agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya serpens (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/5939.htm)

Penelophe 05-10-2007 14:39

Hoya serpens

1 Eklenti(ler)
Eklenti 22135

Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Himalayalar (Hindistan-Nepal)
Cins: Hoya
Tür: Serpens
Bitki Grubu: Sarılıcı-Tırmanıcı
Yer İsteği: Kısmen süzülen güneş ışığı ve hafif gölge
Su İsteği: Toprak kurudukça
Çiçeklenme Dönemi: Yaz boyunca
Üretim Metodu: Çelik, daldırma ve tohum
Yetiştiği Bölgeler: Astropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, odunsu gövdeli, yavaş büyüyen

-Küçük yapraklara sahip, diğer türlere göre daha serin yerlerden hoşlanan, güzel çiçekleri olan bir türdür.

-Çiçekleri yaklaşık bir hafta üzerinde kalır, tatlı güzel bir kokuya sahiptir.

-Patlayan tohum kapsüllerinden toplanılan tohumlar, saklanmaya dayanıksızdır, ilk fırsatta ekilmelidir.

-Bu tür genellikle ağaçların arasında ve yerlerde yayılmıştır.

-10 °-15 ° C'nin altındaki kış sıcaklıklarına dayanamaz, uygun sıcaklık 24 ° C'dir.

Kaynak1
Kaynak2

hoyadag 15-10-2007 22:53

Hoya Serpens; Mum çiçeği türlerinin minik kraliçesi. Yaprakları yaklaşık bir 5 kuruşluk çapında. Elinize ulaşacak çeliğin muhtemel kalınlığı ise yaklaşık 0,7 kurşun kalem ucu kadar.

Bu türü sipariş veren arkadaşlar, şimdiden çelik yetiştirme konusunda bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Tüm türleri gayet kolay yetiştirilebilen mum çiçeğinin en narin üyesi belkide. Benim suda köklendirme çabam sonuçsuz kalmıştı. Bence direk toprağa dikilmeli ve minik bir sera da yetiştirilmeli. Elinizde kök hormonu varsa çok çok daha iyi olacaktır.

Yetiştirme gayretinde olacak arkadaşlarıma en derin saygılarımla kolay gelsin diyorum. Paul bey'e verdiğim siparişte bir adet daha serpens istedim. Hepbirlikte buradan bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak bu türü yetiştirme gayretinde bulunalım.

Penelophe 15-10-2007 23:20

Biryerlerde köklendirme hormonunun odunsu çeliklere uygulanabileceğini, otsu çeliklerde kullanılmamamsı gerektiğini okumuştum. Doğru mu hatırlıyorum?

Mine Pakkaner 15-10-2007 23:41

Yanlış hatırlıyorsunuz :)
Odunsu çeliklerde kullanılan köklendirme hormonu ile otsu çeliklerde kullanılan köklendirme hormonunun derişiklikleri farklıdır. Her iki tip çelikte de köklendirme hormonu kullanılır.

Penelophe 15-10-2007 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 86090)
...
1-Güneş ışığından koruyunuz
2-Serin yerde veya buzdolabında saklayınız.
3-Uygun koşullarda sakladığınızda 2009'a kadar son kullanma tarihi var.
4-Elinizdeki hormon odun çelikleri içindir, kesinlikle odunlaşmamış taze çeliklerde kullanmayınız....

Biraz aradım ve nerede okuduğumu buldum. Ben genel olarak düşünmüştüm. Sanırım her hormon aynı olmuyor?

şükran ünal 16-10-2007 10:06

Hoya serpens için sevgili Hoyadağ varsa köklendirme hormonu kullanmamızı önermiş. Bu çiçekten siparişim geldiğinde bende kullanmak istiyorum ama bunun için gerekli miktar köklendirme hormonunu nereden temin edebilirim.Elinde olan bir arkadaştan ücret karşılığı almak isterim.Ankara'da bulabileceğim yer varsa da alırım.Teşekkürler.

Hakan KINACI 16-10-2007 10:11

Şükran Hanım,
Ben de köklendirme hormonu almak istiyorum. :) Ancak okuduğum kadarı ile köklendirme hormonlarının da çeşitleri varmış.
Bu köklenndirme hormonları için daha geniş bilgilere ihtiyacım var. Bu bilgileri bulduktan sonra Ankara grubu olarak toptan almayı teklif ediyorum.

Bu arada ufak çaplı araştırmamda; IBA ( Indol Butirik Asit)in saf alkol ve su ile karışımı ile köklendirme hormonu hazırlandığı öğrenmiş durumdayım.
Ancak, Bu hormonun, Hoya serpens ve/veya türlerinde kullanılıp, kullanılmayacağı konusunda her hangi bir bilgiye rastlamadım.Bundan sonrası için, bir bilenin uzmanlığına danışmak gerekiyor.

Dip not; İki mesaj üst üste gelmemesi için bu şekilde yazılmıştır.

şükran ünal 16-10-2007 10:35

Teşekkürler Sayın Hakan Bey,bilgi için bekleyelim bakalım.

Penelophe 17-10-2007 17:41

IBA köklendirici hormon toplu alımı başlığında,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatma E. (Mesaj 152361)
Bu arada odun çelikleri içinmiş bu hormon. Ben mumçiçeği çeliklerini köklendirmek için bunu kullanabilir miyim?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 152385)
Normalde evet odun çelikleri için ancak mum çeliklerinde alıpta kullanan üyelerimiz varsa ancak onlar yardım edebilir, ben kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ayrıca eğer oasis bulabilirseniz mum çiçeği bunda sorunsuz kökleniyor tek sorun oasis asla kurumayacak. (Oasisi yapma çiçek satan toptancılarına sorun, yeşil renkli süngerimsi bir ortam)

demiş Selahattin bey. Dolayısıyla, mum çiçeği için aldığımız köklendirme hormonlarına dikkat edelim ve çeliklerimize uygun olan hormonları alalım, çelikler o kadar emekten sonra ziyan olmasın zira çok üzücü oluyor. :(

Sevgili Hoyadag, Paul beyden köklendirme için neler kullanabileceğimizi öğrenmek mümkün mü? Şimdilik en doğru yol bu gibi görünüyor, sonuçta yabancı türleri şuanda onlar tanıyor.

Mümkün değilse, oasis bulmak lazım sanırım.;)

İlkin 27-10-2007 11:32

1 Eklenti(ler)
Serpens'in bu kadar minik yapraklı olacağını hiç düşünmüyordum. Bir damla su gibi. Bir de yönünü anlayamadım. Neresinden toprağa dikilecek acaba? Sanırım etiket olan taraf toprağa girecek; sürgünlerinden öyle gibi ama küçücük zor anlaşılıyor. :rolleyes: Garanti olabilmesi için acaba birkaç parçaya mı ayırsam?

Penelophe 27-10-2007 11:35

Bundan sanki 3 tane çelik çıkar gibi duruyor 6 göz saydım ben. Bence de etiketli kısım toprağa girecek kısım.

Kolay gelsin.:)

İlkin 27-10-2007 11:39

Sağol penelophe tüm yazılarını okudum heyecanlı bir maraton başlıyor gerçekten. Of gelen giden de var iş yerine ne yapacağım ben şimdi. Kapatıp iş yerini eve mi gitsem ne? :p

sinaninci1 27-10-2007 11:44

Ben senin yerinde olsam bir celigi suda koklendiririm.
Diyerini toprakta hangisi tutarsa.

İlkin 27-10-2007 11:54

Evet ben de öyle yapayım diye düşünüyorum. Bakalım neler olacak. Umarım tüm çelik bekleyenlerin hemen gelir çelikleri. Akşama kadar hepsini suda bekleteceğim artık.

Mucip Gürbüz 27-10-2007 12:32

İlkin gözün aydın; Etiketin olduğu taraf alt

Bundan 3 çelik alırsın her 4. yaprağın üstunden kes, ayır

yönlerini karıştırma, alttaki iki yaprağı kes, üst tek yaprağı da kes.

alt iki yaprağın gölerin altında yarım cm sap bırak fazla bırakma,

Uçta kalan çelik yapraksız uzun olacak önemli değil.

İlkin 27-10-2007 12:38

Benim anladığım şu Mucip Abi, 4'lü yapraklar halinde 3 çelik al diyorsun, bu her 3 çeliğin en altındaki 2 yaprağı kes, üstte kalan 2 yapraktan da birisini kes kalsın sana bir çelikte tek yaprak diyorsun değil mi? Sonra da alttan kestiğim yaprakların göz kısmından toprağa dikeceğim, toprağa giren kısım çok uzun olmayacak, uzun olacak olursa gözlerin altından keseceğim. Üstte de kalan uzun olabilir. Doğru anlamış mıyım acaba? ;)

Mucip Gürbüz 27-10-2007 12:58

Toprağa giren kısımda gözlerin altın da 1 cm sap bırak, çeliği öyle dik.

diğerlerini doğru anlamışsın.

İlkin 27-10-2007 12:59

Tamamdır çok teşekkürler, sağolun varolun...

İlkin 27-10-2007 13:35

1 Eklenti(ler)
Bu da galiba böyle olacak, değil mi?

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:40

Evet Kaptın bu işi :D

İlkin 27-10-2007 13:47

Valla sizi baya yordum ama resimlerle uzaktan anca bu kadar kapabiliyorum. Kusura bakmayın lütfen. Teşekkürler yardımlarınız için ;)

İlkin 29-10-2007 10:01

Cezzar'ın verdiği sitede http://www.angelfire.com/ks/botanova/prod01Eng.htm serpens için nemli iklimlerden hoşlanır diyor sanırım değil mi? ( Seems to be hard to grow in humid climates. )

Bence serpens için en güzel saksı türü tavana asılan saksılar; dalların aşağı sarkması daha rahat olur böylece. Sitede de ondan bahsediyor galiba ( Hanging growth form )

COYOTE 29-10-2007 11:28

Sevgili İlkin ben bu cümleden (Seems to be hard to grow in humid climates )nemli ortam veya iklimde zor büyür diye anlıyorum? Adana pek nemli değildir herhalde:)

cezzar 29-10-2007 11:48

Ben de dün aldım Serpens'imi.. Bir taneydi ama sanırsam üçe veya dörde böldüm. Paul Bey'in serasında askılı saksıda duruyordu, büyüyen dallar aşağı doğru sarkıyorlardı.
O cümlede de Coyote'nin söylediği gibi, nemli ortamlarda zor büyüdüğü söyleniyor.. Ancak Paul Bey'in serası da gayet tropik iklim gibi nemlimsi ve ılık idi.
Selamlar..

İlkin 29-10-2007 12:27

Adana nemli olmaz olur mu hiç COYOTE :) İnanılmaz nemli burası ama cezzar biraz su serpti yüreğime.

serder 29-10-2007 13:59

Nekadarda narin, kırılgan duruyor öyle. Sanki Yüzüklerin efendisi filimde bir Elf bahçesinin çiçeği gibi. İnce - Narin - Güzel. Sanki yaşamak için değilde GÜZEL yaşamak için varmış gibi....

hoyadag 29-10-2007 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag (Mesaj 161991)
Hoya Serpens; Mum çiçeği türlerinin minik kraliçesi.

Evet bu başlıktaki ilk mesajımda da yazmıştım, o bir kraliçe. Elbette biraz daha ilgi ve nezaket isteyecektir. Çok güzel betimlemişsin sevgili Serder.

cezzar 31-10-2007 16:18

Arkadaşlar, bunu hangi başlık altında soracağımı bilemedim..
Az önce çiçek pazarına gittim, perlit ve kompost almaya.. Biraz zor oldu ama ikisini de buldum. Plastik saksı bulamadım ama, yarın pazara gidip bakmaya çalışacağım..
Sorum şu, bu kompost gerçekten de çok hafif toprak ve içinde koca parçalar olabiliyor. Bu parçaları ayıklayıp mı diktiniz İlkin Hanım?
Yani, direk kompost+perlit karışımını kullanırsam, çeliğe destek olacak hiçbirşey olmayacak gibi geldi bana, kompost öyle ince toprak gibi değil çünkü sanırsam.. Yoksa, ıslanınca değişiyor mu? (Hayatımda ilk kez kompost ile muhatap oluyorum da..). Paul bey, sade kompost kullanıyorum dediydi. O yüzden toprakla karıştırmayayım dediydim ama, herhalde biraz toprak da eklesem iyi olacak. Ne dersiniz?
Saksılarıma da yarın kavuşurum inşallah da dikerim çelikcağızlarımı..
Selamlar...

COYOTE 31-10-2007 22:07

Oasis burada geçtiği için soruyorum. Ben oasis aldım fakat bir sorum var. Mum çelikleri burada köklendikten sonra ( tabii köklenebilirse) toprağa oasisle birlikte mi geçirilecek acaba?
Hoş daha gelen giden yok ama ön bilgi olsun.

Mucip Gürbüz 31-10-2007 23:44

Merhaba, evet köklendikten sonra hiç bozmadan saksısına alacaksınız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024