agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Okul Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler
  • 2 Gönderen seleste
  • 1 Gönderen seleste
  • 2 Gönderen seleste
  • 2 Gönderen berduray
  • 1 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen seleste
  • 2 Gönderen kemalcuce
  • 2 Gönderen lior
  • 7 Gönderen seleste
  • 5 Gönderen seleste
  • 1 Gönderen seleste
  • 1 Gönderen Cumhur Tonba
  • 3 Gönderen mrduran
  • 2 Gönderen cgdsfdn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2009, 22:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Okul Bahçeleri

Okul Bahçeleri denince aklımıza neler geliyor ?

Yazın otopark olarak kullanılan, çocukların ders aralarında çıktığı zaman bir damla yeşillik bulamadığı, zemini ölümüne betonla kaplanmış yerler gelir oldu.

Daha dün annemizin kollarında yaşarken/Çiçekli bahçemizin yollarında koşarken diye sürüp giden okul şarkıları öğretiyoruz ama çoğumuzun evlerinin çiçekli bahçeleri olmadığı kadar okullarda da yollarında koşulacak çiçekli bahçeler yok.

Çocuklarla bitkiler mutlaka buluşmalı. Konut tipleri değiştikçe evlerimizde bunu yapmak gittikçe güçleşiyorsa da, okullar geniş bahçe alanlarıyla bu eksiği kapatmalı.

İnternetten bazı okul bahçesi fotoğrafları.
Name:  Çocuklar ve Bitkiler 2.JPG
Views: 12268
Size:  56.4 KB

Name:  Okul Bahçesi 1.JPG
Views: 13542
Size:  62.3 KB

Name:  gardenphotos 1.JPG
Views: 11883
Size:  53.3 KB

Name:  gardenphotos2.JPG
Views: 10990
Size:  29.7 KB

pria ve mrduran beğendi.
seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 22:35   #2
Ağaç Dostu

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nca, "En Güzel ve Bakımlı Okul Bahçeleri " yarışması düzenlendi. Ödül alan okul bahçelerinden birkaç örnek :

Name:  Ödüllü Okul Bahçesi 1.jpg
Views: 27244
Size:  44.2 KB

Name:  Ödüllü Bahçe 2.jpg
Views: 17413
Size:  40.4 KB

mrduran beğendi.

Düzenleyen seleste : 21-03-2009 saat 23:15 Neden: Fotoğraf Yüklemede Hata
Eski 21-03-2009, 22:53   #3
Ağaç Dostu

Benim hayal ettiğim okul bahçesinde ;
- Herdem yeşil ağaçlar,
- Eylül - Haziran arası çiçek açan ağaçlar,
- Aynı dönemde çiçek açan diğer bitkiler,
- Aşağıdaki gibi banklar ;

Name:  banklar.jpg
Views: 10743
Size:  26.9 KB

Name:  banklar 2.jpg
Views: 10718
Size:  24.4 KB

Name:  Taş Banklar.jpg
Views: 10810
Size:  50.1 KB

- Dinlenmek ve okuma saatlerinde kitap okumak için pergolalar ;

Name:  pergola.jpg
Views: 11016
Size:  36.2 KB

var. Sırası geldikçe yazacağım.

Sizce okul bahçelerinde başka neler olmalı ?Özellikle peyzaj mimarı arkadaşlardan düzenledikleri okul bahçelerinin fotoğrafları ile birlikte görüş ve öneri bekliyorum.

Atatürk Büstlerinin çevresinin düzenlenmesi önerileriyle başlayabiliriz. Genellikle başarısız bir şekilde çimlendirilmiş, ya da başarıyla çimlendirildikten sonra iyi bakılmamış bir alan içerisine bakımı ve bulması kolay olduğu için seçilmiş birkaç gül ile büst çevresinin düzenlenmesi bitmiş sayılır. Okullarda bahçıvan olmadığını, hizmetli sayısının çoğu zaman yeterli olmadığını gözönünde bulundurduğumuz zaman "hiç yoktan iyidir" bir düzenlemedir bu. Birçok okulda rastlayabileceğiniz bu düzenlemeye bir örnek olarak ;
Name:  Atatürk Büstü.jpg
Views: 13229
Size:  65.9 KB

Okul bahçeleri nasıl düzenlenmeli ? Atatürk Büstü çevresi için daha uygun bitkiler var mıdır?

pria ve mrduran beğendi.
Eski 22-03-2009, 00:14   #4
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Çok ciddi bir konuya temas etmişsiniz, tebrik ederim Sayın Seleste...

Çocuklarımıza bu bilinci erkenden vermek zorundayız, eğitim de önce evde, sonra okulda başlar...

Kızımın okulu da maalesef yeşil yönünden çok zayıf, ve bu iş için çaba harcayan da yok.

Köy okulu,zemin bozuk beton, birkaç çam, birkaç incir ağacı tamam.

Düşen çocuklar dizini parçalıyor betonda, özen gösterip tek bir çiçek diken yok, of yaramı deştiniz...

Sırf bu yüzden bile kızımı, merkezdeki okula vermek isterim...

mrduran ve gulcingiller beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 11:54   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Teşekkürler Seleste.
Tabii ki tüm insanlar çocuğunun bahçesi cennet gibi olan bir okulda okumasını ister. Bahçesinde çeşit çeşit ağaçlar, çiçekler bulunsun. Çim alanlar olsun.
Biz bu bakımdan şanlı gibiyiz. (Uzunköprü-Kurtbey) İlk öğretim okulumuzun bakçesi 20 dönüme yakın. Çogunluk çam ağaçları ve doğal çim.
Fakat şunuda unutmamak gerekir. ( Biz şu anda Kaloriferci ve hizmetlilerin aylık ücretlerini veliler veriyoruz.) Okullarda eleman yok. Bu bitkiler bakım ister. Zaten Büyük Şehirlerdeki para yapacak okulların arsasıda satılıp başka yerlerde okul yaptırıyorlar. Hatta okullardaki tüm bürokratik işlemleri, yazışmaları öğretmenler kendisi yapıyor. (Gördüğüm kadarı ile.) Çiçekler bakım ister, sevgi ister, ihtimam ister.
Keşke her okul fotoğraflardaki gibi olsa. Diyebilirsinizki veliler bu masraflara katkı sağlayabilir. İnanın şu anda normal zaruri ihtiyaçlar için senelik 160 Tl olan aidatı bile ödeyemeyen kişiler var:

mrduran beğendi.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 24-08-2009 saat 14:44
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 20:54   #6
Ağaç Dostu

Sevgili Berduray,
Ne güzel işte. Sizin gibi 2 tane veli, okul bahçesinin yeşil yönünden çok zayıf olduğunu veli toplantılarında dile getirse, gene sizin gibi 2 tane veli de bahçede küçük bir bölümün çiçeklendirilmesini üstlense bir ucundan başlanmış olmaz mı ? Lütfen bu konudaki yazışmamızı unutmayın ve kızınızı okula gönderince bu konuyu okul idarecileri ve öğretmeniyle paylaşın.

Eski 28-03-2009, 21:08   #7
Ağaç Dostu

Cumhur Bey Merhaba,
Okulunuzu internette arattım ama sanırım web sayfanız kapalı. Çok güzel bir bahçeniz olduğuna eminim. Fotoğraf ekleyebilir misiniz ? Biliyor musunuz, il merkezinde olmayan okullar bu bakımdan çok daha şanslı. Çok daha geniş bir bahçe alanları var ve çok yıllar önce dikilmiş çam ağaçları yaz kış harika bir görünüm sergiliyor. Yeşillendirme derken zaten çim aklımdan en son geçendi. Hem çok iyi bakım istiyor hem çok fazla sulanması gerekiyor hem de çocuklar üzerinde yürüyemeyeceği bir bitki örtüsü okul bahçesinde uygun değil. Sizin gibi ilgili, bilgili ve konuya duyarlı kişilerin , bulundukları yerlerde öğretmen ve öğrencilerle okul bahçesini yeşillendirmeye ve güzelleştirmeye katkıda bulunmalarını çok isterim. Okul yöneticlerinin ve öğretmenlerin böyle bir projeye seve seve önayak olacaklarını düşünüyorum. Selamlar.

mrduran beğendi.
Eski 28-03-2009, 21:16   #8
Ağaç Dostu

Yukardaki fotoğraf internetten yakın plan bir çekim olduğu için alındı. Fotoğraftaki öğrencimizin konuyla bir ilgisi yok

İlk dikkatimi çeken , büstün her iki tarafındaki bitkilerin boyunun nerdeyse Büstün boyunu aşmış olması. Aşmayacak şekilde budanması gerekirdi diye düşünüyorum. Peyzaj Mimar arkadaşlar, Atatürk Büstü çevresinin düzenlenmesi ile ilgili görüş ve önerilerini yazarlarsa sevinirim.

Eski 23-05-2009, 00:58   #9
/

Giriş Tarihi: 24-07-2008
okulardaki bahçe yarışması her sene yapılıyor.aslında milli eğitim için güzel bir uygulama.
benim bulunduğum ilçede de bi okul ödül almıştı balıkesir ilinde.
uğraşılınca tabiyki güzel şeyler çıkıyor ortaya.
tabi okul ounca kocamanda alan oluyor,yani alternatif bol.

haxal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 22:57   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Okullamız ve Bahçeleri

Nedense hep kendi özel bahçelerimizin sorunlarından bahsediyoruz.Birde çocuklarımızın eğitim görmüş oldukları okul bahçelerinden bahsedelim,agaç yaş iken eğilir dimi.Ben bu konuda ağaclar.net üyelerinin fikir ve düşüncelerini alarak bazı okulların bahçelerine fidan dikimini yapmayı teklif ediyorum.1 fidanda olsa dikmeye değer?Neden mi

İstanbulda bir yetişen bir çoçuk belkide zeytin agacını,kayısı agacını,erik agacını,daha fazlasını siz düşünün ömründe görmeyecek(Kendi arkadaşlarımdan biliyorum).

Mersindeki bir okulda ben bunu yaptım gayet de güzel oldu.İnsallah bu senede yapacam.

Yeterki tartısalım ve sonuca varalım.İnanın bu duygunun değeri paha biçilmezdir.

Not:Fidan dikim için vaktim yok diyorsanız her okulda bir yeşili koruma klubü vardır.Rehber öğretmen eşliğinde dikim hafta içi rehberlik saati(6. saat) içerisinde yine gerçekleşebilir.

Tura ve mrduran beğendi.
kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 20:36   #11
Yeni Üye

lior's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2007
Merhabalar, yeni yasal düzenlemeyle okul bahçeleri bağlı bulundukları belediyelerin sorumluluğu altına girdi; siz de belediyenizin Park Bahçeler biriminden yardım isterseniz gerekli bitkileri sağlama konusunda yardımcı olacaklardır sanırım... Bu güzel düşünceniz ve çalımanız için size teşekkür etmek gerekir

Tura ve mrduran beğendi.
lior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 01:05   #12
Ağaç Dostu

2010 yıl okul bahçesi çalışmalarımız

Bu başlığı açtığım sıralarda okulumuzun bahçesine bazı ağaç ve çalılar dikmiştik. Onların fotoğraflarını daha sonra yükleyeceğim. Bu yılki çalışmalarımızda Atatürk Büstü'nün etrafını düzenledik. Eskiden dikmiş oladuğumuz ve görünümü kötüleşen çimi kaldırdık. Yerine acem halısı diktik. Çocukların okulda olduğu sıralarda açacağı ve çok özel bir bakım istemediği için tercih ettik. Belirli bir kompozisyonla lale dikmeyi düşünüyoruz.

Büstün etrafına eski sıraların demirleri ile parmaklık yaptık ve aşağıda görmüş olduğunuz ahşap çitleri öğrencilerle hazırlayarak parmaklıklara sabitledik.
Name:  Resim 044.jpg
Views: 10000
Size:  62.9 KB

Eski sıraların ayaklarını kısalttık, zımparalayıp öğrencilerle boyadık ve bahçe bankları elde ettik.
Name:  Resim 034.jpg
Views: 9752
Size:  56.6 KB
Name:  Resim 035.jpg
Views: 10018
Size:  59.8 KB
Name:  DSC_0112.jpg
Views: 9554
Size:  38.5 KB

Name:  DSC_0094.jpg
Views: 10634
Size:  39.1 KB

Tura, pria, mrduran ve 4 kişi beğendi.
Eski 11-06-2010, 01:12   #13
Ağaç Dostu

Son olarak, okulun giriş kapısından binaya kadar sprey boyayla ayak figürü boyadık. Bu kısmı nispeten daha kolay olduğu için benim minikler yaptı.
Name:  DSC_0069.jpg
Views: 9393
Size:  34.6 KB

Fotoğrafını çekmeyi unuttuk ; bir de sek sek çizgisi boyadık. Bahçelere kalıcı olarak sek sek çzigisi çizilmesi hakkında resmi yazı vardı diye hatırlıyorum.

Tura, pria, mrduran ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen seleste : 11-06-2010 saat 01:31 Neden: sek sek çizigisinden bahsetmemişim.
Eski 11-06-2010, 01:39   #14
Ağaç Dostu

Önümüzdeki yıl yapmayı düşündüğümüz çalışmaların birini, Burdur merkezdeki bir okulda çalışan bir öğretmen arkadaşımız oldukça düşük maliyete gerçekleştirmiş.

Olmazsa olmaz dediğimiz bir çalışma : Bahçe Satrancı. Çok da güzel olmuş, ellerine sağlık.

http://www.sunauzal.com/images/stories/satranc.pdf

mrduran beğendi.
Eski 11-06-2010, 03:58   #15
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bahçe Satrancı cidden güzel bir çalışma.
Bizim okulda işleri biraz toparladık. Fazla bir değişiklik yapmadık. Satranç benim de aklımda. İnşallah gerçekleştiririz. Fakat okul yönetimi hiç alaka göstermediğinden, şevkim çok kırıldı. Bilgisayar dersinde bu bölümü gösterin. Öğrenciler de fikirlerini yazsın dedim. Hem de 2-3 defa. Maallesef. Bilemiyorum ne yapmalıyım.

mrduran beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 20:43   #16
Yeni Üye

korhan_ulku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
helal olsun böyle okullarda varmış herkesi tebrik ediyorum başarılarınızın devamını bekliyoruz gözlerim yaşardı keşke bende böyle bir okulda okusadım.

korhan_ulku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 22:51   #17
Yeni Üye

coburg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Ne kadar güzel uygulamalar yapılmış. Biz de okul bahçesine 50 kadar çam fidanı diktik. Ağacın ve doğanın önemini anlattık. Sonuç şu oldu: 10 gün geçmeden tüm fidanlar söküldü, kırıldı, yok edildi.

coburg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 09:09   #18
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Çok işlevsel bir sayfa, uyandırıcı, uyarıcı..., teşekkürler.

Üyelerimiz, yakınlarındaki veya seyehat anında gördükleri ''kötü örnek'' olabilecek okullarında fotoğraflarını çekmeli, okul adı görünmeden. O okul yöneticileri, öğretmenleri veya talebe ve velileri muhakkakki kendi çevrelerini/okullarını tanıyacaklardır. Böylece araştırmacılıkları tetiklenecek, ''neme lazımcılık'' tan sıyrılıp gerekli faaliyetlere başlayacaklardır.

Biz millet olarak utangaç bir yapıdayız, belkide genlerimizdeki unutulmamış özelliklerden yola çıkarak bir şeyler yapabilir, yaptırtabiliriz..., en aşağısı;ele güne rezil olmama bâbından netice gelir gibi bencileyin.

Cümleten sağlık dileklerimle.

Öğretmenlerimizi seviyorum.

Saygılarımla lütfen.

Tura, gulcingiller ve sevdam beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 10:17   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Bende kendi okulumda anneannemden kalma yöntemlerle ve tohumlarlarla bir hobi bahçesi kurmaya başladım ve toprağa temasım arttıkça her gün biraz daha canlanıp kendime geldiğimi hissediyorum toprak ve canlılar harika birer terapist

pria ve edelvays58 beğendi.
cgdsfdn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024