agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Okul Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2009, 13:34   #1
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Kurtbey İlköğretim Okulu Bahçesi (Edirne / Uzunköprü)

Okul müdürü Agaçlar.net i karıştırırken ismim yabancı gelmediğinden kızıma sormuş. (Müdür yeni atandı) O da babam olur cevabı verince görüşmek istedi.

Okul çevresini düzenlemek, ağaçlandırmak istiyor. Bugün 40-50 poz fotoğraf çektim. Okulun çeşitli açılarından çekilen fotoğrafları yükleyeceğim.

İş başa düştü. Siz sevgili üyelerin fikirlerini bekliyorum. Bilhassa bahçesini olanlar hemen yardıma koşar herhalde. İsterseniz fotoscape (Fotoşohp) mu diyorlar, bölümlere aklınızdan geçen bitki ya da ağaçları monte edin. Biz de burada elimizden geldiği kadar gerçekleştirmeye çalışalım.

Name:  140.jpg
Views: 6547
Size:  51.3 KB

Düzenleyen Cumhur Tonba : 25-06-2009 saat 23:12 Neden: İlköğretim eksik yazılmış.tamamlandı
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 13:38   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Kurtbey İlköğretim Okulu.agaclar.net üyeleri fikir bahçesi

Okulun ön cephesi
Name:  133.jpg
Views: 4804
Size:  49.4 KB

Okulun önü
Name:  086.jpg
Views: 4973
Size:  43.2 KB

Okulun ön taraf duvar. Birinci fotoğraf uzantısı
Name:  083.jpg
Views: 4708
Size:  44.0 KB

Çocuk parkı. Birinci fotoğrafın başı
Name:  082.jpg
Views: 4682
Size:  49.7 KB

Atatürk Büst'ü. Okulun girişi
Name:  090.jpg
Views: 5892
Size:  47.8 KB

Alp.er beğendi.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 08-10-2009 saat 09:00 Neden: Yazıları ekleme
Eski 05-06-2009, 13:56   #3
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Bence burada yeterince bitki mevcut, ama bakım yok gibi. Orta alanlarda ağaçlandırma yapmak olmayacağına göre, titiz bir temizlik ve bakımla gayet güzel duruma geleceğini sanıyorum. Belki, Atatürk büstü çevresindeki alan biraz daha çiçeklendirilebilir.

Fotoğraflardan anladığım kadarıyla çocukların oyun alanları yeterince geniş, çamların dibi eskiden yapılmış bir düzenlemede taşlarla daire içine alınmış. O şekilde değilde duvara paralel döşenecek bordürlerle, kaldırım şekline getirilip çimlendirilebilir. Çimin içerisine de çiçekler serpiştirilebilir. Hatta ağaç gölgeleri çine banklar da atılabilir ama, çocukların fazlalığı düşünülürse, bankların olduğu yerlerde çimi unutmak geerkir

Ama ne yapılırsa yapılsın bakımının devamlılığı esas, bir sefer yapılıp, bakımı devam ettirilmezse bütün emekler boşa gider, Müdür Beyle yapılacakların bakımının devamı garantisini alın önce derim. Yoksa bu sene harcadığınız emeğinizin seneye hiç olduğunu görmek sizi üzer

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 14:00   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Okul yan tarafı
Name:  089.jpg
Views: 4512
Size:  46.2 KB

Alt bahçe
Name:  138.jpg
Views: 4540
Size:  65.4 KB

Alt bahçe karşı taraf
Name:  139.jpg
Views: 4500
Size:  71.1 KB

Alt bahçe eski okul önü, şu an yemekhana olark kullanılıyor
Name:  126.jpg
Views: 4558
Size:  56.1 KB

Atatürk Büst2ünün alt tarafı. Veleybol sahası. Duvar dibi boş
Name:  129.jpg
Views: 4443
Size:  44.3 KB

Düzenleyen Cumhur Tonba : 05-06-2009 saat 14:02 Neden: yazıları ekleme
Eski 05-06-2009, 14:06   #5
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Bana oklu bahçesine çim ekilmesi pek uygun değil gibi geldi.Malum çok sayıda çocuğun bulunduğu bir alan, çimin devamlılığını sağlamak oldukça zor olur.Çamların aralarına bodur meyve ağaçları düşünülebilir.Okulun önü çok çıplak kalmış gibi geldi bana.Oraya ıhlamur veya iğde gibi mis kokulu ağaçlar ekilebilir.Altınada 2,3 tane bank konursa ileride gölgesindende faydalanılabilir.Tabi ağaçları ekerken gelecekte,büyüdükleri zaman alacakları konumu düşünerek ekim yapılmalı.Yoksa büyümüş bir ağacı elektrik tellerine veya yapılara zarar verdiği için kesmek oldukça üzücü olur.Şimdiden kolay gelsin...

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 14:38   #6
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Bu okulun, kenarlarda mazılara ihtiyacı var diye düşündüm.
Bir de, bizim zamanlarımızda uygulama alanları olurdu, birşeyler eker diker, tarım dersleri görürdük.
Resimlere biraz daha dikkatli bakıp, fikir üretmeye çalışacağım.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 15:00   #7
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Düşüncelerinizi, fikirleriniz bekliyorum.
Şimdiden saygı ve sevgiler iletiyorum.

Eski 06-06-2009, 15:19   #8
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sayın Cumhur bey okul bahçesi ne kadar geniş şanslı bir okul.Ben bahçe dizaynında çok başarılı değilim kendi bahçemde bile daha tam bir düzen oluşturamadım ama yinede bir iki fikrimi belirteyim.Atatürk büstünün etrafına kasımpatılar dikilebilir, biraz daha gerilere her dem yeşil ve çiçekli kalacak örtücü çalılar kullanılabilir.Valeybol sahası ve oyun parkının çevresi çimlendirilebilir, biberiyelerden bi çit yapılıp uygun yerlere de çeşitli çiçekler ekilebilir gibi geldi bana. Ama sanırım konunun uzmanı arkadaşlar size daha yardımcı olabilir şekillensin burdan bi isteğiniz olursa seve seve yardımcı olurum.Çam ağaçlarının olduğu bölgede eğer boş alan kalıyorsa aralara iğde ve ıhlamur ağacı harika olur.

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 16:38   #9
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sağolasın Mormenekşe. İsminizi hala normal şekilde okuyamıyorum. Hep parçadaki gibi. Hatta sağolasını bile makama uyduruyorum.
Çok güzel fikirler vermişsiniz. Tahmnim okul müdürüde üye oldu. Biraz gelen yazılar çoğalsın. Belki fotomontaj düşüncelerde gelebilir. Yine hep beraber karar vererek yapabileceklerimizi hayata geçirelim.

Eski 06-06-2009, 16:50   #10
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

En baştan birinci okulun ön cephesi ve üçüncü fotoğrafta okulun ön duvar tarafı duvardan 4 mt. mesafeye kadar düzenleme yapılabilir.
Çocuk parkı yazan foto. Ara düzenlenebilir.
Atatürk Büst'ü. Alt tarafına 2-3 servi **** mazı dililebilir.
Okul yan tarafı. Basket sahasının yanı. Tamame4n düzenlenebilir. Araya öğrencilerin geçmesi için yol bırakılabilir.
Alt bahçe. Duvarın sol tarafı okulun arkası oluyor. Tamamen düzenlenebilir. Duvarın sağ tarafı. Duvardan 6-7 mt içe kadar düzenlenebilir.
Veleybol sahası duvar dibi. Oraya 3 adet ceviz **** 5-6 adet iğde dikilebilir.

Korkmayın. Öğrencilerin oyun oynaması için Alt bahçede Futbol sahası, Büstün alltında veleybol sahası, okul önü ve daha birçok boş alan var. Zaten öğrenci sayısıda senelik olarak en fazla 160 ortalamasını geçmez.

Eski 06-06-2009, 17:14   #11
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Name:  082.jpg
Views: 4190
Size:  49.7 KB
Name:  okul.jpg
Views: 4480
Size:  48.2 KB

gulcingiller beğendi.
füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 19:09   #12
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Füsun. Öğle bir tane ile olmaz. Ustalığını göster bakalım. Bekliyorum. Gün bugündür. Örneğin Atatürk heykelinin arkasına 3-4 servi ya da mazı yerleştir. Veleybol sahasının boş duvar kısmına ceviz ya da iğde koy ve yarım metre çim. Ya da akılına gelen diğer şeyler.

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 12-06-2009 saat 23:01
Eski 14-06-2009, 13:23   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Cumhur Bey Merhaba,
Böyle bir başlık açtığınıza sevindim. Okul Bahçesi düzenlemeleri bence çok ihmal edilmiş bir konu. Çocuklarımızın günün büyük bir bölümünü geçirdikleri mekanların hem görsel açıdan , hem ihtiyaçlarını daha iyi karşılanması açısından hem de çevre ve doğa duyarlılığının ve farkındalığının yükselmesi açısından çok önemli buluyorum.

Forumda bu amaçla bir başlık açmıştım :
Okul Bahçeleri

Murat Plevneli'nin şu linkte verdiği bilgiler de yararlı olacaktır :
Okul bahçesi nasıl düzenlenmeli?

Sizin okul bahçenizin pilot olarak Ağaçlar net üyelerinin bilgi ve bitki yardımlarıyla düzenlenmesi iyi bir başlangıç olacaktır.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 13:45   #14
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

..........
Name:  1291.jpg
Views: 4194

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 14-06-2009, 13:54   #15
Ağaç Dostu

Şu soruların cevaplanması iyi bir başlangıç olabilir :

- Okulun bahçe düzenlemesinin başlangıç ve devamlılık giderleri için ayırabileceği bütçe aşağı yukarı ne kadardır ? Yalnızca çim bile başlangıç ve devamlılık açısından yüklü bir maliyet kalemidir.

- Öğrenciler bahçenin hangi bölümlerini TERCİH ediyorlar ?
1. kademe dediğimiz 6-12 grubu öğrenciler genellikle çocuk parkının olduğu bölümü tercih ederken,
2. kademe öğrencileri spor alanlarının bulunduğu bölümleri tercih eder. Bitki seçimi de buna göre olmalıdır. Genel olarak küçüklerin koştukları alanlara gül gibi dikenli bitkiler dikilmemesi gerekir. Gene, yemekhane bahçesi, dinlenme köşeleri gibi alanlara da hanımeli gibi arıları çeken bitkiler dikilmemelidir.
- Spor alanlarının çevresine uzun boylu bitkiler dikilirse, kaçan toplar yüzünden bitkilerin kırılması yüksek bir olasılıktır.

-Okul bahçeniz oldukça büyük görünüyor. Bu bahçenin sulanmasının maliyeti ile gerekli personelin sağlanıp sağlanamayacağı en önemli konulardan biri.

- Bahçeye kimyasal ilaçlar kullanımı gerektiren bitkiler ve ağaçlar en az sayıda olmalı (Güller ve meyve ağaçları )

- Dikilen bitkiler Eylül - Haziran arasında çiçekli kalmalı.

Ben olsam, çocuk parkının çevresine bir çiçeklik sınırı oluşturarak başlarım. Yemekhanenin bulunduğu binanın çevresi sanırım koşuşturmanın en az olduğu bölüm. Ayrıca yemekhanede bir çeşme vardır, bu binaın çevresinin güzel çiçekler dikmek için en uygun yer olduğunu düşünüyorum. Bu bölüme eski sıralardan birkaçı atılarak bahçe bankı oluşturlabilir. ( Hep minimum maliyet açısından düşünüyorum ; elbette bütçe uygunsa yeni ve güzel bahçe bankları çok şık duracaktır )

-Bahçeye ağaç seçerken, çocukların görmediği ağaçları seçmek iyi olabilir.

- Okulun bahçe kapısına kokulu bir bitki dikilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir, okul bahçesi girişine ikincisi de çocukların kitap okumayı sevdikleri köşelere. Güzel kokular, okulun güzel bir yer olduğu düşüncesini pekiştirecektir. Pavlov'un klasik koşullanması.

İlk aklıma gelenler bunlar. Selamlar ve kolaylıklar.

Eski 14-06-2009, 16:23   #16
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Seleste, Sayın FusunANK,
Verdiğiniz değerli bilgiler ve düşünceleriniz için çok teşekkürler.
Seleste. Su sorununumuz yok. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Mümkün mertebe ilaçlamaya ihtiyaç duymayacak bitkilerin olması. Bitkilerin çiçeklenme zamanı.
Füsun, Sarmaşıklar çok güzel durmuş. Bu hemen tatbik edilebilir.

En büyük sorun tabii ki maliyet, eleman. Şimdilik düşüncemiz siz arkadaşlarımızın değişik ve yaratıcı önerilerini almak. Değişik bakış açılarının ne olduğunu görmek. Eminim ki hep beraber bu yavrularımıza güzel bir başlangıç için yol gösteririz.
Tekrar teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Eski 14-06-2009, 17:14   #17
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Cumhur Tonba,

Çok su istemesin,kolay hastalanmasın,çok bakım istemesin dediğiniz zaman
Duvar diplerine, sarı kantoron,kartopu, ortanca ,abelia yakışır.

Onların önlerine de kum da bile tohumla kendiliğinden yayılan zahmetsiz gazanya,ortalara da yine zahmetsiz kasımpatı ,gül ve papatya.

Duvarlara da şarmaşık.

Ben sizin için hemen çiçek tohumlarını toplamaya ve sarmaşık çeliklerini ekmeye başladım bile. Okulunuza 2 tane limoni servi,çiçek tohumları ,tutarlarsa sarmaşık çeliklerim onlar da sizin. Ayrıca yetişmiş köklü gazanya da yollamak isterim. Sevgiler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 18:29   #18
Ağaç Dostu

Sevgili Jineop,
Kalp kalbe karşı diye buna diyorlar. Bitkilere karar verdikten sonra , Jineop'la Limon'a rica ederiz, en uygun olanları yanyana getirirler yazacaktım zaten. Zahmetsiz çiçekler listesine dahlilar, hüsnüyusuf çin gülü gibi tohumundan sürekli üreyen bitkiler, şebboylar eklenebilir. Yalnız ortancanın Edirne'de kışı bahçede geçirebileceğini sanmıyorum. Elbette şubatta açmaya başlayan çuha çiçekleri ile zahmetsiz hercai menekşeler de olmalı.

Cumhur Bey,
- Okulda su sorunu yoksa, havuz ya da göletler düşünebilirsiniz.

- Bahçe duvarını sarmaşıkla kaplamaya bir öneri : Çocuklar okul duvarına resim yapabilirler :
Name:  okul bahçesi.jpg
Views: 5377
Size:  10.7 KB

- Miniklerin oynadığı alanların duvarlarına Pamuk Prenses, Nasreddin Hoca gibi figürlerle, büyüklerin spor yaptığı yerlerin duvarlarına Voleybol, Basketbol, güreş gibi sporları yapan sporcu figürleri çizilip boyanabilir. Sarmaşıkları okul binasına sardırabilirsiniz. Örneğin, ikliminiz uygun mu bilmiyorum ama mor salkım çok güzel olurdu. ( Ben bizim okul binasının yanına diktim, 2 metre kadar boylandı. 5 sene sonra ne güzel olacak kimbilir ? )
- Bahçe büyük olduğuna göre, adım taşlarından yürüme yolları yapabilirsiniz.
Name:  Nilüfer Anaokulu Bahçesi.jpg
Views: 10955

Yolların kesiştiği noktaya çiçek öbekleriyle oluşturulmuş bir dönel kavşak yapın. Basitçe hazırladığınız Taşıt Giremez, Okul Geçidi gibi levhaları dikin, trafik ışıkları hazırlayın. Harika bir trafik eğitim alanı olur.

Şöyle bir güneş saati de eğitici değeri ile bahçeye ekleyebilecekelriniz arasında.
Name:  güneş saati.jpg
Views: 7529
Size:  38.3 KB

Okul bahçesinde çeşme yok mu ? Bahçesnin neresine düşüyor ? Aslında google Earth'den görünüş verebilseniz ya da ölçüleriyle bahçe planını ekleseniz daha iyi fikirler verilebilir.
Selamlar

gulcingiller beğendi.
Eski 14-06-2009, 19:36   #19
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

İnanın bana çok harikasınız.
O kadar değişik bakış açıları, o kadar güzel düşünceler geliyor. Sanki kendi bahçemmiş gibi seviniyorum. Sağolun, varolun. Yazan elleriniz, düşünen beyniniz dert görmesin. El birliği ile güzel bir bahçe olacağına inanıyorum.
Sayın seleste. Bak hiç aklıma gelmemişti. Gooğle Earth den aktarabilirsem hemen yollayacağım. Aktaramazsam bir iki gün içinde nasıl olacağını öğrenip aktaracağım.
Saygılarımla.

Eski 14-06-2009, 19:54   #20
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Pek iyi olmadı fakat çalışıp daha güzel fotoğrafını ekleyeceğim. Üç bina ve beyaz olarak görülen basket sahası olan yer.
Teşekkürler seleste. Sayende Gooğle Earth ten yüklemeyi de öğrendim. Name:  Çekimler.jpg
Views: 4197
Size:  55.2 KB

Eski 14-06-2009, 21:04   #21

jineop's Avatar

Sevgili Cumhur Bey,
İşten güçten bu sayfayı atlamışım ,özür dilerim . Asıl siz teşekkürü hakediyorsunuz .Edirne den İstanbula gelen birileri olursa daha fazla bitki yollıyabilirim. Ya da ağaçlar net olarak 1 günlüğüne hep birlilkte tohumlarla,bitkilerle gelebilsek,eminim cennete döner orası.Ben varım,herşey çocuklarımız için.
Sevgili Seleste,
size hayranlığım hergün artıyor. Ne mutlu sizin öğrencilerinize.Muhteşem fikirler olmuş.

gulcingiller beğendi.
Eski 14-06-2009, 21:57   #22
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bu başlığı yeni gördüm. Cumhur Bey ne güzel bir adım atmış. İlk aklıma gelen şeyi, Fusun Hanım fotoğraflamış. Ben mazı ve biberiye düşünmüştüm, sarmaşıklar da güzel olmuş.
Bir de bakımı kolay olduğundan bol bol sardunya öneririm.
Jineop'un fikri de çok güzel. Ancak bir yere ayrı ayrı gidildiğinde toplanmak bile zaman alır.

Benim aklıma şöyle bir şey geliyor:

Önce gün ve gidebilecek kişi sayısı belirlenip, bir günlük araç tutulup, araç Kadiköy yakasından katılımcıları toplasa. Herkes getirebileceği bitkileri de yazsa.

gulcingiller beğendi.
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 22:02   #23

jineop's Avatar

Sevgili Vildan Hanım,
Düşüncenize katılıyorum.

Eski 16-06-2009, 00:39   #24
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Jineop,
Sayın Vildan Sönmez. Öneriniz için çok teşekkürler. Şu an beklemede kalalım. Yardımlar için bir proğram yaparız. Bu bahçe bizim eserimiz olabilir. agaçlar.net için güzel bir uygulamaya örnek gösterilebilir.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 16-06-2009 saat 11:46
Eski 16-06-2009, 08:21   #25
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Cumhur Bey nasıl olsa bu öğretim yılı bitti. Program yapmak için de zaman var. Aceleye getirmemek daha doğru olur.
Yeni yıla girmeden neler yapılacağı kararlaştırılıp, okullar açılmadan da program gerçekleşitirilebilir.

Hem yeni bitkiler ekmek için yaz sıcakları da atlatılmış olur.

Sulama nasıl yapılacak bu da önemli. Okul bahçesinde su çıkma olasılığı var mı?.
Küçük bir su motoru ile halledilebilir. Benim Enez 'deki bahçemde 16 metreden su çıkmıştı.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 12:06   #26
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sulama ile ilgili bir sorun yok. Suyumuz yeterli olur.

Eski 17-06-2009, 11:33   #27
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Bana oklu bahçesine çim ekilmesi pek uygun değil gibi geldi.
Sayın tolgahann,
İnanın alan çok geniş ve maallesef öğrenci sayısı az. Senelik ortalama 160 ı geçmez. Zaten çim ekililirse duvardan içe doğru bir iki metre olarak yapılabilir.
Benim düşüncem ise doğal olarak yetişen otların büyümesi ve devamlı biçilerek elde edilen doğal örtü.

Eski 17-06-2009, 21:36   #28
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Son derece hayırlı bir işe başlamışsınız Cumhur bey, Allah kolaylık versin.
Mesajları okudum, sevgili FüsunANK yine çok güzel uygulamalar yapmış, benim elimden malesef bu tarz işler gelmiyor.
Başka ne tür bir yardımım olabilir diye düşünüyorum, Atatürk büstünün olduğu yere öbek öbek rengarenk kasımpatılar çok iyi fikir, ben de bu fikri çok beğendim.

Otopark bölümünü ayırdınız mı? Okul çok büyük ve çok güzel, eminim bir çok otomobil park edecektir.
Yeşil alan düzenlemesi yaparken bunu da göz önünde bulundurmak iyi olur diye düşündüm.

Her yıl ekimi gerekmeyecek mevsimlik çiçekler ekilebilir, benim bahçemdeki kalifornia gelinciği gibi, yer mineleri de yer örtücü gibi kullanılabilir, bunlar bütün yaz ve hatta kış çiçekli kalabiliyorlar.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, biraz daha düşünelim bakalım, kolay gelsin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 23:24   #29
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Öbek öbek , renk ayrımı ile dikemedim ama

Name:  büst1.jpg
Views: 4059
Size:  47.8 KB
Name:  büst.jpg
Views: 3936
Size:  45.5 KB

gulcingiller beğendi.
Eski 18-06-2009, 00:02   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Cimlerde oynasin cocuklar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın tolgahann,
İnanın alan çok geniş ve maallesef öğrenci sayısı az. Senelik ortalama 160 ı geçmez. Zaten çim ekililirse duvardan içe doğru bir iki metre olarak yapılabilir.
Benim düşüncem ise doğal olarak yetişen otların büyümesi ve devamlı biçilerek elde edilen doğal örtü.
..... , baba dedi kizi,oyun oynayan genclere bakarak," Neden onlar su cim alanda degilde,toprakta oynuyorlar?"
Babasi bildigi bir konudan sorulmasina keyiflenerek, "Bak kizim, o cim alanda " Cimlere basmayiniz, Cimlere basmak yasaktir, yazisini yazili lehvalari görürsün.Birde oranin görevlisi vardir... baka ülkelerde genic cim alanlarinda insanlar gezinir,dolasir,uzanir,oynasir... cocuklar kayip,cesitli oyunlar oynarlar...
Kiz araya girip, "Peki o cimler kurumazmi baba? diye sorar.Babasi kurumaz diye yanitlar.(ve neden kurumadigini aciklamaya koyulur) "Bizde cimler üzerine basinca kurur.Cünki tek bir cim tohumu ekilir.Dayaniksizdir,üzerine basilincada kurur.Bizde halk arasinda `ingiliz cimi`denilen Lollium Perenne ekilir.Ekilen tohumdan olan cimin ömrü bir mevsimlik olur.O da üzerine basilmaz ve iyi korunursa.
Oysa dogrusu,cim ekilecek yerin ekolojisine uygun cim tohumu karisimi ve yüzdesi belirlenmis ve ekilmis ise tamam.Bas üstüne.Oyna,kostur.
Bunun böyle olmasida istenir.Cünki basildikca cim tohumlari kardeslesir,daha gür ve daha saglikli cikar...
( Akin Birdal`in Betula adli kitabinda yer alan `kardeslesme`hikayesinden)

Sevgili dostlar aranizda olmaktan,onur ve mutluluk duyuyorum.
Gür cimenlerin üzerinde oynamis bir cocugun mululugu üzerinize olsun.

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024