agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Okul Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen zaferguler
  • 1 Gönderen zaferguler
  • 1 Gönderen zaferguler
  • 1 Gönderen zaferguler
  • 1 Gönderen zaferguler
  • 1 Gönderen zaferguler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2011, 10:37   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Erzincan Üniversitesi MYO Makine Programı Bahçesi

Aslında okulumuzun bahçesinde küçük bir çilekliğim vardı. Taki öğrenciler dikmek için ayırdığım fideleri yabani ot sanıp atana kadar. yinede bir kaç kök kurtarmayı başardım. Biz burda yerli çilek deriz bu çilek türlerine sanırım forumda osmanlı çileği diyorlar. hoş kokulu çok büyük değil ama tadı enfes oluyor. Çilekler yine bir seneye kalmaz bahçeyi sarar onda bir sıkıntım yok. En kötü ihtimal köydeki bahçemden getirip tekar dkerim.

Ama asıl bu konuyu açmamın sebebi akınselçuk un çalışmaları kanıma girdi. Ben de saksı ve dikey sistemlerde çilek denemeleri yapmak istiyorum. Sağolsun Kudret TEZEL beyefendiyle de bu konu üzerine bayağı bi telefonda görüştük. Tecrübelerinden istifade etmeye çalıştım. Bu konuda daha yeniyim. Siz forumdaki arkadaşlarımız sayesinde daha çok alacağımız ders var.

Şimdi sizlere hazırlamaya başladığım düzenekleri paylaşmak istedim. Selahttin hovcamdanda 50 kök yediveren geldimi bu saksılar şenlenecek inşallah. Şimdiden beni yönlendirme adına yapacağanız yorumlar için teşekkür ederim.

zaferguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 11:37   #2
Ağaçsever

Yapmaya Çalıştığım Düzenekler Bunlar

Öncelikle Kudret abinin dediğ gibi saksı altlıkları için çakıl taşları topladık. Topladığımız bu çakılalrı saksılarımızın altına serdik. Daha sonra okulumuz bahçesinde çim saha yapımı için kullanılacak kum+toprak ve koyun gübresi karışımı topraktan saksılarımıza serdik. Burda kum oranının fazla olduğunu düşünerek biraz daha toprak ekledim. İki uzun saksının birinde ilk aldığımız karışım ikincide ise toprağı daha fazla olan karıım var. İkisinide deneyip çileklerin gelişimini göreceğim. Küçük saksı ise kışın odamda penceremin önüne koyacağım. belki kışında çilek yerm kimbilir.
Bu sistemlerde sulama olarak saksıların üstüne koyacağım su bidonlarından serum borularıyla damla sistemi yapmayı düşünüyorum. Şimdilik u kadar gelişmeleri ve inşallah çileklerimi burdan yayınalmaya devam edeceğim inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2011, 11:39   #3
Ağaçsever

Buda Dikey Boru

Sağolsun öğrencilerimizde yardım ettiler.
Plastik boruya gelince akınselcuk bey gibi yatayda kestim fakat eritme tabancasını erzincanda bulamadım satan bir yer. o yüzden sıhhi tesisatçı arkadaşlara bakıcam. Bir şekilde bu sorunuda aşacağım inşallah. Plastik borunun çapı 20cm içine sulama için koyacağım borunun çapı 7cm. gerçi içine koyacağım boruya belki ihtiyacım olmayabilir. ama yinede her ihtimale karşı ortasına koyayım diyorum. Dikeyde 20 cm aynı hizada 10 cm 45 dercelik açıyla olacak şekilde ksımlar açtık. Sanırım burda biraz hata ettik. Açılan kısım syısı fazla gibi geldi bana ama ne yapalım oslun. ilk denmemiz nede olsa debeyip yanılacağız inşallah doğruyu bulacağız.

Eklenen Resimler

özgürr ve efeege beğendi.

Düzenleyen zaferguler : 12-04-2011 saat 17:24
Eski 08-04-2011, 11:45   #4
Ağaçsever

Thumbs down Buda Bölümümüzün Küçük Bahçesi

Burada küçük bir çlek bahçemiz. Bir çam ağacımız busene yeni diktiğimiz iki kiraz ağacımız ve çilek ağacımız, 7 asa üzümümüz ve güllerimizin olduğu öğrencilerimizle oturup sohbet ettiğimiz ve çay içtiğimiz kısım. Şu anda ağaçlar yapraklanmadığı için biraz çıplak oluyr ama yazları bir harikadır. detaylı resimleri makinem24.com danda bakabilirsiniz.

En alttakide nisan aynıda yağan karımız. çiçek açan tüm kaysılar mahvoldu. bu sene kaysıyı manavdan yiyeceğiz sanırım :

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen zaferguler : 12-04-2011 saat 15:05
Eski 08-04-2011, 12:27   #5
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. zafer hocam kolay gelsin.

Öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum. Ekip çalışması yaptığınız genç arkadaşlara çok güzel örnek olacaksınız. Eminim'ki, genç kardeşlerimiz'den 1-2 tane'de olsa, bir şeyler yetiştirmenin ve üretmenin tadını alacak ve devam ettireceklerdir.

Zaten bu sitede'ki üyelerin içinde'ki sevda, yani -doğa ile içiçe olmanın ve bir şeyler üretmenin sevdası- çocukluk ve gençlik yıllarımız'da bize yaşatılan örnek'ler sayesinde'dir.

Sizin sayenizde'de, bu düzenekleri hazırlayan ve bu düzeneklere ve yere (bahçe bölümüne) çilekleri diken öğrenci kardeşlerimiz, artık bitkilere daha farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar'dır. Tüm öğrencilere olmasa bile, mutlaka bir kaç öğrenciye dahi olsa, bu farklılığı aşılayacaksınız (ilgilenmeyen öğrenciler olacaktır ama içlerinde potansiyel olanlar açığa çıkacaktır).

Siz zaten bu konuyu, aldığınız eğitim sayesinde, benden daha iyi biliyorsunuzdur. Ben sadece sizi tebrik etmek istedim. Bu dikey düzenek'ler konusun'da, tecrübeli üyeler size büyük bir keyifle yardımcı olacaklardır. Tekrar kolay gelsin.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 12:46   #6
Ağaçsever

Sayın ayazkentli bu güzel düşünceleriniz için asıl ben teşekkür ederim. Biz erzincan üniversitesi meslek yüksekokulu makine programı olarak öğrencilerimizle bir bütünlük için de ekip olmanın hazzı ve zevkiyle sürekli birşeyler yapmaya çalışıyoruz. ****** dediğiniz gibi seven olacaktır sevmeyen olacaktır ama eminimki saygı duymayan olmayacaktır doğaya karşı. Branşımız makine olmasına rağmen biz bahçemizi öğrencilerimiz sayesinde ayakta tutuyoruz.Bu işler ortak lanlar için konuşuyorum orayı kullanan herkesin emeğiyle oluyor. Sağolsun öğrencilerimizde bu konularda en az bizim kadar duyarlılar. Hatta şunuda diyeblrim bizim bölümmüüzdeki alan kadar bir kaç bölümümüzdede alan var. malesef diğer bölümler bu alanları parke taşlarla örüp o güzelim toprak alanı öldürdüler malesef.

Eski 18-04-2011, 08:39   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Zafer bey, çalışmalarınız takdire şayan doğrusu, makine konusuna bu kadar hakimseniz buradan belirleyebileceğimiz tarımda ihtiyaç duyulan bir makine üzerinde durmanızı öneriirim. Zira hala aşı makinalarına, değişik tip tarım aletlerine ihtiyaç oluyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 09:40   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Zafer bey, çalışmalarınız takdire şayan doğrusu, makine konusuna bu kadar hakimseniz buradan belirleyebileceğimiz tarımda ihtiyaç duyulan bir makine üzerinde durmanızı öneriirim. Zira hala aşı makinalarına, değişik tip tarım aletlerine ihtiyaç oluyor.
Selahattin hocam zevkle yaparız. Tabi dediğiniz makinelerin çizim ve boyutlandırmasını verirseniz. Hem öğrencilerimize proje vermişte oluruz. Her sen değişik projleer veriyoruz. Bizim içinde iyi olur. Geçen sene bölümüzdeki öğrencilerimizle gokart arabaları yaptık 3 adet. ulusal ve yerel medyadada yer aldık. Kısacası yardıma hazırız.

Eski 18-04-2011, 17:36   #9
Ağaçsever

Selahattin Beyden Gelen çilekler Yerlerine Kavuştular

Bugün selahattin beyden siparişlerini verdiğim yediveren aromas cinsi çileklerimizi bahçemize ve saksılarımıza diktik. Bahçeye 15 kök Uzun saksılara 3 er adet kısa saksıya 2 adet olmak üzere 23 adet çileğimi diktik.

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 18-04-2011, 17:38   #10
Ağaçsever

Bunlarda Ahududu ve Böğürtlen Fidanlarımız

İnternettten verdiğimiz ahududu ve böğürtlen fidanlarımızda geldi. Onlarıda gördüğünüz bu iki saksıya diktik. Sebebini sormayn nedense saksıya dikmek istedim. Bahçeyede dikebilirdim doğrusu.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2011, 17:43   #11
Ağaçsever

Buda Sabahtan Beri Bizi Uğraştıran çilek Ağacımız

Geriye yaklaşık 10-12 kök kalan çileğide aşağıda resmi gözüken çilek ağacımıza diktik ama olmadı. Ortaya sulama amaçlı koyduğumuz borunun delik çapları geniş olduğundan suyun tazziğiyle toprağı akıttı. İkincei defa tekrar içini boşaltıp başka çaplarda delinmiş boru koyduk yine olmadı. Yarın sabah üçüncü boru denememiz olacak. umarım bu arada çileklerime birşey olamz en güçlü köklü çileklerimi bu boruya diktim çünkü. Eğer buda olmassa vazgeçecem bu işten. Hepsinibahçeye dikeceğim.

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 18-04-2011, 17:46   #12
Ağaçsever

Burasıda Hezimet Sonrası Boruyu Tekrar Boşaltmamız :D

Fazla söze gerek yok resimler anlatıyor nasılsa herşeyi. Kudret Abi yardım. Arkadaşlar artık benimle dalga geçiyorlar. Kudret Abiye sorsana diye.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2011, 16:44   #13
Ağaçsever

Çilekliğimizin sulama sistemini hallettik

Sonunda çilekliğin sulama sistemini hallettim. Akvaryum malzemeleriyle ve serum hortumlarıyla damlama sistemine geçiş yaptım. Ortadaki boruyu iptal ettim. Tabi öğrencileriminde bayağı emeği oldu.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2011, 16:45   #14
Ağaçsever

Devam

Buda devamı

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 20-04-2011, 17:08   #15
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Tebrik ederiz hocam.

Yaz'ın okul tatil olunca, okul'da görevli ya'da öğrenciler'den kalan vardır sanırım. Eğer kalan yok ise, Yaz'ın su'yun devamlılığı için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 17:36   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Tebrik ederiz hocam.

Yaz'ın okul tatil olunca, okul'da görevli ya'da öğrenciler'den kalan vardır sanırım. Eğer kalan yok ise, Yaz'ın su'yun devamlılığı için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Bizde yaz tatili yok. senelik izin var. oda nöbetleşe sisteminde oluyor. Yani bölümmüzde mutlaka biri oluyor. Olmasa bile bidon çapını büyütür damla sayısını azaltırız yinede bahçemizi kurutmayız. Yazın bahçemizdeki yer elmaları ayçiçekleri, mısırlar ve çeşitli bahçe çiçekleri açtığında ahududu böğürtlen, çilek ağacı diye aldığımız ağaç ve kirazlarımız meyvaya durduğunda, bahçedeki çileklerimiz, saksıdaki çileklerimiz ve dikey çilek borumuzdaki çileklerimiz meyveye durduğunda. Asmalarımızın yapraklarının çardağımızın üzerini kapladığında görmeyin güzelliği sayın Ayazkentli. Çokmu abarttım ne

Eski 27-04-2011, 16:41   #17
Ağaçsever

Bahçemizdeki son durum 27.04.2011

Bahçemizdeki son gelişmeler 27.04.2011 itibariyle.
Sayın Selahattin Beyden gelen çileklerim yaprakları yeşermeye başladı

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 27-04-2011, 16:44   #18
Ağaçsever

Resimlerin üzerlerine yazı yazmayı beceremediğim için buraya yazıyorum. İlk iki resim elazığdan gelen ve bahçemize diktiğimiz böğürtlen ve ahududular. 3. ve 4. resimler ise internetten siparişlerini verdiğim ve saksıya diktiğim ahududdu ve böğürtlenim.

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2011, 16:45   #19
Ağaçsever

Bunlarda tohumdan yetiştirdiğimiz altın çilek fidelerimiz.

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2011, 16:46   #20
Ağaçsever

bahçemizden genel bir görüntü.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2014, 21:03   #21
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Bahcenizin son halini merak etmedim degil emeginize saglik.

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024