agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya cv. Mathilde (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/32740.htm)

katmer 21-09-2013 16:03

Hoya cv. Mathilde

1 Eklenti(ler)
H. Carnosa ile H. Serpens çaprazlaması sonucunda elde edilen sarkıcı bir türdür. Küçük çilli yapraklara sahiptir. Nemli ortamları sever, susuz kalmaya uygun değildir. H. Carnosa'ya çok benzeyen beyaz çiçekleri vardır ve güzel kokuludur. Aldığı ışık ve besine bağlı olarak çiçek renginde değişiklik gösterebilir. Tıpkı benim Mathilde'm gibi pembe açabilir.

maki01 21-09-2013 18:08

Kutluyorum sevgili katmer :)

Türü daha iyi tanıyabilmek için yaprakların fotoğrafını çekerek ekler misin?

Teşekkürler...

yeşillim 21-09-2013 18:15

Çiçeklerini carnosa'dan, yapraklarını da serpens ten almış.
Tebrikler..

maki01 22-09-2013 14:19

1 Eklenti(ler)
Bu da benim çiçek vermeyen, veremeyen mathildem :)

Sarılıcı özeliiği olan bu türü sarkıtarak yetiştirmek de mümün.

Eklenti 443421

incii 22-09-2013 14:58

Benim de bir Mahtilde hanimim var cok da hevesleniyorum acacak diye ama geldigi günden beri habire cicek sapi üretip duruyor gerisi yok :). Katmer arkadasimizin resimini görünce gördügümde icim gitti, Sizi kutlarim :)

dkp 22-09-2013 16:50

1 Eklenti(ler)
Sayın katmer tebrikler bol fotoğraf bekliyoruz.
Bu tür Paul' e geçtiğim ilk siparişler içindeydi, çelikleri o kadar pahalıydı ki büyümesine hiç izin vermedik, kaybetmeyelim diye sürekli çelikledik.
Fotoğraf on gün önceye ait. Garantiyi abartmışmıyız ? :rolleyes:

katmer 22-09-2013 17:13

Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Sayın dkp, benim Mathilde'm çok sevdiğim arkadaşım İlknur Aşık'dan çelik olarak hediye gelmişti. Benim için çok özel bir bitkidir. Çiçeklenmesi de fazlasıyla mutlu olmamı sağladı. Sırada Curtisii var açmasını beklediğim. Ya sabır diyerek o günü iple çekiyorum:)

maki01 07-05-2015 00:43

2 Eklenti(ler)
Sosyal medya ortamının yarattığı rahatlık malesef pek çok önemli bilginin sohbet ortamında çok kısa bir sürede kaybolup gitmesine neden oluyor. Son günlerde sıkca konuştuğumuz mathildenin çiçeğinin rengi gibi.

Sevgili edelvays58'in mathildesi bugünlerde muhteşem, 20'den fazla çiçek sapı pıtır pıtır açmaya başladı. Hem de ne açma , fıstık yeşilini Türkiye'de ilk kez onda gördüm :)

Bugüne kadardiğer mathildelerde çiçekler pembe ya da beyazdı. Farklı klon olabilir mi diye sorgulandığında Kris Isora aşağıdaki fotoğrafı paylaştı.

Eklenti 551075

Aynı bitkide bile iki ayrı rengi görmek mümkün olabiliyormuş. Fazla ışık alan yeşil almayan ise pembe ya da beyaz çiçeklenebiliyormuş :)

Bakalım benim mathilde ne renk açacak :)

Eklenti 551076

maki01 07-06-2015 12:57

2 Eklenti(ler)
Nihayet ben de bu güzel çiçeklerle buluştum :) Kokusu carnosa tadında geldi bana biraz daha hafif.

çaylakhoyaaşığı 10-02-2016 11:25

2 Eklenti(ler)
o bir küçük hanımefendi :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024