agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2013, 02:19   #31
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Guzel bir yaziymis, tesekkurler. Kitinin yarari kitin seven mikroorganizmalarin nufusunu arttirmasindan kaynaklaniyor. Bu mikroorganizmalar hastalik yapan populasyonlarin bastirilmasinda etkin deniyor.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 13:20   #32
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
National Geographic Green Living, öğütülmüş karides kabuklarını aynı sizin yaptığınız gibi tarif etmiş. Fazladan sıcak ve soğuk kompostta nasıl yapılacağını da yazmış. İçerdiği kitin sebebiyle nematodlar ve bazı funguslar için de kuvvetle tavsiye ediliyor.
Şimdi yanlış mı hatırlıyorum bilemiyorum ama geçen sene araştırırken rastladığım bilgilerden: Bitki kökleri ile mikorizal ilişki içinde olan faydalı mantarların hücre duvarları yapımında, mantar kitine ihtiyaç duyuyor.
Dolayısıyla karides kabuğunun besleyici değerinin yanı sıra toprağın kitin ile desteklenmesini sağlaması, bitki kökleri için faydalı mantarların daha hızlı üremesini sağlıyor ki bu ayrıca olumlu bir durum.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 18:30   #33
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu deniz urunlerinin bugune kadar tek bir zarari oldu. Ilk fide sasirtmasi yapildiginda bu urunlerden birisi kullaniliyorsa, fidenin etrafina bir bariyer cekmekte fayda var. Dun diktigim cok saglikli iki Ayas domatesi ile denemesini yaptigim baska bir yerli domates fidesi buyuk ihtimalle bir rakun ya da armadillo tarafindan yerinden sokulmus. Normalde etraflarina domates kafesi koyarim ama bu sefer tedbir almadim. Ziyaretcimiz kokuya gelip topragi eselemis.

Eski 01-03-2013, 16:49   #34
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Buralarda ( İstanbul ), Rakun ve Armadillo' ya rastlamak pek mümkün değil ama etrafta cirit atan kediler için çok ilgi çekici olacağını düşünüyorum

Gerçi, pakize ( köpeğimiz ) doğal bariyer olarak her daim bahçede ...

Alıntı:
Kitinin yarari kitin seven mikroorganizmalarin nufusunu arttirmasindan kaynaklaniyor. Bu mikroorganizmalar hastalik yapan populasyonlarin bastirilmasinda etkin deniyor.
Bu özellik bile denemek için yeterli geldi bana.. teşekkürler.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 17:36   #35
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Aslinda burda da sokakta yasayan bircok kedi var; onlar da bu isi yapiyor olabilir. Bahcenin etrafinin cevrili oldugu kisma kendi kedilerimizin erisme imkani var. Yeni saksilari hemen kullanmaya basliyorlar Onlemini almak ek zahmet gerektirdigi icin orayi zorda kalmadikca kullanmiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Buralarda ( İstanbul ), Rakun ve Armadillo' ya rastlamak pek mümkün değil ama etrafta cirit atan kediler için çok ilgi çekici olacağını düşünüyorum

Gerçi, pakize ( köpeğimiz ) doğal bariyer olarak her daim bahçede ...

Bu özellik bile denemek için yeterli geldi bana.. teşekkürler.

Eski 01-03-2013, 17:49   #36
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu arada Sn Meyvelitepe'nin yukarda verdigi Can Shrimp Peelings Be Composted? | National Geographic adresindeki makalede bizim burda konustuklarimiza ek olarak karidesin sicak kompost yapiminda kullanim yolu da anlatilmis. Bu yontemde karidesler firinlanip toz haline getirildikten sonra kompost malzemesine katiliyor ve bozunmasi saglaniyor.

Mine Pakkaner ve ciroz beğendi.
Eski 01-03-2013, 18:10   #37
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bu arada Sn Meyvelitepe'nin yukarda verdigi Can Shrimp Peelings Be Composted? | National Geographic adresindeki makalede bizim burda konustuklarimiza ek olarak karidesin sicak kompost yapiminda kullanim yolu da anlatilmis. Bu yontem de karidesler firinlanip toz haline getirildikten sonra kompost malzemesine katiliyor ve bozunmasi saglaniyor.
Evet, makaleyi okudum. Makaledeki referansları da gözden geçirdim. 3. referans kitin ile ilgili detayları, 4. referans ise talaş ve balık ile yapılan bir kompost uygulamasını anlatmış. Onlara bakmakta faydalı olabilir.

Eski 01-03-2013, 18:49   #38
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sicak komposta Karbon eklemek icin kuruyan yapraklari kullaniyordum fakat toplamasi bir noktadan sonra zor oluyor. Artik talas kullaniyorum. Balik hic denemedim.

Eski 03-03-2013, 13:43   #39
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Bugün, semt pazarındaki balıkçıdan alışveriş yaparken, karides ayıkladıklarının farkına vardık. Kabukları ayırmasını rica ettik, pazar dönüşünde bir koca torba ( 2 kg' ya yakın) karides kabuğumuz oldu.

Tarif ettiğiniz şekilde fırında kurutup, öğütmeyi planlıyoruz.
Daha sonra da yeni yaptığımız sebze yataklarının toprağına karıştırıp, fideler ekilene kadar bozunmasını ve faydalı mikroorganizmaları şenlendirmelerini bekleyeceğiz.

Sonuçları burada paylaşırız.

Eski 03-03-2013, 22:31   #40
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Karides Gübresi Denemesi

Selamlar,

Yaptığımız karides gübresinin yapım aşamaları şu şekilde ilerledi...

Name:  karides-firin.jpg
Views: 2515
Size:  54.4 KB
Yaklaşık 2 Kg karides artığını ( artık diyoruz çünkü içinde kafaları bacakları ve kabukları, hatta bir kaç tane gözden kaçmış tam karides içeriyordu ) fırın tepsisine yaydık.

Name:  karides-firin-1.jpg
Views: 1099
Size:  59.6 KB
Karidesler kuruyuncaya kadar fırında beklettik.
Üstleri iyice beyazlaşınca çıtır çıtır oluyorlar.

Name:  karides-ogutucu.jpg
Views: 914
Size:  34.1 KB
Doğal el blender' ından geçirdik
Aslında çıtır çıtır oldukları için, bez torbayı elinizle sıkıştırdığınız zaman bile parçalanıyorlar.
Ama Dikkat ! bizim karışımda bacaklar ve bıyıklarda olduğu için bunlar iğne etkisi yaratabiliyor. O yüzden elle fazla kurcalamamaya karar verdik.

Name:  karides-gubresi.jpg
Views: 1002
Size:  41.3 KB
Name:  karides-gubresi-1.jpg
Views: 969
Size:  45.3 KB
Yaklaşık 700-800 gr ürün elde ettik. Tartımız bozuk olduğu için tam değer veremiyoruz.
Sonuç görüntü olarak gayet tatmin ediciydi.

Bundan sonraki aşama, geç kaldığımız sebze yatakları toprağını hazırlarken içine karıştırmak.

O aşamayı da Sebze bahçesi hazırlama konusunda paylaşır, buradan da linkini veririz.

Kişisel Deneyim Notları:
Mutfak fırınında 200 derece ısıda ikişerli tepsiler halinde 6 tepsi dönüşümlü olarak kurutuldu. Tüm proses yaklaşık 2.30 saat sürdü.

Tavsiyeler:
  • Mümkünse etli parçaları ayıklayarak sadece kabuk kısımlarını kullanın.
  • Tepsiye yayarken olabildiğince ince/tek sıra halinde üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Daha hızlı kuruyor
  • Bunu evde denemeyin
    Kokuya hassasiyetiniz var ise ve bizimki gibi karışımda kafalar, gözler, bacaklar, etler var ise karidesler soğuyunca azalsa da süreçte çıkan koku anlatılmaz yaşanır Fırın ve tepsiler için doğal temizlik/koku giderici çözümler var. Karbonat, sirke ve limon. Burun içinse taze nane yaprağı tıkacı tavsiye ediyorum
    Eğer bizim gibi etli kısımları ayıklamamayı tercih ederseniz.
    Bahçenizde fırınınız var ise orada yapmanızı tavsiye ederim.

Eski 04-03-2013, 01:20   #41
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Cok guzel olmus. Domatesler bayilacak

ciroz beğendi.
Eski 04-03-2013, 01:29   #42
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın ciroz; tebrikler ne kadar güzel olmuşlar. Ellerinize sağlık. O halde salı günü pazara gitmek şart oldu...

ciroz beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 12:25   #43
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Merhaba sormak istediğim bir şey var. Karides kabuklarını nane tıkacı ile, ne yazıkki evdeki fırında fırınlayıp kurutacağım
Ben sanıyordumki gübre dikim yapılırken toprak ile karıştırılacak ya da fidenin dibine serpilecek.
Alıntı:
Tarif ettiğiniz şekilde fırında kurutup, öğütmeyi planlıyoruz.
Daha sonra da yeni yaptığımız sebze yataklarının toprağına karıştırıp, fideler ekilene kadar bozunmasını ve faydalı mikroorganizmaları şenlendirmelerini bekleyeceğiz.
Bahsi geçen bozunma için fideleri dikmeden önce gübre ve toprağı karıştırmamız mı gerekiyor?
Öyle ise bu süre fide dikiminden ne kadar önce olmalıdır, bu süreçte toprak ve gübreyi karıştırmak yeterli midir, su ve güneş gibi istekleri var mıdır?

ciroz beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 13:55   #44
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn Revnak,

Kolaylıklar dilerim, yapım aşamalarını fotoğraflayıp paylaşırsanız biz de mutlu oluruz.
kokuyu en aza indirmek için kafaları ve etli kısımları mümkün olduğunca az kullanmanızı tavsiye edebilirim

Karides gübresini bizde ilk defa deneyeceğiz.

Sn birnefestoprak bu mesajında kendi uygulamasından bahsetmişti.

Biz tohumları çimlendirmeye başladığımız zaman ( bu hafta ) sebze adalarının toprağına karıştırıp, fideler dikilinceye kadar ( bitki çeşidine göre 6-8 hafta ) çözünmenin/bozunmanın başlayıp, fideler ekildikten sonra da bozunmaya devam ederek ek fayda sağlayacağını öngördük.

Gübre için özellikle bir sulama uygulaması yapmayı düşünmüyoruz.

Bizim için de kendi etüd alanımızda bir deneme olacak. Gübreyi daha önce kullanan Sn. birnefestoprak, daha detaylı bilgi verecektir diye düşünüyorum.

Eski 17-03-2013, 14:07   #45
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Peki 2 kg.dan 700gr. kadar gübre elde ettiğinizi yazmıştınız, bu 700gr. gübre ne kadar toprak ile karıştırılacak. Yani kendim yaparken kaç litrelik saksıya kaç avuç koymalıyım onu merak ediyorum.
Tohumlarımla birlikte Emek gübre de almıştım. İkisini birlikte kullanmamda bir sakınca olur mu?
EMEK Sıvı Organik Mikrobiyal Gübre Hk.

ciroz beğendi.
Eski 17-03-2013, 15:48   #46
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn Revnak,

Biz toplam 4 adaya eşit olarak bölüştürmeyi planlıyoruz.
Ada başına yaklaşık 1 m3 karışımımız var.
Bu karışımları organik malzeme bakımından elimizden geldiğince yüksek tutmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile sizin de organik sıvı gübreyi, üreticinin tavsiye ettiği oranlarda kullanmanızda bir sakınca görmüyorum.

Herkesin farklı uygulamaları olmasına karşın, ana prensip;
Organik maddece zengin, gerekli iz elementlerinin bulunduğu, drenajı yüksek, köklerin yayılımına engel olmayacak gevşek yapıda, su tutumu yüksek bir karışım elde etmek.

Konu sahibi Sn. birnefestoprak olduğu için onun sebze adası (yükseltilmiş sebze yatakları/raised bed) uygulamasını, açtığı şu konuda görebilirsiniz.

Biz karides gübresini bu uygulama ya benzer biçimde yapacağız.

Belki sebze bahçesi hazırlama konusunu görmüşsünüzdür ama yine de hatırlatmakta fayda var. Orada daha farklı uygulamaları da görebilirsiniz.

Sebze bahçesi hazırlama

Sağlıklı ve bol ürünlü bir sezon geçirmeniz dileğiyle...

Eski 17-03-2013, 16:27   #47
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Çok güzeller içim giderek inceledim hepsini, ancak bahçem küçük dolayısıyla sebzeleri bahçede yapamam. Terasta derin saksılarda yetiştirmek niyetindeyim. Siz 4 m3 karışıma 700 gr. koyacaksanız bana 500gr. kabuk yeter de artar bile

ciroz beğendi.
Eski 17-03-2013, 16:30   #48
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Saksı başına bir avuç ilk karışıma atıp, daha sonra fide gelişip tomurcuklanmadan önce de bir avuç kullanmanız sanırım yeterli bir uygulama olur.

Balkonda domates yetiştirmek için, bu başlığa da göz atmanızı tavsiye ederim

Eski 17-03-2013, 16:53   #49
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Bir süredir yatıp kalkıp o başlığa bakıyorum zaten, hatta tohumlarımı ekmek için soruma cevap gelmesini bekliyorum

ciroz beğendi.
Eski 17-03-2013, 22:50   #50
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ben, kendi uygulamamda herhangi bir net olcu kullanmiyorum, siklikla kullanmaktan artik goz karari uygulamaya basladim ama size ticari karides besininin kutusunda yazan tavsiye edilen uygulama miktarlarini vereyim:

"Yaklasik 10 m^2'lik alana 900-1800 gr araliginda, topraga iyice karistiracak sekilde. Daha sonra fideleri ayni alanda her sasirtacaginiz zaman fide cukuruna 1-2 corba kasigi kadar. Bitkinin buyume evreleri boyunca ilerleyen zamanlarda bitki dibine toplamda 2 uygulamayi gecmeyecek sekilde 1/2-1 kg kadar." Ben, yukseltilmis yataklarda bu son iki uygulamayi yapmiyorum. Yani, sezon basinda karides besinini topraga iyice karistirip birakiyorum cunku zaten topraga ekledigim baska organik malzemeler de var.

Saksida yetistiriyorsam, 20 lt'lik saksilarda, fideyi saksiya sasirtmadan hemen once 1 buyuk cay bardagi kadar topraga karistirip iyice yediriyorum. Daha sonra bitkinin buyume evrelerindeyse, yukseltilmis yatakta (sebze yastiklarinda) yapmadigim uygulamayi saksida yapiyorum. En az 2 defa, bitki meyve verene kadar ve vermeye basladiktan sonra yine goz karari (bir avuc kadar) bitki dibine ekleyip iyice suluyorum. Dipten beslemeyle ilgili hicbir sorun yasamadim, ne kadar iyi ve kolay bozundugunu anlatamam.

Not: Bizim uygulamalarimizda topragin ph degerlerini bozmak (karides besininin icindeki gorece yuksek Ca miktarlarinin ph'le dolayli da olsa iliskisi var), karides besini bakimindan da topraga eklenen baska malzemeler bakimindan da asiriya kacan birsey yapilmadigi takdirde cok kolay degil. Topraktaki mikroorganizmalar, dengenin saglanmasinda bize cok yardimci oluyorlar.
Bitki dibi derken topragin ustunu, yani bitki govdesinin toprakla bulustugu yeri kastediyorum. Ne gubresi olursa olsun saksiya eklerken govdeye degdirmeden her ihtimale karsilik bir yanmaya neden olmamak icin yuzeye yaymanizda yarar var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Peki 2 kg.dan 700gr. kadar gübre elde ettiğinizi yazmıştınız, bu 700gr. gübre ne kadar toprak ile karıştırılacak. Yani kendim yaparken kaç litrelik saksıya kaç avuç koymalıyım onu merak ediyorum.
Tohumlarımla birlikte Emek gübre de almıştım. İkisini birlikte kullanmamda bir sakınca olur mu?
EMEK Sıvı Organik Mikrobiyal Gübre Hk.

MeyveliTepe, Revnak ve ciroz beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 01-08-2013 saat 08:37
Eski 17-03-2013, 22:55   #51
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yukarda bahsettigim 10 m^2'lik alanin yuksekligini 10-15 cm olarak (standart bir sebze yatagi yuksekliginde) dusunun. Bu arada benim uygulamam, gubre kutusunda tavsiye edilen miktarlarin genelde alt sinirlarinda gezinir. Genel olarak 800-900 gr.'i gectigimi sanmiyorum.

MeyveliTepe ve ciroz beğendi.
Eski 22-03-2013, 12:03   #52
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Cevap için teşekkür ederim, 20 lt. için bir çay bardağı ölçüsü güzel oldu benim için.
Sıra bir ara balıkçıya gidip kabuk biriktirmesini istemeye kaldı

MeyveliTepe ve ciroz beğendi.
Eski 14-08-2013, 08:10   #53
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ciroz,

Karides gubresi, domatesleriniz icin umdugunuz sonucu verdi mi?

Alıntı:
Sn Revnak,

Kolaylıklar dilerim, yapım aşamalarını fotoğraflayıp paylaşırsanız biz de mutlu oluruz.
kokuyu en aza indirmek için kafaları ve etli kısımları mümkün olduğunca az kullanmanızı tavsiye edebilirim

Karides gübresini bizde ilk defa deneyeceğiz.

Sn birnefestoprak bu mesajında kendi uygulamasından bahsetmişti.

Biz tohumları çimlendirmeye başladığımız zaman ( bu hafta ) sebze adalarının toprağına karıştırıp, fideler ekilinceye kadar ( bitki çeşidine göre 6-8 hafta ) çözünmenin/bozunmanın başlayıp, fideler ekildikten sonra da bozunmaya devam ederek ek fayda sağlayacağını öngördük.

Gübre için özellikle bir sulama uygulaması yapmayı düşünmüyoruz.

Bizim için de kendi etüd alanımızda bir deneme olacak. Gübreyi daha önce kullanan Sn. birnefestoprak, daha detaylı bilgi verecektir diye düşünüyorum.

Eski 14-08-2013, 09:49   #54
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn birnefestoprak,

Karides gübresini, fideleri dikerken her fide çukuruna yaklaşık bir avuç kullanmıştık.
Bizim hatalarımız ( sulama zamanı ve periyodu ) yüzünden bir iki kök haricinde kaybımız olmadı.

Açıkcası test yapacak yeterli alanımız olmadığı için her kök çukuruna kullanmıştık dolayısı ile doğrudan faydalı bir etkisini gözlemleme şansımız olamadı.

Daha doğrusu iki alanımız var. Birisi adalardan oluşan alan, buradaki her köke karides gübresi kullandık.
İkinci alanımız, mini tarla dediğimiz alan. Burada 2 sıra domates 1 sıra patlıcan var. Bu alandaki domates sıralarından birine yetmemişti.
Yetmeyen sırada "Black Prince" var. Şu ana kadar gelişimleri iyi.

Dolayısı ile koşullar ve çeşitler farklı olduğu için doğrudan bir etkisini gözlemleme şansımız olmadı.
Ama bir zararını görmediğimiz kesin.

Eski 24-06-2015, 16:11   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Sayin birnefestoprak, sayin miralay sanirim dogru sozcugu animsayamamis. Kilitli posetlerde sakladiginiz organik gubreler, muhakkak patojenik icerecek ve patojenik ortamda yasama sansi bulan zararli bakteriler, faydali bakterilerin yoklugundan faydalanip cogalarak gubrenin etkisini baya bir azaltacagi gibi, toprakta olusacak viral, bakteriyel ve mantarsi hastaliklara da sebep olabilir. Elde edilen kuru organik gubrenin (sizin durumunuzda bu firinladiginiz karides kabuklari) gunes almayan, havadar ve genel bakteriyel yasamdan izole edilmemis bir ortamda saklanmasi, organik tarimda bilinen ve kabul edilen bir yontemdir. Konservelenmis veya mayali urunlerden gubre yapilamamasinin sebebi, dogal bakteriyel yasamdan izole edilmis bir ortamdan gelmesidir.

Naçizane fikrim, deniz urunlerinin steril edilmesine gerek yoktur. Marin ortamdan gelen hicbir parazit, mantar, asalak yasama sansi bulamayacagindan bitkilerinize musallat olamaz. Bunun yanisira firinlamanin kalsiyum ve magnezyum basta olmak uzere, bazi iz elementlerini karbona cevirecegi de asikar. Belki cay yapsaniz daha verimli olurdu. Sonuclari merakla takip ediyoruz.

Düzenleyen flying dragon : 25-06-2015 saat 11:13 Neden: disleksi
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 14:59   #56
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Karides gübresinin bu şekilde bir etki sağlayabileceğini düşünmüyorum daha doğrusu sizin kullandığınız şekliyle.
Karides kabuklarının asıl değeri kalsiyum içermesi değil bir kitin türevi olan kitosin içermesidir,bitki köklerine toz haline getirip vermek kabukların deminerilize olması için yeterli değildir veya bu çok uzun süre alır
Kitin bir hayvansal proteindir bu yüzden deproteinize olması gerekmektedir.
kabuklar toz haline getirilip hcl ile muamele edildikten sonra naoh ile muamele edilmelidir veya daha çeşitli elde etme yöntemleri vardır.Ancak bitkide esas etkili kısım kitosindir daha doğrusu karides kabuklarının esas kullanılma sebebi bu maddenin kullanılmak istenmesidir.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2018, 16:15   #57
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evet, burdaki mesajlarda gübre-besin arasında gidip gelmişim ama aslında başlığı açtığım haliyle "karides besini" ifadesini kullanmamın nedeni, gübre sınıfına girmemesi. Bu ürün aslında bir toprak düzenleyici.

Karides besini, içeriğindeki kitin nedeniyle, yararlı mikroorganizmaların bitki kökü etrafında (besini kök bölgesine verdiğim için) çoğalmalarını sağladığı için bizim burdaki toprağımızda bulunan nematodları baskılamakta kullandığım, benim için çok önemli bir ürün.

Özellikle domateslerde, fide şaşırtmadan çiçeklenme evresine kadar 2-3 ay süre geçiyor. Bu sürede bitkinin alıp yararlanabileceği miktarda Ca ve Mg da bitkiye elverişli hale geliyor. Bütün içeriğin bu kadar sürede bozunması mümkün değil tabii ama un gibi toz halindeki hali bu bakımdan en ideal olanı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Karides gübresinin bu şekilde bir etki sağlayabileceğini düşünmüyorum daha doğrusu sizin kullandığınız şekliyle.
Karides kabuklarının asıl değeri kalsiyum içermesi değil bir kitin türevi olan kitosin içermesidir,bitki köklerine toz haline getirip vermek kabukların deminerilize olması için yeterli değildir veya bu çok uzun süre alır
Kitin bir hayvansal proteindir bu yüzden deproteinize olması gerekmektedir.
kabuklar toz haline getirilip hcl ile muamele edildikten sonra naoh ile muamele edilmelidir veya daha çeşitli elde etme yöntemleri vardır.Ancak bitkide esas etkili kısım kitosindir daha doğrusu karides kabuklarının esas kullanılma sebebi bu maddenin kullanılmak istenmesidir.

Eski 22-11-2018, 16:59   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Çok ilginçmiş. Denemek lazım. Teşekkürler.

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024