agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler
  • 11 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 4 Gönderen david72
  • 3 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 4 Gönderen Lonicera
  • 4 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 2 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen hüsnüyusuf

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2018, 17:05   #1
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bitkisel diş macunu

Bugün epeydir yapmayı istediğim ürünlerden bitkisel diş macunu hazırladım. Marketlerde satılanlardan kullanmıyoruz, çocuklara alternatif olarak diş fırçalarının üzerine bal döküp onunla diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya çalışıyordum kendim için de bazen tuz ile bazen karbonat ile bu işi götürmeye çalışıyordum.

Buralarda attarlara sordum ama bentonit kili bilmiyorlardı ben de internetten kuru kefir mayası ile beraber sipariş ettim. Malzemelerim gelince de işe başladım.

2 yemek kaşığı bentonit kil (bu kil yenilebilir)
5-6 damla nane yağı
4-5 çorba kaşığı Bitkisel gliserin (attarlarda var)
1 tatlı kaşığı bikarbonat (yemeklerde kullandığımız)
1 paket kuru kefir mayası

Bentonit kili, karbonatı ve kefir mayasını bir kapta iyice karıştırıyoruz sonra üzerine sıvı malzemeyi nane yağı ve bitkisel gliserini katıp özleşene kadar karıştırıyoruz.

Hepsi bu, sonra da kavanoza alıp kaldırıyoruz. Diş fırçalama sırasında nohut büyüklüğünde kullanım yeterli oluyor.

Tarifi fermentemutfagim.com'dan aldım.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 12:39   #2
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Biz de evde kati hindistan cevizi yağı, bikarbonat, kaya tuzu ve nane yağı ile yaptık. Gayet de başarılı oldu, florür yok, xylitol yok, yapay aroma ve boyar madde yok hele triklosan hiç yok.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 16:15   #3
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Aynen katılıyorum sayın david72, tarif benden tam not aldıktan sonra çocuklara sunuldu. Tadını çok beğendiler, en çok korktuğum buydu yoksa yeni tarif arayışlarına girecektim. Oğlum durup durup "anne yiyebilir miyiz?" diye sordu.

İçindeki nane yağı ağız içinde müthiş ve doğal bir ferahlık hissi yaratıyor. Hiçbir kimyasal olmadığı için de ağız içindeki kalıntıları yutsanız da içiniz rahat oluyor.

Benim sırada krem ve güneş kremi yapımı var. Malzemelerimi hazırladım. Balmumunu sitemizden sayın kamil35'ten tedarik ettim.

Eski 17-02-2018, 16:28   #4
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Senden korkulur..! Daha sıralarda neler var kim bilir. Firmalar düşman olacaklar haberin ola.( Bu arada bu kremler yenilebiliyor mu? Finduk ,fistuk ezmesine çok benzettim de)

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 16:32   #5
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kremlerin içinde yutulduğunda zarar verecek hiçbir şey yok yani istenirse yenebilir de ama damak tadına uyar mı onu bilemeyeceğim

Diş macunu yeniyor ama ağızda çok lezzetli bir his de bıraktı, istersen ondan hazırlayıp gönderebilirim Kahvaltıda ekmeğe sürüp sıcak çayla

Eski 17-02-2018, 23:06   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Karbonatın bin tane faydası ve kullanım alanı vardır derler, biri de diş temizliği içindir hatta. Fırçaya bular ve dişleri fırçalarsanız bembeyaz olur. Ben de geçen senelerde denedim iki üç kez. Gerçekten günde bir kaç tane de olsa içtiğim sigaradan ve çaydan dolayı renklenen diş bölümlerinin bembeyaz olduğunu gördüm.

Daha sonra karbonatın dişlere bu etkisini sorduğum iki diş hekimi arkadaşım kesinlikle bunun uygun olmadığını, karbonatın dişin en dışındaki mine tabakasını geri dönüşü olmayan bir şekilde yok ettiğini söyledi.

OSMAN45 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 11:44   #7
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın TCM sözüm meclisten dışarı ama ben uzun zamandır doktorları dinlemeyi bıraktım kendimi dinliyorum Anormal bir şey olduğu zaman ne olduğunu anlamak adına bir muayene oluveriyorum o kadar, ilaç yazmayın diyemiyorum ama reçeteyi aldıktan sonra ilaçları almıyorum.

Sorunun çözümünü kendimce şöyle buldum, hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme, her şeyden gülecek bir şey çıkar en azından bir teselli (mesela cenazelerde), pozitif düşün, iyi ol iyilik yap, doğal yaşa, hijyen manyağı olma, akışına bırak, mümkün olduğunca toprakla temiz havayla ve hayvanlarla haşır neşir ol.

Diş minelerim giderse gitsin yenisini yaptırırız paramız olmaz da yaptıramazsak da çorba içeriz

Dumlupınar beğendi.
Eski 18-02-2018, 13:26   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Süz-i Dilara, facebook grubundaki arkadaşların diş beyazlatması ile ilgili farklı bir konuda sorum üzerine cevaplarını aktarayım bu kez. 'Hocam karbonat gibi maddeler aşımdırıcı özelliğe sahip. Kullanıldığında dişin en üst tabakasında aşımıdırlar yaparak geçici bi beyazlık sağlar fakat en sağlam tabaka aşındığı için yiyecek içeceklerle çok daha çabuk ve fazla renklenme oluşur. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.'

'Aman hocam sakın! Diş minelerini mahveder karbonat. Geri dönüşümü de olmaz hasarın.'

Karbonatı diş fırçasının üzerine sürdüğünüzde zaten üstteki görüşlerin doğru olabileceği görülüyor sert-pütürlü yapı itibarı ile.

Sorunların çözümü uygulamanıza katılmamak elde değil, ancak dediğim olay 'sigaranın sağlığa zararı' kadar açık gibi duruyor. 'Diş macunundaki florür zararlıymış' derseniz 'doğrudur' diyebilirim de karbonat için durum bu.

Mine tabakası gittiğinde çorba da zorlayabilir

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 10:29   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Hocam çok güzelmiş bu tarif. Teşekkürler paylaştığınız için.

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2019, 16:29   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Ülkemizdeki hindistan cevizi yağları gerçekmi?!

berber önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 14:22   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berber önder Mesajı Göster
Ülkemizdeki hindistan cevizi yağları gerçekmi?! https://www.youtube.com/watch?v=S9XtNMo5e0c
Videoyu izledim ama kime göre neye göre, samimi olabilir, ancak belkide yanılıyor, bazı bitkilerden bir kaç yöntem ile yağ elde ediliyor, sağlam kanyak olmadan bu video kesin bir ölçü olmamalıdır, yanıldığını düşünüyorum.

Tropikal Sahra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2021, 07:09   #12
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Arkadaşlar diş macunu içindeki sağlığa zararlı maddeleri gördükten sonra organik macun arayışına girdim ev yapımı ile uğraşmaktansa hazır almayı istiyorum.Önerilen bir kaç marka var fakat ya Türkiye de satışı yok **** ilan kapanmış.Bir kaç organik yazan marka var fakat bunların fiyatları da çok ucuz emin olamadım.Kullandığınız ve kalitesine güvendiğiniz bir ürün varsa ismini yazarmısınız(hem çocuk,hem büyük için)
Bu arada bazı doktorların sitelerinde flor gereklidir,tüm hayatınız boyunca kullanmanız lazımdır yazılarıda yok değil.

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2021, 19:45   #13
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Uzun süredir Naturalive kullaniyorum. Tavsiye ederim.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024