agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2008, 16:00   #31
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Kategorilere bakınca bu bölüm agaclar.net üyelerinin yetiştirdikleri meyve, sebzelerle yaptıkları yemek vs, ya da yerel sebze yemeklerini paylaşma amacını aşmış görünüyor.

Bence agaclar.net'e kardeş yemek sitesi gerekiyor.

Yeni sitenin üyeleri dışında var olan sitelerden ne farkı olabilir ayrı konu.

malina, sizin enerjinizi de bizim kabul ederek, kısıtlı kaynaklarımızın (işgücü, zaman vs) özellikle agaclar/bitkiler bölümüne harcanmasını tercih ederim, diyorum .

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 16:51   #32
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Mutfak bölümünün, forumun ana amacının önüne geçmesi doğru mu sizce?
Haklısın Malina, listeyi yazarken bende bu tereddütte kalmıştım..

*Besin Değerleri, Ölçüler, Pratik Bilgiler, Mutfak Aletleri
*Konserveler, Kışlıklar(Turşu, kuru sebze-meyve, salça vs.), Reçeller
*Aperatifler, Salatalar, Çorbalar
*Sebze, Et(Tavuk-koyun-dana-ördek vs.), Deniz Ürünü Yemekleri(Balık, karides, kalamar vs.)
*Kuru Bakliyat, Makarna
*Tatlılar/Tuzlular
*Özgün Tarifler ve Yöresel Tadlar
*İçecekler
*Diğerleri

9 alt kategori nasıl?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 20:58   #33
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bu daha iyi olmuş

Yakın bir zamanda düzenlerim

Alıntı:
Besin Değerleri, Ölçüler, Pratik Bilgiler, Mutfak Aletleri
Kışlıklar, Konserveler, Reçeller
Aperatifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
Sebze Yemekleri
Et, Tavuk, Balık Yemekleri
Kuru Bakliyat, Pilav, Makarna
Hamur işleri, Tatlılar
İçecekler
Diğerleri
*Özgün Tarifler ve Yöresel Tadlar
Bu bölümde et, sebze, tatlı vs birbirine karışacak. Başlıkta özgün ya da yöresel olduğunu yazıp, ilgili bölüme yazmak daha doğru olacak diye düşünüyorum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 11:01   #34
Ağaçsever

Milka's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2006
Deniz ürünleri ve çocuk mönüleri, ve sütlü tatlılar die 3 bölüm ilave edilebilirmi sizce?

http://yoreselgidalar.blogspot.com

Milka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 14:58   #35
agaclar.net

malina's Avatar

Pratik Bilgiler, Mutfak Aletleri
Pratik Bilgiler, Mutfak Aletleri, Besin Değerleri, Ölçüler

Kışlıklar, Konserveler, Reçeller
Kurutulan, Dondurulan, Konserve Edilen Yiyecekler, Reçel, Marmelat, Turşu

Aperatifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
Aperatif, Çorba, Salata, Meze, Sos

Sebze Yemekleri
Sebze, yabani otlar, Zeytinyagli yemekler

Et, Tavuk, Balık Yemekleri
Et, Tavuk, Balık, Deniz Ürünleri, Kebap, Izgara, Köfte, Sakatat, Yumurta

Kuru Bakliyat Yemekleri, Pilavlar, Makarnalar
Kuru Bakliyat, Pilav, Makarna, Dolma ve sarmalar

Hamur işleri, Tatlılar
Tatlılar, Kurabiye, Pasta, Kek, Börek, Ekmek

İçecekler
Sıcak, soğuk, alkollü, alkolsüz içecekler

Diğerleri

Açıklamaları yazmama yardım eder misiniz?

Eski 05-12-2008, 15:21   #36
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster

malina, sizin enerjinizi de bizim kabul ederek, kısıtlı kaynaklarımızın (işgücü, zaman vs) özellikle agaclar/bitkiler bölümüne harcanmasını tercih ederim, diyorum .
Katılıyorum.

Yöresel yemekler, kaybolan lezzetler ve pratik bilgiler gibi bölümler yeter diye düşünüyorum. Çünkü yemek siteleri bu tarifleri profesyonel olarak video çekimli zaten veriyorlar.

Yine de siz bilirsiniz ama bu kadar detaylı bir mutfağa ihtiyaç var mı?

Yemek yemeyi seven toplumuz. Bitkilerden çok tariflere bakıp özü ihmal edebiliriz.

(Her ne kadar ben de tarifler yazdım ve fotoğrafladımsa da mutfak bölümüne karşı olduğumu belirtmek isterim. Ama illa olacaksa Kaybolan Lezzetler diye bir bölüm olabilir mi? Unutulan, büyüklerimizin yaptığı ve günümüzde pek bilinmeyen tariflerin olacağı.)

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 15:48   #37
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Esasen Ağaçlar Net. profesyonel bir yemek sitesi olmadığına göre, internette zaten yüzlerce örneği olan ve sadece, yemek türlerine göre ayrılmış, standart yemek tariflerinden oluşan bir listenin çok da anlamlı olmadığını düşünüyorum.

Üstelik, halihazırda sitemizdeki yemek tariflerini ve yemek konulu başlıkları incelediğimizde de, daha çok, bir özelliği olan, yöresel, ilginç ya da forum üyesi kişi tarafından denenerek tavsiye edilen özgün tariflere rastlamaktayız.

Dolayısıyla, bir yemeğin bakliyat bölümüne mi yoksa sebze bölümüne mi ait olması kadar, hatta onlardan daha çok, söz konusu yemeğin hangi yöreye ait olduğu, tavsiye eden kişi tarafından yapılan özgün katkı olup olmadığı da büyük ilgi çekecektir diye düşünüyorum.

Öte yandan, büyük bir bölümü amatör olarak doğayla ilgilenen ve küçük saksılarda, bahçelerde yetiştirdikleri ile yeni denemeler yapmaktan hoşlanan kişilerden oluşan Ağaçlar net üyelerinin de, yemek kitaplarından edinebilecekleri standart tariflere dayanan yemekleri anlatan bir forumdan ziyade; özgün denemeleri, kaybolan lezzetleri, yöresel tarifleri ve konuyla ilgili ilginç bilgileri paylaşan bölümleri daha yararlı bulacaklarını düşünüyorum.

Selam ve sevgiler.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 01:33   #38
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Bence içeçekler kısmına gazlı ve gazsız içecekler. Diğer bölümlere ek olarak Kızartmalar ve Yumurta ile yapılanlar yemekler de eklenebilir diye düşünüyorum. Tabii ki bu da benim fikrim gerçi şu an ki mutfak bölümüne ekledim ama ne olur bilemiyorum.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 10:14   #39
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
"ağaçlar.net"te bu detayda yemek bölümüne neden ihtiyaç duyuldu, amaç nedir ben başlangıç noktasını bilemiyorum. Ancak böyle bir düzenleme başlıbaşına ayrı bir uğraştır bana göre. Yemek işine girince bunun biteceği yer yoktur. Eksik kalmasın diye herşeyi koymak ister insan. Çaba göstermiş, emek harcamışsınız, ellerinize sağlık.

Görünen şu ki kısa tutalım, az başlık açalım düşüncesiyle, çorbayla salata, aperatiflerle soslar, makarnayla baklagiller, hatta sapla saman, karıştırılmış şimdiden.

İsteyen yüzlerce yemek sitesinden yüzlerce yemeğe zaten ulşabilir. Bizim burada, en fazla yöresel, tarifini kolay bulamaycağımız yemekleri anlatmamız yeterli olabilirdi. Anneannelerimizin yaptığı yemekler... Onların usulüyle...

Yemek konusu benim gerçekten peşinden koştuğum bir konu; ancak burada bu işi yapmak hele konuları bu şekilde sınıflandırarak yapmak doğru değil; gerekli de değil. Eğer yemek konusunda illaki bir yerlere kendimiz toparlayalım, bizim de arşivimiz olsun istiyorsak, sınıflandırmalar (dedem'in yaptığı gibi) detaylı yapılmalı, ayrı bir site oluşturulmalı ama farklı kulvarlarda koşan iki konu birbirinin altında bu şekilde ezdirilmemelidir.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 12:09   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Buradaki amaç çok büyük değil, bu nedenle ayrı site de gerekli değil. Yemeği yapanın el altında olduğu ve hemen sorulup cevap alınabileceği bir ortam var. Yenebilecek şeyler üretilirken, yemeğin nasıl yapıldığı konuya uzak değil diye düşünülmüştü... Arada sorunlu sayfalar olabilir, yani sadece kopyalanıp yapıştırılmış sayfalar; onları temizlemek gerekir. Yapış aşamalarının fotoğraflanması ya da hiç olmazsa yemeğin son halinin gösterilmesi istediğimiz ayrıntılar...

Eski 26-01-2009, 13:42   #41
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın tenar, yazmış olduğunuz fikirlerinize kısmen katılıyorum ancak katılmadığım kısımları da var.
Katıldığım kısımlar dersek, sizin de yazdığınız konular iç içe girip birbirine karışaçak belki de içinden çıkılamayacak duruma gelecek.

Katılmadığım kısımlar ise,İnternet'te yemeklerle ilgili yüzlerce site olmasına rağmen ben şu ana kadar hiçbir yemek sitesine girmedim. Ancak ben bizim sitemiz de yemeklerle ilgili bir bölüm olduğu için ne zaman sitemize girsem hemen hemen her zaman yemekler bölümüne de uğrayıp birşeyler öğrenmeye çalışıp duruyorum ve zamanımın bir kısmı da bura da geçiyor ve eminim ki site üyelerinin de bir çoğunun hoşuna girmiştir. Aklıma geldiği kadar açılmayan konular açmaya çaılşarak konuların dağılamasına yardım ediyorum ama ne yapayım benim de katkım olsun benim de bir sayfam olsun diyorum.

Diğer bir açıdan bakarsak yemeklerle sitemizin ortak yönlerinin çok olduğunu görebiliriz. Durum böyle olunca bence çok iyi olmuş diyorum. sitemizde ki bölümlere bakarsak meyve ve sebzeler mutfaklarımıza o kadar da yabancı olmayan bitkiler.

Dilim döndüğü kadarıyla anlatmaya çalıştım, Bence çok güzel olmuş düşünen arkadaşlar iyi düşünmüşler.

Eski 26-01-2009, 17:30   #42
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
"Diğer bir açıdan bakarsak yemeklerle sitemizin ortak yönlerinin çok olduğunu görebiliriz. Durum böyle olunca bence çok iyi olmuş diyorum. sitemizde ki bölümlere bakarsak meyve ve sebzeler mutfaklarımıza o kadar da yabancı olmayan bitkiler"

Sn.caucasus, sizi anladığımı sanıyorum. Ben de konuyu sevdiğim için heyecanlanıyorum. Ortak yönler... evet ama aynı kulvarda değiller. Söylemek istediğim, başlıbaşına ayrı zaman, emek gerektirecek bir iştir yemek konusu, sonu bucağı belli değil. Yazık olmasın, işin içinden çıkılmaz hal almasın. Yoksa bana göre hoş, hergün de girerim, her girdiğimde de mutlaka yazarak desteklerim de yeni bir lokma bir şey daha öğrenirim. Yemekle ilgili kişi, yüzlercesi olan sitelere mutlaka girmiştir gibi geliyordu bana.

Beklentilerle örtüşmezse, sonunda yapılan şey insana sıkıntı verebilir. Ne kadar açılacağımızı biliyor muyuz, sınırlarımız var mı? Başlıkları oluştururken bu sınıflandırma anlamlı mıdır? Yoksa gerçekten doğru (sonunda verilen sınıflandırma ile çok anlamlı değildi benim aklımca, bunu da söyleme gereği duydum sadece) bir sınıflandırma yapalım da arama da bari sıkıntı olmasın mı?

Sonuçta, bu çalışmayı yapmak isteyen, başlatan arkadaşların beklentileri doğrultusunda veya konuşulanlardan akıllarında oluşturdukları gibi şekillenecektir; şimdilik bizler, fikir verebiliriz. Onlar neyin altından kalkabileceklerini kestirir, oluştururlar, biz de destekleriz seve seve.

Aklıma bir şey daha geliyor, doğrusu budur, buraya yakışanı budur anlamında demiyorum, başımızın değdiği yer neresidir bilemediğim için bir öneri: her ay bir meyve/sebze/balık/et/vs seçilebilir, veya her ay bir yöre seçilebilir, onunla ilgili her türlü tarif o başlık altında yer alabilir.

Yapılanma enine de olsa boyuna da olsa takipcisiyim.

Yemekle ilgili her yerde olabilirim Okurum, yazarım, yerim, alırım, sorarım, öğrenirim, yaparım, severim, bayılırım...

Kolay gelsin ilgilenen herkese.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2009, 23:42   #43
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın tenar, Site de zaten bir çok konu var istediğimiz her şeyi hemen bulamıyoruz biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Yemek gerçekten ayrı bir konu ancak sitenin yabancı olduğu **** tamamen zıt bir konu olduğunu düşünmüyorum. ben yine de bu site de olmasından memnunum. Nere de başlar, nere de biter, konuları nasıl belirleriz, Ayrımı kim yapar, hangi mutfak **** hangi kültüre hitab eder bilemiyorum.

Yine de güzel bir konu olmuş emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim.

Eski 21-09-2018, 10:27   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Kullanışlı olabilecek bir fikir aslında ama burayı çok kullanan olmadığı için yapılacağını sanmıyorum.

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2018, 00:47   #45
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşilhayat Mesajı Göster
Kullanışlı olabilecek bir fikir aslında ama burayı çok kullanan olmadığı için yapılacağını sanmıyorum.
Arkadaşımız caucasus'un yazdığı mesaja dün cevap vermişsiniz. Mesajın yazıldığı tarih 2009.
Mutfak bölümü moderatör arkadaşımız daha sonra bölümünü çok güzel başlıklar altında topladı ve şu sıralar pek başlığa yazı yazılmasa da üyelerimizin çok sık kullandıkları bölümdür.
Aklımız takıldıkça başlığa bakar, yardım alırız. Çok değerli bilgiler içermektedir.

malina beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024