agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2012, 04:50   #1
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yengeç ve/veya karides besini

Eger yasadiginiz yerde bu urunlere erisiminiz varsa mutlaka denemenizi oneririm. Yengec besini temelde yengecin kabuklari cok kucuk parcalara ayrilarak elde edilmektedir. Icinde bulunan oldukca tatmin edici N ve P degerlerinin yanisira bol miktardaki Ca ve Mg topragi mineralize etmek ve ozellikle de domates yetistirmek icin birebir. Ben yengec gubresini domates fidesini ektigim saksiya ya da yukseltilmis yataga bolca yediriyorum. Bu urun o kadar dogal ki mikroorganizmalar araciligiyla deli gibi bozunuyor. Domates, ciceklerini olusturma asamasina geldiginde de bitkinin kokleriyle alip tuketebilecegi bir forma donusuyor. Bu urunu uzun zamandir kullaniyorum ve hicbir domateste meyve alti curumesi (blossom end rot) tecrube etmedim.

Karides besini de N ve P oranlari oldukca yuksek bir besin. Benim kullandigim hali toz seklinde ve topraga karistirmasi daha kolay. Karides besininin de Ca ve Mg oranlari oldukca yuksek.

Her iki besinin cok onemli bir ozelligi ise yengec ve karidesin kabugunda yer alan kitini topraga aktarmaniza olanak saglamasi. Kitin topraga karisinca, kitin seven bakterilerin sayisinda artis meydana geliyor ve bu bakteriler kitinle birlikte bitkide hastaliga neden olan bakterilere de saldiriyor. Bu anlamda hastaliklara karsi dogal bir mucadele yolu olmasi bakimindan da cok onemli buluyorum.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 20:32   #2
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ev yapımı karides gübresi

Haslamak icin aldigimiz karidesleri ayiklarken bir kenara ayirdigim kabuklari firinlayip kuruttum. Kuruyan karides kabuklarini ogutucuden gecirip toz haline getirdim. Domatesler icin kullanacagim. 1. resim kabuklarin firinlanmadan onceki, ikinci resim firinlandiktan sonraki, 3. resim de toz haline getirilip paketlenmis halini gosteriyor.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2012, 21:36   #3
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Karides gübresi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Haslamak icin aldigimiz karidesleri ayiklarken bir kenara ayirdigim kabuklari firinlayip kuruttum. Kuruyan karides kabuklarini ogutucuden gecirip toz haline getirdim. Domatesler icin kullanacagim. 1. resim kabuklarin firinlanmadan onceki, ikinci resim firinlandiktan sonraki, 3. resim de toz haline getirilip paketlenmis halini gosteriyor.
Sonra sı nasıl oluyor? Ben sizin yazdığınızın bırakın kabuğunu içiyle yapma imkanım var.

Gübre olarak yaptığınızı söylediğiniz malzemenin bitkilere uygulaması ve faydası nedir? Onları da açıklayın.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 22:21   #4
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda sanirim bu konuyu gubre basligina acsam daha iyi olacakti cunku eger sadece kabuklari kullanilacaksa 800-900 gr. karidesten 60-70 gr besin ancak elde edilir. Yani ev yapimi olani ancak kucuk bir bahcede birkac bitkiye yeterli olacaktir. Icini kurutmayi hic denemedim, oyle de olabilir. Karides besininin icinde yuksek oranda N ve P ile bol miktarda kalsiyum ve magnesyum var. Domates ve biberler icin muthis bir besin kaynagi. Surda bu konuda daha detayli yazmistim: http://www.agaclar.net/forum/organik-tarim/28490.htm.

Eski 25-09-2012, 22:25   #5
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Uygulama icin de fidanlari 20 litrelik saksilara almadan once topraga karistirarak, domatesler tomurcuklanmadan once de bitkinin dibine bir avuc kadar birakarak kullaniyorum. Cabuk bozunarak bitkinin kullanabilecegi hale gelebilen bir yapisi var.

Eski 29-09-2012, 11:28   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
ilginç denemek lazım

cenk.12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 10:52   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Kesinlikle deneyecegim. Cok faydali ve pratik bir gubre tarifi, tesekkurler ..

torunugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 23:17   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2008
Akvaryumcularda satılan kurutulmuş karides yemleri var onlarda aynı şeyi görur gibi geldi

scarabeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 16:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Kullanacağınız materyallerin tam dezenfekte edemeyeceğiniz kadar havasız kilitli poşetlerde saklanması da uygun değil.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:18   #10
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kabuklar firinlandigi icin herhangi bir sorun teskil etmiyor. Hangi acidan uygun olmadigini dusunuyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Kullanacağınız materyallerin tam dezenfekte edemeyeceğiniz kadar havasız kilitli poşetlerde saklanması da uygun değil.

Düzenleyen birnefestoprak : 26-02-2013 saat 16:18 Neden: Yazim hatasi
Eski 26-02-2013, 18:12   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kabuklar firinlandigi icin herhangi bir sorun teskil etmiyor. Hangi acidan uygun olmadigini dusunuyorsunuz?
Sn. birnefestoprak kilitli poşetler içerisinde kalan nem kesinlikle içerisinde organik barındıracak ve sakladığınız materyallerin içinde çoğalacaklar bunun önüne geçemezsiniz. Yeryüzünde elde edilebilecek organik en güçlü zehir nemi havasız ortamda hapsedilerek elde edilir.

Eski 26-02-2013, 18:17   #12
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn miralay,
"Sn. birnefestoprak kilitli poşetler içerisinde kalan nem kesinlikle içerisinde organik barındıracak..." derken organikten sonra gelen sozcugu eksik yazdiginiz icin anlasilmiyor. Icerisinde organik ne barindiracak?

Alıntı:
Sn. birnefestoprak kilitli poşetler içerisinde kalan nem kesinlikle içerisinde organik barındıracak ve sakladığınız materyallerin içinde çoğalacaklar bunun önüne geçemezsiniz. Yeryüzünde elde edilebilecek organik en güçlü zehir nemi havasız ortamda hapsedilerek elde edilir.

Eski 26-02-2013, 19:08   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn miralay,
"Sn. birnefestoprak kilitli poşetler içerisinde kalan nem kesinlikle içerisinde organik barındıracak..." derken organikten sonra gelen sozcugu eksik yazdiginiz icin anlasilmiyor. Icerisinde organik ne barindiracak?
Paketleme esnasında bulunduğunuz yerin atmosferinde mevcut hava kütlesi ne taşıyor ise bakteri, küf, mantar, akar barındıracak ev ortamında bunun önüne geçemezsiniz. Gıda konservesi gibi düşünün, ambalaj açılana kadar raf ömrü bir yıl iken ambalajı açıldığında 24 saate tüketilmeli yazarlar aksi halde bozulur bu bozulmanın nedeni ile sizin ürününüze benim itirazım aynı sebeptendir.

Eski 26-02-2013, 19:18   #14
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda organik gubrenin eger islanmamissa bozulmasi cok zor. Plastik zarfin icindeki sizin bahsettiginiz nem miktari gubrenin kuflenmesine neden olacak kadar cok degil. Bazi sivi organik gubreleri sicakta tutmamak lazim, bozulabiliyorlar. Eger organik toz gubre Mycorrhizae ile birlestirilmisse, genelde iki yildan sonra bu mikroorganizmalar etkinligini yitirebiliyor. Boyle olsa bile gubre, azot, fosfor ve potasyum acisindan etkisini kaybetmez.

Alıntı:
Paketleme esnasında bulunduğunuz yerin atmosferinde mevcut hava kütlesi ne taşıyor ise bakteri, küf, mantar, akar barındıracak ev ortamında bunun önüne geçemezsiniz. Gıda konservesi gibi düşünün, ambalaj açılana kadar raf ömrü bir yıl iken ambalajı açıldığında 24 saate tüketilmeli yazarlar aksi halde bozulur bu bozulmanın nedeni ile sizin ürününüze benim itirazım aynı sebeptendir.

Eski 26-02-2013, 19:44   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aslinda organik gubrenin eger islanmamissa bozulmasi cok zor. Plastik zarfin icindeki sizin bahsettiginiz nem miktari gubrenin kuflenmesine neden olacak kadar cok degil. Bazi sivi organik gubreleri sicakta tutmamak lazim, bozulabiliyorlar. Eger organik toz gubre Mycorrhizae ile birlestirilmisse, genelde iki yildan sonra bu mikroorganizmalar etkinligini yitirebiliyor. Boyle olsa bile gubre, azot, fosfor ve potasyum acisindan etkisini kaybetmez.
Aslında organik gübreler kolay bozulurlar zor değil. Bozulmaktan kasıt muhtemel fayda azalmasıdır. Nemin miktarı değil varlığı önemlidir, yeterlidir zira söz konusu materyalin miktarı da ortada. Mesele etki kaybetmek değil etki azalması meselesidir.

Eski 26-02-2013, 20:58   #16
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Eger sizin gubrenizde bozulma oluyorsa, asiri sicak ve nemli biryerde tutuyor olabilirsiniz. Oda sicakliginda biryere alirsaniz, sorun olacagini zannetmiyorum. Azot, fosfor ve potasyum yuzdelerinde azalmaya neden olacak bir reaksiyon soz konusu degil. Kisisel tecrubeme dayanarak gordugum kadariyla, benim hazirladigim karides gubresi de disardan aldigim diger kapali gubreler de acildiktan oldukca uzun sure sonra da cok etkili sonuclar vermeye devam ediyor. Bir etki azalmasi olsa dahi, benim bahce uygulamalarimda yani pratikte bu etki azalmasini gozlemleyecek bir sonuc ortada yok. Eger bir degisim varsa, bu degisimin laboratuvar sartlarinda olculmesi bir akademik arastirma icin yararli olabilir.

Alıntı:
Aslında organik gübreler kolay bozulurlar zor değil. Bozulmaktan kasıt muhtemel fayda azalmasıdır. Nemin miktarı değil varlığı önemlidir, yeterlidir zira söz konusu materyalin miktarı da ortada. Mesele etki kaybetmek değil etki azalması meselesidir.

Eski 26-02-2013, 21:38   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Eger sizin gubrenizde bozulma oluyorsa, asiri sicak ve nemli biryerde tutuyor olabilirsiniz. Oda sicakliginda biryere alirsaniz, sorun olacagini zannetmiyorum. Azot, fosfor ve potasyum yuzdelerinde azalmaya neden olacak bir reaksiyon soz konusu degil. Kisisel tecrubeme dayanarak gordugum kadariyla, benim hazirladigim karides gubresi de disardan aldigim diger kapali gubreler de acildiktan oldukca uzun sure sonra da cok etkili sonuclar vermeye devam ediyor. Bir etki azalmasi olsa dahi, benim bahce uygulamalarimda yani pratikte bu etki azalmasini gozlemleyecek bir sonuc ortada yok. Eger bir degisim varsa, bu degisimin laboratuvar sartlarinda olculmesi bir akademik arastirma icin yararli olabilir.
Gözlemlerinizle vardığınız kanaatlerin hatalı olduğunu idda ediyorum.
Verdiğiniz organiğin bitkilere fayda edebilmesi için nem verilmesi gerekir,
Nem gübreyi bozmaz faydalı hale gelebilmesi için uygun ortam oluşturur,
Kaidesi gereği materyal doğru noktada nem ile buluşturulmalıdır saklama esnasında değil uygulama esnasında!
Nem ile oluşan bakteriler toprağa ilave ettiğiniz materyalleri ayrıştırırlar
Gübrelemedeki maksadımız bu ayrıştırma esnasında yararlı olanların miktarını arttırmaktan ibarerttir.
Azot zaten havadan elde edilir.
Fosfor için ise çürüme esastır çürüme için nem.
Potasyum zaten memlekette sıkıntısı çekilen bir şey değildir
Kısacası yanlış referanslar.
Kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel araştırma talep etmek bence fazla iddalı bir tarzınız var benim için fark etmez siz gübrenizi nasıl istiyorsanız öyle muhafaza edin ben bildiğimi söyliyim biri çıkarda bu tezi çürütür ise bende öğrenmiş olurum ayrıca hevesiniz kırılmasın diye daha evvelden belirtmedim kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel referanslar talep ettiğinizden hareketle bilim diyor ki;
Gübre çürümeli fırında pişirilip karbon oranı azaltılmamalı ki faydalı bakteriler daha çoğalsın daha uzun bolluk bereket içinde yaşayıp bize/bitkimize hizmet etsinler

Eski 26-02-2013, 22:24   #18
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Havadaki azotla konunun direk olarak bir ilgisi yok ki. Gubrenin icinde gubrenin alindigi anda, yani kullanima hazir halde bulunan azot onemli olan. Potasyumun memlekette bol bulunmasinin da konuyla alakasi yok. Disardan aldigimiz gubreden bahsediyorum; bu gubreler zaten paketin ustunde yazan miktarlarla belirtilmis NPK'ya sahip. Ben diyorum ki, ben bu gubreyi alip hemen kullanmakla satin alma tarihinin ustunden bir seneden fazla gectikten sonra kullanmak arasinda kendi yetistirdigim sebzeler acisindan bir fark gormuyorum; fark varsa bile o fark benim sonuctan tatmin olmami engelleyecek bir fark degil, cunku pratik anlamda benim icin ortaya cikan sonuc ayni. Siz bunun yanlis oldugunu dusunuyorsaniz, kendi yonteminizi uygulayabilirsiniz. Bir tez filan da ileri surmuyorum; niyetim o olsa, bilimsel bir yontem kullanarak arastirmasini yapar sonuclara bakarim. Karides gubresinin icindeki karbon miktarindaki bir degisiklik de benim icin onemli degil, karbonu zaten baska yollarla topraga veriyorum. Benim icin onemli olan, hizli ve etkili sekilde hazirlanabilen bir maddeyi toprakta kullanabiliyor olmak, cope gitmeden geri donusturmek.

Alıntı:
Gözlemlerinizle vardığınız kanaatlerin hatalı olduğunu idda ediyorum.
Verdiğiniz organiğin bitkilere fayda edebilmesi için nem verilmesi gerekir,
Nem gübreyi bozmaz faydalı hale gelebilmesi için uygun ortam oluşturur,
Kaidesi gereği materyal doğru noktada nem ile buluşturulmalıdır saklama esnasında değil uygulama esnasında!
Nem ile oluşan bakteriler toprağa ilave ettiğiniz materyalleri ayrıştırırlar
Gübrelemedeki maksadımız bu ayrıştırma esnasında yararlı olanların miktarını arttırmaktan ibarerttir.
Azot zaten havadan elde edilir.
Fosfor için ise çürüme esastır çürüme için nem.
Potasyum zaten memlekette sıkıntısı çekilen bir şey değildir
Kısacası yanlış referanslar.
Kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel araştırma talep etmek bence fazla iddalı bir tarzınız var benim için fark etmez siz gübrenizi nasıl istiyorsanız öyle muhafaza edin ben bildiğimi söyliyim biri çıkarda bu tezi çürütür ise bende öğrenmiş olurum ayrıca hevesiniz kırılmasın diye daha evvelden belirtmedim kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel referanslar talep ettiğinizden hareketle bilim diyor ki;
Gübre çürümeli fırında pişirilip karbon oranı azaltılmamalı ki faydalı bakteriler daha çoğalsın daha uzun bolluk bereket içinde yaşayıp bize/bitkimize hizmet etsinler

Eski 26-02-2013, 22:29   #19
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yukarda "Aslinda organik gubrenin eger islanmamissa bozulmasi cok zor." demisim. Yanlis bir anlam cikmasin. Gubrenin kullanilamaz hale gelmesini (siz yukarda "zehir"den bahsetmissiniz, sizin soylediginiz anlamda) kastediyorum ; topraga karisip yararli hale gelmesini ifade etmek isteseydim "bozunma" derdim.

Bakin bu basligin ilk mesajinda ne demisim: "Bu urun o kadar dogal ki mikroorganizmalar araciligiyla deli gibi bozunuyor."

MeyveliTepe beğendi.
Eski 26-02-2013, 22:50   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Havadaki azotla konunun direk olarak bir ilgisi yok ki. Gubrenin icinde gubrenin alindigi anda, yani kullanima hazir halde bulunan azot onemli olan. Potasyumun memlekette bol bulunmasinin da konuyla alakasi yok. Disardan aldigimiz gubreden bahsediyorum; bu gubreler zaten paketin ustunde yazan miktarlarla belirtilmis NPK'ya sahip. Ben diyorum ki, ben bu gubreyi alip hemen kullanmakla satin alma tarihinin ustunden bir seneden fazla gectikten sonra kullanmak arasinda kendi yetistirdigim sebzeler acisindan bir fark gormuyorum; fark varsa bile o fark benim sonuctan tatmin olmami engelleyecek bir fark degil, cunku pratik anlamda benim icin ortaya cikan sonuc ayni. Siz bunun yanlis oldugunu dusunuyorsaniz, kendi yonteminizi uygulayabilirsiniz. Bir tez filan da ileri surmuyorum; niyetim o olsa, bilimsel bir yontem kullanarak arastirmasini yapar sonuclara bakarim. Karides gubresinin icindeki karbon miktarindaki bir degisiklik de benim icin onemli degil, karbonu zaten baska yollarla topraga veriyorum. Benim icin onemli olan, hizli ve etkili sekilde hazirlanabilen bir maddeyi toprakta kullanabiliyor olmak, cope gitmeden geri donusturmek.
Azot potasyum fosfor oranlarını örnek verdiniz bende muhtemelleri çeşitlendirmek için adlarını andım, alakası yok ise sizin mesajınızda yer alıyor neden?

Azot kullanıldığı anda önemli aynı söylediğiniz gibi ama siz havada ve topraktakini yok saymanız gözlemlerinizi kattığınız ürüne paye vermeniz hata.

Mesele dışarıdan aldığınız standartlara göre üretilip paketlenmiş ürünler değil sizin evde ürettiğiniz organiğin saklanma koşulları.

Karbon miktarındaki değişiklik karides artığının yararlı olabilmesi için önemli ürününüze sadece çöpe gitmeyen faydalanamadığınız bir kütle olarak bakmayın kullandığınız maksat için en doğru şekli ile kullanmazsanız çöpe atmak ile faydalandığını sanmak arasında ne fark var

Sonuç; Doğru işleme ve muhafaza edelim maksimum verimi alalım

Eski 26-02-2013, 22:54   #21
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tamam siz hazirladiginiz gubreyi paketlemeden hemen kullanin. Bir de bakin bu forumda Organik Tarim basligi var. Siz oraya hangi gubreyi nasil kullandiginizi yazarsaniz, verdiginiz degerli bilgiler arada farkedilmeden kaybolmaz; tum uyeler faydalanmis olur.

Eski 26-02-2013, 23:07   #22
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn birnefestoprak,

Size birşey sormak isterim: Evde karides güveç pişirmek için ayıklarken kafasını da kabuklarıyla beraber ayırıyorum ve o şekilde kurutuyorum ve kullanıyorum. Ancak sizin kurutulmuş karides kabuklarınızın içinde sanırım kafaları yok. Kafa kısımlarını atıyor musunuz?

Bir de bazen baıkçılarda yem amaçlı satılan bozulmuş veya bozulmaya yüz tutmuş karidesler gördümmü ben onları da alıp kurutuyorum ve kullanıyorum. Şu ana kadar olumsuz bir durum olmadı (her ne kadar uzun süre kullanmıyor olsam da). Siz bu şekil denediniz mi hiç veya mahsur görüyor musunuz bunda?

Saygılarımla

MeyveliTepe beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 23:17   #23
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda kafalari ayiklanmis olarak satiliyordu. Haslamadan once ben geri kalan kisminin kabuklarini ayirmistim. Yasadigimiz evin yakininda balik urunleri satan bir yer var. Orda kilolarca balik kafasi cope gidiyor. Aslinda o kafalari sene sonu gibi gidip toptan ucretsiz olarak almak, sonra onlari topraga gommek ve bahar olana kadar bozunmasini saglamak istiyorum ama bir turlu firsat olmadi. Bu, Amerikan yerlilerinin kullandigi cok eski bir yontem. Bunu uygulayabiliyorsaniz, bence paket gubreye de ek olarak ihtiyaciniz yok. Siz bu tip bir uygulamadan nasil sonuc aldiniz?
Saygilar benden.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn birnefestoprak,

Size birşey sormak isterim: Evde karides güveç pişirmek için ayıklarken kafasını da kabuklarıyla beraber ayırıyorum ve o şekilde kurutuyorum ve kullanıyorum. Ancak sizin kurutulmuş karides kabuklarınızın içinde sanırım kafaları yok. Kafa kısımlarını atıyor musunuz?

Bir de bazen baıkçılarda yem amaçlı satılan bozulmuş veya bozulmaya yüz tutmuş karidesler gördümmü ben onları da alıp kurutuyorum ve kullanıyorum. Şu ana kadar olumsuz bir durum olmadı (her ne kadar uzun süre kullanmıyor olsam da). Siz bu şekil denediniz mi hiç veya mahsur görüyor musunuz bunda?

Saygılarımla

Sakaki beğendi.
Eski 26-02-2013, 23:27   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu toprağa balık artıklarını gömerek bozunmasını sağlama ve sonra da kullanma hakkında ben de birşeyler okumuştum ancak bunu deneyecek bir bahçem olmadığından maalesef yapamadım.

Bahsettiğim yem amaçlı satılan karidesler (burada cimcime deniliyor) zaten çok küçükler ve onları kuruttuğumda sanki geriye kabuk kalmış gibi oluyor ve sonra sizin gibi toz haline getirip kullanıyorum. Ağaçlarımın hepsine azar azar verdiğimden açıkcası şöyle bir farklılık gördüm şu ağacımda (bonsaimde) diyemem ama deneme amaçlı olarak elimdeki adeniumlarımın sadece birisinde kullandım bu karides tozlarını ve diğerlerine vermedim. Kullandığım adenium diğerlerine göre (çok aşırı olmasa da ) daha uzun boylu ve büyük yapraklı

Eski 26-02-2013, 23:39   #25
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda sizin yaptiginiz deney cok iyiymis. Ben bunun bir benzerini yengec besiniyle gecen sene domateslerde uyguladim. Daha once yazdim mi hatirlamiyorum, yengec besini diger besinlere gore gec bozunuyor ama domates ciceklenmeden once kismen bitkinin alabilecegi sekilde hazir hale geliyor. Verim cok iyi oldu. Bu sene hazir aldigim toz halindeki karides besinini deniyorum, bakalim ne sonuc verecek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bu toprağa balık artıklarını gömerek bozunmasını sağlama ve sonra da kullanma hakkında ben de birşeyler okumuştum ancak bunu deneyecek bir bahçem olmadığından maalesef yapamadım.

Bahsettiğim yem amaçlı satılan karidesler (burada cimcime deniliyor) zaten çok küçükler ve onları kuruttuğumda sanki geriye kabuk kalmış gibi oluyor ve sonra sizin gibi toz haline getirip kullanıyorum. Ağaçlarımın hepsine azar azar verdiğimden açıkcası şöyle bir farklılık gördüm şu ağacımda (bonsaimde) diyemem ama deneme amaçlı olarak elimdeki adeniumlarımın sadece birisinde kullandım bu karides tozlarını ve diğerlerine vermedim. Kullandığım adenium diğerlerine göre (çok aşırı olmasa da ) daha uzun boylu ve büyük yapraklı

MeyveliTepe ve Sakaki beğendi.
Eski 26-02-2013, 23:50   #26
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Yengece bir kere cesaret ettim ama kokusu dayanılacak gibi değildi veya güzel temizleyemedim sanırım, o yüzden bir daha yaklaşamıyorum açıkcası
Karides kabukları şimdilik benim için en ideali.

Bazı bonsai ustalarının genelde erik, alıç, elma, yabani kiraz gibi çiçek açan bonsai ağaçları için karides tozunu kullandığını öğrendiğimden beri kendimce denemeye çalışıyorum. Net bilgiler vermek ve kesin yargılarda bulunmak için yeteri kadar uzun süredir kullanmadım (doğrusu bu sene ikinci senem olacak), o yüzden bilimsel konuşmak veya kesin yargılarda bulunmak haddime değil şu an.

Şimdilik sizin bilgilerinizi takip ediyor ve faydalanıyor olacağım izninizle

Eski 27-02-2013, 00:06   #27
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Benim de kesin konusmam soz konusu degil, mumkun oldugu kadar cok urunu degisik sekillerde kullanip deniyorum. Aslinda bunlar isin hep merakla ilgili kismi. Bakla/alfalfa gibi bitkiler yetistirilip topraga katilirsa, arada bir de bitki yapraklarindan deniz yosunu besini verilirse ek gubre almaya da gerek kalmayacak diye dusunuyorum.

Eski 27-02-2013, 00:43   #28
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yavaş yarayışlı fosfor ve kalsium kaynağı olarak fazladan kitin de içermesi sebebiyle kurutulmuş karides kabukları çok güzel bir organik malzeme. Keşke burada da bol bulsak da kurutup, öğütüp saklasak. Bu malzemenin mineral değerleri 6-6-0 + Ca + Chitin olarak veriliyor. Kurutulmuşu hala 6 N değerini muhafaza ediyor mu bilmiyorum.

Buralarda yok ama 50 lbs paketlerle Shrimp Shell Meal olarak satıyorlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 00:59   #29
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ben karides besinini burdan ediniyorum:
Shrimp Meal 6-6-0, 20 LB Bag [01933] : Organic Farm & Garden Products | Everwood Farm, Organic Farm and Garden Products

Dediginiz gibi NPK oranlari 6-6-0 ama, aslinda siz daha iyi bilirsiniz, zaten bunun tamami bitkinin tek hamlede hemen alabilecegi bir miktar degil. Yavas yavas topraktaki mikroorganizmalar sayesinde bozunarak koklere iletiliyor.

Yengec besini olarak da Neptune's Harvest kullaniyorum; icindeki Ca ve Mg yuzdeleri %23 ve %1.3 olarak veriliyor:
Neptune's Harvest Organic Crab Shell Fertilizer

Eski 27-02-2013, 01:07   #30
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
National Geographic Green Living, öğütülmüş karides kabuklarını aynı sizin yaptığınız gibi tarif etmiş. Fazladan sıcak ve soğuk kompostta nasıl yapılacağını da yazmış. İçerdiği kitin sebebiyle nematodlar ve bazı funguslar için de kuvvetle tavsiye ediliyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024