye ediyorsunuz?

mtugrul33 13-01-2011 09:58

Malesef geri dönüşümünü şu an meğil aşağı ark ile akıtıyorum.Kuracağım düzenek ile yaz döneminde planladığım şekliyle eklemeler yaparak bu sorunu çözeceğim.Tabana inen suyu tekrar sistemde kullanmayı planlıyorum.Bunun için birlik bir motordan da yararlanacağım.

Mete Dundar 09-02-2011 19:16

Çok güzel çalışmalarınız var sayın mtugrul33,ürününüzün bereketli olmasını dilerim.Benim size sorum;ortalama fide başına ne kadar ürün almaktasınız.Hobi olarak değil de sizin gibi ticari düşündüğümüzde karlılık oranını merak ettiğim için sordum.Teşekkürler,çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

mtugrul33 15-02-2011 13:06

Sn Mete Dündar
İlginizden dolayı teşekkür ederim.Ben bu çalışmaya bu yıl başladım.Fide başına yaklaşık1,5-2 kg arası ürün alan arkadaşları biliyorum.Benim amacım da bitkinin besin ihtiyacını zamanında ve tam olarak vermek suretiyle iyi bir üretim yapmak istiyorum.benim ilk üretimimi ocak ayının ilk haftasında başladı.Şu ana kadar yaklaşık 500kg civarında bir ürünü sattım.Ürünün tamamı ihracatlık yani birinci kalite olarak kabul görüyor,Fiyatı ise ortalama olarak 3 tl. civarında dolaşıyor.Benim yaklaşık 7000 fidem var,tahmini olarak 7-10 ton arası bir ürün beklentim var.****** bunu zaman gösterecek.

farukmagat 20-02-2011 08:24

Topraksız tarım ve gübre?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 (Mesaj 658078)
Sn sercan1969,organik gübre kullanılıyor.hümik asit,mikrobiyal gübreler kullanılıyor.gübreleme bu işin püf noktasıdır.bitki ihtiyacına göre,periyodik bir gübreleme takvimi titizlikle uygulanmalıdır.

Sayın mtugrul33, öncelikle çalışmalarınızda başarılar dileim.

Topraksız tarımda zaten bitkinin ihtiyacı olan elementler besin eriyiği şeklinde verilirken, ekstra bir gübrelemeye ihtiyaç var mıdır?

Sizinkine benzer bir sistemi ben de kurmak niyetindeyim, sizden de yardım almak isterim. (sorularımla)

mtugrul33 20-02-2011 15:15

sn Faruk bey,
elbette besin eriyiği kullanacaksınız.Ancak ben,dhaftada bir defa(şu sıralar)candem 4-b den 3 kg.veriyorum.çok güzel bir destekleyici.
Çalışmalarınıza elbette elden geldiğince yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.Bilgiler paylaşıldıkça daha güzel olur inancındayım.Başarılar,selamlar.

katsu 20-02-2011 17:59

sayın mtugrul33;
Ben sera boyutlarını ve besin eriyiklerini nasıl hazırladığınızı merak ettim. Besin eriyiklerini sanırım damlama sulama olarak veriyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim..

mtugrul33 23-02-2011 08:23

Sn.Katsu,
Ben bu serayı 7 metrelik te demir eğmeçlerinin uçlarına birerbuçuk metrelik demirler kaynatarak işe başladım.Toprağa yaklaşık75-80cm kadarını çaktım.iki metre arayla işlemi sürdürdüm.Eğmeçleri tepeden ve yanlardan tünel boyunca kaynattım.Ayrıca tunel başları ve sonlarında 1,5 metrelik çivilerle tellerle yere ssabitledimSera yüksekliği yaklaşık 3 metre civarında.Tünül yanlarına kaynittiğim te demirlerinin uçlarına 8 lik demir çıbıkları kaynattım.Naylon çekiminde buralara plastik çıtalarla tutturdum.Tünelin yerden bir metre kadar yükseklikte boşluk bıraktım.Tünel ağizlarını ve yan kenar boşluklarını tüllerle şu anda kapattım(Çilekleri kuşlardan korumak için).
Besin eriyiklerimi bir ziraat yük.mühendisi arkadaşımdan alıyorum.Ancak şu sıralarda bazı soru iaretleri oluştu.Bu yüzden forum üstadlarından Kudret Hocamdan yardımcı olmasını rica ettim.kendisi bu konuda yardımcı olmaya başladı.Siz de ondan bu konuda bilgi alabilirsiniz
Umarım yardımcı olmuşumdur.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Selamlar.

Doğayla Barış 27-02-2011 15:27

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Seramın bir bölümünde çileklerim için ben de sizinkine benzer bir sistem oluşturmak istiyorum.Bol ürünler diliyorum.

idris şenol 05-03-2011 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 (Mesaj 740058)
Bu gün sizlere Anamur da bu yıl kendi tasarımım olan tünel tipi katlı seramın resimlerini vereceğim.Oluklar içerisinde perlit+torf+pomza taşı ve leonardit karışımı malzemeyi kullandım.20 ekim 2010 da ilk fideleri diktim,9 ocak 2011de ilk satışımı gerçekleştirdim.Şu an Anamurda çilek fiyatı kg.ı 2,5-3,1 tl. arasında seyrediyor.gübrelemeyi daha ziyade organik malzemeler kullanarak gerçekleştirmeye çalışıyorum.Hümik asit ve helastan yararlanıyorum.Candem organik gübre serilerinden çok yararlandığımı söyleyebilirim.

sayın mtuğrul bu kullandığnız ürünlere ilave olarak ROA da kullanıyormusunuz

mtugrul33 07-03-2011 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 764097)
sayın mtuğrul bu kullandığnız ürünlere ilave olarak ROA da kullanıyormusunuz

Sn.İdris Bey,
Ben,gübrelemede haftada 5 gün besin eriyiğini kullanıyorum.Bir gün iseCandem 4-B serisinden 3 kg.kullanıyorum.Besin eriyikleri içerisine 200ml.kadar melas eklierek damlama sulamadan veriyorum.
Roa ve bionem aynı firmanın.Zannedersem forum arkadaşlarımızdan Oğuz Alper tarafından imal ediliyor.Tabandan ayda bir kez Bionem veriyorum dekara 1 litre ve yapraktanda roa nın yoğunlaştırılmış bakterilerini hastalıklara karşı kullanıyorum.Tavsiye ederim.

idris şenol 08-03-2011 11:01

eyvallah sayın hocam eksik olmayın ,roa ile çalışmalarımız ibreliler.com roa,, da devam ediyor sayın oğuz Alper beni hatırlar herhalde idris şenol deyin
bu yıl bahçe çalışmalarımızda bionem ve roa tüm ürünlerimizde kullanıcağız inşallah
candem 4-b serisini kullanmadım fiyatı uygunsa onuda kullanırım
yanlız melas konusunu anlamadım hocam af buyurun melasın içeriği ne nerden temin ediyorsunuz
hocam birde besin eriğiklerini ne sıklakla veriyorsunuz kaç litre suyla karıştırıyorsunuz
karışımı suylamı gönderiyorsunuz soru sorcam ne sorcağmı tam bilmiyorum cahiliğime bağşalyın :))benim gibi öğrencilerle çok uğraştığnızı biliyorum:))teşekkür ederim

idris şenol 10-03-2011 12:22

sayın hocam size bir sorum olacak
toğpraksız tarımda npk gübreleri örneğin 15.15.15 gübresini **** eriğebilen toz gübreleri 100 litre suda eritirsek ve büyme durumuna göre üre,fosfor potas içerikli gübrelerle kendimiz eriğik hazırlayabilirmiyiz ,kabaca örneğin çilek için bizim gibi hobicilerin anlayacağa dilden ayrıntıya girmeden basit bulabileceğimiz gübrelerden topraksız tarım yapabilirmiyiz enazaından başlangıç için ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim

mtugrul33 11-03-2011 09:28

Sn.İdris Şenol,
Konuyla ilgili Sn.Kudret Tezel hocamızın açmış olduğu Hazır Gübre Kitleri kullanım Klavuzu başlığında tüm sorunuzun cevabını bulabileceğinizi belirtir saygı ve sevgiler sunarım.Bu konuda Kudret hocadan da bilggi alabilirsiniz.

junkcan 21-09-2011 14:39

zor zahmetli ve maliyetli bir yönteme benziyor. bu tip seralar görmüştüm daha önce. fakat ilk yatırım maliyetinin çıkarılması uzun zaman alacaktır tahminimce. bunun yanı sıra yabani ot mücadelesi için ise daha verimli bir yöntem sunuyor.

derin34 24-08-2012 21:53

sayın mehmet abi, öncelikle bu işe girip bize cesaret verdigin icin, ayrıca tüm tecrübelerini icinden gelerek bizlerle paylaştıgın için cok tesekkür ederiz. bir gün insallah beraber polonya arazilerinde de üretir cok iyi eurolara satarız.
tekrar tanısdıgımıza memmun oldum. bu sene bol urunler ,yine konusuruz , 2 gün sonra bende gidiyorum, bakayım oradaki hal fiyatlarına , belki toptan da satış yapabiliriz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024