agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya lacunosa (kartozu) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/5931.htm)

Penelophe 05-10-2007 00:32

Hoya lacunosa (kartozu)

1 Eklenti(ler)
Eklenti 22100

Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Endonezya-Malezya
Cins: Hoya
Tür: Lacunosa
Bitki Grubu: Sarılıcı-Tırmanıcı
Yer İsteği: Süzülerek güneş alan, gölge yerler
Su İsteği: Toprak kurudukça, düzenli
Çiçeklenme Dönemi: Yılda birden fazla
Üretim Metodu: Çelik, daldırma ve tohum ile.
Yetiştiği Bölgeler: Tropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, hızlı büyüyen, odunsu gövdeli

-Düzgün formlu, koyu yeşil yapraklara ve kabarık krem rengi çiçeklere sahip, üretimi kolay, hoş kokulu bir türdür.

-Çiçekleri yaklaşık 5 gün üzerinde kalır. Kapalı mekanda rahat gelişir.

-Asidik, yumuşak toprakları sever.

-Hızlı büyür.

-Patlayan tohum kapsüllerinden toplanılan tohumlar, saklanmaya dayanıksızdır, ilk fırsatta ekilmelidir.

Lacunosa'nın 16 saatlik çiçek maratonu

Kaynak1
Kaynak2

Penelophe 11-10-2007 10:43

1 Eklenti(ler)
Lacunosa çeliği, tamamen otsu ve ince bir çelikti. Suda bekledi fakat köklenme göstermedi. Çürümesinden korktuğum için bugün diktim. Bakalım ne olacak.
Eklenti 22400

sempe 10-11-2007 13:19

Çeliğinin son durumu nedir?

Oğuzhan 10-11-2007 14:01

Penelophe sanki kök filizleri var gibi .İnşallah tutar.Senin ki iyi bence.Benimki bundanda ince yarısı kurumuş.

Penelophe 10-11-2007 22:14

1 Eklenti(ler)
Eklenti 24292

Fotoğraf çekmek için çeliğe bakmaya gittim, evirip çeviriken çelik topraktan çıktı, tekrar diktim. Tam bir ay olmuş ama bir tanecik bile kök yok.:( Hala sağlam gibi. Bakalım, bekleyeceğim.

sempe 12-11-2007 16:41

İnşallah tutar.
Benim 4-5 gün önce ektiğim çelikte, kürdanla ve büyüteçle bakarken kök benzeri oluşumlar gördüm.:) Serap görmüş olma ihtimalim daha kuvvetli ama yine de umutluyum. Bana gelen çelik daha yeşil ve 3-4mm kalınlığındaydı.

Penelophe 12-11-2007 22:45

Kürdanları artık atmamamız gerektiğini söylemişti Mucip bey ama siz de duramıyorsunuz değil mi?.:D

Mucip Gürbüz 12-11-2007 23:04

Sevgili penelophe merhabalar,

Bu iş galiba salgın hastalık gibi, Allah'tan kibarlık edip kürdanla kurcalıyorlar buna da şükür, beterinden saklasın bak serap görenler bile var.

hoyadag 13-11-2007 01:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 159399)

Filmi büyük bir hayranlıkla izledim. Lacunosa çiçekleri yıldız biçiminde açıyor daha sonra daire biçimini alıyor. Bu iki şekil arasında yaptığı geçiş gerçekten şaşkınlık uyandırıcı. Tekrar tekrar seyrettiğim halde hala ilüzyona uğradığımış gibi hissediyorum. Gerçekten çok ilginç.

Penelophe 13-11-2007 07:19

Mucip bey.:D

Hoyadag, bende izlediğimde büyülendim, gerçekten harika..

sempe 13-11-2007 07:49

Evet artık lacunosayı tutturmak şart oldu. Onur meselesi yapıyorum.:D

Penelophe 13-11-2007 07:53

Üretimi kolaymış aslında ama biz beceremiyoruz:(

Güler 13-11-2007 08:09

Linki seyrettiğimde ben de büyülendim. Denemekte büyük fayda var.

denizakvaryumu 20-11-2007 20:29

Arkadaşlar
lacunosayı ben de köklendiremedim ve torf içindeki dalın çürüdüğünü gördüm...

hoya lacunosanın en güzel kokulu hoya olmasından dolayı üzüntüm büyük...acaba köklendiren arkadaş var mı?Sitelerde yetiştirilmesi en kolay hoya olarak geçiyor, nerede hata yapıyoruz?

hoyadag 20-11-2007 20:43

En güzel koku kişiye göre değişebilir belki, ancak en yoğun kokulu hoya olduğu kesin gibi. Birçok kaynakta en yoğun kokunun bu türde olduğu belirtilmiş. Benim lacunosa çeliklerim sağlıklı görünüyorlar şimdilik. Tam dört tane sipariş verdim, niyetim bu hem güzel kokan hem de kolay çiçeklenen tür ile, şu ana kadar hoyalarla ilgilenmeyen yakınlarıma hediye ederek onları mum hayranı, delisi yapmak.

denizakvaryumu 20-11-2007 21:07

İnşallah köklenirler, gelişmeleri bekliyoruz.Torfa mı diktiniz?

hoyadag 20-11-2007 23:55

Şu anda orkide toprağına dikilmiş durumdalar. Nem tutma özelliği birbirinden farklı onlarca torf çeşidi var satıcılarda ama kimse ne kadar su tutacağı hakkında yeterli bilgi sahibi değil. Bu nedenle Torf'tan şimdilik uzak durmaya çalışıyorum. Biraz pahalı ama, en azından orkide toprağının istenildiği gibi hafif ve çok az su tutan bir yapısı olduğunu biliyorum.

Söz verdim kendime, bundan sonra, benim çeliklerim aşırı sudan değil ölürse susuzluktan ölecekler.

denizakvaryumu 21-11-2007 07:43

Sn.hoyadag bilgiler için teşekkürler.

Paul Bey den gelen 5 çelikten (scented) 4 ü köklendi...Aynı torf ,aynı sulama ile...Ben lacunosanın çürümesini çeliğe bağlıyorum...Çünkü diğer 4 çelik odunsu iken lacunosa çeliği yeşil çelikti, yani odunsu değildi.

Bu durumu acaba Paul Beye iletebilir misiniz? Yeşil taze çelikleri olan lacunosada nasıl bir yol izlenecek ? Acaba diyorum bu çelikler için önerdiği farklı bir yol olabilir mi?

Sn.M.Gürbüz de yeşil çeliklere (forumda bir yerde ama şimdi bulamıyorum) şans tanımamıştı.

Oğuzhan 21-11-2007 09:11

Size katılıyorum.Benim çeliklerde taze idi.Yolda zaten yıpranmışlardı.Şu an komple gitmiş görünüyor.Dün eve gidince baktım.Yeşil taze çeliklerde şans yok.:(

sabah 21-11-2007 09:45

4 Eklenti(ler)
Benim yeşil saplı çeliklerden:

odorata yaprağı düşmüştü, sapı da sararmaya başladı

multiflora spec. yaprağı düştü ama sapı hala yeşil,

iris marie yaprak da sap da hala yeşil:rolleyes:

Eklenti 25126
iris marie (paziae)
Eklenti 25129
multiflora s.
Eklenti 25130
odorata
Eklenti 25131

denizakvaryumu 21-11-2007 10:04

Torftan yukarda kalan kısmı yeşil olabilir, torfun içine bakın derim, çürüme orda başlıyor.

cezzar 21-11-2007 11:26

Arkadaşlar, benim iki lakunozam da -ikisi de yeşil gövdeliydi- sağlamlar ve canlı duruyorlar. Ama öte yandan yeşil gövdeli üçrenkli carnosa'mı kaybettim. Sanırım Mucip Abi'nin bir ara söylediği gibi -yanlış hatırlamıyorsam- yeşil gövdelilerde sulamaya daha bir dikkat etmek lazım. Bu arada, australis ve verticillata da yeşil gövdeliler, onlar da sağlıklı görünüyorlar..

Mucip Gürbüz 21-11-2007 11:53

Cezzar merhabalar,

Yeşil taze çeliklere dikkat edin dememdeki sebep, herkesin kendine göre toprak hazılayıp dikmesi ve bu karışımların genellikle de torf olması.

Benim sizlere yardımcı olmakta en çok zorlandığım konu sulama, çünkü farklı karışımlar ve sırf torf kullananlar var, az verin çok verin diyemedim, bir ara bahçe toprağı ağılıklı karışıma yönlendirmek istedimse de çeliklerim tutmaz diye tedirgin olduklarını anladım kısa kestim, dünkü yazışmaları okursan Hafize hanım yalnız can suyu verdim hala ıslak ve elimle sıkınca su aktı diyor, böyle bir ortamı odunsu çelikler kaldırabilir ama taze çelikler her an tehlikededir.

Bu durumun herhagi bir türle(lacunosa gibi) alakası yok, tamamem sorun taze çelik ve olumsuz köklendirme koşullarıdır. Bu konuda herkes dersini almış görünüyor dilerim çok az zaiyatla bu seferlik atlatılsın. Hoşçakal.

beyaz orkide 06-12-2007 09:01

Herkese merhaba arkadaslar,
Benim mucip bey'e bir sorum olacaktı.Benim lacunasam tuttu.Yani öyle sanıyorum dalı yesil ama en üstte bir kararma basladı.ne yapmalıyım acaba? İlginize simdiden tesekkur ederım.

Mucip Gürbüz 06-12-2007 11:46

Sayın Beyaz orkide,

Bahsettiğiniz kararma en tepede kesik yerde mi? buradaki yaprak veya göz de de varmı? eğer kesik te ise göz zarar görmemişse sorun değil, yine de bir resim koyabilseniz çok daha iyi olur. Selamlar.

beyaz orkide 06-12-2007 13:35

Evet en tepede kesik yerde tek bir yaprak var ve o da sarardı düşmek üzere. Ne yazık ki resimler güzel çıkmıyor yinede eklemeye çalışayım.

beyaz orkide 06-12-2007 14:17

1 Eklenti(ler)
En iyi yakaladıgım poz bu ancak bu kadar oldu.En beyaz olan yeri siyahlastı lacunasamın

Penelophe 16-12-2007 23:54

1 Eklenti(ler)
Buradaki çelik hala ölmedi, ama bir gelişme de yok.:(

Eklenti 26594

İlkin 17-12-2007 13:28

Penelophe bildiğim kadarı ile önce küçük bir saksıya dikmen gerekiyor çelikleri, 5-6 cm çapında bir saksıya koysan bence çok daha çabuk gelişirler. Önce köklenecek kök saksıyı saracak ondan sonra gelişmeye başlayacak. Okuduklarımdan böyle hatırlıyorum.

Hakan KINACI 17-12-2007 13:50

Tek yaşatamadığım çiçeğim. :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024