agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2008, 16:12   #31
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de buna rakı+soda, rakı+ayran ilave edebilirim..Tabi böyle seven de vardır ama...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 17:17   #32
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bana göre, Soda ile yapılan ayran da sevimsiz bir tat.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 18:10   #33
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Ben de buna rakı+soda, rakı+ayran ilave edebilirim..Tabi böyle seven de vardır ama...
sanırım rakının en iyi dostu su sayın berduray

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 19:55   #34
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Bende bir yerde ayrana soda katılırsa çok daha köpüklü ve lezzetli olucağını okumuştum, herhalde biraz fazla katmış olucam ki iğrenç bir tat oluşmuştu.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 22:58   #35
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kesinlikle hem fikirim Sayın Kharel ;-)

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 20:47   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Limon ve sirkenin aynı anda kullanılmasının kötü olduğuna katılmıyorum. Belki miktar abartılı olmuştur.

Ama taze baharlı otların çoğu bir arada kullanılınca berbat olabiliyor. Mesela reyhan, fesleğen ile soğan. Sarımsak peynire ne kadar yakışıyorsa soğan o kadar kötü oluyor. Yine nane ile kuru soğan da öyle.

Bir çoğunun ilaç, şifa olarak kullandığı nane limon da kişisel olarak bana iğrenç gelen bir tattır.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 21:00   #37
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Okuduklarım garip geldi. Yani baktım da hani gözme kötğ gelenler var ama tecrğbe edersem ne olur bilmiyorum. Genellikle benim sevdiim karışımları çevremdekiler sevmez.

Siz denemeyin diye yazıyorum ama ben çok seviyorum.

Bitter çikolatayı mayoneze banıp yemek çok lezzetli gelir.

Vanilyalı dondurmayı biraz eritip sonra elma dilim fırınlanmış patates banıp yemek çok güzel oluyor.

Tahin helvası -ama kakaolu olmayacak- yanında kornişon turşu ile doyulmaz bir lezzet.

Şehriyesiz pirinç pilavı üzerine çıtır kıtır bol şerbetli kadayıf ve tabak kenarında katı yoğurtla birlikte yenir de yenir.
Bunun yanında yoğurt yerine sütlaç tercih edenlerde var.

Bunları yemek zor oluyor. Zira çevrenizdekiler kaçışıyor. Genellikle tek başıma yiyorum

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 21:22   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
İnanması güç gerçekten, bunlar klasik iğrençççççç denmesi için eskiden yaptığımız şakalar dı. Sadece neden şehriyesiz pirinç pilavı onu çözemedim))))

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 21:37   #39
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
çok nefis bir tat mutlaka deneyin. taze physalis (yer kirazı) meyvesi + çikolata kaplaması

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 21:41   #40
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu kadar radikal olmayın canım, sayın DarkYES biraz çeşni katmak istemiş olabilir damak zevkine.

Aslında alışkanlıklar, damak zevkleri vs. birimize mükemmel gelebilecek bir tat, bir başkası için iğrenç olabilir.

Çocukluğumda tarhana çorbasının yanında mutlaka pekmez yenirdi, ben hâlâ çok severim, tabi o dövme ile süzme yoğurt karışımı tarhanayı ve mis kokulu kara üzüm pekmezini bir arada bulabilirsem.

Bayramlarda annem mutlaka zerdeli pilav yapardı, mmm...mükemmel bir lezzetti.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 11:04   #41
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
İnanması güç gerçekten, bunlar klasik iğrençççççç denmesi için eskiden yaptığımız şakalar dı. Sadece neden şehriyesiz pirinç pilavı onu çözemedim))))
Şehriye karışımın lezzetini bozuyor
En azından benim için
Bir de bu yazdıklarımı sadece ben yemiyorum. Yiyen başka insanlar da var ama biz gizli bir tarikat ya da uzaylı değiliz

Eski 09-04-2010, 11:16   #42
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Aslında alışkanlıklar, damak zevkleri vs. birimize mükemmel gelebilecek bir tat, bir başkası için iğrenç olabilir.
Kesinlikle
Örneğin Giresun'a yolunuz düşerse şunu deneyin. Mesela bu yiyeceği yine bir Doğu Karadeniz ili olan Rize'ye gidip insanlara yedirmeye çalışırsanız çok azı yemeyi kabul edecektir tahminen

Tuzlu Kiraz Tuzlusu Kavurması

Malzemeler:
4 kase tuzlu kiraz
3 adet soğan
2 kaşık tereyağı
1 fincan tereyağı
tuz.

Hazırlanışı:
Kiraz Tuzlaması: Kirazlar yıkanır, bütün olarak kavanoza konur. Üzerine kaim tuz serpilir. Tekrar kiraz konur tuz serpilir, bu işleme kap dolana kadar devam edilir.
Kavurması: Kirazların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra suya konularak tuzun çıkması sağlanır. Tencerede yağ eritilir, ince doğranmış soğanlar yağa ilave edilerek kavrulur. Kirazlar üzerine konur ve karıştırılarak kavrulur.
Kynk:http://lezzetler.com/kiraz-tuzlusu-k...n-vt22967.html

Mesela yine Samsun'lu bir arkadaşım yurtta kaldığı dönemde oda arkadaşının getiridiği Bumbar(bumbar dolması)'ı anlata anlata bitirememişti. Elbette lezzetini değil kokusunu çünkü ağzına koymaya cesaret edememişti.
Oysaki Bumbar ait yapıldığı bölgede gayet de lezzetli bulunan ve beğenilen bir yemektir tahminen

Eski 09-04-2010, 15:22   #43
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
bende bumbar dolmasıyla karşılaştığımda nasıl yieceğimi düşündüm. aldığım ilk lokmayı zor zar çiğnedim. azıcıkta olsa o lokma bana yetti bir daha yemeyi düşünmüyorum. yiyebilenlere afiyet olsun..!

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:30   #44
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
birde karadeniz tarafında yenilen TURBO adında bir karışım var. karışım diyorum çünkü çok ilginç geldi bana. pirinç pilavı üzerine baklava veya tulumba tatlısı onlarında üzerine bir avuç fındık. karadenizin vazgeçilmezi. karışıma bakılırsa bunu yiyen turboda kalmaz doubleturbo olur gibime geliyor.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:51   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Ben tatlı ile tuzluyu nedense bir arada seviyorum, aşırı tatlı şerbetli hiçbir şey yiyemem ama bol tuzlu severim...
Bence de soda ile yapılan ayran çokta hoş olmayan bir tat...

Düzenleyen oppss! : 09-04-2010 saat 15:52 Neden: Yanlış yazım
oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:53   #46
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Konu başlığının tersi ama, böyle bir mail geldi. Ne kadar doğru bilmiyorum.

Bilim adamları ’İkisi bir arada’ tüketicilince etkileri katlanan gıdaları belirledi

ELMA + ÇİKOLATA: KALBİ KORUR ALERJİYİ ÖNLER Elma, yüksek enfeksiyon giderici etkisi olan kuersetin bakımından zengin bir meyvedir. King’s Collage London’ın beslenme profesörlerinden Tom Sanders, kuersetinin Alzheimer, Parkinson ve kanser gibi rahatsızlıkları önleyici etkisi olduğunu belirtti. Çikolata ise, damar sertliği ve kanser riskini azaltıcı etkiye sahip. National University of Singapore’un beslenme uzmanları, birlikte tüketildiğinde etkilerinin arttığını belirtti.

YABANMERSİNİ + ÜZÜM: KANSER RİSKİNİ VE KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR
St.George’s Hospital London’un dietisyenlerinden Cath Collins, C vitamini bakımından zengin olan bu iki meyve birlikte tüketildiğinde kanser riski ve kolestrol oranı düşüyor.

DOMATES + AVOKADO: DNA’YI ONARIR, KALBİ KORUR
Domates, likopen açısından zengin bir sebzedir. Dietisyen Lyndel Costain sağlıklı yağ oranı yüksek avokado likopenin daha iyi emilimini sağlarken, vücudu daha dayanıklı kıldığını açıkladı.

YULAF + PORTAKAL SUYU: ATARDAMARLARI TEMİZLER US Department of Agriculture araştırması, ikilinin atardamarları temizlemede ciddi etkisinin olmasının yanında kalp krizini önlemede de oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı.

LİMON + LAHANA: KASLARI GÜÇLENDİRİR
Tom Sanders C vitamini de sebzelerde bulunan demirin vücut tarafından daha iyi emilimini sağladığını açıkladı. Ayrıca sebzelerden alınan demir, limonla desteklendiğinde balık ve kırmızı etten alınan demirle eşit bir forma bürünüyor.

KAVUN + YUMURTA: HAZIMSIZLIK VE DİYABETİ ÖNLER
En önemli protein depomuz yumurtanın kavunla beraber tüketildiğinde ekstra bir faydası daha var. Dietisyen Lyndel Costain, bu ikilinin insulin ve kan şekerini düşürdüğünü ve karbonhidratların daha yavaş emilimini sağladığını açıkladı.

BROKOLİ + DOMATES: PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR...
Araştırmacılar brokoli ile domatesin prostat kanseri riskini azalttığını ve bunun erkekler için önemli olduğunu açıkladı.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:55   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Teşekkürler sn agozce, limon lahana işime yarıyacak anlaşılan
Günde 3 yumurta beyazı yemekten gına geliyor insana
Tavsiye etmiyorum

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 23:30   #48
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Tereyağla yapılan pilavın yanında ne zaman ayran içsem ağzımda buruk bir acılık hissederim.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 00:04   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Bazı durumlarda tatlı ve tuzlu çok yakışır.Mesela baklava ve benzeri tatlıların yanında tuzlu ayran.Birde ıspanak ve bakla zehir içeren gıdalar uzmanlar daha iyi açıklar yanında yediğimiz sarımsaklı yoğutta panzehirdir diye biliyorum.

dafni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 10:41   #50
Yeni Üye

zuhre's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Tatlı ve tuzlu... Örneğin paskalya... Taze fasulye ve baklaya da biraz şekerin tat vereceğini annem ısrarla söylese de bu fikirden nedense hoşlanmıyorum. Ya tatlı olmalı ya da tuzlu ... Gerçi kardeşime göre mideye inince nasıl olsa karışıyor olsa da bir de lezzet denilen bir şey var ama değil mi???

zuhre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 11:31   #51
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Tereyağla yapılan pilavın yanında ne zaman ayran içsem ağzımda buruk bir acılık hissederim.
Ben de

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 11:38   #52
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
[QUOTE=DarkYES;613742]Kesinlikle
Örneğin Giresun'a yolunuz düşerse şunu deneyin. Mesela bu yiyeceği yine bir Doğu Karadeniz ili olan Rize'ye gidip insanlara yedirmeye çalışırsanız çok azı yemeyi kabul edecektir tahminen

Tam da aklımdan kiraz kavurmasını yazayım diyordum.
Hayatımda duyduğum en saçma yiyecek.....Tadının da güzel olduğunu söyleyemem. Keza taflan kavurması da öyle...BENCE tabi

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 13:17   #53
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Beyaz peynirle vişne reçeli kombinasyonuna bayılırım ben.
Normalde hamurişi tatlıları hiç yiyemem, bayram ziyaretleri gibi mecburen yemek zorunda olduğum durumlarda da yanında yoğurt tercih ederim.
Çocukken eğer yoğurt ekşi gelirse annem üzerine biraz pekmez dökerek verirdi bize, hala arada tatlı niyetine yerim.
Ama tuzlu aşure ve tuzlu sütlaç benim için de korkunç bir deneyim olmuştu ). Bence tabii..

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 13:22   #54
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Damak zevki farklı bir konu tabii. Büyük kısmının içgüdüsel olduğunu düşünüyorum. Öğrenilen bir tarafı da vardır belki ama ben kızımın çikolatalı ekmeğin arasına bir de sucuk yerleştirmesini engelleyemiyorum )

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 21:37   #55
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Tereyağının üstünde peynir... Bana çok garip geliyor.

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 00:28   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2010
yumurta lokmanizin arkasindan bir tane siyah zeytin yerseniz, daha sonra hangi gida lokmaniz olursa olsun olumlu olacaktir. ozellikle yumurta lokmanizin arkasindan domates ve salatalik iyecekseniz mutlaka yumurtanin arkasindan siyah zeytin yiyin ondan ondan sonra domates ve salataliga devam edin..

hatayuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 17:23   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2011
arkadaşlar sakın ola greyfurt yemeden önce ve yedikten sonra ilaç almayın çok riskli ölüm tehlikesi olabiliyormuş

gelin mumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024