agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 4 Gönderen pak organik
  • 6 Gönderen flying dragon
  • 2 Gönderen erfeser
  • 3 Gönderen vural-can
  • 1 Gönderen furkan yıldız

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2014, 00:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2014
Wink Organik NPK ile İnorganik NPK arasında ne fark vardır

Organik sertifikası olan bir kompost gübreyi incelediğimizde analiz raporunda organik azot miktarı %3,5, Toplam Azot %4,08, Toplam P205 % 2,4, K2O %0,95 değerlerine ulaşılmış.. Kimyevi gübre ile nasıl kıyaslayabilirim bu değerleri..

Örneğin Kompoze bir 15 15 15 NPK gübresinde inorganik olarak %15 azot, %15 fosfat, %15 potasyum olduğunu biliyoruz. İnorganik formda olan bu besinleri bitki direk alabiliyor. Oysa ki organik formda olan yukarıda analiz değerleri verilen gübredeki besinlerin bitki tarafından alınabilmesi için bakteriler tarafından inorganik hale getirilmesi gerekiyor. (Mesela azotta amonifikasyon ve nitrifikasyon bakterileri gibi..)

Aslında merak ettiğim konu şu; Organik gübredeki bitki besin miktarlarını istediğim gibi hazırlayabilme imkanım varsa ve bunların bitkiye yarayışlı hale getiren bakterilen sayısı ve cinsini de istediğim miktarda toprağa verebiliyorsam, kimyasal yolla bitkiye verilen bitki besin maddeleri sonucunda meydana gelecek bitki büyüme hızına, hangi başa baş noktasında ulaşabilirim? Bunun imkanı var mı?

Eğer ki organik yolla üretim yaptığımda kimyevi yolla üretilen bitkinin hızıyla baş edemiyorsam, en azından ortaya çıkacak ürünün miktarsal açıdan kalitesini geçebilir miyim.. Tat,ömür,vitamin mikt.vs. ile zaten rekabet edebiliyorum.. Sorunum hız ve ürün miktarı.. Bu konuda denemeleri, araştırmaları olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim..

Bitkinin büyüme hızına bir çok faktör (ısı,ışık,toprak fiziki yapısı vs.) gibi bir çok etkenin etki ettiğini biliyorum.. Gübre haricindeki tüm etkenlerin eşit olduğunu kabul ederek bu sorunun değerlendirilmesi lazım.. saygılar..

pak organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 14:40   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Ben de prensip olarak butun bitkilerimi organik yontemlerle yetistiriyorum. Bunu su sebeplerden oturu yapiyorum;

1. Bitkilerin stres ve telas icerisinde buyumelerini engellemek
2. Doga ile mucadele etmek yerine doga ile uyumlu olarak bitki yetistirmek
3. Asiri dozda gubre tehlikesini ortadan kaldirmak
4. Kimyasal gubrenin toprakta olusturdugu tuzun solucanlar, bakteriyel yasam ve boceksel yasami etkilemesini onlemek
5. Tabi ki daha az urun ama daha fazla lezzet ve vitamin

Kimyasal urunler, hem gubre hem de hastaliklarla mucadelede kisa sureli ama kaliciligi olmayan cozumler uretirler. Organik yontemler ise uzun suren, ugras isteyen ama sonucta kalici ve uzun sureli cozumler uretir. Kimyasal tarimi sigara icen, sagliksiz yasayan bir kisinin hastalandiginda ilaclar ve tibbi imkanlar ile iyilesmesi gibidir. Organik tarim ise, spor yapip dengeli beslenen bir insanin hastalanmamasi veya cok az hastalanmasi gibidir. Ornegin yaprak bitlerini onlemek icin kimyasal tarim yontemleri uygulandiginda yaprak bitleri tamamen yok olacaktir ama organik tarim dogada bulundugu kadar yaprak bitinin yasamasina musade eder. Cunku yaprak bitlerinin tamamen yokolmasi demek, yasamlarini onlarin uzerinden saglayan ugur bocegi gibi bircok canlinin da yokolmasi anlamina gelmektedir. Kimyasal tarim icin basit bir takvim ve gereken kimyasal malzemeler bellidir. Organik tarim ise her bahcede ve her urunde farkli sonuclar doguracagindan tecrube ister. Kimyasal tarim tamamen neticeye odaklidir, organik tarim ise dogal dengenin yeniden kurulmasina odaklidir. Organik tarim ticari anlamda yapilsa da maliyeti sebebiyle kimyasal tarim ile mucadele edememektedir. Ama hobi amacli yapildiginda uzun vadede cok daha ogretici ve zevklidir. Tabi bu benim gorusum.

Düzenleyen flying dragon : 24-06-2015 saat 14:41 Neden: imlâ
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 18:36   #3
Yeni Üye

erfeser's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Başlıktaki soruya ve içerikteki değerlendirmelere getirilecek yorumları ben de çok merak ediyorum.

vural-can ve Jakin beğendi.
erfeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2015, 12:08   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Bir katkı olması adına...bir bilgi ekleyeyim....

Araştırmalar sonucunda her bitkinin (yaklaşık) gübreleme anahtarı var...

Farzedelim X bitkisi....3-1-5 (attım) gibi bir gübreleme anahtarı...

Bu anahtardan orantılayarak bu bitkiye şu dönemde...30-10-50 gübre verilmelidir... denir...

Ancak bunlar çok profosyonel işler...tam randıman için mutlak profosyonel kişilerin desteği şart...

Her bir bitki için de ayrı...

Işık miktarı, açısı ve rengi...

Nem oranı...

Rüzgar durumu..

Daha bir çok etmen eklenebilir...

Konu hakkında bilgili kişilerin eklemelerini bende merak ediyorum..Takipçisi olacağım...

Konunun irdelenmesi adına nacizane fikirlerim bunar...

Gül Batur, TCM ve Jakin beğendi.
vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 08:54   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Soru ve konu, hakettiği cevapları ve ilgiyi alamamış.

vural-can beğendi.
furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 09:57   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
hortlatayım hadi

Organik gübreler köklendirmeyi hızlandırıyor. Bitki ilk başta yavaş gibi dursa da gerekli köklenme oluştuğu için sağlıklı büyüme oluyor.
Kompanze gübre dediğiniz şey aslında işlenmiş olsa da bitkiler doğrudan alabildiği için toprak değerleri bilinip verildiğinde bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. bilinçsiz kullanım her alanda zararlıdır. BİTKİLER SONUÇTA ELEMENT VEYA MOLEKÜL BAZDA İŞLEDİĞİ İÇİN BİTKİDE SORUN OLMAZ AMA TOPRAKTA TUZLAŞMA OLABİLİR. TOPRAK ANALİZİ ŞART YANİ.

leoarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 22:35   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leoarslan Mesajı Göster
Organik gübreler köklendirmeyi hızlandırıyor. Bitki ilk başta yavaş gibi dursa da gerekli köklenme oluştuğu için sağlıklı büyüme oluyor.
Kompanze gübre dediğiniz şey aslında işlenmiş olsa da bitkiler doğrudan alabildiği için toprak değerleri bilinip verildiğinde bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. bilinçsiz kullanım her alanda zararlıdır. BİTKİLER SONUÇTA ELEMENT VEYA MOLEKÜL BAZDA İŞLEDİĞİ İÇİN BİTKİDE SORUN OLMAZ AMA TOPRAKTA TUZLAŞMA OLABİLİR. TOPRAK ANALİZİ ŞART YANİ.
Her bitkide bulunabilecek optimum bitki besin elementi sınırları vardır,bu elma için farklıdır patates için farklıdır örneğin elmada % 1,6 potasyum yeterliyken pateteste %6-6,5 civarını bulur,organik gübreleme dahi toprak analizlerine göre ve ekilip dikilecek bitkiye göre belirlenmelidir.
Bunun yanında gübreler kombine edilebilir örneğin bor uygulaması verimi %30 civarında noksan yerlerde artırabilmektedir yani gerekli yerlerde organik gübrelere inorganik gübrelere takviye yapılmalıdır.
İkinci bir nokta çeşitli metaryellerle toprak ıslahı atlanmamalıdır eğer toprak ıslah edilmezse toprak analizi hiçbir anlam ifade etmez tek başına.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 13:02   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pak organik Mesajı Göster
Organik sertifikası olan bir kompost gübreyi incelediğimizde analiz raporunda organik azot miktarı %3,5, Toplam Azot %4,08, Toplam P205 % 2,4, K2O %0,95 değerlerine ulaşılmış.. Kimyevi gübre ile nasıl kıyaslayabilirim bu değerleri..

Örneğin Kompoze bir 15 15 15 NPK gübresinde inorganik olarak %15 azot, %15 fosfat, %15 potasyum olduğunu biliyoruz. İnorganik formda olan bu besinleri bitki direk alabiliyor. Oysa ki organik formda olan yukarıda analiz değerleri verilen gübredeki besinlerin bitki tarafından alınabilmesi için bakteriler tarafından inorganik hale getirilmesi gerekiyor. (Mesela azotta amonifikasyon ve nitrifikasyon bakterileri gibi..)

Aslında merak ettiğim konu şu; Organik gübredeki bitki besin miktarlarını istediğim gibi hazırlayabilme imkanım varsa ve bunların bitkiye yarayışlı hale getiren bakterilen sayısı ve cinsini de istediğim miktarda toprağa verebiliyorsam, kimyasal yolla bitkiye verilen bitki besin maddeleri sonucunda meydana gelecek bitki büyüme hızına, hangi başa baş noktasında ulaşabilirim? Bunun imkanı var mı?

Eğer ki organik yolla üretim yaptığımda kimyevi yolla üretilen bitkinin hızıyla baş edemiyorsam, en azından ortaya çıkacak ürünün miktarsal açıdan kalitesini geçebilir miyim.. Tat,ömür,vitamin mikt.vs. ile zaten rekabet edebiliyorum.. Sorunum hız ve ürün miktarı.. Bu konuda denemeleri, araştırmaları olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim..

Bitkinin büyüme hızına bir çok faktör (ısı,ışık,toprak fiziki yapısı vs.) gibi bir çok etkenin etki ettiğini biliyorum.. Gübre haricindeki tüm etkenlerin eşit olduğunu kabul ederek bu sorunun değerlendirilmesi lazım.. saygılar..
Mesela organik fosforu ele alalım,organik fosfor daha çok tahıllarda fitat ve fitik asit tuzları şeklinde depo edilir bunu yiyen hayvanlarda tavuk büyükbaşta ya bu formdaki fosforu çözecek enzim olan fitaz hiç yoktur ya da zayıftır bu insanda da benzer durumdadır.Diğer elementler de de durum benzerdir.Büyükbaş otu veya tahıl yemlerini yiyecek ve bu materyaller içerisindeki elementleri kendi kullanabildiği kadar kullanacak geri kalanlarıda boşaltım sistemi vasıtasıyla tekrar doğaya gönderecek bizde bunları biriktirip gübre olarak kullanacağız, işin organikliği bu tahıl veya ot bu bitki besin elementlerini başka bir yerden almıyor topraktan alıyor,üretilen 15.15.15 gibi kompoze gübrelerin içerindeki fosfor ve potasyumun geldiği yerde toprak veya kayalar,zaten toprak oluşum süreçleri esnasında toprağın içeriği kayaların içerikleriyle doğru orantılı.
Bu tip kompoze gübrelerin zararlı olmasının sebebi içeriğindeki birçoğu kireçli dolgu maddelerinin kullanılmasıdır,bunlar toprakta çözünemediği gibi birikerek iz elementleri bağlar ve diğer besin maddelerinin alımını azaltır.Şöyle düşünelim 50 kg'lık 15.15.15 gübresinin 100kg'mı 15+15+15=45 kg bbe elementi içerir toplamda 50 kg çuvalda 22,5kg bbe bulunur geri kalan 27,5 kg dolgu maddesidir.
Gübre üzerindeki değerler elementel veya oksit formunda olabilir
Kalsiyum (Ca) = Kalsiyum oksit (CaO) x 0.715;
Magnezyum (Mg) = Magnezyum oksit (MgO) x 0.603;
Sodyum (Na) =Sodyum oksit (Na2O) x 0.742;
Kükürt (S) = Kükürt trioksit (SO3) x 0.400.

Fosfor (P) = Fosfor pentaoksit (P2O5) x 0.436;
Potasyum (K) = Potasyum oksit (K2O) x 0.830

Aslında geniş bir konu mesela süperfosfatların eldesi kimyasal bir süreçtir,monokalsiyum fosfat ve kalsiyum sülfat içeren ve öğütülmüş fosfat mineralinin sülfürik asit ile reaksiyonu ile elde edilen bir üründür,yine sülfatlıların eldesi kimyasal bir süreçtir doğada o şekilde bulunmaz.

Ayrıca organik azot minerelize olmadan bitkiler kullanamaz yani bitkiler inorganik azot kullanırlar ,organik azot kullanmanın bitkilere faydalı olmasının sebebi bitkilere kazandıracak olduğu azot değildir bilhassa faydalı olmasının sebebi mikroorganizma faaliyetlerini bitki kök bölgesinde hızlandıracak olmasından ileri gelir.En yüksek organik azot kaynakları yüksek protein içerikli kaynaklardır bunlar hayvansal olabilir soya kaynaklı olabilir.Hayvansal içerikli olanlarda a.a ve organik karbon daha fazla olmakta. Ne şekilde bir ölçüm yapılıyor bilemiyorum ancak içeriğindeki amino asit değerlerinin yüksekliğine göre bu organik azot miktarı artmakta.
Hayvansal a.a'li ürünlerin yüksek değerleri şaşırtıcıdır Organik Madde: % 50 Organik Karbon : % 24 Organik Azot : % 8 Serbest Amino Asit: % 8 şeklinde ürünler vardır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
organik bitki büyüme hızı, organik bitki verimi, organik gübre, organik tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024