agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Yakup

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2007, 00:29   #1
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Basit bitkisel karışımlar

Son günlerde epey güncel olan bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Arkadaşlarımızın bu konudaki düşünceleri neler, **** uygulamayı deneyen var mı?

2 Litre limon suyu, 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak, ağzı sıkı
kapanan koyu renkli veya üzeri kağıtla kapatılmış bir kavanoz lazım. Limonların
suyunu iyice sıkıp kavanoza doldurunuz, soyulmuş 40 diş orta
boy sarımsağı yıkamadan ve ezerek limonun içine atıp kavanozun kapağını
kapatıyoruz, 25 gün boyunca normal ılık bir yerde saklanıp her gün çalkanacak,
(sarımsaklar iyice erimiş olacak) 25 gün sonra kavanozu açıp her sabah aç
karnına yarım veya içebiliyorsa
bir çay bardağı içiyoruz kavanoz bitene kadar içilecek, kapağı hep kapalı
olacak, kavanoza asla su, şeker v.b. karıştırılmayacak ancak çay
bardağına aldığınız kısmını dilersek sulandırarak içebiliyoruz bunu içtikten
sonra en az yarım saat bir şey yiyip içilmeyecek, yarım saat geçtikten sonra
kahvaltı yapılacak mümkünse her sabah aynı saatte içilecek.

% 100 KANITLANMIŞ YARARLARI

1-Tüm damar iltihapları (vaskülir) tedavi ediyor,
tıkanan damarları açıyor, damar sertliklerini ve hipertansiyonu önlüyor.
2-Kollestrol ve lipidi düşürüyor zararlı yağların yakılmasını
sağlıyor, kilo verdiriyor (bazal metabolizmayı hızlandırıp yağların
yakılmasını sağladığı için iştahı açıyor bu dönemde diyete dikkat etmek
gerekiyor) şekeri düşürüyor, pankreasın yenilemesini sağlıyor.
3-Böbrek ve safra taşlarını eritiyor idrar
söktürüyor vücuttaki şişkinlik ve tüm dokulardan ödemi kaldırıyor.
4-Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek mide ve oniki
parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapıyor.
5-Tüm romotizmal iltihabı önleyip, her tür romotizmal ağrıları
dindiriyor, kireçlenmeyi önlüyor, eklem düzeylerinin yenilenmesini sağlıyor her
türlü ağrıyı kesiyor.
6-Beyin hücreleri ve tüm sinir sistemlerinin yenilenmesini sağlıyor
sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri-refleks hızını
artırıyor,felçlere ve VERTİGO'da fayda veriyor.
7-Vücudun bağışıklık sistemini son derece kuvvetlendiriyor, ve her
türlü alerjiyi özellikle damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini
kökünden kesiyor, kansere karış tüm vücudu koruyor.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 08:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu konuda bilimsel bir makale var mı?

Yoksa halk arasında geçmişten beri uygulanan bir tedavi şekli mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 09:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
% 100 KANITLANMIŞ YARARLARI
ifadesinin kaynağını öğrenmek isteriz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 10:00   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Dr. Sencer TEPE Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 10:21   #5
Ağaç Dostu

Dr. Sencer TEPE

Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı

imzalı bir yazı okuyunca uygulamaktan başka çare kalmıyor.

Üstelik Ahmet Ercan tarafından onaylanmış.

Eski 27-12-2007, 10:24   #6
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Eh, sizin gibi düşünenler de çıkabiliyor arada..

Linki tamamen okuduysanız eğer, Prof Dr. Ö.Ahmet ERCAN etkilerin kişiden kişiye değişeceğini, dolayısıyla doktora danışılmasını söylüyor..

Eski 27-12-2007, 11:42   #7
Ağaç Dostu

Demin Sağlık Bakanlığı Personal Daire Başkanlığına durumu soran bir e-posta attım.

Çünkü Dr Sencer Tepe ismi sadece limon sarımsak mucizesi isimli yazıların altında geçiyor.
İkinicisi Sağlık bakanlığında Daire başkanlığı diye bir bölüm yok.

Sağlık Bakanlığı birimler listesi

Bence olumlu bir cevap gelene kadar kimseler sabah aç karnına 45 gün limon suyunda beklemiş sarımsak içip midesini kaldırmasın.

Eski 27-12-2007, 12:05   #8
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Sencer TEPE

E-postanın cevabını beklemek gerekiyor sanırım..

Eski 27-12-2007, 12:28   #9
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Buradaki bilgilere göre DR. Sencer TEPE, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Gn.Md.Lüğü Daire Başkan Vekili. Aradım fakat ulaşamıyorum kendisine. Haber alırsam yazarım.

Ayrıca başka bir sitede aşağıdaki açıklamaya rastladım.

İnternette bu konuda bir araştırma yaptım ve ismi geçen Dr. Sencar TEPE'nin şu duyurusuna rastladım:

KAMUOYUNA DUYURULUR

Son bir aydır internet ortamında gerek bazı site ve e-mail gruplarında ilan edilmiş olarak; gerekse kullanıcıların birbirlerine yolladıkları elektronik postalarda, altında adımın yanlış olarak yazıldığı, sarımsak-limon karışımı bir şeyin neredeyse her derde deva ilaçmış gibi lanse edildiğini öğrendim. Ulaşabildiğim site ve haber gruplarına, böyle bir karışımla ilgim olmadığını yine elektronik ortamda tekzip ettim. Ancak hala daha gerek telefonla gerek Bakanlığımız basın müşavirliği kanalıyla, şahıs veya medya mensupları bazında konunun sorulması ve bilgi isteniyor olması üzerine, bu genel duyuruyu yapmak zorunlu olmuştur.

1- 1- İnternet ortamında altında adım Sencer olarak yazılmış ve Tedavi Hizmetleri Daire Başkanı olduğumu beyan eden SARIMSAK-LİMON KARIŞIMI hakkında hiçbir bilgim ve ilgim yoktur.

2- 2- Bu karışımın ne zaman ve kim tarafından hangi maksatla adım kullanılarak internet ortamına verildiğini de bilmiyorum. Sadece aynı odayı paylaştığım daire başkanı arkadaşım, A.Ü. Ankara Tıp Fakültesi Biyokimya Bilim Dalında doktora yaparken hocası Prof. Dr. İlker DURAK ile sarımsaktan elde edilen bir ekstre (GARLİK EKSTRESİ) üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmalarının Tıp Dergilerinde yayınlandığını anlatırken, odamızda bulunan bazı ziyaretçilerin sarımsakla limonu karıştırmanın daha iyi olduğunu söylediklerini ve bu konu hakkında tartışıldığını hatırlıyorum.Bu olay da bir-iki yıl önce olmuştur. Bu kişilerden biri belki inandırıcılık katmak düşüncesiyle adımı kullanarak internete vermiş olabilir diye düşünüyorum, ancak kişileri tanımadığım için de araştırıp soramıyorum.

3- 3- Kendim hipertansiyon hastası olduğumdan uzun süredir tansiyonumu regüle etmek için Sinoretik forte tbl 1x1, Cozaar tbl 1x1, kan sulandırıcı olarak Coraspirin 1x1 ve kolesterol düşürücü olarak Crestor 1x1 kullanmaktayım. Bu ilaçlara ait sağlık kurulu raporum mevcut olup tüm tedavi kayıtlarım ve reçete tarihlerim Bakanlığımız sağlık merkezinin bilgi işlem kayıtlarında her an ulaşılabilecek durumdadır. Ayrıca annemi yakın zaman önce koroner damar tıkanıklığı nedeniyle yapılan by-pass ameliyatı sonrası kaybetmiş bulunmaktayım. Böyle bir karışımı biliyor olsaydım ve gerçekten böyle bir karışımın iddia edilen etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olsaydı, önce anneme ve kendime uygular; annemi kaybetmez ve ben de bir dolu ilaç kullanmaktan kurtulmuş olurdum.

4- 4- Meslek hayatım boyunca bilimsellikten taviz vermemiş birisi olarak, bu çeşit bilim dışı gördüğüm bir olaya adımın karıştırılmış olmasından büyük üzüntü duymaktayım ve son zamanlarda her gün bir şekilde karşıma geliyor olması da çalışma performansımı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bu konu ile ilgimin olmadığını ve böyle bir duruma adımın karıştırılmaya çalışılmasından son derece mağdur olduğumu, başta basın-yayın organlarımıza ve onlar vasıtası ile tüm kamuoyuna duyurur, insanlarımızın bilimsel yararı kanıtlanmış ve hekimlerince verilen tedaviler haricinde, hiçbir yol ve yönteme başvurmamalarını önemle hatırlatırım.Saygılarımla,

Dr. Sencar TEPE
Organ ve Doku Nakli Hizmetleri
DAİRE BAŞKANI
09.10.2006

Eski 27-12-2007, 12:40   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Saygılar, bayan dedektif

Tekzip tarihi: 09.10.2006
Bizim karışımdan yeni haberimiz olmuş

Sevgiler, sayın iklimsiz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 12:45   #11
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Buradaki bilgilere göre, Dr. Sencer TEPE, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ Nakli ve Doku Nakli Daire Başkanı. Sanırım daha önce de Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Gn.Md.Lüğü Daire Başkan Vekilliği yapmış..

Eski 27-12-2007, 12:57   #12
Ağaç Dostu

Demek ki, internet denizinde her okuduğumuza inanmıyacağız. Bir şeyin "kanıtlanmış" olduğunu iddia etmesi bilimsel olduğu anlamına gelmiyor.

Eski 27-12-2007, 13:15   #13
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Bu konuyla ilgili dememi yazayım. Ben bir aralar kilo vermek için tabi diyetle beraber,her ögün yemegimde bir limonun suyunu bir bardak suya sıkar içerdim.Bunu yapmamdaki neden limon asidinin yemekteki yagları nötüre ettigini duymuştum, ama faydasını gördümmü bilemem dayana mayıp pehrizi bozunca onuda bıraktık. Fakat 2 ayda bayagı kilo vermiştim.
Sarmısaga gelince antibiyotik,onuda her sabah bir diş ilaç gibi içenleri biliyorum. ama faydası varmı!!!!!
Tabi bunlar alternatif tıp olarak adlandırılıyorlar, kesin kanıtlanmış birşey yok. Zakumun kanseri önledigi gibi.
SAYGILAR

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 13:54   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın sinaninci1,

bir şey kafama atkıldı. nasıl olur iki asidin, yani yağ asidi ile citric asidin bir birini nötralize eder?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 14:50   #15
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Yaptığım küçük bir araştırma sonucu, http://lnur.blogcu.com/1143970/ web sitesinde Dr. Sencar Tepe'nin bir açıklaması var. Bu bilgi ışığında olayı yeniden değerlendirsek iyi olur diye düşündüm. Çünkü çevremde bu karışımı uygulayan oldukça çok sayıda insan var. Onları da nasıl ikna edeceğim bilemiyorum

KAMUOYUNA DUYURULUR

Son bir aydır internet ortamında gerek bazı site ve e-mail gruplarında ilan edilmiş olarak; gerekse kullanıcıların birbirlerine yolladıkları elektronik postalarda, altında adımın yanlış olarak yazıldığı, sarımsak-limon karışımı bir şeyin neredeyse her derde deva ilaçmış gibi lanse edildiğini öğrendim. Ulaşabildiğim site ve haber gruplarına, böyle bir karışımla ilgim olmadığını yine elektronik ortamda tekzip ettim. Ancak hala daha gerek telefonla gerek Bakanlığımız basın müşavirliği kanalıyla, şahıs veya medya mensupları bazında konunun sorulması ve bilgi isteniyor olması üzerine, bu genel duyuruyu yapmak zorunlu olmuştur.

1- 1- İnternet ortamında altında adım Sencer olarak yazılmış ve Tedavi Hizmetleri Daire Başkanı olduğumu beyan eden SARIMSAK-LİMON KARIŞIMI hakkında hiçbir bilgim ve ilgim yoktur.

2- 2- Bu karışımın ne zaman ve kim tarafından hangi maksatla adım kullanılarak internet ortamına verildiğini de bilmiyorum. Sadece aynı odayı paylaştığım daire başkanı arkadaşım, A.Ü. Ankara Tıp Fakültesi Biyokimya Bilim Dalında doktora yaparken hocası Prof. Dr. İlker DURAK ile sarımsaktan elde edilen bir ekstre (GARLİK EKSTRESİ) üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmalarının Tıp Dergilerinde yayınlandığını anlatırken, odamızda bulunan bazı ziyaretçilerin sarımsakla limonu karıştırmanın daha iyi olduğunu söylediklerini ve bu konu hakkında tartışıldığını hatırlıyorum.Bu olay da bir-iki yıl önce olmuştur. Bu kişilerden biri belki inandırıcılık katmak düşüncesiyle adımı kullanarak internete vermiş olabilir diye düşünüyorum, ancak kişileri tanımadığım için de araştırıp soramıyorum.

3- 3- Kendim hipertansiyon hastası olduğumdan uzun süredir tansiyonumu regüle etmek için Sinoretik forte tbl 1x1, Cozaar tbl 1x1, kan sulandırıcı olarak Coraspirin 1x1 ve kolesterol düşürücü olarak Crestor 1x1 kullanmaktayım. Bu ilaçlara ait sağlık kurulu raporum mevcut olup tüm tedavi kayıtlarım ve reçete tarihlerim Bakanlığımız sağlık merkezinin bilgi işlem kayıtlarında her an ulaşılabilecek durumdadır. Ayrıca annemi yakın zaman önce koroner damar tıkanıklığı nedeniyle yapılan by-pass ameliyatı sonrası kaybetmiş bulunmaktayım. Böyle bir karışımı biliyor olsaydım ve gerçekten böyle bir karışımın iddia edilen etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olsaydı, önce anneme ve kendime uygular; annemi kaybetmez ve ben de bir dolu ilaç kullanmaktan kurtulmuş olurdum.

4- 4- Meslek hayatım boyunca bilimsellikten taviz vermemiş birisi olarak, bu çeşit bilim dışı gördüğüm bir olaya adımın karıştırılmış olmasından büyük üzüntü duymaktayım ve son zamanlarda her gün bir şekilde karşıma geliyor olması da çalışma performansımı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bu konu ile ilgimin olmadığını ve böyle bir duruma

adımın karıştırılmaya çalışılmasından son derece mağdur olduğumu, başta basın-yayın organlarımıza ve onlar vasıtası ile tüm kamuoyuna duyurur, insanlarımızın bilimsel yararı kanıtlanmış ve hekimlerince verilen tedaviler haricinde, hiçbir yol ve yönteme başvurmamalarını önemle hatırlatırım.Saygılarımla,

Dr. Sencar TEPE

Organ ve Doku Nakli Hizmetleri

DAİRE BAŞKANI

09.10.2006

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 14:36   #16
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın sinaninci1,

bir şey kafama atkıldı. nasıl olur iki asidin, yani yağ asidi ile citric asidin bir birini nötralize eder?
Sayın praecox zaten duydugumu söyledim, bildigimi degil kimyager degilm.
Saygılarımla

Eski 28-12-2007, 21:07   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Duyduğunuzu söylemeniz dışında, denediğinizi yazmışsınız, sorun burada

İletirken sizi bağlayan bir şey yok. Üzerinde düşünmedim; duydum, ilettim diyebilirsiniz. Ama siz bir de denemişsiniz. Durup düşünmeniz gerekmez mi ya da birilerine sormanız?

Bunu akıl etmek için kimyager olmaya gerek yok, biraz şüpheci olmak yeter.

Neyse ki limon sarmısak karışımı çok da kötü bir şey değil

Eski 28-12-2007, 22:32   #18
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Duyduğunuzu söylemeniz dışında, denediğinizi yazmışsınız, sorun burada

İletirken sizi bağlayan bir şey yok. Üzerinde düşünmedim; duydum, ilettim diyebilirsiniz. Ama siz bir de denemişsiniz. Durup düşünmeniz gerekmez mi ya da birilerine sormanız?

Bunu akıl etmek için kimyager olmaya gerek yok, biraz şüpheci olmak yeter.

Neyse ki limon sarmısak karışımı çok da kötü bir şey değil
Ben limon sarmısak karışımı denemedim.
Ben sadece bir limonu suyunu birbardak suyla karıştırıp içtim dedim.Bundada şüpheci olmaya veya insan saglıgına zarar verecek birşey yok. Duydum ve denedim dedim.
Saygılarımla

Eski 29-12-2007, 12:07   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Eses sorunu es geçiyorsun.

Duyuluyor
Deneniyor

Arada bir de Araştırılıyor seçeneği olması gerek. Söylemeye çalıştığım bu.

"Nasıl olur da iki asit bir birini nötralize eder?" sorusuna verdiğiniz cevap yüzünden bunu yazmak zorunda hissettim. "Ben bilmem; duydum, denedim" demek doğru bir yaklaşım değil. Konunun sadece suya limon sıkmakla ilgisi yok, daha geniş düşünün...

Eski 29-12-2007, 23:07   #20
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Arkadaşlar konuyu başından sonuna okudum, ilk başta acaba bana da yarar mı diye yola çıktım, sonra '40 diş mi? çok değil mi?' diyerek devam ettim. Bir süre sonra okulda hocalarımızın ' Türk'ün doktoru komşusudur' özdeyişi aklıma geldi. En son e-postama gelen 7 kişiye yollamazsanız çarpılırsınız tarzı yazılar aklıma geldi. Babaannemin şeker hastalığına iyi olduğu söylendiği için narsuyu içmesi ( bol miktarda şeker içeriyor ) Hepinize teşekkür ederim, bilgilenmiş olduk. Sarımsak ve limon ayrı ayrı şifa kaynağıdırlar. Sağlıklı günler dilerim.
Dt.Emre Atasoy

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 22:46   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Astım Balı

Uyarı: Sorumluluk kullanıcıya aittir. Beklenmeyen bir etki gördüğünüz takdirde doktora başvurun. Tansiyon üzerine olumsuz etkileri olabilir mi? Çalışmasını yapmadım.

Artık yazmamın bir sakıncası yok diye düşünüyorum.
Yaşadığımız yılların çok önemli rahatsızlıklarından birisi astım. Eşi bundan muzdarip olan bir ağabeyimden öğrendiğim tarifi vereceğim. Akrabaları astımlı olan bir kaç kişide de ben denettim. Olumsuz netice yok. Çok olumlu ya da nötr neticeler var. Astım balı, balgamı sökerek ciğerleri rahatlatmakta. Ama tek fonksiyonu bu mu, yoksa başka bilinmezleri varmı? Hiç bilmiyorum..

Öncelikle imkan varsa, Anzere yakın köylerden doğal bal, ona ulaşılamıyorsa kestane balı, ona da ulaşılamıyorsa normal çiçek balı tercih edilmeli. Ancak iyi araştırın. Maalesef maddi sıkıntılar vb. arıcılarımızın yanlış yapmasına vesile olabiliyor.
Astım balı, basitçe sarımsaklı baldır. Tercihen ilkbaharda hazırlanır. Sebebi, ilkbaharda yaş diş sarımsak mevcuttur. Ancak kuru diş sarımsakla da olur. Tarifi veren yaş diş sarımsak diye vermiş.
Oran 10/1 oranıdır. Yani 10 gram bala 1 gram soyulmuş halde yaş sarımsak kullanacağız.
Dikkat edilecek husus, sarımsaklara ve bala hiçbirzaman demir (bıçak vs.) ve su veya buhar değmeyecek.
Tarif:
-Sarımsaklar elle soyulur. (Yaş sarımsağın kabuğu etli ve yaş olur)
-Cam bir hazneye konur. Bu cam hazne (çay tabağı olabilir), kaynayan suyun üzerinde 20-30 dk üzeri kapatılarak buharda pişirilir. Artık sarımsaklar iyice şeffaflaşmıştır.
-Sarımsaklar, ezilir ve balla karıştırılır (metal ezecek kullanmayın).
-Astım balınız hazırdır.Düzenli olarak her gün, tercihen kahvaltıdan önce aç karınla, bir plastik kaşıkla, birer kaşık yenilir. (Merak etmeyin. Pişen sarımsağın kokusu okadar azdır, ki etrafınızdaki insanlara rahatsızlık vermez. Ben kendim yedim ve hemen hiç rahatsız olmadım).
-Yaklaşık olarak 20 gün kullanılması tavsiye ediliyor. Neticeye göre süreye kullanıcı karar verecektir.
-Her bahar aynı uygulama tekrarlanır.

Bu satırları yazabilmek için uzunca bir süre bekledim.
İnsanlara zarar verme ihtimalinin korkusunu atana kadar.
10/1 oranını arttırarak denemekte fayda olabilir ancak, bu bilgileri 1-2 sene sonra paylaşmaktansa şimdi paylaşmayı tercih ettim. 2 seneye kim öle kim kala...
..........
Tarifi aldığım kişi, 10/1 oranının düşük olduğunu, bal kavanozunda ne kadar çok sarımsak olursa o kadar iyi olacağını söyledi. Anladığım kadarı ile bu gıdada esas olan sarımsak.

Saygılarımla. 16.10.2012

Düzenleyen Yakup : 16-10-2012 saat 13:25 Neden: İkaz eklendi
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 01:47   #22
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Sarımsaklı bal.

Sevgili Yakup Merhaba,

Tarifini bana anlattığın ve yazdığın gibi vermiş olduğun sarımsaklı balı yemeye başladım hemen. Belki de kalmadı. Başladım solunum yollarından toksin atmaya.
Faydasını görüyorum demek ki. Yeni bir tarif öğrendim. Yazayım ki bilenler de bilgilerini aktarsın.

Kuru sarımsağı süt içinde, kabuklarıyla beraber, bütün halde kaynatırsanız kokusu kalmadığı gibi diğer her türlü besin değerleri kalıyormuş. Birkaç gün önce bir TV'de konuk olan Dr. Ender Saraç söylemişti. Ben de aynısını yapacağım.

Saygılar.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 07:47   #23
Ağaç Dostu

Sarımsaklı balın olumsuz bir yönü var. İştah açıcı. Fatma abla, iştahı çok açılmasın diye akşamları yatmadan yiyordu.

Saygılarımla

Düzenleyen Yakup : 17-11-2011 saat 07:48 Neden: İlave
Eski 17-01-2012, 08:34   #24
Ağaç Dostu

Bu iyi işte

Sayfam 717 defa gösterime girmiş. Kimse de, "Yakup Bey, bu astım balı gerçekten işe yarıyor mu?" dememiş.

Demek ki Türkiye'de astım kalmamış

Allah nasib ederse, 2012 ilk baharında da astım balı yapıp ücretsiz dağıtacağım.

Kronik astımlılara tavsiye olunur.

eda canfeda beğendi.
Eski 19-10-2012, 14:48   #25
Ağaç Dostu

Astım Balı

Ne kadar ilginç..

Geçen sene bahsettiğim bu konuda siteden pek bir geri bildirim gelmedi.

Biraz önce işçi bir arkadaşı yolcu ettim. (Bir teşekkür daha kaptık ) O gazla bir iki satır yazayım dedim.

Bu konuda başıma dert açılmasın diye çok iddialı yazmıyorum. Ancak, astım hastası tanıdığı olan varsa, tarifi iletebilir. (Bence çok iyi bir iş yapmış da olur).

Sağlıcakla kalın.

Eski 19-10-2012, 15:22   #26
Ağaç Dostu

Bu arada arıların durumu nasıl?Varrao için formik asit uygulaması yaptınız mı?

Astım balını ben biraz sarımsak-limon karışımına benzettim bu karışım internette 1 numara.

LMON SUYU VE SARIMSAK MUCZES

Sarımsak mucizesi - E-Saglikci.net

hatta sitesi bile var

Sarımsak Limon bitkisel karışım tarifi, limon ile sarmısak

Eski 06-02-2013, 08:38   #27
Ağaç Dostu

Kara Turplu Bal

Kara turp üstten 1 cm kadar kesilir, içi kabak gibi oyulur. Çok derin oyulmaz, kabaca /kalınca oyulur. İçine oyuğu doldurana kadar bal konulur ve temiz bir cam bardağın üzerine bırakılır. 7-8 saat sonra bardakta oluşan şerbet afiyetle içilir.
Balgamcıklar vücuttan kovulur. Göğüs yumuşar.
Tarifi veren için "Allah razı olsun" denilir.

Düzenleyen Yakup : 06-02-2013 saat 09:39 Neden: İlave

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024