agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Mum çiçeği çiçeklenme durumları (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/43668.htm)

Omarbis 11-12-2019 01:03

Mum çiçeği çiçeklenme durumları

4 Eklenti(ler)
Yeni üyeyim. Takip ediyordum fakat üye olmamıştım. Tomurcuga benzer çıkıntılar var buradan mı çiçek açıyor. Eğer açıyorsa bu mevsimde nasıl bir besin vermem gerekiyor. Eğer yardım ederseniz sevinirim. 1 yıldır bekliyorum 🙂

Mesut Temiz 11-12-2019 01:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Omarbis (Mesaj 1578847)
Yeni üyeyim. Takip ediyordum fakat üye olmamıştım. Tomurcuga benzer çıkıntılar var buradan mı çiçek açıyor. Eğer açıyorsa bu mevsimde nasıl bir besin vermem gerekiyor. Eğer yardım ederseniz sevinirim. 1 yıldır bekliyorum 🙂

Evet, mum çiçeği çiçeklerini o çıkıntılardan açar.. Çiçekler döküldükten sonra da o çıkıntıların kesilmemesi veya zarar verilmemesi önemli, çünkü daha sonra tekrar tekrar o çıkıntılardan çiçek açacaktır... Yalnız benim tahminim şimdi günler kısaldığı için yaz başına kadar bekleyecektir bitkiniz çiçek açmak için...

Omarbis 11-12-2019 16:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1578848)
Evet, mum çiçeği çiçeklerini o çıkıntılardan açar.. Çiçekler döküldükten sonra da o çıkıntıların kesilmemesi veya zarar verilmemesi önemli, çünkü daha sonra tekrar tekrar o çıkıntılardan çiçek açacaktır... Yalnız benim tahminim şimdi günler kısaldığı için yaz başına kadar bekleyecektir bitkiniz çiçek açmak için...

bitki büyütmede kullanılan mor ışık veren ledler var. güneş ışığını taklid eden. o ledlerden ışık yapsam kandırabilirmiyim acaba

Mesut Temiz 11-12-2019 19:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Omarbis (Mesaj 1578870)
bitki büyütmede kullanılan mor ışık veren ledler var. güneş ışığını taklid eden. o ledlerden ışık yapsam kandırabilirmiyim acaba

Teorik olarak olur sanırım... Ancak herhalde süreyi yavaş yavaş arttıracak şekilde ayarlamak gerekir bitkiyi kandırmak için, ki biraz uğraştıracaktır... Bol şans diliyorum...

KeenOnFlowers 18-02-2020 13:26

Merhaba herkese,
uzun yıllardır agaclar.net takipçisiyim ancak birtürlü tek bir türe adapte olamıyordum. Menekşeler, orikedeler derken Anamur'da bir ağaca sarılmış olarak kırık bir saksıda gördüğüm mum çiçeği beni çocukluk günlerime götürdü. Anneannemin evinde onlarca çiçeği ve gece odayı dolduran kokusu aklıma geldi ve başladı mum çiçeği tutkum. Yıllarca oradan aldığım çeliğin gelişip büyümesini takip ettim. Bu mum çiçeğimden sürekli yeni çelikler alarak hediye ettim çiçek seven herkese.
Sonunda çiçek de açtı :) ancak taşındım ve yeri değişince malesef 3 yıldır çiçek alamaz oldum mum çiçeğimden.
Önerilerinizi bekliyorum tecrübeli üyelerden :)

mahir hoyas 20-02-2020 09:19

Hoyalar’da dahil olmak üzere tüm çiçekler besin ve ışığa ihtiyaç duyar.
Sanırsam taşındığınız yerde yeteri kadar ışık görmüyor ve gübrelenmiyor.
Tecrübelerime dayanırsak hoyalar gübreye bayılan bitkiler

Selma_321 20-02-2020 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mahir hoyas (Mesaj 1582221)
Hoyalar’da dahil olmak üzere tüm çiçekler besin ve ışığa ihtiyaç duyar.
Sanırsam taşındığınız yerde yeteri kadar ışık görmüyor ve gübrelenmiyor.
Tecrübelerime dayanırsak hoyalar gübreye bayılan bitkiler

Peki ne tarz gübreler kullanıyorsunuz.

EmineYıldız 31-10-2020 22:56

Hoya Neden Çiçek Acmaz

1 Eklenti(ler)
Merhabalar, annemin 1.5-2 yıldır yetiştirdiği hoya çiçek açmıyor sebebi ne olabilir? Resimde ki gibi gayet sağlıklı görünüyor.

Mesut Temiz 01-11-2020 11:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi EmineYıldız (Mesaj 1598565)
Merhabalar, annemin 1.5-2 yıldır yetiştirdiği hoya çiçek açmıyor sebebi ne olabilir? Resimde ki gibi gayet sağlıklı görünüyor.

Hoya türleriyle yakından ilgilenen ve çiçek açtırmak için etkili, özel yöntemler bilen arkadaşlar varsa onların açıklamalarından ben de yararlanacağım.. Ancak bunun dışında kendi gözlemimi paylaşmak istedim. 20 yıldan fazladır baktığım hoya carnosa'larım var... Ana bitkiden çok sayıda çelik köklendirdim ve dağıttım...

Aynı bitkiden alınan ve aynı ortamda yanyana tutulan, birbirinin aynısı saksılarda aynı tür toprağa dikili ve aynı miktarda sulanan iki hoya'nın bile çok farklı çiçek açma eğilimleri gösterdiğini gözlemledim... Köklendiğinin ertesi yılı, daha 1 metre uzunluğa gelmeden açmaya başlayanlar olduğu gibi metrelerce uzadıktan sonra bile açmayanlar oldu...

Bunlardan 10 yıl kadar önce kendime ayırdığım 2 tanesinden biri çok erken çiçek açmaya başladı ve her yıl çiçek sayısını daha da arttırarak devam etti... Hatta kocaman ana bitkiden de çok daha fazla çiçek açıyor... Diğeri, daha iri ve sağlıklı görünümlü bir bitki olmasına rağmen ancak 2 yıl kadar önce ilk defa çiçek açtı ve çiçek sayısı da çok az... Bu ikisini bu yaz iki farklı tanıdığıma hediye ettim...

Bu yüzden ben çiçek açmaya karar verme işini bitkiye bırakıyorum ve bitkiye sağlıklı büyüme ortamını sağlamaya odaklanıyorum... Hoya carnosa geçirgen ve verimli bir toprak, uzun süreli ve yakıcı güneşe maruz kalmadığı aydınlık bir ortam, oda sıcaklığı, hava cereyanlarından korunma, toprak kuruma belirtileri gösterdiğinde sulama ve yapraklarında nem (ben fısfısla birkaç günde bir su püskürtüyorum, mümkünse her gün yapmanızı öneririm) seviyor/istiyor... bunlar sağlandığında gayet sağlıklı gelişiyor...

Sağlıklı olduktan sonra çiçek açma işini bence bitkiye bırakın, o en uygun kararı verecektir.. Zaten büyüdükçe mutlaka çiçek de açacaktır...

Not: Gözlem ve deneyimlerim yalnızca hoya carnosa ile ilgili... Diğer hoya türlerine hiç bakmadım...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024