agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Organik Tarım
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2017, 02:53   #121
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Organik tarım hikaye degil elbette. ancak tam anlamıyla organik olma koşulları dünyada organik sertifikalı ürünlerde bile yüzde 1 dir bence.

bu konuda en önemli noktalardan birisi ziraii ilaç kalıntısını minimize edebilmek. örnegin domateste kacmak çok zor oldugu için belirli ilaçları az dozajda ilk meyveler ceviz kadarken yapıyorum. o meyveleri koparrıyorum ve yoluma devam ediyorum. bir daha ilaç vs kullanmıyorum yani.

gelelim bence organikligi asıl engelleyen gübreleme işine. neymiş efendim koyun gübresiymiş, tavukmus veya büyükbaş gubreymiş. hikaye burada baslıyor. bu hayvanların hiçbiri doğal ortam da bulunmuyor artık. suni yemlerle besleniyorlar, hormon ve antibiyotik asılarını saymıyorum bile. suni yemlerde görüntüde organik ama o da yalan. hayvan yemleri komple gdo lu ürünlerden yapılıyor. dolayısıyla gübre de ne ararsanız var.

dogada kendi beslenen solucan yarasa vs gubreleri kesinlikle organik tarım için olmaz sa olmaz durumda. gerci kendi elimizle besledigimiz solucanların veya guvercinlerin gubresinden ne olur o da ayrı bir konu.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 20:38   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2018
Organik Tarım yöntemiyle üretilen ürünlerin ilk etapta yapılan reklamlar ile pazarının çok olacağı zannedilir ancak; albenisi az olan bu ürünlerin pazar değeri azdır ve talebi gittikçe azalır. Unutulmamalıdır ki; pazarlamada paketin içersindeki ürün kadar onun ambalajlanması ve albenisi de ürünün talebini artırır. Kaç tüketici pazarda Nar gibi kırmızı, iri ve parlak elma dururken yandaki ufak tefek ve kurtlu elmayı alır?
Malesef doğal olandan kaçar olduk bana göre organik ekim tamamen bir uydurmacadan ibaret .

Ali alan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 21:37   #123
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali alan Mesajı Göster
Organik Tarım yöntemiyle üretilen ürünlerin ilk etapta yapılan reklamlar ile pazarının çok olacağı zannedilir ancak; albenisi az olan bu ürünlerin pazar değeri azdır ve talebi gittikçe azalır. Unutulmamalıdır ki; pazarlamada paketin içersindeki ürün kadar onun ambalajlanması ve albenisi de ürünün talebini artırır. Kaç tüketici pazarda Nar gibi kırmızı, iri ve parlak elma dururken yandaki ufak tefek ve kurtlu elmayı alır?
Malesef doğal olandan kaçar olduk bana göre organik ekim tamamen bir uydurmacadan ibaret .

Elma organik olduğu zaman ufak tafek ve kurtlu olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Nereden çıktı?

Sorun şu, biri zehirli, diğeri zehirsiz. Afiyet olsun.

bahcedenn, saleri ve g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 07:52   #124
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Nevşehirde bi hikaye anlatılır, "tilki patates tarlasına girmiş, tarlanın diğer ucundan çıkıp yamaca tırmanamadan oracıkta ölmüş" biraz abartı da olsa gerçek bu her yediğimiz, çoluk çocuğa yedirdiğimiz üründen, çok çok fazla kimyasal ilaç ve hormon alıyoruz, belki birinci nesil değil ama ikinci ve üçüncü nesilde mutlaka olumsuz etkileri gözükecektir, organik ve kimyasal gübre ve ilaç kullanılarak yetişen ürünler arasında tat aroma ve besin değeri bakımından da kat kat farklılıklar olduğu kanaatindeyim,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 16:56   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Güzel konu olmuş. Takipteyim ^^

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 07:31   #126
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Ticari olarak üretim yapan arkadaşlar, organik tarım yaparak piyasa koşulları ile rekabet edemez ama iyi tarım uygulamaları ile hem piyasanın gerisinde kalmamış olur, hem de onlar sayesinde biraz daha sağlıklı ürünler tüketmiş oluruz.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 23-11-2018, 08:56   #127
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
2050’de iki kişiden birinin otistik olması bekleniyor.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 11:55   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Ticari olarak üretim yapan arkadaşlar, organik tarım yaparak piyasa koşulları ile rekabet edemez ama iyi tarım uygulamaları ile hem piyasanın gerisinde kalmamış olur, hem de onlar sayesinde biraz daha sağlıklı ürünler tüketmiş oluruz.

Adına "iyi" denilen tarım bildiğiniz zehirli tarım. "İyi Tarım" diye konulan isim tamamen yanıltmaya yönelik.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 13:01   #129
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

iyi tarımdan anlatmak istediğim veya olması gereken, gereği kadar ve gerektiğinde kimyasal gübre ve ilaç,
Amatör olarak veya hobi olarak bizlerin yaptığı gibi,
Şu an ülkemizde yapılan uygulama adı iyi veya organik olmakla beraber ticari kaygı ve daha fazla kazanç maksadıyla, hem üretici hem pazarlamacı tarafından çığırından çıkarılmıştır.

Eski 23-11-2018, 13:19   #130
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Dağdan bir yer alınca iyi kötü birşeyler öğrenmeye başladım. Elmanın, kirazın kurtlanmaması için on kere ilaçlandığını öğrenince şaşırmıştım. Ben 6 yılda bir kere elma ilacı mecburen attım. Bana hemen ot ilacı atmam gerektiği söylendi. Biraz araştırınca ot ilacının etkisinin uzun yıllar devam ettiğini öğrendim. Patatesin böcek nedeni ile nerede ise ilaçla meydana geldiğini öğrendim. Yumrular toprağa atılmadan önce ilaçlandığı zaman patates böceği gelmiyormuş. Böcek bile kendisine zararı olan bir yaprağı. dalı yemiyor. Kışlık dikilen patatesler belirli bir zaman geçtiği için ilacın etkisi geçiyor. Zehrin öldürücü etkisi geçiyor. Yazlık ekilenlerde bu kısa olduğu için patatesin kendisinde kaldığını düşünüyorum. Kışlıkta da mutlaka kalıyordur. Zaman içinde etkileri çıkacak. Kendim iki üç yıldır patates yetiştirmeye çalışıyorum. Dağ başına kadar geliyorlar. Az olunca el ile kontrol altında tutabiliyorum. Çiftçinin bunu yapma durumu yok. Kısa zamanda üreyip koca tarlaları bitiriyorlar. Mümkün olduğu kadar az ilaç kullanarak ürün almaya çalışıyoruz. Daha iyi bakım yapabilirsem daha fazla ve güzel ürün alabileceğim. Eskiden de çok az ilaç kullanıldığı için topraklar henüz zehirli değil. En azından kendimiz ve çocuklarımız için birşeyler yapmaya çalışmak uğraşmak gerektiğini düşünüyorum.

Bir arkadaşım üçüncü kere kansere yakalandı. Şu anda durumu iyi. Çocuklarımızı ben tanıyamıyorum. Hepsi agresif. Bencil. Hiç bir şeyden memnun olmayan. Bilgisayar, cep telefonu yeme içme gezme dışında hayatta hiç bir beklentileri yok. Sürekli ilaç kullanan bir toplum olduk. Kullandıkça daha fazla hasta oluyoruz. Alttan gelen zararları gidermeden tedavi etmeye uğraşıyoruz. Toplumumuzun bütün kesimi nerede ise patates tüketiyor. O kadar ilaç almak yerine bu böceğin doğal düşmanını şimdiye kadar niçin getirmedik.

saleri, CornusMas ve Feijoa beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 13:48   #131
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın Muda;
"Çocuklarımızı ben tanıyamıyorum. Hepsi agresif. Bencil. Hiç bir şeyden memnun olmayan. Bilgisayar, cep telefonu yeme içme gezme dışında hayatta hiç bir beklentileri yok" benim oğlanı nerden tanıyorsun diye sorsam)
Ticari olarak patates ekimine 1978 yılında başladık, üzerinden 40 yıl geçmiş o yıl dahi patateste en büyük sıkıntı bu böcekti, bu böceğin doğal düşmanı mutlaka vardır ama tarım ilacı dev bir sektör ve her yıl büyüyen bir sektör, doğal düşmanını getirmek gibi bir riske kimse giremez.

Eski 23-11-2018, 14:05   #132
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Asıl çözümü kendimiz tükettik...Köyden kente göçün en net sıkıntılarından biri de bu...Organik tarım piyasa reelinde ****** hikaye...ama bireysel gayretlerle belirli bir noktaya varabilmek,markalaşabilmek,güven kaynaklı bir uygulama yla tanıtım yapıp itimat kazanıp gerçekten organik üretim de pratik de mümkün...Ama işin en kökten çözümü noktasında çevremdekilere hep şunu tavsiye etmişimdir..Yarım dönüm de olsa bir bahçe edin,kendin ek,kendin dik,her meyveden(bölgede yetişen) bir iki tane dik..sebzelerini kendin yap.tohumları atadan dededen gelme bir şekilde elde etmeye bak...Hem sağlıklı olursun ,spor yaparsın,hem ne yediğini,hangi koşullarda yediğini bilirsin...Bu mevzu çok uzun mevzu...kendi çözümünü üretmeli bunun bilincinde olan her birey...Olduğu kadarını kendi yapmalı..olmadığı kısmını da güvenilir yerler arayarak,eş dost ahbap çevresinden bulmalı....Elimden geldiğince böyle yapıyorum...ilaç derdim yok...sıkışmadıkça ciddi ağaç kaybı gibi bir problem olmadıkça kimyasal kullanmıyorum...kurtlu meyveleri atıklayıp temizleyerek yiyorum....
Organik tarım,hem uzmanlık,hem extra efor hem sıkı takip hem extra ahlaki bir karakter gerektiriyor...Ülkemiz geneline vurduğumuzda üreticilerin %1 i bile bunu başaramaz..Zaten şu anki tabloda bu %0,1 bile değil...Maalesef tarımda zaten çok gerideyiz...%100 luk potansiyelin %10 uyla %15 ile tarım yapıyoruz...Fikri yenilenme değil,fikrî çağ atlamaya ihtiyacımız var...Genel bu...ama özelde tabi açılım yapmış,sıçramalar yapmış olanlar da yok değil...Velhasıl;Günümüz Türkiye'sinde sadece kendi ekip diktiğime güvenirim...

selim_50 ve CornusMas beğendi.
Feijoa Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 14:13   #133
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Patates böceğinin doğal düşmanı Lebia grandis isimli bir böcek. Şu ana kadar hiç mi getiren olmadı.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 14:57   #134
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

"Patates böceğinin doğal düşmanı Lebia grandis isimli bir böcek. Şu ana kadar hiç mi getiren olmadı"
Sayın Muda; mesajımda belirttiğim gibi 1978 yılından bu yana patates ekeriz, adı geçen böceği bölgemizde hiç görmedim.
patates böceğinin yumurtaları sadece uğur böcekleri yiyor onları da patates böceğini ilaçlarken birlikte öldürüyoruz.

Muda beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018