agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2009, 09:13   #31
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Şimdi ikisi için de yeni bir denemedeyim. Gölgedeler, sonucu yazacağım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 13:38   #32
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn nevsune;
Bence birkez de çileklerinizi torf yerine kumlu bir toprağa ekmeyi deneseniz. susuzluğa bile çok toleransı olan bir bitki çilek. sadece meyve verirken meyve verimi için sulama çok önemli. Bir de tutana kadar gölege bir yerde alıştırsanız tutmaması için bir sebep yok.

Kekik için ise galiba bendekiler mercanköşk. mor renkli çiçekler açıyorlar. Birkaç kişiye sorduğumda izmir kekiği demişlerdi o yüzden izmir kekiği diyorum ben de

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 14:02   #33
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sn kopshtar ilginize teşekkür ediyorum. Ben zaten torfu asla tek başına hiç bir bitkide kullanmıyorum. Mutlaka bahçe toprağı ile karıştırıyorum.

Alıntı:
Bir de tutana kadar gölge bir yerde alıştırsanız tutmaması için bir sebep yok.
Bu sözünüz doğru. Daha önce yaptığım hatalardan biri de buydu sanırım. Tutması için gerekli süreyi tanımadan güneşe çıkarttım hep. Şimdi artık gölgede bekletiyorum. Yalnız şimdi bir fidem kol atıp duruyor. Onun kollarından birini fotoğrafta gördüğünüz gibi saksıya almaya çabalıyorum ama çileğin kendisi güneşte durduğu için yapacak bir şeyim yok. Ama zaten bahçede falan da öyle değil mi. Yavrular da güneşin altında kalıyorlar.
Name:  S6304504.JPG
Views: 5816
Size:  62.9 KB

Kekik için de "Kekik başlığına" sizinkilerin fotoğrafını yüklemeniz mümkün mü acaba? O konuya oradan devam edelim.

Bu arada, herkesi çilek ve kekik derdimle oyaladığım için özür dilerim

Eski 15-06-2009, 14:33   #34
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Yavru için güneşte olup olamaması birşeyi değiştirmez zaten bir süre ana gövdeden beslenecek. Kendi kökleri oluşup toprağa tutunduğu andan itibaren ana birkiyle irtibatını kesebilirsiniz. Aslında çilek için en uygun dikim ve ayırma ayları erken ilkbahar ve geç sonbahardır. Bu dönem dışında 2-3 hafta çok iyi sulanması gerekir ki toprağa tutunsunlar.

Kekik konusu ile ilgili fotoğraf çekip koymaya çalışırım. Böylece senelerdir izmir kekiği diye bildiğim bitkinin ne olduğunu öğrenmiş oluruz.

Eski 18-06-2009, 09:07   #35
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu sabah bir sürpriz vardı. Sanırım Nisan ayıydı, Coyote Giresun'dan çilek fideleri göndermişti. Can çekiştiler durdular ve sonunda kurudular. Sökmeye elim varmayıp, aynı saksıya sardunya çelikleri dikmiştim. Veee hiç ummadığım bir anda kafasını çıkarmış bana bakan minicik bir yaprakla karşılaştım. Ben bu işi kıvırdım mı ne
Name:  S6304532.jpg
Views: 16952
Size:  47.4 KB

Yersizlikten, saksı bir süredir çok az güneş alan bir yerdeydi. Demek gölge iyi gelmiş.

Eski 18-06-2009, 12:52   #36
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Gözünüz aydın nevsune
Ayırma dönemini geçiren çilekler ancak gölgede ve bol su ile kendine gelebiliyor. Yoksa çok arsız. yavruları her dokunduğu yere kök salmaya çalışıyor....

Eski 18-06-2009, 13:24   #37
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Evet tabii ya. Şimdiye dek bana gelen çilekler hep sökmeydi. Ben de bunları hiç gölgede bekletmeden güneşe alıyordum. Ne kadar sulasam da güneş yapraklarını yakıyor ve sonunda da ya ben söküyordum ya da köklerinden kuruyorlardı.

Bir yandan sizin uyarınız, bir yandan da rastlantı sonucu doğruyu bulmuş oldum. Ölen öldü, bari bundan sonrakilerde akıllı yetiştiricilik yaparım

Geçen gün bir blogda şöyle bir ifade okudum.
Alıntı:
Çilekleri yaz sonunda temizliyorum, yani attığı kolların bir sürüsünü kesip alıyorum (başka yerlere ekmek üzere). Bazılarının ise anasını söküp yavrularını bırakıyorum. Sonra elime bir bahçe makası alıp toprağın üstünde kalan bütün yaprakları kesiyorum. Bu, benim gençleştirme yöntemim.
Benim sorum şu: Henüz yaşlı bir çileğim olmadığına göre yeni çileklerimin yapraklarını kesmem gerekir mi? Ne dersiniz, hiç denediniz mi?

Eski 18-06-2009, 13:35   #38
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yeni çilek gölgeliklerim nasıl olmuş. Pastanelerden falan gidip şunlardan toplamalı
Name:  S6304537.JPG
Views: 6147
Size:  68.0 KB

Eski 19-06-2009, 08:57   #39
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

ilahi nevsune; sabah sabah güldürdünüz beni süper olmuş, tam yazlık havasına bürünmüş çilekler beach keyfi yapıyorlar )

Ben de 2 yaşını geçmiş çileklerimi ilkbaharda genç olanlarla değiştirmeyi tercih ediyorum. Çünkü 2. yıldan sonra çilek verimi düşüyor veya hiç çilek vermiyor.

Eski 19-06-2009, 11:24   #40
Yeni Üye

Toro42's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Herkese merhabalar...
Konya'da ikamet etmekte olup çilek yetiştirmeyi düşünüyorum.tercübesiz olduğum için biraz terettüt içindeyim.sizin önerilerinizden yararlanmak isterim.
ilk etapta 1 dekarlık bir araziye uygulama yapıp ondan sonraki dönemde 5 dekarlık bir araziye daha yapamayı arzu ediyorum.cevaplama nezaketinde bulunursanız memnun olurum...

Toro42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 12:13   #41
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
merhabalar benim çileklerimin başı kargalarla dertte bu yüzden etrafını tel örgü ile kapattım şimdilik kargaladan kurtardım ama sürekli teli kaldıramadığım için yabani otları ayıklamak zor oluyor.

erkan konca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 18:21   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2009
çilek serası

Arkadaşlar konuya çok uzak olmama rağmen, serada çilek yetiştirme niyetindeyim. Bunu hobi değil para kazanmak için yapacağım. Araştırırken şöyle bir habere rastladım ciddi ciddi uygulamayı düşünüyorum. Ne dersiniz???
http://www.doguakdenizden.com/haberd...=2843&kat_id=6

fatihant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 21:49   #43
Yeni Üye

poseidon1's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
cok güzel acıklamıssın arkadasım. Şu an almak istesem bulabilir miyim ? Bulup ekersem yetişir mi?

poseidon1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 08:49   #44
Cilekci
Guest

Bizde organik çilek yetiştiricisiyiz hiçbir kimyevi gübre ve organik gübre (hayvan gübreleri hariç) kullanmadan 1 dönümden 4 ton çilek alabilirsiniz. Ayrıca çileklerin üzerindeki benekleri sayesinde hangi cins olduklarını eğer ihtiyaç sahipleri öğrenmek isterlerse resimlerin net olması halinde söyleyebilirim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 08:50   #45
Cilekci
Guest

Fatih Bey size yardımcı olmak isterim.

Eski 09-11-2009, 09:06   #46
Cilekci
Guest

Adnan Menderes Üinversitesi
Yrd.Doç.Dr.
Şebnem Nalan AKAROĞLU (A-0394)
Sultanhisar Meslek Yüksekokulu
Hocamızın hazırladığı en çok ürün veren çilek ile ilgili yayın mevcut internettende bulabilirsiniz.

Eski 09-11-2009, 09:10   #47
Cilekci
Guest

Yardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkan konca Mesajı Göster
merhabalar benim çileklerimin başı kargalarla dertte bu yüzden etrafını tel örgü ile kapattım şimdilik kargaladan kurtardım ama sürekli teli kaldıramadığım için yabani otları ayıklamak zor oluyor.
Erkan hocam tele gerek yok kuş kovarlar var tarımcılarda mevcuttur.

Eski 09-11-2009, 09:12   #48
Cilekci
Guest

Yardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Toro42 Mesajı Göster
Herkese merhabalar...
Konya'da ikamet etmekte olup çilek yetiştirmeyi düşünüyorum.tercübesiz olduğum için biraz terettüt içindeyim.sizin önerilerinizden yararlanmak isterim.
ilk etapta 1 dekarlık bir araziye uygulama yapıp ondan sonraki dönemde 5 dekarlık bir araziye daha yapamayı arzu ediyorum.cevaplama nezaketinde bulunursanız memnun olurum...
1 dekardan başlamak güzeldir bizde aynı şeyi yaptık şimdi 5 dönüme çıkardık bu yolda devam edin başarırsınız.

Eski 09-11-2009, 09:16   #49
Cilekci
Guest

Kesmek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Evet tabii ya. Şimdiye dek bana gelen çilekler hep sökmeydi. Ben de bunları hiç gölgede bekletmeden güneşe alıyordum. Ne kadar sulasam da güneş yapraklarını yakıyor ve sonunda da ya ben söküyordum ya da köklerinden kuruyorlardı.

Bir yandan sizin uyarınız, bir yandan da rastlantı sonucu doğruyu bulmuş oldum. Ölen öldü, bari bundan sonrakilerde akıllı yetiştiricilik yaparım

Geçen gün bir blogda şöyle bir ifade okudum.

Benim sorum şu: Henüz yaşlı bir çileğim olmadığına göre yeni çileklerimin yapraklarını kesmem gerekir mi? Ne dersiniz, hiç denediniz mi?
3 Seneden sonra kessenizde çok ürün vermiyorlar kollardan yenileme yapmak gerek devamlı kesilen fide ürün veriyor deniyoruz gözlemliyoruz yapıyoruz.

Eski 19-12-2009, 17:08   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Merhaba
Çilek tohum olarak mı?
Fide olarakmı dikiliyo ve ekim zamanı ne zamandır.Selamlar

saab61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 13:18   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Anamur ve çevresinde organik üretim ile ilgili bazı çalışmalar sevindirici.Özellikle katlı çilek ekimi yaygınlaşmaya başladı.Bitkinin yaşama alanı perlit,pomza taşı,torf veya özel organik kabuk ve materyallerden biri kullanılmak suretiyle geçirgen ve gerekli besin maddelerini tutabilen bir ortam sağlanıyor.Ürünler organik pazarlarda ve dış piyasada rağbet görmektedir.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 13:21   #52
Ağaç Dostu

Merhaba saab 61,
çilek eylül ayının başından kasım ayına kadar olan sürede dikimi yapılabilir.fide olarak dikilir.Bu söylediklerim Akdeniz bölgesi için geçerlidir.Saygılar.

Eski 04-03-2010, 13:24   #53
Ağaç Dostu

Anamurda yapılan çilek(katlı 6'lı sıra)ekiminde dönüme18000(onsekizbin)fide ekilebilmektedir.Bunun anlamı şudur;sağlıklı bir bakım sonucunda,fide başına en az 1 kg.ürün alırsınız.Fiyatıda ortalama 1,5 tl civarındadar.

Eski 05-03-2010, 10:52   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Arkadaşlar bilgi paylaşımlarınız çok güzel. Ben Malatya'da ikamet ediyorum. 2009 Ağustos ayında Zonguldak Ereğli den Osmanlı çileği getirtmek için o tarafa giden bir arkadaşımdan rica ettim ama elde edemedim. Bu mevsimde bulunmaz demişler. Bana Osmanlı çileğinin ne zaman ekildiğini, nasıl bulabileceğim konusunda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Elinde olupta gönderebilecek arkadaşlar için adresimi belirtiyorum.
İsa DİNÇER
Turgut Özal Mah.
Fahri Kayahan Bul.
Ilıcak Apt. 24/8 MALATYA

İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 10:55   #55
Ağaçsever

Sayın gurbik67 bir mesajınızda bakım ve hiçbir sulama yapılmamış olmasına rağmen çilekler çok güzel. Kurak suzuz arazide yetişme imkanı olabilir mi? Sulanması gerekiyor diye biliyorum.

Eski 05-03-2010, 10:57   #56
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Şu anda gerçekten de fide için geç kaldınız.Ekim , Kasım aylarında ancak bulabilirsiniz.Yardımcı olmak isterdim ama vakit çok geç.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 11:12   #57
Ağaçsever

Sayın akcan67 ilginize teşekkürler. Ticari amaçlı değil 5-10 kök edinebilsem yeterliydi ama ne yapalım kısmet.

Düzenleyen İSAK : 18-03-2010 saat 17:56
Eski 18-03-2010, 17:55   #58
Ağaçsever

Sayın akcan67; kısmet ise ekim kasım aylarında sizlerden 5-10 kök Osmanlı çileği fidesi bekliyorum. İlginize teşekkürler.

Eski 22-03-2010, 18:36   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
güzel çalışma

sial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 14:04   #60
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ben internet'ten yaptığım alış-veriş ile, saksıda yetiştirmek üzere osmanlı ve dağ çileği tohumları aldım. Tohumları 1.5 ay kadar önce ekmiştim, çimlendiler ve büyümeye başladılar. Bu sabah iri olan bazı fidecikleri söküp, asıl saksılarına paylaştırdım.

Büyük tenekelere ve yere ektiğim yediveren türü fideler ile, 3 çeşit çileğim olacak bahçede. İlk fotoğraf yediveren çileği, 2. fotoğrafta'ki 3 saksıda, osmanlı ve dağ çilekleri var.

Eklenen Resimler

Cemil B. beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024