agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2012, 20:51   #91
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba züboli;
Çilek üzerindeki siyah ve beyaz bitler çoksa bir miktar suya sirke katıp bunu fıs fısla üzerine püskürtebilirsin işe yarıyor ben çileklerimde uzayan dalların yaprak cıkan kısımlarını içine toprak koyduğum poşet **** saksıların içine oturttum ve içine kök attlılar bir süre sonra tüplü çilek fidesi elde etmiş oldum adınadı da çilek oturtma koydum ama yazdan önce yani meyveden önce uzayan dalları budarsan daha fazla meyve alabılırsın kolay gelsin

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 21:17   #92
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Merhaba Ekrem Uslu dağ çileği fidesi bende bolca mevcut bu yıl bol ürün aldım isterseniz size temin edebilirim sonbaharda simdi göndersem dıkdıgınızde tutmaz cunku

Eski 30-07-2012, 20:58   #93
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sararmış ve kocamış yaprakları biçiyorum.Ardından su veriyorum.Kasım ayına kadar taze yapraklar oluşup büyüyor.Büyüyen yapraklar soguk havalarda kökleri koruma görevi görüyor ve çileğin köklerini,hava ne kadar soguk olursa olsun soguk almıyor.

Eklenen Resimler

cilekci beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 19:08   #94
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Biçilen yaprakların yerine daha gür yapraklar yetişirken çilek vermek için çiçekde açtı.

Eklenen Resimler

Eski 03-10-2012, 21:57   #95
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
5 Yıllık 6 Dekar Çilek Gözlemlerimiz:

5 Yıllık 6 Dekar Çilek Gözlemlerimiz:

2007 yılından buyana çileğin yanmış hayvan gübersi ile , depo ve yetmediği yerde depo+sondaj kuyu suyu direk sulama ile yapmaktayız. Firigo 1 sefer kullandık 1200 fidenin 800 anesteziden uyanamayan hasta gibi uyanamadı öldüler. 1 sefer şeytana uyup 1 dekar alanda kimyasal gübre kullandık çileği yaktık. Fidede göndermede yaprağı ve fide kök sayısını gözlemledik. Rakımın Yüksekliğin önemini anladık vesselam sonuçta biz deniz seviyesinin 15 metre altında orman içinde göl kenarında yaşayan çifçi olarak ;
1- Yanmış hayvan gübresinden başka gübre tanımayacağımızı boş zamanlarda hayvan ahırlarına gidip ahırları temizlemeyi öğrendik.
2- Sulamada depo ya depodanda damlama ile çileğe giden suyun (direk verilmeyen sulama) çileğe büyüme aroma tad yaprak gelişimi bakımından kendimizce iyi geldiğini öğrendik.
3- Firigo fide kullanma ile canlı fide kullanma arasındaki farkın ilk sene için fiigo fidenin ürünün çok olduğunu diğer senelerde hiç ürün alamadığımızı öğrendik.Fideden fide yaptık ve ilk sene ile son sene arasında fark görmedik.
4- Fidelere nakliye satış vb. yaprağın kesik şekilde öz kısımlı gönderimin hiç bir zarar vermediğini, kök sayısının 7-8-9 dan aşağı olmaması gerektiğini , fidenin boyu küçük ancak köklerinin en az 8-10 cm. olmasını fide için güzel olduğunu öğrendik.
5- Bunları çevremize anlattık ama 5 senede bahçeler bölümünde yayınladığımız arazinin durumunu çevremizdekiler gördüğü halde bunları nasıl yaptın diye 1-2 kişi oldu başkada merak eden olmadı.
6-Arazide hiç ilaç kullanmamayı hasta olanları üzerinde çilek olsa dahi fideyi kök bırakmadan araziden uzaklaştırmayı öğrendik.Bu sebeple geniş çaplı hastalık görmedik.
7- Arazide karınca yuvalarını gözlemledik canlıları öldürenlerin sonu hüsran bu sebeple 50 metrelik çilek sırasının 34 metresine yol yapan ve oradaki sadece bir çilek ağacını yaprakları dalları birbirine karışmış olsalar dahi sadece o tek ağacı yiyen bitiren karıncaları görünce bildikki bu mülk bizim değil hiç bir yılanı öldürmedik, kaplumbağalar afiyetle çileği bir sefer ısırır bırakır kızmadık, kuşlar payını alır maytap patlatmadık, sülükler çileği yer ilaçlamadık, ağac fidanlarını küçük salyongozlar sarar elle temizledik. Hele kipriler yokmu gece görmedik dikenleri ayağımıza battı avludan atmadık, fareleri sevdik ancak kedileride besledik kızdığımız sadece köpekler ama hiçbirini öldürmedik arazide gezseler neyse oyun oynayınca zarar veriyorlarda ondan.Kırlangıçlar kaıya yuva yaparlar boya bozuluyor diye yuvasını dağıtmadık.

Bu gün itibarı ile çilek yemek isteyen varsa buyrun afiyet olsun.

Eklenen Resimler

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 21:59   #96
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Serap Hanım Dağ Çileği Denememiz Olmadı ?

Eski 10-10-2012, 16:34   #97
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Merhaba çilekçi banamı sordunuz sorunuzuda anlayamadım??

Eski 10-10-2012, 21:31   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2012
sevgili dostlar... herkeze ***.. bnde çilek üretimi yapmayı düşünüyorum.bunun için torflu toprak mı yoksa kokopit mi kullansam, hangisinde daha kaliteli verim alırım ?

çiftçi5234 beğendi.
sen_sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 14:54   #99
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Merhaba sen sen çilek için toprağa torf karıştırabilirsin ama toprak oranı daha fazla olmalı hatta sadece toprakda bıle olabılır ama toprağın killi topraksa torf iyi olur zaten toprak konusunda çok seçici değiller hangı çeşit fide dikiceksin?

Eski 12-10-2012, 14:00   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2012
sn -serap-.. ilgilendiğiniz için teşekkürler. bn henüz araştırma yapmaktayım.geçen hafta fakültemizde çilekle ilgili seminere katıldım.topraksız kültürde (kokopit ortamı) eniyi verim camarosa da alınmış.dönümden 12 ton kadar ürün almışlar ve oldukça iyi fiyatlar da satışlar yapmışlar. ben toprakla kokopit arasında çok fark olurmu onu araştırıyorum malum topraksız ortam da yetiştirmek biraz emek ve bilgi istiyor.siz hangi çeşidi önerirsiniz ?

sen_sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 14:41   #101
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

12 Ton

12 Ton a acilen cevap vermem gerek topraksız tarımda olsa 12 ton arazi ebadı ne dakadar merak ettim 1 dönümden imkansız gibi çünkü camorosa kısa gün çeşidi olup 5 senelik gözlemlerimizde en fazla 1 ay gibi bir zaman ürün vermektedir. Oysaki biz zengin olmamız gerekirdi. Bir çok çeşidinide camorosanın ektik.Çilek yapacaksanız nötr gün çeşitlerini denemenizi tevsiye ederim.Topraklı veya topraksız tarımda aşağıdaki linkimizden fide talep edebilirsiniz. ****** size ve ekim yapacaklara öncelikle gözlem yapmalarını tavsiye ederim.
http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/28552.htm

sen_sen beğendi.
Eski 12-10-2012, 14:43   #102
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Sn Serap hanım evet size

Eski 12-10-2012, 15:34   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
çilek fidesi satın alacak olsanız

Sweet charlie ?
Calgiant 3 ?
Camarosa?
Aromas ?

hangisini alırdınız? Neden?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 16:02   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cilekci Mesajı Göster
12 Ton a acilen cevap vermem gerek topraksız tarımda olsa 12 ton arazi ebadı ne dakadar merak ettim 1 dönümden imkansız gibi çünkü camorosa kısa gün çeşidi olup 5 senelik gözlemlerimizde en fazla 1 ay gibi bir zaman ürün vermektedir. Oysaki biz zengin olmamız gerekirdi. Bir çok çeşidinide camorosanın ektik.Çilek yapacaksanız nötr gün çeşitlerini denemenizi tevsiye ederim.Topraklı veya topraksız tarımda aşağıdaki linkimizden fide talep edebilirsiniz. ****** size ve ekim yapacaklara öncelikle gözlem yapmalarını tavsiye ederim.
http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/28552.htm

Nötr gün çeşitleri sizin elinizde var mı, hangi tür?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 13:45   #105
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Merhaba sen sen ben toprakda yanı bahçemde osmanlı çileği ve ham dağ çileği yetiştiryorum verimi iyi ve çok lezizler ama donume 12 ton mumkun değil kolay gelsin

Eski 18-10-2012, 13:50   #106
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Merhaba çilekçi dağ çileği denememiz olamdı mı demek ıstediniz oyleyse mutlaka deneyın derim receli harıka

Eski 21-10-2012, 14:20   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın cilekci 1 dönüme topraha 6bin çilek dikilir 1dönüm topraksız çilek yetiştiriçiliginde 30 bin çilek dikilir 1 çilekten ortalama 400 gram ürün alındıgını hesaplarsak 12 ton yapar saygılarımla

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 19:55   #108
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Rakım 1500 .İkinci ürün çilek.

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2012, 22:11   #109
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Sayın İsmail Bey
Sizinki matematiksel bir hesap bizde California ektik 400 grama yakın ürün veriyordu araştırmaya göre ancak maalesef gözlem yapmadan riske girilmez siz eğer 12 ton luk iş yaptıysanız yazalım lutfen öyleyse bizde toraksız tarıma geçelim netice parayı dökeceğiz ve parayı geri toplamamaız lazım ))) Saygılarımla.

Eski 23-10-2012, 22:11   #110
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Dağ çileği fidesi gönderecektiniz sanırım))

Eski 23-10-2012, 22:17   #111
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Sayın denizakvaryumu
Kabarla Aromas Albion Bunlar Nötr Gün Çeşididir. Kısacası Yediveren Özelliklidir.

Eski 04-11-2012, 22:50   #112
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

çileğe devam kivi toplandı

4 kasım itibarı ile cileğe devam kivi yi topladık. Ottan nefret ediyordum ancak onlarıda seviyorum artık eğer bu seneki sıcaklara ot gölge desteği olmasa bütün fidelerimiz sıcaktan kurudu hiç yağmur yağmadı günlük 50 ton sulama ile otlar sıcağı engelledi kışın ise temizlemesi zor olmuyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2012, 15:44   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın cilekci bir sezon da bir dönümden kac kilo topluyorsunuz saygılarımla

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 22:28   #114
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

))) ilk sene çok heyecan vardı 1 dönümden 4 ton almıştık ama hayvan gübremiz çoktu sene geçtikçe ürün azaldı bu bakıma bağlı biz 5 senedir 3 ay full çilek sonra fide yapıyoruz diğer işerimiz gereği ama şunu söylersem doğru olur kanısındayım en az 1.5-2 ton diyelim (kök başına 300 gr) devamlı bakım olsa bu 3 tonu 4 tonu bulur. Fideden fideye değişir california örneğin kilo basar büyüktür ancak 1-2 ay içinde biter 400 gr a yakın ürün alırsın bir kökten aromas kabarla albion orta boy yıl boyu çilek al ****** kışın yarım sera yaparsanız.

Eski 05-11-2012, 22:44   #115
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Bu Tarım Beni Deli Ediyor (Çilek Fidesi dikimi)

Rizeli kardeşim sardı başıma bu işleri benim tarım neyime sen yap web tasarımını bilgisayar proğramını network ünü al paraları koy cebine git yazın tatile ama virüs gibi girdi vucuduma bilgi paylaşımına devam vesselam sağolsun Rizeli kardeşim. Rizelyi vurgulamamın gereği şu rizeliler dağda çay fındık tarım yapıyorlar hala karşıdan karşıya yapma teleferiklerle geçiyorlar şikayet etmiyorlar ama şehirdede sanayide çalışıyorlar )))
Çilek ekiminde bir akşam önce suda bekleyen fide kök kısmının son ucundan ince kökleri makasla 0.5 cm gibi kesilip köklerin hepsi aşağı doğru toprağa gelecek şekilde kök uzunluğu kadar derinliğe ve köklerin sığacağı genişliğe dikilir elle kök dibi sıkıştırılır can suyu verilir ben yazı bekleyemem diyen beyaz muşambadan şemsiye şeklinde sera yapar 1-2 ay içinda çilek yersiniz, fideler tutunca dibine parmağınızla çapa yapılır ottan arındırılır varsa hayvan gübresi dibine eski gübre konulursa daha güzel olur. Bide hatırlatma ben bunları yapamam diyen fide alıp başaramadım diyen olursa biz sakarya nehrinin döküldüğü yer en yakın karadeniz Karasudayız Acarlar Langozundayız buyrun gelin)))

ayazkentli, atax ve CheNell beğendi.
Eski 28-11-2012, 22:46   #116
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Alıntı:
Rizeli kardeşim sardı başıma bu işleri benim tarım neyime sen yap web tasarımını bilgisayar proğramını network ünü al paraları koy cebine git yazın tatile ama virüs gibi girdi vucuduma bilgi paylaşımına devam vesselam sağolsun Rizeli kardeşim. Rizelyi vurgulamamın gereği şu rizeliler dağda çay fındık tarım yapıyorlar hala karşıdan karşıya yapma teleferiklerle geçiyorlar şikayet etmiyorlar ama şehirdede sanayide çalışıyorlar )))
Çilek ekiminde bir akşam önce suda bekleyen fide kök kısmının son ucundan ince kökleri makasla 0.5 cm gibi kesilip köklerin hepsi aşağı doğru toprağa gelecek şekilde kök uzunluğu kadar derinliğe ve köklerin sığacağı genişliğe dikilir elle kök dibi sıkıştırılır can suyu verilir ben yazı bekleyemem diyen beyaz muşambadan şemsiye şeklinde sera yapar 1-2 ay içinda çilek yersiniz, fideler tutunca dibine parmağınızla çapa yapılır ottan arındırılır varsa hayvan gübresi dibine eski gübre konulursa daha güzel olur. Bide hatırlatma ben bunları yapamam diyen fide alıp başaramadım diyen olursa biz sakarya nehrinin döküldüğü yer en yakın karadeniz Karasudayız Acarlar Langozundayız buyrun gelin)))
Yorumsuz.

atax beğendi.
Eski 28-11-2012, 22:51   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Bugün geçtim acarlar langozunun önünden. Bu yazıyı daha önce görseydim uğrardım .

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 23:11   #118
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Saksıda çilek yetişdiriçiliği.Mayısda meyvesini alırız inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2012, 22:30   #119
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

O zaman yolu biliyorsunuz demektir mayıs ilk haftasında gelin çileğinizi alın.

athena -asena beğendi.
Eski 07-02-2013, 10:17   #120
Ağaçsever

mahmuts's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2012
kendi balkonumda yetiştirdiğim çilek fideleri var gecen sene mayısta almıştım fakat hiç ürün vermediler sürekli olarak kol atıp durdular.Aceba sıkıntı nedir?
günlük 6 saat güneş görüyor.iki günde bir toprağın kuruluğuna göre su veriyordum.Aynı anda domates ,biber yetiştirdim onlarda herhangi bir sıkıntı yok çilekler meyve vermedi.

mahmuts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024