agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen canarda1903
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2015, 15:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Biyolojik mücadele için böcek üreten şahıslar var mı?

Arkadaşlar üretici tarlasında böceklerden kurtulmak için ilaç kullanacağına bazıları biyolojik mücadele yöntemine yöneliyor.bazı biyolojik mücadele şirketleride var acaba bu böcekleri kndi yetiştiren varmı?

Tutmos beğendi.
canarda1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 14:14   #2
Yeni Üye

mnkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Evet bu konuyu ben de merak ediyorum, mesela uğurböceği ve peygamber devesi en önemlileri. Eğer yetiştiren yoksa da doğadan bu böcekleri nasıl elde edebiliriz bilgisi olan var mı

mnkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 14:29   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Olan yerde kendi kendine çoğalıyorlar. Yeter ki ilaçlama yapmayın. Uğur böcekleri üç evrede de yaprak bitlerini yiyorlar. Karıncaların gelmesini önlemek yeterli. Yaprak biti fazla ise bulduğunuz yerden biraz uğur böceği alabilirsiniz. Sitede uğur böceklerini çekmek için yapılan yuvalarla ilgili bilgi ve resim bulunmakta.

Yurt dışında her iki böceğin satıldığı yerler var. Ancak yurt içinde var mı bilmiyorum. Benim bahçemde doğal olarak yaşadıklarını biliyorum. Her yıl bir kaç tanesi ile karşılaşıyoruz. Ancak peygamber develeri kendi eşlerini bile yedikleri için yararlı, zararlı böcek ayırımı yapmadan çevrelerindeki böcekleri tüketiyorlar.

tarla kuşu beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 15:02   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Düşünce güzel böyle arkadaşların olduğunu bilmek çok sevindirici ancak şu kadarını söyleyeyim isterseniz uğur böceği kolonisi kurun tarlanızda açık arazide yaprak bitleriyle sadece yararlı kullanarak populasyonu zarar eşiğinin altında tutmak mümkün değil,bunun denemesini çok yaptım açık arazide birde baharla birlikte artan yaprak biti populasyonu inanılmaz boyutlara ulaşıyor ve üstelik çok hızlı üreyebiliyorlar oysa uğur böcekleri o kadar hızlı değiller sayılarını dışarda arttırıp bahçeye bırakılabilirse yaprak biti populasyonu artmadan sonuç belki alınabilir ya da farklı çözümlerle desteklenebilir.
Kaolin ve silisyum oksitle desteklenirse ve diğer organik pestisitlerde kullanılırsa sonuç daha olumlu olacaktır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 08:27   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Olan yerde kendi kendine çoğalıyorlar. Yeter ki ilaçlama yapmayın. Uğur böcekleri üç evrede de yaprak bitlerini yiyorlar. Karıncaların gelmesini önlemek yeterli. Yaprak biti fazla ise bulduğunuz yerden biraz uğur böceği alabilirsiniz. Sitede uğur böceklerini çekmek için yapılan yuvalarla ilgili bilgi ve resim bulunmakta.

Yurt dışında her iki böceğin satıldığı yerler var. Ancak yurt içinde var mı bilmiyorum. Benim bahçemde doğal olarak yaşadıklarını biliyorum. Her yıl bir kaç tanesi ile karşılaşıyoruz. Ancak peygamber develeri kendi eşlerini bile yedikleri için yararlı, zararlı böcek ayırımı yapmadan çevrelerindeki böcekleri tüketiyorlar.
Burada bahsedilen karıncadan kasıt nedir biraz açarmısınız. Teşekkürler

Kuleli75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 08:44   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kuleli75 Mesajı Göster
Burada bahsedilen karıncadan kasıt nedir biraz açarmısınız. Teşekkürler
Karıncalarla yaprak bitleri bir çeşit birbirinden faydalanma ilişkisi içindedir mutalizm.Yaprak bitleri salgıladıkları tatlımsı maddeyle karıncaları beslerken karıncalarda bu ilişkide yaprak bitlerini,yaprak bitkilerinin düşmanlarına karşı korur.Karıncalar uzak tutulabilirse bu yararlı böcekler işlerini daha kolay yaparlar yani zararlıları yerler parazit yumurtalarını koyarlar zararlı yumurtası içine vs

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024