agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Okul Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/okul-bahceleri/)
-   -   Kars-Kağızman Akören Köyü ilk ve ortaokulu (http://www.agaclar.net/forum/okul-bahceleri/38653.htm)

borneos 07-01-2016 12:39

Kars-Kağızman Akören Köyü ilk ve ortaokulu

Okulunuzun Adı: Kağızman Akören Köyü İlk-Ortaokulu

Sınıfınız:1-8

Bulunduğunuz Şehir:Kağızman/KARS

Çalışmaya katılan öğrenci sayısı:60

Yapacağınız çalışma türü (iç mekan /dış mekan):Dış mekan

Elinizdeki tohumlar, bitkiler: Elimde herhangi bir bitki yok.

Bakım için planınız:Etrafı çit ile çevrili ufak bir koruluk alan

Varsa eksikleriniz: Fidan

Kıymetli dostlar okul bahçemizde ağaçlandırmaya uygun 1500 metrekare alanımız var. Şu anda etrafını çit ile çevirdik. Baharın gelişiyle birlikte bir koruluk oluşturmayı düşünüyoruz.

Malumunuz burası soğuk memleket. Kışın -20 derecelere inen soğuklarıyla meşhurdur.

Aslında okul gibi bir alanda tel örgü içinde ağaç dikmek bizleri rahatsız etse de hayvanlardan ve bilinçsiz kişilerden korumak için elzem bir durum haline geliyor. Buralarda ağaç sevgisi ve bilinci ne yazık ki yok. Belki bizim çalışmalarımızla bir nebze dahi olsa yeşerir inancındayız.

Çitin çevresine iklim şartlarına uygun akasya ağaçları dikmeyi düşünüyoruz. Akasyalar bu yörenin iklimine uygun ağaçlardır. Hem çabuk gelişiyor hemde yeşilliğiyle güzel bir görüntü veriyor.

İç kısımlara ise bu iklimde ve rakımda yetişen (bu arada rakım 1600 civarında), maviliğiyle güzel bir görüntü oluşturacağını düşündüğümüz mavi ladin dikmeyi planlıyoruz.

Eğer maddi imkanlarımız da elverirse bahçenin ortasına bir kamelya yapmayı düşünüyoruz.

Bizlere yardımcı olmak, fidan hibe etmek isteyen ağaçseverler olursa bilinen alışveriş sitelerinden fidan bağışlarına talibiz.

Kargolar elimize ulaşmaktadır.

Ayrıca sizlerin de fikirlerinize ihtiyacımız var.

Sevgiler.

sabah 07-01-2016 13:40

Kolay gelsin.

Orman Bakanlığı fidan satış yerleriyle irtibata geçtiniz mi? Sarıkamış'ta fidanlık olabilir.

Bölgeye uygun, dayanıklı türler oralardan daha ucuza alınabilir.

Ağaçların yanı sıra farklı çalılar renk ve doku değişikliği yaparak güzellik katacaklardır.

Fon, fide ve fikir için destek olmaya çalışanlar çıkacaktır.:rolleyes:

Güler 07-01-2016 20:35

Çite Amerikan sarmaşığı sardırmayı düşünür müsünüz?

borneos 07-01-2016 20:46

1 Eklenti(ler)
sarıkamıştaki işletmeden almaya çalışacağız. sizin de dediğiniz gibi çevreyi güzelleştirmek için diğer nebatat konusunda yardım alabiliriz.

borneos 07-01-2016 20:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1431752)
Çite Amerikan sarmaşığı sardırmayı düşünür müsünüz?

****** çok güzel olur.

Güler 08-01-2016 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi borneos (Mesaj 1431762)
****** çok güzel olur.

Adres bilgilerinizi ve kargo şirketinin size ulaşabileceğibir telefon numarasını özelime yazım. Şubat ayının sonlarına doğru elinizde olur.

borneos 08-01-2016 18:13

aa çok teşekkür ederiz. :) ilk bitkimiz sizden olmuş oldu. darısı diğer yeşilseverlere :)

borneos 08-01-2016 18:53

bu arada fotoğraf yükleyemiyorum. sadece 1 adet yükleyebildim. :(

borneos 11-01-2016 20:44

güncel

borneos 28-02-2016 19:12

baharın gelişi ile dostların yeşilliklerini bekliyoruz. bilumum e-satış yapan sitelerde uygun fiyat mukabilinde fidanlar satılıyor dostlar. bütçenizi sarsmadan dikili bir ağacınız olsun.

sabah 29-02-2016 08:25

Hatırlattığınız için teşekkürler.

1500 m2 içinde yürüme, oturma bölgesini çıkarıp yaklaşık kaç ağaç dikmenin uygun olacağına bakmalı. Tek ağaç yerine çeşitli ağaç ve çalılarla daha renkli, hoş bir bahçe elde edilebilir.

Bitki listesi oluştursanız da oradan seçip alım mı yapsak?

İlk aklıma gelenler akasya, sedir, atkestanesi, çalılardan kartopu, dağmuşmulası, berberis, ardıç türleri...

İris-süsen- gibi soğanlılar da hem dayanıklıdır hem de çocuklar oradayken çiçek açarlar.

borneos 01-03-2016 11:05

İlginizden ötürü tesekkur ederim. İşletmeden ladin, huş, ve çam fidanı almayı planlıyoruz. Akasya fidanlarının da igdirda ki fidanliklardan temin etmeyi düşünüyoruz. Sizin de dediğimiz gibi çalı ve diğer bitkilerle çok güzel olabilir. Güler hanım bizlere sarmaşık kökü gönderecek. Buralarda yetişebilecek oya ağacı , Açelya, kurtbağrı, defne, alev ağacı gibi türler olabilir.

borneos 01-03-2016 19:43

Gün geçtikçe bizlerden yardımını esirgemeyen dostların sayısı artıyor. Şimdiden çok heyecanlıyım. Bahçede çok az bir kar örtüsü kaldı. Toprak fidan dikmeye hazır olduğu gibi ekime başlayacağız. Çok mutluyum.

http://kagizmanakorenortaokulu.meb.k12.tr/

Güler 04-03-2016 19:22

Sayın borneos, arkadaşımız sabah size bazı önerilerde bulunmuş, ancak ben de bir iki hatırlatma yapmak istiyorum. Bahsettiği bitkiler bahçemde olduğu için size olabilecek sakıncaları belirteyim.

1- dağ muşmulası çok hoş ve genişleyen bir çalı türü. Kırmızı kırmızı çiçekleri arılara çok cazip geliyor. Benim gibi arı allerjisi olanlar için tehlikeli olabilir.

2- Berberis, o da kırmızı mini yaprakları ile gösterişli bir çalı türü ama dikenleri felâket. Çocuklar için tehlikeli olabilir.

3- Ardıç, enine yayılan bir çalı, alanınız geniş ise olabilir.

Dört numaralı mesajınızda okulunuzun karlar içindeki fotoğrafını gördüm. Okul giriş merdivenlerinin sağ ve sol taraflarına her daim yeşil olan pittosporum dikilebilir. yuvarlak şekil verilirse top top güzel olabilir.

Bahçe duvarlarını Amerikan sarmaşığı ile kapatıyoruz, onları ben göndereceğim. Başka neler düşünüyorsunuz yazın ki beraberce tanzim edelim.

borneos 05-03-2016 08:59

Sayın Güler, sağolsun Sayın Sabah bizlere yardımda bulundu. Onerileriniz için tesekkur ederim. Tavsiyelerinizle daha güzel sonuçlar elde edeceğiz inşallah. Dağ musmulasini bende dusunuyorum. Buralarda arıcılık fazlasıyla var. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Beraberiz ve ardicta gayet güzel olur. Aslında arka tarafta korunaklı bir alan oluşturuyordu. Bütün fidanlari oraya dikecegiz. Eğer korumayı sağlam yapmaz isek yazın hepsi talan olur. Çünkü buralar hayvancılık memleketi. Çoban değnek için fidanı söker gider. Daha önce bunu deneyimleyebildik. Ayrıca fotograf atmakta sıkıntı yaşıyorum. Tam olarak dikim yapacağımız yerin fotoğrafını atmaya çalışacağım. Bu hafta 2 m boyunda , 7 yasında çam fidanlari temin ettim. Birde tel örgüye paralel dikecegimiz 2 mlik akasya fidanlari temin ettik. Güzel bir casma oacak umarım. Bizim en büyük sıkıntımız koruma ve sulama olacak. Sulama sistemi kurmayı düşünüyoruz. Lakin su hep açık olmak zorunda. Ayarlarken çok ince hesplamaliyiz.

Güler 05-03-2016 09:35

Tamam, siz fotoğrafı yükleyin beraberce fikir yürütelim.

borneos 05-03-2016 13:51

3 Eklenti(ler)
sonunda fotoğraf ekleyebildim. tel örgüyü bu hafta sarmaya başlayacağız. görüldüğü üzere kar anca kalktı. alan gözünüze küçük gibi gelebilir lakin 1500 m2 daha fazla.

borneos 14-03-2016 19:20

buralara kış tekrar geldi. o yüzden bu aralar herhangi bir faaliyet yürütemiyoruz. 20 adet 2metrelik çam fidanları ve 2 metrelik akasya fidanları aldık. havaların yumuşamasını bekliyoruz.

borneos 19-03-2016 19:57

güler hanıma gönderdiği amerikan sarmaşıkları için teşekkür ederiz.

Zemzem 20-03-2016 13:48

Sayın borneos, yaptığınız çalışmaları merakla takip ediyor olacağım çünkü ben de Kağızmanlıyım :) maalesef bahçem olmadığı için elimde gönderebileceğim fidan yok ama zaten agaclar.net'i arkanıza aldıysanız sonuç çok güzel olacaktır eminim. :)

borneos 20-03-2016 21:29

:) evet sayın zemzem. Gerçekten dediğimiz gibi oldu. Bizlere yardımcı olan tüm dostlara selam olsun. Bende çok merak ediyorum. Çünkü herşeyi hazırladık ama tekrar kar bastırdı bugün. Fidanlari bekletiyoruz. Bu hafta havalar açarsa icraata baslayacagiz insallah.

borneos 01-04-2016 14:54

Kıymetli dostlar, en sonunda havanın da izin vermesiyle bugün fidanlarımızı miniklerimizin elleriyle toprakla buluşturduk. Bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm yeşil dostlarına teşekkür ederim.

borneos 01-04-2016 15:13

sonunda

5 Eklenti(ler)
sonunda güneş yüzünü gösterdi. :)

borneos 01-04-2016 15:25

sonunda

1 Eklenti(ler)
fotoğraflarda çok belli olmuyor ama telin kenar kısımlarına da akasya fidanı diktik. onlarda yeşillenince daha güzel olacaktır. bahçemize 20 çam, 20 akasya fidanı diktik.

Güler 01-04-2016 18:29

Ellerinize sağlık, ne güzel çalışma yapmışsınız. Sayenizde bir sürü doğa sever yetişecek.

Onları biraz daha iştahlandıralım diye size Doğa İçin Çal etkinliğimizin DVD den göndereceğim. " Uzun İnce Bir Yoldayım" ;)

borneos 01-04-2016 20:03

sayın güler yarın da sizin gönderdiğiniz sarmaşıkları dikeceğiz. çok teşekkür ederiz.

sabah 08-04-2016 16:39

Yıllar sonra siz de öğrencileriniz de "bunları biz dikmiştik" dersiniz.:rolleyes:

borneos 08-04-2016 20:11

aaaaah ah inanın öyle demeyi o kadar çok isterim ki. bahçeden çıkamaz oldum. :) destekleriniz için çok teşekkür ederim.

borneos 21-04-2016 19:49

sevgili dostlar, bahçemizi sizin katkılarınızla tesis ettik. fakat bir problemimiz var ve fikirlerinize ihtiyacım var. yazın sulayacak kimse yok. bende sulama hattı döşemeye karar verdim fakat su her zaman açık kalacak. nasıl bir yöntem belirlemem lazım? suyu köklerden ne kadar uzağa kurmalıyım?

borneos 08-06-2016 23:20

diktiğimiz bütün çamlar tuttu fakat akasya fidanlarında hiçbir gelişme yok :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024