agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya pubicalyx (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/5936.htm)

Penelophe 05-10-2007 13:07

Hoya pubicalyx

1 Eklenti(ler)
Eklenti 22116

Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Filipinler
Cins: Hoya
Tür: Pubicalyx Silver Pink
Bitki Grubu: Sarılıcı-Tırmanıcı
Yer İsteği: Kısmen süzülen güneş ışığı ve hafif gölge
Su İsteği: Toprak kurudukça
Çiçeklenme Dönemi: Erken yaz-Yaz ortası
Üretim Metodu: Çelik, daldırma ve tohum
Yetiştiği Bölgeler: Tropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, odunsu gövdeli, hızlı büyüyen

-Koyu yeşil ve dar yapraklı, yapraklarında gümüşi benekler olan, çoğunlukla pembe renkli çiçeklere sahip bir türdür.

-Çiçekleri iki haftaya kadar üzerinde kalır ve kuvvetli, tatlı bir kokusu vardır.

-Hızlı büyür, bir çelikten 4 metre boya ulaşması 2 yılını alır.

-Günün en fazla 4 saati güneş almalıdır.

-Yumuşak ve asidik toprakları sever. Bir kısım turba, bir kısım perlit ve bir kısım torf karışımından oluşan topraklarda keyifli olur.

-Çiçeklenme döneminde kaliteli su ile ve toprak kurudukça sulanmalıdır.

-Baharda 1/2 oranında seyreltilen dengeli bir gübre ile besin ihtiyacı karşılanmalıdır.

-Patlayan tohum kapsüllerinden toplanılan tohumlar, saklanmaya dayanıksızdır, ilk fırsatta ekilmelidir.

-Kapalı alanlarda bakmak için uygundur.

Kaynak1
Kaynak2

hoyadag 15-10-2007 23:04

2 Eklenti(ler)
Pubicalyx Silverpink'i yaklaşık 4 ay kadar önce getirtmiştim. Yaklaşık 3 hafta kadar suda köklenmeyi bekledi. Sorunsuz bir şekilde köklendi ve 3 yaprak halinde toprağa aldım. 1/3 humus, 1/3 torf ve 1/3 perlit karışımında şu anda 2 yaprak daha verdi ve yaklaşık 50cm boy attı. İlk sulama suyunu oksijenli su ile yaptım. Günde 3 saat civarı güneş alıyor. Yaz aylarında yaklaşık 10 günde bir bir bardak sulama yaptım. Her 3 sulamadan birinde oksijenli su kullanıyorum. Hemen her sabah mutlaka yapraklarına su püskürtüyorum. Daha uzun süre direk güneş alan arkadaşlar yaz aylarında haftada bir sulama yapmalılar.

Bence tüm Pubicalyx türleri gibi silverpink te bakımı gayet kolay ve hızlı büyüyen bir tür. Carnosa'ya göre daha hızlı büyüyen ve çiçekleri de gayet güzel olan bu türü özellikle mum çiçeğiyle yeni tanışmış tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Sizi üzmez, kaybetmeniz birkaç hususa dikkat ettiğinizde neredeyse imkansız.

Bu türün ülkemizde henüz çelik alınacak boyutlarda olmaması nedeniyle, isteyen arkadaşlar en kolay ve güvenilir yol olan Paul Shirley'den temin edebilirler. Yurtdışına sipariş verme ile ilgili sıkıntısı olan arkadaşlar özelden bana ulaşabilirler. Elimden gelen yardımı yaparım.

Hoya Pubicalyx'in silverpink dışında "Red buttons" ve "Chimera (Royal Hawaian Purple)" gibi iki harika türü daha var. Onların fotoğraflarını da buraya alıyorum:

1- Hoya Pubicalyx Chimera
2- Hoya Pubicalyx Red Buttons

İlkin 27-10-2007 11:36

Hoya Silverpink

1 Eklenti(ler)
Eklenti 23171

Bu çeliklerden baya var onları da akşam eve gidene kadar suya koyacağım. Yollayacağım yerlere biraz suda kaldıktan sonra yollayacağım.

Hafta sonu çeliklerin gelmesi kötü oldu gerçekten. Yarın evdeyim ve internet yok :mad:

Mucip Gürbüz 27-10-2007 12:45

Soldaki : iki çelik olur ama üst göz yapraksız kalır, alt yap. kes.

ortadaki : tek çelik alt yap. kes.

sağdaki : Tek çelik alt pap. kes ( bütün çeliklerin dip kısmı böyle olacak)

İlkin 27-10-2007 12:53

Mucip Abi anlattıklarınızın hepsini anladım ama silverpink'te bahsettiğiniz alt yap kes onu anlamadım. Bu çeliklerden resmin altına gelen kısımlar toprağa gelecek kısımlar değil mi? Acaba onu mu söylediniz. Bir de soldaki iki çelik olur dediniz. 2'li yapraklar ( yani 4 yaprak arası ) arasında bir nokta var onun altından mı keseyim biraz. Ortadaki de öyle yine 2'li yapraklar var 2 göz arası yani orada da bir noktamsı birşey var onun da mı altından keseyim. Sağdaki zaten tek olacak onu da toprağa öyle ekeceğim. Toprağa ne kadar girsinler peki?

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:17

İlkin alt iki yaprakla, üst iki yaprağın arasında yapraksız bir göz var dikkat et O yapaksız göz üst olacak , alt iki yaprağı keseceksin.

Yapksız gözün üstünde de 1 cm. sap bırak. Evet resmin altı ALT doğru.

Soldan sağa konuşuyoruz değilmi?

İşaretleyip resimleyebilirmisin ?

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:27

Bir ve üç tamam Ortadaki tek çelik olacak üç gözlü, bunu bölme tamam.

İlkin 27-10-2007 13:28

Tamam o zaman ortadaki çeliğin sadece alt yapraklarını keseceğim değil mi?

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:30

İlkin çeliğin altta kalan yapraklarını keseceksin işaret koymamışsın?

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:38

Birincinin alt çelıği yapraksız olacak işaret koymadığın yaprağı da kes,

Üçüncününde üstte tek yaprak bırak,

( birincinin üstte kalan çelıktede alt yaprakları kes üstte tek yaprak bırak)

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:45

Ortadakinin de üst bir yaprağını kesersen tamamdır.

Güle güle büyüt. Sevgilerimizle.

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:48

2. nin üst tek yap. bırak.

3. nün yatık yap. kes.

Mucip Gürbüz 27-10-2007 13:52

Tamam güle güle büyüt. Sevgilerimizle.

İlkin 27-10-2007 13:52

1 Eklenti(ler)
Şimdi oldu sanırım. Gelen gidenden anca fırsat oldu ama oldu sonunda. Çok ama çok teşekkür ederim.

Diğer resimleri de sileceğim.

İlkin 27-10-2007 14:07

Sevilay Hanım inanın ben de aynı şeyleri hissediyorum. Buradan birisine çelik gelse filizlenmiş resmini yollasa benimkilere olmuş gibi seviniyorum. Aynı şekilde öldüklerini duyunca inanılmaz üzülüyorum. Hakikaten Gürbüz ailesini allah başımızdan eksik etmesin. Sağolsunlar. Ben de sonra sileceğim bu yazımı. Böyle güzel bir yazıya cevap verilmese olmuyordu :p

Sevilay 27-10-2007 16:28

Chimera'nın yaprakları kendini yere attı.
Artık sadece toprağa dikili iki çelik var.:( :(

hoyadag 27-10-2007 16:31

Eğer bendeki RB ve Chimera lar da benzer bir durum yaşarsa, size bahsettiğim en kötü senaryoya doğru yol alıyoruz demektir Sevilay hanım. Umarım korktuğumuz başımıza gelmez.

Mucip Gürbüz 27-10-2007 16:35

Yaprakların düşmesi sizi endişelendirmesin, çok uzun yollardan geldiler, çelikler yapraksız da olur, toprağını mutlaka nemli tutun, kurutmayın, çamurda yapmayın. Fazla suyun akmasını mutlaka sağlayın. Selamlar.

Oğuzhan 27-10-2007 16:38

Arkadaşlar yaprağın düşmesi önemli değil bence .Çelik sağlamsa yeni yaprak ve filiz çıkartıyor.İnşallah hepsi tutar.:)

Sevilay 27-10-2007 16:39

İyi ki sadece ikimiz denedik sevgili Hoyadağ.

Ya tüm mum çiçeği kardeşliği getirtseydi?Her gün bir üzüntü olacaktı.

Yine de bekleyelim derim ben.Çıkmadık candan ümit kesilmez.

O düşen yaprak gözlerinden belki yeni minik yapraklar çıkar.

Bizim tecrübelerimizi paylaşan arkadaşlarımız da Amerika için bilgilenmiş olurlar.

Bu arada Rigida inanılmaz sağlıklı duruyor.

Sevilay 27-10-2007 16:46

Mucip bey inanın o kadar iyi bakıyorum ki,bu bakımıma yorgun olmasalar yürümeye bile başlarlar.

Su ve toprak kontrolü tam istediğiniz gibi.Gerçekten.;)

ilknur aşık 29-10-2007 08:48

İlkin hanım çeliklerinizi güle güle büyütün. Sağlıkla

İnşallah fire vermeden hepsini köklendirirsiniz. Yaşasın demekki bizimkilerde yakında geleek demekki. En önemli kısmı yani köklendirmek için kesme işini siz halletttiniz. Darısı bizlerin başına:rolleyes:

İlkin 29-10-2007 09:44

İnşallah ilknur Hanım. Mucip Abi sağolsun, yoksa işin içinden çıkamazdım gerçekten. Nasıl güzeller nasıl narinler anlatamam. İçim kıpır kıpır :p Umarim hepimizin çelikleri köklenip filizlenecek ben canı gönülden inanıyorum.

sabah 01-11-2007 08:11

2 Eklenti(ler)
Merhaba,
Hoyadag'ın gonderdigi Chimera ve red button maceralı bir yolculuktan sonra elime geçti.

RB'un durumunu görüntüledim. galiba köklenmeye başlamış. Yatık toprağa dikeceğim de bölsem mi diye düşünüp tereddüt ettim. Ne dersiniz?

Bir de sararan, kahverengileşen yaprakları kessem mi?

Eklenti 23535

Eklenti 23536

Mucip Gürbüz 01-11-2007 11:00

Sayın sabah bu iki resim aynı çelikse, yatık dikmeyin alttaki tüm yaprakları kesin, üstte tek yaprak bırakın ve onun dip kısmına kadar gömün, lütfen işaretleyip resimlermisiniz.

sabah 01-11-2007 11:13

Cevabınız için teşekkürler.

İki aynı çelikti. Şu an çelik yanımda değil.

Tek bırakacağım yaprak sararmamış herhangi bir sıradaki yaprak olur mu?
-En üsteki değil de aradan ama yeşil bir yaprak-:rolleyes:

sabah 01-11-2007 11:17

1 Eklenti(ler)
Chimerayı da size teyit ettireyim, en iyisi.

Yaprakların arasında açık kahverengi kesiklik var, onun yanında sürgüne benzer uç var.

Saptaki uzantıları ben pek köke benzetemedim.

Eklenti 23547

Mucip Gürbüz 01-11-2007 11:25

Üstte ki resimde kökçüklerin yanında sapı görünen , arkaya doğru kıvrılmış bir yaprak var, kendisi görünmüyor eğer sağlamsa onu bırak, değilse üstten bir yaprak seç, ama alttakilerin hepsini mutlaka kes. aşırı su kaybetmiş yaprakların yükü kalkarsa hemen köklenir güçlü bir çelik. Ayrıca çok büyük saksı kullanmayın en fazla 12- 13 cm çapında olsun. Selamlar.

Mucip Gürbüz 01-11-2007 11:37

Sayın sabah, buçeliğin alt tarafında göz yok, kök gibi gözükenler aslında bu çiçeğin yapışma veya tutunma çıkıntıları, yapılacak iş; üstten bir yaprağı kesin ve sürgün gibi görünen yere kadar gömün(yanılmıyorsam yaprak çıkarıyor) suladığınızda bu kısım dışarda kalmasın kalırsa toprak ekleyin. (yeni çıkan yaprak dışarda kalacak). Hoşçakalın.

sabah 02-11-2007 08:34

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz (Mesaj 168182)
üstten bir yaprağı kesin ve sürgün gibi görünen yere kadar gömün(yanılmıyorsam yaprak çıkarıyor)

Merhaba,

Chimera için dediğiniz gibi yapmaya kalmadan tek yaprak kırıldı. Bu arada çeliği saptan dik tuttuğunuzda meğer yaprakların üst yüzeyleri yere doğru imiş. O nedenle toprağa dik değil biraz eğik diktim.
Yaprağın durumunu rahat göresin diye fotoğrafı biraz büyük koydum. Aslında o uç kısımın ne olduğu pek anlaşılmıyor. Ben gene de toprakla kapadım.

Eklenti 23579

Mucip Gürbüz 02-11-2007 09:30

Sabah hanım günaydın, ben sürgün veriyor sanmıştım ama dediğiniz gibi ise iyi yapmışsınız, zaten sürüyorsa böylede olur. selamlar.

sabah 02-11-2007 09:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz (Mesaj 168174)
Üstte ki resimde kökçüklerin yanında sapı görünen , arkaya doğru kıvrılmış bir yaprak var, kendisi görünmüyor eğer sağlamsa onu bırak, değilse üstten bir yaprak seç, ama alttakilerin hepsini mutlaka kes.

Bu çelik de tam bir bulmaca gibiydi. Dalı dik tuttuğunuzda yaprakların yönü ters geliyordu. Benim evdeki mumçiçeğinin yaprak demetlerinde de aşağıya doğru çıkanlar olduğunu görünce benzeterek, çok da emin olamadan dikim yaptım.

Açıkcası böyle bir sorun yaşayabileceğimi hiç düşünmemiştim. Mumçiçeğinde gördüğüm kadarıyla dalların yönü sadece yukarıya doğru değil, yaprak saplarında da her yöne kıvrılmalar olabiliyor. Uzman ya da alışık göze sahip olmayanlar için ortadan kesilmiş bir çeliği değerlendirmek zor.

Dua ediyorum hiç değilse bundan sonraki çelikler dikim yönü açık anlaşılır olarak olarak gelsin.:rolleyes:

Mucip Gürbüz 02-11-2007 10:15

Bilmece dediğiniz çelik çok iyi sağlam çelik tutacağını garanti edebilirim, diğerinde kesim yanlışlığı var alt kısım da göz bırakmamışlar , ancak dikim şekli şansını bayağı yükseltiyor. şansınız bol olsun. Hoşçakalın.

nevsune 02-11-2007 14:46

1 Eklenti(ler)
Pubicalyxten ancak bir tane çıkacak sanırım.

Altta 3, üstte 3 yaprak var.

Mucip Gürbüz 02-11-2007 15:45

Tek çelik,

İpin bağlı olduğu yer alt, üç yaprağı da kes, üstte ise formlu duran tek yaprağı bırak diğer ikisini kes, üstte kalan gövdeden 1 cm. kalsın fazlasını kes. Güle güle büyütün. Gürbüzlerden sevgiler, selamlar.

nevsune 02-11-2007 15:49

Çok teşekkür ederim. Bunu kolay anladım:D

İlkin 15-11-2007 08:33

Gelen silverpinklerin toprağa ekimini yaptıktan sonra yapraklarını atmaya kıyamamıştım ve onları da ayrı bir saksıya dikmiştim. Ara ara unutmasam da gidip topraklarını nemlendiriyordum. Dün gece biraz kurcalayım bakayım ne vaziyetteler deren 2 tane yaprağın köklenmiş olduğunu gördüm. ;) Minicik kök vermişler. İnanılmaz şaşırdım. Benki Kerrii'yi öldürdüm ama silverpink'in yaprakları köklendirmeyi başardım. Ne olacak şimdi dallanıp budaklanıp çiçeklenebilme şansı var mı acaba? :p

hfz 15-11-2007 11:03

Sevgili İlkin,

Benim köklendirdiğim bir adet Carnosa yaprağı var. 1 yılı geçti, hala aynı duruyor. Sapasağlam, çok sağlıklı ama sürgün yok.:( Verecek mi de bilmiyorum. Bazen 'bu saksıyı kök kaplayacak ama ben yıllarca tek yaprak beslemiş olacağım herhalde' diyorum.

Hoş bunu bile bile ben de gelen tüm çeliklerin yapraklarını diktim. Spor olsun..:p:p

İlkin 15-11-2007 11:12

Ben de hep yapraktan birşey olmaz diye okuyorum, duyuyorum ama işte atmaya kıyamadığım için ben de spor yapıyorum :p

Sevilay 15-11-2007 11:32

Pekiii bu mesaja ne diyeceksiniz bakalım???;)

Ful çiçeğinin dibine düşüp,köklenip,3-5 de yaprak veren bir mum yaprağı var.

Açıkcası bana umut oldu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024