agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2012, 16:08   #31
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
linkteki yönetmeliğin en altındaki "yönetmeliğin eklerini görmek için tıklayın" linkini tıklayarak bakanlıkça organik tarımda izin verilen gübre ve ilaçların listesine ulaşabilirsiniz.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 13:21   #32
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Vebde şöyle bir dökümana rastladım:

''Bu konuyu bir bilene sordum ve aldığım bilgileri sizinle paylaşmak için bu sayfayı hazırladım. Aşağıda yer alan bilgileri veren Ziraat Mühendisi Sayın Mine Pakkaner’e çok teşekkür ederim.

TESBİH AĞACI
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.''

Ev Yapımı Bitki Hasere İlaçları » Bitki Koruma

Köyde bir sokakta, kaldırımda ekili 15 yaşlarında 2 adet tesbih ağacı var..
Her yıl bol miktarda tohum verirler..
Şimdi ben, her zaman yanından kayıtsız ve ilgisizce geçtiğim bu tesbih ağacı tohumlarını toplamayı ve organik ilaç yapmında kullanmayı kafama koydum..
Mine Hanım nasıl ilaç yapılacağını tarif etmiş ama doz konusunda bir açıklama yok..
Öğrenmek istediğim hususlar şunlar:

-Bu preparat zeytin zararlılarının hangilerine karşı etkilidir?
-2.5 litre suya öğütülmüş 1 kilo tesbih ağacı tohumlarını koyup süzdüğümüz preparatın 100 litre suya konulacak dozu nedir?
-Bu preparatı hazırlarken yaprak ve kabuk ta koyabilir miyiz?
-Hazırlanan bu preparatı kullanacağımız kadar mı üretmeliyiz, yoksa kullanımdan arta kalan preparatı daha sonraki zamanlarda da kullanabilir miyiz?

Hem Mine Hanım, hemde bilgisi olan forumdaşlar bilgi verirlerse sevinirim..

estella ve KTA34 beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 14:15   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Merhabalar,
Sakarya'da 4 da alanda organik cilek yetistiriyorum. Kara cekirgeler meyvelere ciddi zarar vermeye basladi.
Organik tarimda kullanilabilecek cekirge ilaci onerilerine ihtiyacim var.
Simdiden tesekkurler.

ilknury Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 01:33   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

''Bu konuyu bir bilene sordum ve aldığım bilgileri sizinle paylaşmak için bu sayfayı hazırladım. Aşağıda yer alan bilgileri veren Ziraat Mühendisi Sayın Mine Pakkaner’e çok teşekkür ederim.

TESBİH AĞACI
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.''

Köyde bir sokakta, kaldırımda ekili 15 yaşlarında 2 adet tesbih ağacı var..
Her yıl bol miktarda tohum verirler..
Şimdi ben, her zaman yanından kayıtsız ve ilgisizce geçtiğim bu tesbih ağacı tohumlarını toplamayı ve organik ilaç yapmında kullanmayı kafama koydum..
Mine Hanım nasıl ilaç yapılacağını tarif etmiş ama doz konusunda bir açıklama yok..
Öğrenmek istediğim hususlar şunlar:

-Bu preparat zeytin zararlılarının hangilerine karşı etkilidir?
-2.5 litre suya öğütülmüş 1 kilo tesbih ağacı tohumlarını koyup süzdüğümüz preparatın 100 litre suya konulacak dozu nedir?
-Bu preparatı hazırlarken yaprak ve kabuk ta koyabilir miyiz?
-Hazırlanan bu preparatı kullanacağımız kadar mı üretmeliyiz, yoksa kullanımdan arta kalan preparatı daha sonraki zamanlarda da kullanabilir miyiz?

Hem Mine Hanım, hemde bilgisi olan forumdaşlar bilgi verirlerse sevinirim..
Hazırladığınız solüsyonu olduğu gibi kullanacaksınız Sn Pria. Sulandırmayacaksınız. Tarifte de öyle yazdım zaten, süzün ve kullanın diye.

Azadiractin zeytin sineğine, fidan tırtılına karşı solüsyonu kullanabilirsiniz.

En fazla 2 gün buz dolabında saklayın. Taze kullanın. Yaprak ve kabukları içine koymayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 17:19   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2012
Herkese selamlar,

Fareden muzdarip olan varsa 19.yüzyılın sonunda Balıkesir civarında ziraat müfettişliği yapmış Arvent Agaton Efendi'nin fare ilacı tarifini kullanabilir. Fare dışında herhangi bir şeye zarar vereceğini sanmıyorum. Tarif ise tam olarak şöyle vermiş;

Tarladaki Fare Muzıratının İlacı Hakkında

Rençberane İhtar

Bu günlerde Balıkesir kasabası tarlalarının bazısına fare zuhur edip mezruhate iyraş-ı muzurrat eylediği haber veriliyor. Bunun ilacı pek kolaydır. Şöyleki: Bir kıyye havuç alınıp bunu bakır beş paralık kadar doğrayıp üzerine biraz su serptikten ve havuçların üzerine on dirhem şeker tozu ile on dirhem miktarı un, kırk dirhem sıçan otu toz olarak ekilip, bunları bir kürek ile iyice karıştırdıktan sonra tarlaya götürüp tarlanın içinde ötede beride toprağı kalınca bir odun ile bir karış kadar delip bu havuç parçaları beşer adet o deliklere vazie edilib üzerlerine toprak ile kapandığı halde tarlada fare eseri kalmayacağı ziraat müfettişliğinin tebliği üzerine ihtar olunur."

Bence fare muzıratının çoğalmasının sebebi sorulmalıdır öncelikle. Bahçedeki taşınızın arasında yılan, çatınızda leylek, tarlanızda fare varsa bu döngünün sağladığı paylaşımla gül gibi geçinir gidersiniz.

h_dogan, pria ve Çamtepe beğendi.
BurakSozer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 23:57   #36
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

TESBİH AĞACI

.
Sayın Mine Pakkaner, 2.5 litre suya 1 kg tesbih ağacı tohumu koyun diyor..Ben zeytinlerimi ilaçlamak için 150 litre kadar su kullanıyorum..Neem tohumu ilacı ile bunu hazırlamam için takriben 40 kg tesbih ağacı tohumu bulmam gerek..bu mümkün değil..

Diğer yandan sayın denizakvaryumu'nun bir mesajında şöyle denilm iş:

''...Bu gibi deneyler bazı sentetik haşere ilaçlarına karşı, kolay hazırlanan, ucuz ve zehirsiz bir alternatifin mümkün olduğunu gösterir. Örnek olarak, Nikaragua'da çiftçiler, bir litreye 80 gram olarak, dövülmüş neem tohumunu suda karıştırıp 12 saat bu karışımı bekletip tohumları ayıklarlar. Sonra bu karışımı mahsüllerinin üzerine püskürtürler.

Azadirachta indica -Neem Ağacı (Yalancı tespih ağacı)

Bu tarife göre benim tüm zeytinlerimi ilaçlamam için 12 kilo tesbih ağacı tohumu yeterli..

Mine Hanım ile sayın denizakvaryumu'nun verdiği tarifler çok farklı ölçülerde..
Hangisi daha uygun, bilemiyorum..kafam karışık..

Mine Hanım ayrıca sadece tohumları kullanın, ''yaprak ve kabukları içine koymayın'' diyor, ama tam tersine Azadirachtin'in tesbih ağacının yaprak, kabuk ve tohumlarından elde edildiğini belirten kaynaklar da var:

Orgder - Organik rn reticileri ve Sanayicileri Dernei

Bu konularda tam karar veremiyorum..
Hangisini uygulamak daha uygun, bilemiyorum..
Tespih ağacından ilaç yapıp kullananlar deneyimlerini yazarlarsa sevinirim.

Düzenleyen pria : 29-04-2013 saat 00:34
Eski 29-04-2013, 00:30   #37
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

50 g of neem seeds (or 25 g of kernels) is required for use in 1 litre of water. The neem kernels are pounded gently so that no oil comes out. If the seed coat has not been removed, 75 g is required. This mixture is extracted overnight. The next day it is filtered and mixed with liquid soap at a rate of 1 ml soap per litre of extract. Other recommendations are 25-50 g of neem kernel per one litre of water, depending on the situation). Successful control against the diamondback moth have been found at concentrations of 1% to 3%. For effective control of citrus leaf miner, Phyllocnistis citrella, this neem emulsion should be applied after the emergence of new leafflush at 10 day intervals.
SAPP - Plant Database

Sanırım yukarıdaki kaynakta belirtildiği üzere 1 litre suya 25-50 gram ezilmiş tesbih ağacı tohumu koyup, bir gece bekletmeli ve elde edilen her bir litre solüsyon için 1 ml. sıvı sabun karıştırılarak uygulama yapılmalı..

Bu sezon bu bedava karışımı mutlaka deneyeceğim..
Neemezal ilaca o kadar büyük paralar veremem..

SAHIRE beğendi.

Düzenleyen pria : 29-04-2013 saat 13:15
Eski 29-04-2013, 19:36   #38
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
50 g of neem seeds (or 25 g of kernels) is required for use in 1 litre of water. The neem kernels are pounded gently so that no oil comes out. If the seed coat has not been removed, 75 g is required. This mixture is extracted overnight. The next day it is filtered and mixed with liquid soap at a rate of 1 ml soap per litre of extract. Other recommendations are 25-50 g of neem kernel per one litre of water, depending on the situation). Successful control against the diamondback moth have been found at concentrations of 1% to 3%. For effective control of citrus leaf miner, Phyllocnistis citrella, this neem emulsion should be applied after the emergence of new leafflush at 10 day intervals.

SAPP - Plant Database
Yukarıdaki kaynağın birçok bölümünü sağolsun sayın Sakaki tercüme ediverdi bizler için..Ekstrat hazırlama ve uygulama şekillerini daha iyi öğrenmiş oldum sayesinde..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn pria,
Tamamını çevirmek bir hayli zaman alacak, o yüzden sizin belirttiğiniz gibi ilgili ve önemli bilgileri çevirdim aşağıda.
Zamanım kısıtlı olduğundan biraz hızlı çevirdim, hata varsa affola!

Önlem yöntemi
Böcek öldürücü, böcek-savar, böcek-durdurucu, parazit öldürücü, nematot öldürücü, mantar önleyici, antiviraller
Tespih ağacı bileşenleri, esas olarak bir mide zehri gibi ve sistematik etki eder.

Özel karakteristikler
* Tespih ağacı tohumlarıyla spreylemede, sadece içi yeşil olan tohumlar yüksek azadiraktin içeriğine sahiptir.
* Meyvelerin pulpası böcek kontrol özelliklerine sahip değildir ve çıkarılmaları en iyi yöntem olur.
* Hektar başına yaklaşık 30 g. azadiraktin gereklidir. Tespih ağacı tohumlarındaki miktar 2 ila 9 mg/g arasında olabilmektedir. Dolayısıyla, ektraktları hazırlamak için mümkünse tohumları analiz ettirmek en iyi yol olacaktır.
* Azadiraktin, ultraviyole ışınlara karşı oldukça hassastır. Dolayısıyla, akşamları spreylenmesi şiddetle tavsiye edilir.
* Virüslere karşı uygulama, etkin olabilmesi amacıyla bitki istilaya uğramadan önce önleyici koruma olarak yapılmalıdır.

Hazırlama ve uygulama
Tohum koruması
Bu uygulama, çeltik mazı sineğine, kirpikkanatlı böceklere, kahverengi pirinç zararlılarına, toprak kaynaklı böceklere ve bitlere karşı kullanılır.
Gereken miktarda su ve tohumu içine alacak büyüklükte bir kap hazırlayın. Daha sonra uygun miktardaki, toz haline getirilmiş tespih ağacı çekirdeklerini kaba dökerek çözülmesini sağlayın. 16 kg pirinç tohumu için 1 kg tespih ağacı tohumu tozu kullanılması önerilir. Torbalanmış pirinç tohumları tespih tohumu tozu çözeltisine daldırılır ve bir akşam ıslanmış olarak bırakılır. Daha sonra, hazırlanan tohum yataklarına yaymak üzere hazır hale gelirler.

Sulu tohum ekstraktları
Saf azadiraktin suda zor çözünür. Fakat kosolventler (yardımcı solventler) sayesinde tohum tozunun su ekstraktlarında tamamen çözünür. Bu nedenle, su ekstraktları ticari bir tespih tohumu ekstraktı kadar etkili olabilir. Genel bir tavsiye olarak, aşağıdaki miktarlar önerilmektedir.

1 litre su için 50 g tespih ağacı tohumu (veya 25 g çekirdeği) gerekir. Tespih ağacı tohumunun çekirdekleri, yağları dışarı çıkacak şekilde nazikçe ezilir. Eğer tohum kılıfı çıkarılmamışsa, 75 g kullanılmalıdır. Bu karışım bir gece önceden hazırlanır. Bir sonraki gün, filtrelenir ve 1 litre ekstrakta 1 ml sabun oranına uyularak sıvı sabunla karıştırılır. Diğer öneriler, bir litre suya 25-50 g tohum çekirdeği şeklindedir (duruma bağlı olarak). Lahana yaprak güvesine karşı başarılı bir kontrol, %1 ila %3 konsantrasyonlarında sağlanmıştır. Turunçgillerde görülen yaprak kemirgeninin (Phyllocnistis citrella = galeri böceği ???) etkin kontrolü için, bu tespih ağacı tohumu emülsiyonu, yeni yaprak sürgünlerinin görülmesinden sonra 10 günlük aralıklarla uygulanmalıdır.

Tespih ağacı tohumu sıcak çekirdek ekstraktı
%2’lik Tespih ağacı tohumu çekirdek ekstraktı, 1 kg tohum tozunu iki litre sıcak suda üç gün bekletmek suretiyle hazırlanır. Elde edilen öz filtrelenir ve %2’lik konsantrasyon elde edilecek şekilde suyla karıştırılır. Emülgatör olarak %0.1 oranında sıvı sabun eklenir.

Tohum (tespih ağacı tohumu) keki ekstraktı
1 litre su için 100 g tohum keki gereklidir. Tohum keki bir tülbende koyulur ve geceden suya ıslanır. Daha sonra filtrelenir ve 1 litre ekstrakta - 1 ml sabun oranına göre sıvı sabun emülgatör olarak eklenir. Çay yetiştiriciliğinde bir tohum keki ekstraktı, özellikle örümcek akarları, kirpik kanatlı böcekler ve yaprak pirelerine karşı olmak üzere, önemli çay zararlılarına karşı kullanılır. 2.5 kg tohum kekini 20 litre suya 12 saatliğine bastırmak suretiyle hazırlanır. Filtrelenmiş öz daha sonra, yaklaşık 1 hektara spreylemek için kabaca yeterli olan 200 litre suyla karıştırılır.

Tespih tohumu keki – Toprak birleşimi
Tespih ağacı tohum keki, patlıcanı meyve ve sürgün zararlısına (Leucinodes orhonalis) karşı ve domatesi nematod ve yaprak lekesi hastalığına karşı korur. Nematodların ve kök sistemindeki belirli mantarların üstesinden gelmek ve denitrifikasyon sağlamak (nitratsızlaştırma) için 250-2,000 kg/hektar uygulama önerilir. Tohum kekinin bir başka kullanım şekli de 8 kg keki bir torbaya koymak suretiyle yapılır. Torba bağlandıktan sonra, pirinç sap kurdu, çeltik mazı sineği ve bakteriyel güçsüzlüğe karşı kontrol için çeltik sulama kanallarına yerleştirilir. Bu uygulama, ekimden 18-20 gün sonra yapılır ve 25 günde bir tekrarlanır.

Tespih ağacı yaprağı ekstraktları
Tespih ağacı yaprakları, çiçeklenmeden önce kullanılmalıdır. Bu ekstrakt, yaprak yiyen tırtıllar, larvalar ve çekirgelere karşı etkilidir. 5 litre suya 1 kg taze tespih ağacı yaprağı gereklidir. Yapraklar toplanır ve geceden suya ıslanır. Sonraki gün, ekstrakt filtrelenir ve yapışkan olarak 1 litre için 1 ml sıvı sabun eklenir. Bu ekstraktı hazırlamak için gerekli yaprak miktarı oldukça çok olduğundan (1 hektara yaklaşık 80 kg yaprak), bu uygulama fidanlıklar ve küçük bahçeler için daha uygundur.
Çeviri gönüllüleri

rana58 ve ayhank beğendi.

Düzenleyen pria : 31-05-2016 saat 14:21
Eski 29-04-2013, 22:15   #39
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Melia azedarach ile -Azadirachta indica ektratları organik haşere mücadelesinde çok mu farklı ?

Azadirachta indica -Neem Ağacı (Yalancı tespih ağacı)

SAHIRE beğendi.
Eski 04-05-2013, 20:53   #40
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Neem is a fast-growing tree wihch is native to the Indian subcontinent, where its medical and insecticidal properties are well known. It is widely distributed throughout Southeast Asia, East and Sub-Sahelian Africa, Fiji, Mauritius and parts of Central America. It grows well in climates from semi-arid to sem-humid and will thrive even in places with less than 500 mm of rain per year. Its soil requirements are modest and neem grows equally well on poor, shallow, sandy or stony soil. The trees fruit when they are 4-5 years old, yielding on average 30-50 kg of fruits per tree. The oil content of the seeds is between 35 and 45%. The effective ingredients are present in all parts of the tree but are most highly concentrated in the seeds.

Hint alt kıtasına (Hindistan ve çevresi) özgü, hızlı büyüyen bir ağaç olan tesbih ağacının tıbbi ve böcek öldürücü (insektisit) özellikleri bu bölgede iyi bilinmektedir. Güneydoğu Asya, Doğu Afrika ve Orta Sahel Kuşağı, Fiji, Mauritius ve Orta Amerika’nın bazı bölgelerinde geniş çapta yayılmış olan tesbih agacı, yarı kuraktan yarı nemli iklimlere kadar yetişir ve hatta yıllık yağışı 500 mm’nin altında olan yerlerde bile gelişir. Toprak gereksinimleri az olan bu ağaç kötü (fakir), kumlu veya taşlı topraklarda bile aynı derecede iyi gelişim gösterir. Tesbih ağaçları 4-5 yıldan itibaren yılda ortalama ağaç başına 30 ila 50 kg arasında meyve verir. Tohumlar %35 ila 45 oranında yağ içerir. Tesbih ağacının içerdiği etkin maddeler ağacın her yerinde mevcut olmakla birlikte en çok tohumlarında bulunur.

Pest control using extracts from the neem tree is currently practised in more then 55 countries throughout the world, and neem products have been in use in parts of Asia, such as Burma and India, for over 2,500 years.

Tesbih ağacı özü (ekstraktı) kullanarak yapılan haşere mücadelesi dünyada 55’den fazla ülkede uygulanmaktadır. Tesbih ağacı ürünleri, Burma ve Hindistan gibi Asya’nın bazı ülkelerinde 2,500 yıldan fazla zamandır kullanılmaktadır.

Plant parts with insect-controlling properties
Seeds
The seeds should be dried well so that they do not produce the toxic aflatoxins which impair their pest control properties and which are highly toxic to humans. When harvesting neem seeds, care must be taken that the fruit colour is neither greenish-yellow nor brownish-yellow but plain absolute yellow. Greenish yellow fruits are not fully mature and are low in azadirachtin content. For the collection of the fruits, spread a plastic sheet or cloth under the tree. Thus the seeds do not come in contact with the soil and the danger of fungus attack and aflatoxin development is reduced. After collection, the fruit pulp should be removed. The seeds are then dried for one day in the sun, and the following three days in the shade, during which they are regularly stirred. Stored neem kernels should be kept in well aerated containers or jute bags to prevent mould, which reduces effectiveness and produces highly toxic aflatoxins. Seeds between 3 and 8-10 months after harvest have the highest quantity of azadirachtin. Germination of neem seeds will decrease about one month after harvest and if exposed to temperatures higher than 45C.

Bitkinin haşere mücadele özellikleri olan bölümleri:

Tohumlar:

Tohumlar, zehirli aflatoksin oluşmaması için çok iyi kurutulmalıdır çünkü insanlar için son derece zehirli olan aflatoksinler, tohumların içeriğindeki haşere öldürücü özellikleri bozar. Tesbih ağacı tohumlarını toplarken, meyvenin rengine dikkat edilmelidir. Meyvenin rengi yeşilimsi sarı veya kahverengimsi sarı olmamalı, mutlaka sadece sarı olmalıdır. Yeşilimsi sarı renkte meyveler daha tam olgunlaşmamıştır ve azadiraktin içeriği düşüktür. Meyveleri ağaçtan toplamak için, ağacın altına plastik bir örtü veya çarşaf serilmelidir. Böylece tohumlar toprakla temas etmeyeceği için mantar ve aflatoksin oluşumu riski azaltılmış olur. Meyveleri topladıktan sonra, meyvenin etli kısımı çıkarılıp atılır. Daha sonra tohumlar bir gün boyunca güneşte, takip eden 3 gün boyunca da gölgede kurutulur. Kurutma işlemi süresince tohumlar düzenli olarak karıştırılır. Tesbih ağacı çekirdekleri küf oluşmaması için iyi havalandırılan kaplarda veya jut (elyaf) torbalarda saklanmalıdır çünkü küflenme ürünün tesirini azaltır ve son derece zehirli aflatoksin üretir. Tohumlar en yüksek azadiraktin miktarına hasattan 3 ila 8-10 ay sonra sahip olur. Hasattan 1 ay sonra ve eğer 45 derecenin üzerinde sıcağa maruz kalmışlarsa, tohumların çimlenme özelliği azalır.

http://www.nri.org/projects/sapp/Azadirachta_indica.htm

Yukarıdaki linkten 3 paragrafı da sayın Cymbelina çevirdi..Teşekkür ediyorum kendisine..

MeyveliTepe ve SAHIRE beğendi.
Eski 13-06-2013, 13:51   #41
Yeni Üye

mnkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Wink

Merhaba, Balkonumdaki sellukada yaprak bitleri türemeye başladı. Mücadele için parklarda biraz aramadan sonra birkaç uğurböceği buldum getirip sellukanın yapraklarına bıraktım. uğurböcekleri sellukanın üstünde şöyle bir dolaştılar yaprak bitleriyle karşılaşınca hiçbirşey olmamış gibi devam ettiler ve sonra yürüyerek balkon duvarından uzaklaştılar. Bu işin nasıl yapılması gerekiyor yani uğurböceklerinin yaprak bitlerini yemesi nasıl sağlanır(zaten uğurböceğini bulana kadar göbeğim çatladı)

verdoque beğendi.
mnkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 07:05   #42
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Sn. mnkartal, bulduğunuz uğurböceğinin yaprak bitlerini yemek yerine tehlikeye girmiş yaşamını ilk fırsatta kurtarmanın derdine düşeceğini zannediyorum

verdoque ve pria beğendi.
mumunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 22:14   #43
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Yukarıdaki kaynağın birçok bölümünü sağolsun sayın Sakaki tercüme ediverdi bizler için..Ekstrat hazırlama ve uyfulama şekillerini daha iyi öğrenmiş oldum sayesinde..

Çeviri gönüllüleri
Sayın Pria, ekstratı hazırlamayı denediniz mi? Hazırladıysanız kullandınız mı neticeler nasıl Neemazal bana da çok pahalı geldi. Bir tespih ağacı arasam iyi olacak - Selamlar.

estella ve yağmur beğendi.
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 13:05   #44
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Organik İlaçlar(Tesbih Ağacı)

Bahçe kurduğumda en çok korktuğum kiraz sineğine ilk yıllarda( şimdi de)karşılaşmadığım için; Neem Azal a veya diğer doğal ilaçlara gerek kalmamıştı.Ama Japon eriğinde iki yıldır
kurt görünüyor.(Diğer ondan fazla tür , yüzden fazla tüm meyvelerde hiç görünmedi) Bunlara da bahsettiğim ilaç uygulanır mı?'' Neem Azal sinek türü zararlılarda kullanılır'' demiş arkadaşımız.Ben bu Japon eriğindeki kurtcukların sinek cinsi mi ,kelebek cinsinin mi yaptığını nasıl bileceğim?
Sayın pria tesbih ağacından yapılan bu ilacı deneme fırsatınız oldu mu?

Düzenleyen estella : 26-01-2014 saat 13:09 Neden: Başkasından alıntı sözü, tırnak içine aldım.
estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 19:57   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2012
senelerdir terasımda domates biber vs yanında maydonoz ve dere otu yetiştiririm. ve senelerdir çeşitli böcekler yüzünden maydonoz ve dereotu gibi yaprakları yenen bu otları atmak zorunda kalırım. kimyasal ilaç kullanmak istemedigimden yetiştirmekten vazgeçerim. kendiliğinden çıkar kıyamam büyürler. ve yine böcekler yüzünden yiyemeden çöp olurlar. sorun büyümelerinde değil, böceklerden kurtulmak için 5-10 su yıkamak gerekiyor ve yine de emin olamıyorsunuz.

neemazal'ı bunlarda kullansam kurtulurmuyum bilmiyorum. şundan diyorum, maydonoz gibi bitkilerin tüm yapraklarına ve yaprak altlarına uygulamak biraz zor. ve ilaç her ne kadar organik olsa da yaprakları yenen bu otlarda sağlık açısından sorun olup olmayacağı konusundan da tam emin olamıyorum.

ne dersiniz?

sorumu neemazal başlığı altına yazdım. buraya da kopyaladım.

başka organik çözüm önerileriniz varsa da sevinirim. ancak evde hazırlanan sabun sarımsak biber vs solüsyonlar işe yaramadı onu söyleyeyim.

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 09:57   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn antihistaminik bence yeşillikleriniz biber ve sebzelerinizin böceklenmesini engellemiş, tuzak bitki olarak, ekmeye devam edin derim

Elnin beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 20:51   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Wink asma parazitleri

Asma parazitleri için bahçıvanımız, 5lt su + 1 tatlı kaşığı gazyağı + 1 yemek kaşığı arap sabunu önerdi. Bunun zeytinyağlı varyasyonunu yıllardır diğer bitkilerde kullanıyorum, gayet başarılı. Ama gazyağı biraz düşündürdü. Bu konuda bilgisi ya da deneyimi olan var mı?

yaprak_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 20:45   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
Domates, patates ve tütün yaprakları zehirli alkoloid içerir. Bu toksinler suda çözünür ve iyice kıyılmış yapraklar suda bekletilerek ev yapımı ilaçlar elde edilebilir. Domates yaprak ilacı afitler(yaprak bitleri) içinde kullanılabilir.

Bu solüsyonun hazırlanması için domates yaprağı iyice kıyılarak 1-2 fincan hazırlanır. 2 fincan su içerisinde bütün gece bekletilir. Süzülerek yaklaşık 2 fincan su ile karıştırılır. Uygulama bitkinin bütün aksamını kapayacak şekilde yapılır.

Düzenleyen irhal35 : 20-05-2016 saat 00:13
irhal35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2021, 14:54   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-11-2008
Arkadaşlar iki ağacı birbirine karıştırıyorsunuz etrafta gördüğünüz melia azedarach insanlar ve hayvanlar için oldukça toksik bir ağaç, nasıl organik tarımda kullanılacak? Yağmurdan kaçarken doluya tutulacaksınız. Bilmediğiniz bir şeyi önermeyin

Mr_izmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024