agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen naturefan
  • 1 Gönderen Douglas Fir
  • 1 Gönderen bozon

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2012, 15:49   #1
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Organik Sit Alanları

Adalar, yarımadalar, içme suyu havzaları, yaylalar , dağ köyleri ve henüz kirlilikten nasibini almamış organik tarıma elverişli alanların Tarım Bakanlığınca tespit edilerek, Organik Tarım Alanı olarak ilan edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bu alanlarda yaşayan köyüler, organik tarım konusunda bilgilendirilip refah seviyeleri yükseltilebilir. Bu alanlarda aynı zamanda arıcılık da yapılarak organik bal üretimi yapılabilir.

Organik Tarım Alanları sit alanı gibi, her türlü kirlilik tehlikesine karşı titizlikle korunmalı.

miyawy beğendi.

Düzenleyen naturefan : 05-01-2012 saat 19:19
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 20:19   #2
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Konu başlığı 'Oganik Sit Alanları' olsa daha iyi olurdu sanırım. Başlığı değiştirme imkanı var mı?

Yeni başlık için, teşekkürler.

Düzenleyen naturefan : 06-01-2012 saat 17:23
Eski 05-01-2012, 22:37   #3
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Güzel bir fikir. Eldekiler de yok olmadan harekete geçmek lazım. Ancak bu projenin çok dikkatli ve profesyonel şekilde hayata geçirilmesi lazım. Köylüm, kendince beş para etmediğini düşünerek kısa süre önce sattığı arazisinin meğerse "Organik Sit Alanı" ilan edildiğini ve değerlendiğini en son öğrenirse, bu olay hiç adil olmaz.

miyawy beğendi.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 09:39   #4
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Haklısın, Douglas. Her benzeri durumda maalesef faydalananlar hep başkaları olur. Bu tür haksızlıklar olmaması için önerilerinizi yazabilirsiniz.

Benim şöyle bir düşüncem var: Her köy için, köy arazilerinin % 10 kadarı şehirden -organik üretim amacıyla- gelebileceklere ayrılarak, köylüye organik üretim konusunda örnek, yardımcı olunabilir.

Konumu organik sit alanına uygun olan köyün bu projeye dahil olabilmesi için, köy halkının tamamının ortak kararı olmalı ki, proje başarılı bir şekilde sürdürülebilsin.

Bu alanlar Tarım Bakanlığınca her yıl denetlenerek, organik üretim ruhsatı yenilenmeli veya ruhsat iptal edilmeli.

Eski 06-01-2012, 16:42   #5
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

İyi niyetli sehirli yatırımcıları da düşünmek yerinde olur. Çeşitlilik bilgiyi ve başarıyı arttırır. Olaya iyi niyet, samimiyet ve dürüstlükle yaklaşılırsa sorun olmaz. Sadece ben değil de hepimiz kazanalım, Türkiye kazansın diye yola çıklırsa adil bir sistem ortaya çıkar bence...

Eski 07-01-2012, 10:09   #6
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Her işin ruhu niyettir. Bu projenin niyeti de:

Köylünün organik üretim konusunda bilinçlendirilip desteklenerek, refahının artırılıp göçün önlenmesi; doğanın ve organik türlerin korunması; organik üretimin yaygınlaştırılarak, daha fazla insanın organik ürünler kullanması. İnsanlarda(üretici/ tüketici) çevre bilincinin geliştirilmesi.

Bu amaçlar dışında, bir kaç sermaye sahibine kazanç kapısı veya emekli şehirlilerin yazlık amaçlı, köylerin - doğanın istilası şekline dönmemeli.

Eski 07-01-2012, 17:49   #7
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın naturefan,

Sözlerinizin arasında çok önemli bir kelime var; göç... Şu anda Türkiye nüfusunun yaklaşık % 70'i şehirlerde yaşarken bu oran 20-25 sene önce bu oran yaklaşık % 40 seviyelerindeydi. Ürünü para etmeyen, geçinemeyen toprağını hayvanlarını satıp şehre göçtü. Şehirler şu anda haddinden fazla kalabalık...Yakın zamandaki nüfuslarını ikiye katlar hale geldi. Bu bir çok sorunu da beraberinde getirdi. Eğer çiftçiye iyi rehberlik ve önderlik edilseydi herkes kendi yerinde mutlu ve huzurlu olacaktı, maddi açıdan sıkıntı çekmeyecekti. O tarihlerde topraklar daha da bakirdi ve organik tarim denen uygulama da çoktan vardı. Ama bunu çiftçiye anlatan yoktu. Bu sayede topraklarımızın daha büyük bir kısmı arı halde kalacaktı.

Eski 07-01-2012, 19:28   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Çok iyi fikir. Buradan, bir çıkış yolu bulunabilir diyorum. Fikrin doğru olması kadar, uygulanabilir olması da gerekir.

Benim de düşündüğüm bir çok seçenek var. Belirli miktarda duyarlı üretici ile bir araya gelebildiğimiz bir aşamada, belirli bir alanı, mülki amire, "zehire yasak bölge" olarak ilan ettirme, bunlardan biri. Burada yetişen ürünlerin de, hiç bir formaliteye bağlı kalmaksızın, sağlıklı ürünler olarak satılabilmesi. Yani belirlenmiş alanda yetiştirildiğinin belgelenmesi yeterli olabilmeli.

Selamlar.

miyawy beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
organik tarım, organik tarım alanları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024