agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen hakanim_74
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 3 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2020, 01:57   #1
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Red face Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve gübresi

Selan Dostlar...
Geçen mayıs ayında başladığım solucan ve gübre maceram şükür çok iyi gidiyor..500 adet ile başlayıp 5500 takviye ile(satın aldım ve üreyerek) 12.000 e yakın bir solucanım oldu.Acayip zevkli bir iş..Ben bırakın ellemeyi bakamazdım bile solucan ve sümüklü böcek gibi canlılara..Şimdide eldivensiz elleyebilir hale geldim.
Neden solucan Gübresi
1-Doğal
2-Toprak zenginleştirici
3-Kimyasal gübreye karşı dünyanın en iyi alternatifi
4-Su tutucu
5-İhtiyacı olan besini bitki ihtiyaç duyunca alabiliyor
6-Toprak düzenleyici
7-Toprağa her yıl azaltarak uygulayınca 5 sene sonra toprak kendi kendini çevirebiliyor.
8-Evde çöpe narenciye ve soğan sarımsak hariç hiç bir şey atmıyorsunuz.
9-Tam bir geri dönüşüm mucizesi
10-Evde çok rahatlıkla yapılabiliyor.

ilgili youtube kanalımda tüm bilgiler var ve gelmeye devam edecek.Bu arada solucan ve gübre satmıyorum ticari bir kaygım yok ve herkeslerin yapabileceğine inandığım için elimden gelen tüm yardımı yapma sözü veriyorum..İmkan elverdiğinde evinize veya solucan besleyeceğiniz yere gelip tüm işlemleri çöpe bir şey atmama ve geri dönüşüme katkıda bulunma sözü karşılığında seve seve yapabilirim..
Hazır hiç bir malzeme almıyorsunuz 3 oyuncak kutusu ile başlayıp acemiliği atana kadar uğraşın ( her aşamasında yanınızda olacağım) akabinde ister tesis kurun( bu işte yardımcı olamayacağım)) ister kendiniz için üretin yeterki başlayın..
Kokmaz, koku olmaz evde, ölmezler dikkat edilirse, zaten hastalanan hayvanlar değiller...15-25 derece arası bir ısı ile hem yer hem ürerler hemde mücizevi bir gübreniz olur...
Mesaj atarsanız ve ne kadar çok soru sorarsanız o kadar sevinirim..Yakın olan dostlara evimi ve bu konudaki çalışmalarımı bile gösterebilirim..Daha uzmanları varsa mutlaka fikir ve bilgi almak çok isterim..
De haydi başlayalım.....

Düzenleyen hakanim_74 : 01-02-2020 saat 13:49
hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2020, 23:28   #2
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Eski 31-01-2020, 23:35   #3
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Solucan gübresi, solucan maması, yumurta kabuğu

Eski 31-01-2020, 23:40   #4
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

İdeal solucan kabı

Eski 31-01-2020, 23:41   #5
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

İdeal solucan kabı

Eski 01-02-2020, 02:06   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaptığınız yumurta kabuğu işlemine dair birkaç şey söyliyeyim.

Birincisi;
Yumurta kabuklarını sirke ile reaksiyona soktuğunuzda kalan çökelti hala kalsiyum karbonat. O kadar çok çökelti kalmasının sebebi, kalsiyum karbonatın tamamını reaksiyona sokacak kadar asetik asit kullanmadığınız için. Bunun için kimyasal reaksiyonun formülüne göre molekül ağırlıklarından yola çıkarak gereken miktarda asetik asit kullanmanız lazımdı. Yeterli asetik asit kullanıldığı takdirde yumurta kabuklarından geriye eser miktarda kalsiyum bileşiği olmayan kalıntı kalır.

İkincisi;
Sirke ile reaksiyona giren kalsiyum karbonat, kalsiyum asetata dönüşür. Anladığım kadarıyla kalsiyum asetat çözeltisini döküp, kalan kalsiyum karbonatı solucanlara veriyorsunuz. Oysa vermeniz gereken kalsiyum asetat. Kalsiyum karbonatın ne solucan mamasında ne de nihai gübrede bir işlevi olmaz.

Üçüncüsü;
Bitkisel mutfak atıklarında kalsiyum oranı zaten hayli yüksektir. Mamadaki işlenebilir kalsiyumu çok yükselttiğinizde gübredeki alınabilir kalsiyum da çok yükselir. Bu da kalsiyum-magnezyum dengesini bozar, köklerin potasyum alımınına da olumsuz etki yapar.

Dördüncüsü;
Siz zaten kalsiyum asetatı döküp kalan kalsiyum karbonatı mamaya karıştırdığınız için ve kalsiyum karbonat suda çözünmediği için üçüncü maddede saydığım olumsuz etki olmayacak ya da (ıslak çökeltideki kalsiyum asetat sebebiyle) çok az olacaktır. Bir bakıma yumurta kabuklarıyla yaptığınız işlem biraz etkisiz eleman oluyor

Beşincisi;
Yumurta kabuğundan alınabilir ve suda çözünebilir kalsiyum yapmak çok nadir durumlarda gereken bir şey. Çünkü kalsiyumu eksik toprak hemen hemen hiç görmedim. Bitkilerin kalsiyum alamaması çoğu zaman toprakta alınabilir kalsiyum eksikliği olduğundan değil, toprak kimyasının uygun olmamasındandır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2020, 19:09   #7
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Selamlar sayın meyvelitepe..Bir kaç sorum olacak..
1.Hayvan gübresi neden veriyoruz ondaki azot veya fosfor her ne ise bitkilerden alamazmı solucanlar..
2.Nem ve asit ısı ölçen aletleri tavsiye ediyorsunuz?Hangisini önerirsiniz?

Eski 01-02-2020, 21:49   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayvan gübresini özellikle ticari solucan gübresi üretenler kolay mama olarak veriyorlar. Normalde hayvan gübresi fazla miktarda azot içerdiği için solucanları öldürür. Bu yüzden suyu alınmış hayvan gübresi (seperatör gübresi) kullanıyorlar. Azotun önemlice bölümü gübredeki sıvı ile alınmış olduğu için c:n oranı dengeleniyor.

Elbette hayvan gübresi solucanlara ille de verilmesi gereken bir şey değil. Bitki artıklarında her türlü mineral bulunur. Solucanlar da afiyetle yerler. Aslına bakarsanız solucan gübresinin böylesinin daha makbul olduğunu düşünüyorum.

Solucanlar neyle beslenirse beslensin, çok dikkat edilmesi gereken şeyler, mama olarak verilen malzemenin C:N oranı, PH, nem ve sıcaklıktır.

Bitkisel artıklarda da azot solucanların istediğinden daha yüksektir. Bu yüzden solucanlar tarafından sindirilebilir özellikteki karbon ile dengelenmelidir. Solucanların tüketebilecekleri yüksek karbon kaynağı ise, kıyılmış, küçük küçük parçalanmış kağıt, karton ve mukavvadır.

Mutfak atıklarıyla solucan beslerken olabilecek en iyi yöntem, mutfak atıklarını ilave karbon ile beraber bir hafta kadar fermente edip bokashi haline getirmek ve bu malzeme ile beslemek olacaktır.

Mutfak atıklarıyla solucan beslerken hiç bir ölçüm cihazına gerek yok. Solucanların yataklarından, kullanılan malzemeye kadar belli bir düzen tutturulursa ikide bir ölçüm gerektiren herhangi bir durum da olmaz.

hakanim_74 beğendi.
Eski 01-02-2020, 22:16   #9
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

tşkkrler

tşkkerler ilgi ve alakanıza...

Eski 01-02-2020, 22:44   #10
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

kompos yapmak için 5 delikli büyük boya kutusuna malzemeleri dizdim haftada bir karıştırıyorum ve şimdi sitenizde gördüm poşet ve kapalı hava almayan Bokashi kaplarını malesef.. Sorum şu bu delikli kovalara başlamışken bitireyim diyorum sizin pirinç haşlama suyundan yapılan karışım veya ekşi maya sulandırma işlemini bu benim yapmaya başladığım delikli hava alan kovalara uyguluyabilirmiyim yoksa hava almamasımı gerekiyor bu sıvıları eklemek için..Bahçenizi gördüm bayıldım maşallah emeklerinize sağlık...

Eski 02-02-2020, 01:06   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bokashi hava almayan kaplarda yapılır. En basit şekliyle bir liracıdan iki tane kapaklı kova alırsınız. Birinin altına delikler açarsınız. Delikli olan içte olacak şekilde iç içe koyarsınız. mufak atıklarınızı buraya atarsınız. Lactobacillus emdirilmiş kağıtları araya karıştırırsınız. Atıkların üzerine de yuvarlak bir mukavva kesip iyice sıkıştırır, atıkların içinde hava boşluğu bırakmazsınız. Ayrıca kovanın kapağını da kapalı tutarsınız. 2 günde bir alttaki kovada biriken suyu alıp sulandırarak bitkilerinize verebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda solucan maması hazırlama düzeneği olarak sürdürülür. Kova dolmaya yakın olduğunda normal bir mutfakta 5-6 gün geçmiş demektir. Öylece solucanlara verirsiniz. Atıkların arasına karıştırdığınız lactobacillus emdirilmiş kağıtlar aynı zamanda atıkların karbon miktarını solucanlara uygun hale getirir.

Eski 03-02-2020, 00:08   #12
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Selamlar.. Bu hafta sonu Karamürselin bir köyüne gittik arkadaşımın bahçesi için ve çiftçilerle görüştük..Oldukça ilginç diyaloglar geçti..Kiraz, şeftali ve Elma gibi meyve ağaçlarının sağlığı için ve ağaçlarda çıkan turuncu renkli küf için 18.000 liralık zehir aldıklarını ve bunlar olmazsa ağaçların sağlıksız ve kurtlu olacaklarını ifade ettiler..Ve organik tarım diye yola çıkanların zamanla bizim yöntemlere alıştıklarını ama utançlarından itiraf edemediklerini beyan ettiler..Yani tarz ve tavırları asla değişmiyor hatta solucan gübresi için sadece tebessüm edip cevap bile vermediler..
Yani; bilmiyorlar mı, geleneksel (kadim kültürlerden süzülen gelenek değil kastım) yöntemlerden vaz geçmiyorlar mı?
İLAÇ ZEHİR ATMADAN KURTSUZ KİRAZ, ECİŞ BÜCÜŞ OLMAYAN CANLI ŞEFTALİ VE DİĞER MEYVELER İÇİN YÖNTEMLER NELERDİR? NEREDEN BAŞLAYABİLİRİZ...
Turuncu renkli küf gibi şeyler için kireç, göztaşı ve kükürt kullandıktan sonra tomurcuklanma olmaya yakın zehir atmak zorundamıyız?

Eski 03-02-2020, 01:52   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Organik bitki koruma yöntemlerini öğrenmek gerek.

Her şeyden önce, konvansiyonel tarzda bitki yetiştirip sentetik zehirli içerik yerine zehirsiz alternatifler kullanmayı düşünmek işin temelindeki bir yanılgı oluyor.

İlk başta tarz değiştirilmeli. Tasarım, monokültür yerine çeşitlilik, hastalıklara hassas çeşitler yerine dayanıklı olanlar, kültürel önlemler, toprak yönetimi, tuzak bitkiler, örtü bitkileri, toprak işleme konusu vs. hepsi bir bütün ve tamamen farklı bir bakış açısı gerektirir.

Eski 12-02-2020, 13:33   #14
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Topraktaki ihtiyaçlar diyelim ki demir ve fosfor..Solucan manasına bu eksik maddeler için bu elementlerin bulunduğu meyve sebze atıkları atınca sorun çözülür mü? Yoksa mevzu bu kadar basit değil başka ara formüller mi gerektirir??

Eski 12-02-2020, 16:25   #15
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Mercimek, kurufasulye gibi bitkileri haşlayıp veya suda bekletip yumuşatıp solucanlara versek azot takviyeli bir gübre olur mu?Bu mantık üzerine gübre içindeki element ve minarelleri düzenleyebilirmiyiz??

Eski 12-02-2020, 17:44   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanim_74 Mesajı Göster
Mercimek, kurufasulye gibi bitkileri haşlayıp veya suda bekletip yumuşatıp solucanlara versek azot takviyeli bir gübre olur mu?Bu mantık üzerine gübre içindeki element ve minarelleri düzenleyebilirmiyiz??
Önce neyin ne kadar eksik, neyin ne kadar fazla olduğundan emin olmak lazım. Sonra ona göre ne yapılabilir düşünülür.

Eski 12-02-2020, 17:48   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanim_74 Mesajı Göster
Solucanların tüketebileceği forma getirilmiş bakliyat solucanlara verilebilir tabii.

Solucan gübresinin değeri içindeki enzimler, mikrobiyal çeşitlilik ve yoğunluktan gelir, mineral içerikten değil. Solucanlara bakliyat yedirmekle azot zengini solucan gübresi olacak diye bir şey söylenemez. Zaten solucanların içinde yaşayabileceği azot miktarının bir sınırı var, fazlasında ölürler.

Eski 12-02-2020, 23:23   #18
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Teşekkürler...

Eski 12-04-2020, 08:50   #19
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

selamlar..Bahçe dikime hazırlanırken sizin web sayfanızıda referans olarak veren Volkan Dündar bey bahçe veya tarlanın pulluk ile sürülmesinin cinayet olduğunu, toprak altındaki yaşamın deprep, sel vb. bütün faaliyetlerinin hepsinden daha zararlı olduğunu belirttiler..Başka bir yerdede bahçenin sürülerek değil çizilerek sürülmesinden bahsedildiğini duymuştum iki bilgi birleşince sormak ihtiyacı hissettim..
Bu konuda bir bilgi ve tavsiye alabilirsem çok sevineceğim..Tamda tarlayı sürmek istediğim bir döneme denk geldiği için ayrıca panik de yaptım..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024