agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni118Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2010, 13:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Organik gübre yapımı

SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
HOBİ BAHÇENİZ İÇİN VEYA BALKONLARDA SEBZE YETİŞTİRMEK İÇİN ORGANİK GÜBRENİZ KENDİN YAPALİRSİNİZ!!!!BU KONUDA DENEYİMLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

EV BİTKİLERİ İÇİN SIVI GÜBRE YAPIMI:
Kullanılacak Malzemeler
1-500 gr MAP
2-650 gr Potasyum Nitrat
3-50 gr.Limon tuzu(Sitrik Asit)
4-800 ml Su
5-100 gr şeker.

Yapılışı:
BİR KAZAN İÇERİSİNE SU KONUR.ÜZERİNE LİMON TUZU,MAP VE POTASYUM NİTRAT VE ŞEKER KONARAK KARIŞTIRILMAYA BAŞLANIR.MALZEME HOMOJEN HALE GELİNCE KULLANILMAYA HAZIR DEMEKTİR.

Kullanımı:
10 litre suya bir bardak karışım ilave edilerek uygulama yapılır.

NOT:
Ben bir jeoloğum.Hazırladığım bu karışımları kendi hobi bahçemde denedim.Çok güzel sonuçlar aldım.

Şu sıralarda da Humik asit yapmaya(Leonarditten)çalışıyorum.Araç gereç olarak küçük bir yayık makinesinden yararlanıyorum.İçerisine ısıtma sistemi kurdum.Sonuca ulaşınca sizlerle paylaşmak isterim.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 13:18   #2
Ağaç Dostu

ŞELATLI YAPRAK GÜBRESİ NASIL İMAL EDİLİR?

150 gr. Bakır sülfat(malakit)+10 gr mangan+Limon tuzu 25 gr.+825 ml.su bir karıştırıcı mikser içerisine ilk önce su konur.sonra bakır ilave edilerek karıştırılır.sonra mangan eklenerek karıştırmaya devam edilir.son olarak da limon tuzu konarak karışımın PH derecesi 5-6 aralığnda olması sağlanır.Burada gübrenin şelat formunu sitrik asit(limon tuzu) sağlamaktadır.Şelatlı gübre bitki tarafından hemen hemen her ısıda kolayca emilimi sağlamaktadır.
Bu gübrenin bu günkü piyasa fiyatı yaklaşık 40 ile 70 lira arasında değişmektedir.Amatörce yapacağımız bu yaprakgübresinin malzemelerini tüm kimyasal tedarikçilerden kolayca ulaşabilirsiniz.Bunun maliyeti size 5 tl den daha ucuza mal olur.

hepgül ve mustafa1453 beğendi.
Eski 04-05-2010, 06:56   #3
Ağaçsever

M_GULAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Galeri: 3
bilgi için teşekkürler ,
ilk tarifi hangi bitkilerde kullana biliriz sıkıntı olmaz degilmi

M_GULAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 16:13   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
pardon ama ben bu işin icindeyim merak ettiğim icin bir sorum olacak. bu tarifin icinde organik gubreyı gubre yapan organik madde ve humik+fulvik asit nerde ???? map-potas-lımon tuzu -seker bu tür ürünlerin icinde var deme sakın. sen iyi bir gubre yapabilirsin ama adı organık değil kardeşim .yanlıs bilgi vermeyın

HakanG ve Rıfat Tosun beğendi.
orgub organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 08:15   #5
Ağaç Dostu

Sn orgub organik
sanırım yazımı dikkatli okumadınız.ben o tarifte ev bitkileri için sıvı gübreden bahsediyorum.
Ama size çalıştığım organik gübre tarifini vereyim:

1.%40 veya %60 lık leonarditten250 gr,2.potasyuh hidroksitten 50 gr,
3. 700gr su ile 100 gr melası ıstıcılı bir kazanda aşağıdaki sırada karıştıralım.
önce kazana su,potasyum hidroksit ,melas ve leonardit konur.bu esnada kazanda yaklaşık ısı 65 dereceye kadar çıkar.kazandaki materyaller 80 derece ısıda 5 saat kadar karştırılır.daha sonra karışım yarım saat kadar dinlenmeye alınır.çok az bir tortu dibe çöker.diğer kısmı bidonlara alarak kullanabiliriz.
Yukarıdaki şekilde hazırladığım organik gübre çalışmasını antalya labene numunesini yeni gönderdim.sonuçların gelmesini bekliyorum.organik gübre yapımı ile ilgili herkesle bilgilerimi paylaşmaya hazırım.yanlış anlamalardan ben sorumlu tutulamam.ben jeolog olmamın yanında 14 yıllık bir köy öğretmeniyim.insanlara dürüstlüğü ve eşit paylaşımı öğretmeye çalışıyoruz.
Saygılar sunarım.

Eski 06-05-2010, 09:12   #6
Ağaç Dostu

Sn m.gulan
ben bunu bu yıl çilekte denedim.özellikke çiçeklenme ve meyvenin büyümesinde gözle görülür bir fark oluyor.ayrıca sebzelerde döl tutumu ve büyümede etkili oluyor.ben açık alanda geçen yıl domates,biber ve salatalıkta kullandım.tavsiye ederim.

Eski 06-05-2010, 09:32   #7
Ağaç Dostu

Organik tarım

Kompost gübre yapımı(amatörce):
Gerekli malzemeler:
1.yeşil veya kuru otlar,ağaç dalları
2.çiftlik gübresi(küçükbaş veya büyükbaş hayvan gübresi olabilir)
3.taşlarından arındırılmış(elenmiş)toprak

yapılışı:

Bahçenizde bulunan her türlü yeşil veya kuru otlar,ağaç dalları ve benzeri materyalleri bir kesici malzemeyle küçük parçalara ayırınız.
Temiz bir zemin üzerine önce bir tabaka halinde otları seriniz.bunun üzerine bir tabaka yanmış çiftlik gübresi veonun üzerine de elenmiş toprağı bir tabaka halinde sereriz.elimizdeki malzemenin miktarına göre bu serme işlemlerini sürdürerek bir yığın oluştururuz.bu yığının üzerine bir damlama sulama hortumunu yerleştirerek kompostun ihtiyacı olan suyu veririz.yığın hava almayacak şekilde bir naylon(plastik örtü)ile kapatılır.daha sonra 10 gün arayla karışım ters yüz edilecek şekilde karıştırılır ve nemi kontrol edilir.bu aşamada aşırı sulamadan kaçınılmalıdır..kompostlama süresi yaklaşık 3 ay kadar sürer.3 ay sonunda tamamen organik olan ve atıl durumdaki malzemelerden yapılmış bir gübre elde edilmiş olur.bu gübreleri her türlü bahçede humus desteği olarak verebilirsiniz.hümik asit bakımından oldukça zengin bir malzeme ellde edilmiş demektir.

Biz köy okulumuzda öğrencilerimizle birlikte atıl durumdaki muz koçanlarından ve otları kullanarak benzer şekilde kompost gübresi yaptık.bu malzemeleri okul bahçemizdeki ağaçlara vereceğiz.

Saygılar sunarım.

Eski 11-05-2010, 06:28   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Çalışmalarınızın takipçisi olacağım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Sn m.gulan
ben bunu bu yıl çilekte denedim.özellikke çiçeklenme ve meyvenin büyümesinde gözle görülür bir fark oluyor.ayrıca sebzelerde döl tutumu ve büyümede etkili oluyor.ben açık alanda geçen yıl domates,biber ve salatalıkta kullandım.tavsiye ederim.
Arkadaşım mtugrul, sitemizde yenisin önce hoş geldin diyelim de iyi bir başlangıç olsun, samimi açıklamalarınla açmış olduğun bu konu başlığında seni tebrik eder kutlarım, arkadaşım senin çalışmalarına benzer bir çalışmalar içinde olduğumdan sizin çalışmalarınız benim çalışmalarla örtüşen yanlar gördüğümden birbirini destekler olması bakımından bende size kendi çalışmalarımı belirten başlıkların linklerini sunarak kendimi tanıtmak istedim,
tüm samimi dileklerimle çalışmalrınızın devamında başarılar dilerim,sevgiyle kalın.

solucanlarla kompost yapma
Toprağa organik özelliklerinin kazandırılması.
Fermantasyon ile gübre yapmak (soğuk kompost)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14353

mustafa1453 beğendi.

Düzenleyen epsody : 11-05-2010 saat 06:29 Neden: harf eksikliği
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:39   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Yukarıdaki şekilde hazırladığım organik gübre çalışmasını antalya labene numunesini yeni gönderdim.sonuçların gelmesini bekliyorum.organik gübre yapımı ile ilgili herkesle bilgilerimi paylaşmaya hazırım.yanlış anlamalardan ben sorumlu tutulamam.ben jeolog olmamın yanında 14 yıllık bir köy öğretmeniyim.insanlara dürüstlüğü ve eşit paylaşımı öğretmeye çalışıyoruz.
Saygılar sunarım.
Sn. Mtugrul33,

Laben'den analiz sonuçları geldi mi acaba?

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 08:33   #10
Ağaç Dostu

Sn.Acemi Çaylak
Sonuçlar henüz gelmedi.Gelince burada sizlerle paylaşacağım.Saygılar sunar ilginize teşekkür ederim.

Eski 15-06-2010, 11:30   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
ORGANİK???
verilen formuller mtugrul33 unkü hariç evde kimyasal gubre nasıl yapılır tarifleri. Organiğin tanımı ev yapımıyla karıstırılmamalı. Bilgilere diyeceğimiz yok ancak tanımlama hatası var. Bu durumda MCGAYVER DE ORGANİK CASUS OLUYOR:=)

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 00:23   #12
Yeni Üye

gunesgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Yemek tarifi gibi çok enteresan...

gunesgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 21:47   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:

Şu sıralarda da Humik asit yapmaya(Leonarditten)çalışıyorum.Araç gereç olarak küçük bir yayık makinesinden yararlanıyorum.İçerisine ısıtma sistemi kurdum.Sonuca ulaşınca sizlerle paylaşmak isterim.
Evet hocam,

okullar kapandı ve tatili fazlasıyla hakettiniz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 12:17   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Tebrikler, çalışmalarınızın devamını dilerim çok faydalı oldu.

newlineweb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 20:04   #15
Ağaç Dostu

omrfrk's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Galeri: 8
mono amonyum fosfatı nerden bulabiliriz bir bilginiz var mı ?

omrfrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 11:15   #16
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
Arkadaşlar biz bu malzemeleri temin ederken
yanlış anlaşılıp takibe falan alınmayız değilmi?
gübre nitrat falan başka kötü şeylerin yapımında da kullanılıyormuş bildiğim kadarıyla..
Ben yine gidip Beykoz dan sıfır risk doğal gübremi alayım..
saygılar..

alperenim beğendi.
ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 12:16   #17
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Bu başlık için çok hatalı bir tanımlama.Bunun neresi organik Allah aşkına. Başlık `Organik Gübre` içeriğine bakıyorsunuz kimyasal dolu birbirine tamamen zıt.

fozada ve HakanG beğendi.
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 12:12   #18
Ağaç Dostu

Organik gübre yapacağım;

1) Yanmış keçi gübresi (aslında biofarm harika olurdu) + klino (umdemin) +leonardit (bio/golt olabilir) karıştıracağım. (oranları bende gizli)

2) Samanı EM ile aşılayıp ve kurutacağım. (Saman kepeğe göre çok ucuz)

3) Çay atığını (kuru fomda) Mikoriza mantarları ile aşılayacağım. (Ormanlık alandan, iğde ağacından ve bakla tarlasından temin edeceğim) (Bu iri kepekte olabilir, ama kuru cay atığını bedavaya bulurum, olur mu acep?)

4) Üzüm suyunda yapılan mayayı sıvı forma getireceğim.

5) Deniz yosunundan _esmer şekerli _çay yapacağım.

6) Isırgan otu+ pekmezden enzim yapacağım.

7) Granür küküt +yanmış odun külünü karıştıracağım.

8) Biraz solucan gübresi olamazasa olamaz...

Şimdi tüm kalemleri karıştıracağım ve 1/ 1000 gibi EM ile kompostlayacağım.

Bu yığınının üzerine _yanlarından açık kalması şartı ile_ naylon ile kapatacak ve beyaz küflerin oluşmasını bekliyeceğim.

Bu karışımı toprağa (tarlaya) atacak ve rotil ile karışımını sağlayacağım.

Sebze dikeceğim.

Damlamadan 1/1000 gibi EM vereceğim.

Şimdi; eğer nematot ve canavar otunu da yenersem bu benim için önüne kocaman 'D' konmuş evrim dmektir.

Ne dersiniz?

Eski 18-08-2010, 12:46   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Organik gübre yapacağım;

1) Yanmış keçi gübresi (aslında biofarm harika olurdu) + klino (umdemin) +leonardit (bio/golt olabilir) karıştıracağım. (oranları bende gizli)
Halil Bey,

Bu karışım süper olacak gibi. Ben olsam yanmış keçi gübresini tercih ederdim. Bu yıl biofarm kullandım ve hiç memnun değilim. Fermentasyonu bitmemiş ürünü piyasaya sürüyorlar, ya da en azından benim aldığım Gaziantep/Oğuzeli bayisindeki ürün bu şekildeydi.

Adını şimdi anımsayamadım. Ayhan Bey'e sorarsanız (ya da akşama broşürlere bakarak ben söylerim.) Tarla Günleri'nde tanıştığımız bir üretici vardı. Türkiye'de kan karıştırılmış tek kompostu kendilerinin ürettiğini söylüyordu. Ondan olsa iyi olurdu.

Eski 18-08-2010, 13:22   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Organik gübre yapacağım;

2) Samanı EM ile aşılayıp ve kurutacağım. (Saman kepeğe göre çok ucuz)

3) Çay atığını (kuru fomda) Mikoriza mantarları ile aşılayacağım. (Ormanlık alandan, iğde ağacından ve bakla tarlasından temin edeceğim) (Bu iri kepekte olabilir, ama kuru cay atığını bedavaya bulurum, olur mu acep?)

4) Üzüm suyunda yapılan mayayı sıvı forma getireceğim.

5) Deniz yosunundan _esmer şekerli _çay yapacağım.

6) Isırgan otu+ pekmezden enzim yapacağım.

7) Granür küküt +yanmış odun külünü karıştıracağım.

8) Biraz solucan gübresi olamazasa olamaz...

Şimdi tüm kalemleri karıştıracağım ve 1/ 1000 gibi EM ile kompostlayacağım.

Bu yığınının üzerine _yanlarından açık kalması şartı ile_ naylon ile kapatacak ve beyaz küflerin oluşmasını bekliyeceğim.

Bu karışımı toprağa (tarlaya) atacak ve rotil ile karışımını sağlayacağım.

Sebze dikeceğim.

Damlamadan 1/1000 gibi EM vereceğim.

Şimdi; eğer nematot ve canavar otunu da yenersem bu benim için önüne kocaman 'D' konmuş evrim dmektir.

Ne dersiniz?

Yukarıda ki 1. maddeki karışıma yarı yarıya kurumuş su mercimeği karıştırlabilir mi?

Name:  IMAG0022 [640x480].jpg
Views: 43757
Size:  72.3 KB

Ağır metallerden değil ham_su (baraj suyu) dan elde edilmiş...Kurumuş ama biraz nemli.

Name:  IMAG0023 [640x480].jpg
Views: 43792
Size:  73.8 KB

Kurumuş su mercimeği gübre olarak kullanılabilir mi?
Hangi besinlece zengindir?

(bi şey yapacağım ama...)

K4GE beğendi.
Eski 18-08-2010, 13:31   #21
Ağaç Dostu

Halil Bey elinizdeki bu su mercimeği çok değerli. Bunu üstte saydığınız malzemelerle karıştırırsanız süper olur. Hatta bir çuval bende isterim. Suda yetişen bir bitki olduğu için vitamin ve proteince çok zengindir.

Birde çok önemli not: Su mercimeğini gölge yerde kurutunuz. (belkide öyle yaptınız)

Düzenleyen acemi_caylak : 18-08-2010 saat 16:21
Eski 18-08-2010, 13:38   #22
Ağaç Dostu

Halil Bey,

Çay posası, su mercimeği vs. derken birde şu boynuz işine el atsak.

İşin içine biraz dinsel mucizeleride katmış bir tarif.

10 gallon (yaklaşık 40 litre) kompost çayı yapmak için;

1/8 fincan bulabilirseniz biodynamic barrel compost* ya da bunu bulamazsanız 1/8 ölçek kaya tozu (mıcır)
1/4 fincan atkuyruğu (döğülmüş-toz halinde) veya 0,95 litre atkuyruğu çayı (fermente edilmiş olmalı: bir gallon (yakalşık 4 litre) suda 0,75 litre (3 fincan diyor) atkuyruğunu kaynatın ve daha sonra yaprakları uzaklaştırarak 10 gün fermente ediniz.)
1/4 fincan bölgenizdeki en gübreli toprak, kompost veya solucan gübresi
1/4 fincan balık ya da deniz yosunu emülsiyonu
1/8 fincan humik/fulvik asit

Biodynamic Barrel Compost: Bu yöntemde inek boynuzlarının içini 23 Eylül'de (gece ile gündüzün eşit olduğu zaman olması nedeniyle önemli) inek gübresi ile doldurmuş ve bunları toprak altına üst üste dizerek, üzerini toprakla kapatmış. İsa'nın göğe çıktığı güne kadar bekletmiş. Boynuzların yönü mutlaka doğuya yönelik olmalıymış.

Linki burada, resmide aşağıdadır.

Name:  horn.jpg
Views: 49487
Size:  37.0 KB

Düzenleyen acemi_caylak : 18-08-2010 saat 16:26
Eski 18-08-2010, 13:53   #23
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Halil Bey

Su mercimeği ilavesi bence de harika olur.

Küçük bir düzeltme:
"Şimdi tüm kalemleri karıştıracağım ve 1/ 1000 gibi EM ile kompostlayacağım." demişsiniz.

Bu oran için 1/10 - 1/20 seyreltilmiş EMA kullanmanızı öneririm. 1/1000 değil.

Ve küçük bir Öneri:

5 ve 6. kalemlere 1/20 oranında EMA katarsanız, çok daha yararlı ürünler elde edebilirsiz.

Kolay gelsin.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 14:15   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Epsody'nin doğal organik gübresi(Vermikost)

Alıntı:
Organik gübre yapacağım;
Arkadaşım Halil Organik kelimesi aynı zamanda doğallığı çağrıştırmasından dolayı, bence organik gübre üretimi yapacaksak elimize geçen organik atıkları ahır gübrelerini su yosunlarını mutfak artıklarını benim aklıma gelenler bunlar sizler ne kadar fazla çeşit koyarsanız faydası olur zararı olmaz derim.

Bu malzemeleri bir alanda güzelce harmanlıyarak tabii kompost oluşum dengesinide sağlıyarak Em'a yı uygun sulandırarak kompost yapar gibi, bu malzemeleri gelecek yıl sebze dikeceğin parselere açacağın çukurlara dolduracaksın, tabii bu malzemelerin toprak içinde fazla yer kaplamaması için bol suyla hacimlerini azaltarak parsel içinde açtığın hendek biçimindeki çukurlara dolduracaksın, mümkün olduğuca fazla malzeme koymalısın.

Bahçe toprağın ağır toprak yapısına sahip ise hendekleri kumsal yapıdaki toprakla doldurmalısınki kış yağmurlarından istifade etmelisin, daha sonra elınde kalan malzemede olabilir veya sadece kıyımış samanda olabilir bu hendeklerin üzerine kalın bir malçla örterek tabii bu saman malçının rüzgarla savrulmaması için em ilavesi ile suyla ıslatarak tedbir almalısın.

Bu yöntem benim çukurda kompost versiyonumun sebze dikimi için toprak hazırlığı yapma çalışmalarımın kompoze olmuş hali ile toprakta solucan gübresi üretimimin en son geliştirdiğim güncel uygulamasıdır, ilk defada senin gibi bir arkadaşıma sunmanın hazzına varıyorum.

Bu uygulamamı sakın yabana atma bu konudaki yorumlarını bekliyorum.

Düzenleyen epsody : 16-12-2010 saat 23:40
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 21:22   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
A

Bu yöntem benim çukurda kompost versiyonumun sebze dikimi için toprak hazırlığı yapma çalışmalarımın kompoze olmuş hali ile toprakta solucan gübresi üretimimin en son geliştirdiğim güncel uygulamasıdır, ilk defada senin gibi bir arkadaşıma sunmanın hazzına varıyorum.

Bu uygulamamı sakın yabana atma bu konudaki yorumlarını bekliyorum.
Sevgili epsody,
çok teşerkür edrim.

2 dönüm kumlu bir tarlam var, tahlil sonuçlarını bekliyorum. Ama ne geleceğini az çok tahmin ediyorum.

Yukarıdaki organik gübre yapımını onun için yazdım. Hatta solucan gübresi nasıl üretilir onu da öğrenmeliyim. İstediğim bir şey.

Bu gübreyi tarlanın tamamına yayacağım. Belki küçük bir sera yaparsam orada da kullanmayı düşünüyorum.

Saygılar efendim.

Eski 18-08-2010, 21:25   #26
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Organik gübre yapacağım;

...

Ne dersiniz?
Şu canavar otu ile ilgili ilginç bir iz üstündeyim. Biraz okuduktan sonra yazacağım

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 22:04   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Halil Bey

Su mercimeği ilavesi bence de harika olur.

Küçük bir düzeltme:
"Şimdi tüm kalemleri karıştıracağım ve 1/ 1000 gibi EM ile kompostlayacağım." demişsiniz.

Bu oran için 1/10 - 1/20 seyreltilmiş EMA kullanmanızı öneririm. 1/1000 değil.

Ve küçük bir Öneri:

5 ve 6. kalemlere 1/20 oranında EMA katarsanız, çok daha yararlı ürünler elde edebilirsiz.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim sayın Doğasever.

Keçi gübresi 2 traktör kasası gibi olacak, onadan bu oranı düşündüm. Belki 1/ 200 gibi olabilir mi?

5 ve 6. kalemlere _ayrıca_ düşünmemiştim. Bu kafama yattı.

Eski 18-08-2010, 22:14   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Halil Bey,

Çay posası, su mercimeği vs. derken birde şu boynuz işine el atsak.

İşin içine biraz dinsel mucizeleride katmış bir tarif.

10 gallon (yaklaşık 40 litre) kompost çayı yapmak için;

1/8 fincan bulabilirseniz biodynamic barrel compost* ya da bunu bulamazsanız 1/8 ölçek kaya tozu (mıcır)
1/4 fincan atkuyruğu (döğülmüş-toz halinde) veya 0,95 litre atkuyruğu çayı (fermente edilmiş olmalı: bir gallon (yakalşık 4 litre) suda 0,75 litre (3 fincan diyor) atkuyruğunu kaynatın ve daha sonra yaprakları uzaklaştırarak 10 gün fermente ediniz.)
1/4 fincan bölgenizdeki en gübreli toprak, kompost veya solucan gübresi
1/4 fincan balık ya da deniz yosunu emülsiyonu
1/8 fincan humik/fulvik asit

Biodynamic Barrel Compost: Bu yöntemde inek boynuzlarının içini 23 Eylül'de (gece ile gündüzün eşit olduğu zaman olması nedeniyle önemli) inek gübresi ile doldurmuş ve bunları toprak altına üst üste dizerek, üzerini toprakla kapatmış. İsa'nın göğe çıktığı güne kadar bekletmiş. Boynuzların yönü mutlaka doğuya yönelik olmalıymış.

Linki burada, resmide aşağıdadır.

Eklenti 166535
Sn. Acemi,

öyle bir tarif ki resimleri görmesem ciddiyeti kavrayamayacak, minare gölgesi ve davul tozu da lazım mı acaba diyeçektim. Bu beni aşar.

Eski 18-08-2010, 22:32   #29
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Red face

Alıntı:
Teşekkür ederim sayın Doğasever.

Keçi gübresi 2 traktör kasası gibi olacak, onadan bu oranı düşündüm. Belki 1/ 200 gibi olabilir mi?

5 ve 6. kalemlere _ayrıca_ düşünmemiştim. Bu kafama yattı.
1/200 oranı kompost için çok fazla seyreltik. 1/50-1/100'den daha fazla seyreltmemenizi öneririm. O da zorunlu durumlarda. EM sorumlusu aarkadaşla görüşünce zorunlu durum ortadan kalkabilir belki.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 22:33   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Şu canavar otu ile ilgili ilginç bir iz üstündeyim. Biraz okuduktan sonra yazacağım
Bu harika olur Sn. Meyvelitepe,

inanın Menemen ovasında nematot ve canavar otudan tarım bitmek üzere...

Ege üniversitesinden bir yaşlı prof. köye gelmiş toprakları icelemiş '' 10 yıla varmaz bu toprakta tarım yapamıyacak duruma geleceksiniz'' demişti. Daha 5 yıl oldu.

Canavar otu bitkinin köklerinden beslenen asalak bir yaratık. Köklesen kökü de zarar veriyor. Eskiden baklada olurdu. Şimdi domates tarlarına sardı. Domatesin tam verimli zamanında büyüyor ve gücünü emiyor.

O kadar çok ki... Kafasına plastik şişe diksek...

Birde şu nematot üç beş yıla kalmaz tarım bitecek, Hoca' nın dediği gibi.

Biz Gediz'in kirli sularına bağlıyorduk ama yukarı bir köyde de nematot ve canavar otu 2 yıldır başladı.

Şu kimyasal gübreler mi, yoksa fidelerden mi geliyor anlamış değiliz.

Üreticinin dışında kimsenin umrunda değil.

mustafa1453 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024