agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Carnosa cv. Krimson Queen (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/30825.htm)

Orkun Kırcı 27-04-2009 18:30

Hoya Carnosa cv. Krimson Queen

1 Eklenti(ler)
Sevgili İklimsiz ablamın hediyesi olan Carnosa Tricolour'ımın gelişimini buradan paylaşıcam. Oldukça yavaş büyüyen bir cins bakalım ilk kıpırtıyı ne zaman gösterecek bizlere. Haydi hayırlısı..... :p

Eklenti 75087

Orkun Kırcı 15-05-2009 19:53

1 Eklenti(ler)
Tricolrumdaki çıkıntı hızla kendini göstermeye başladı. Bakalım ilk yaprağı ne zaman göreceğim.

İklimsiz 15-05-2009 20:38

Orkun, miniğinin doğum anını görmek ister misin?

Büyümüş de yavru veriyormuş, aman da aman:cool:

Orkun Kırcı 15-05-2009 22:01

ooyyy ne kadar şekermiş yaaa. Darısı benim tricolorun başına. En kısa zamanda yapraklarınıda görürüz inşallah.

Orkun Kırcı 19-06-2009 19:38

1 Eklenti(ler)
Sonunda uzamaya karar verdi sanırım:) Ama iki gün sonra Aydın'a uçacak inşallah hava değişiminden etkilenmez. Şimdiden yolculuk yapacağı pet bardağa aktardım, yadırgamasa bari...

Orkun Kırcı 06-07-2009 21:36

1 Eklenti(ler)
Son durum.

Fatih 06-07-2009 21:58

Maşallah Orkun abi çokta güzel yeşillenmiş.Benimkininde bir yaprağı yeşil diğer yaprağı naz yapıyor daha yeşillenmedi:D

Orkun Kırcı 15-07-2009 12:26

Çiçeğime nazar değdi sanırım. Hepi topu üç yapraktı zaten iki tanesi çürüdü. Yeni çıkan son yaprakta o yolda. Kök ve gövde sağlam gibi. Acaba babam böcek ilacı atarken üzerine mi geldi inşallah tamamen kaybetmem. Annemin hoyası da halamın sakarlığına kurban gitti saksı devrilince koptu. 5-6 çelik alıp diktim. Tutarlarsa dağıtırım artık. :((

İlkin 16-07-2009 10:13

2 yaprağın çürümesine üzüldüm gerçekten de. Hoya tricolour çok suyu seven bir tür değil anladığım kadarı ile benimkisi de çürümeden döndü, şimdi suyu baya azalttım ara ara da sprey yapıyorum o kadar.

Orkun Kırcı 06-08-2009 12:50

Sonunda tricolor diye bir çiçeğim kalmadı:( Ne güzelde yeni yapraklarını büyütmeye başlamıştı. İklimsiz ablama rezil oldum :((

incii 19-03-2013 12:37

Hoya Carnosa cv. Krimson Queen

4 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaslar.

Ilk bastan sunu belirtmeyliyim, Hoya´lardan cok fazla bilgim yok. Burdaki yazilari takip edip evdeki birkac hoyalarima uyguluyorum.

Forumda Hoya Carnosa Krimson Queen hakkinda birkac üyelerin özel sayfalarinda bilgi bula bildim. Ayri bir sayfayi hak ettigini düsünüyorum.

Elinde bu türden olan arkadaslar burda deneyimlerini paylasirsa cok sevinirim.

Bu Hoyami ben Augustos ayinda bir yapi markette tesadüfen buldum, hatta cok kötü durumdaydi yari fiyata ucuzlamisti. Aslinda aliyim bol bol celik alirim diye düsünmüstüm.
Bolca suladiktan sonra bitki kendine geldi, celik almaktan vaz gectim, evdeki tüm salon bitkilerimi Lechuza sistemi ( Seramise benzer bir sistem) kulandigim da cok güzel sonuclar elde ettigim icin, bunda da denemeye karar verdim.
Kendini cok güzel gelistirdi, yeni yapraklar cikarmaya basladi, birkac beyaz yapragi vardi onlar pembemsi oldu ve birkac tomurcuk cikariyor suan.

Güney cephsinde duruyor, süzülen günes görüyor. Bakalim cicek acacak mi.
Eger cicek acarsa bu benim Hoya türlerinde bir ilk olacak :p.

( Lechuza kültürün icerikleri: Bims+ Zeolithe+ Lava taslari ve uzun vadeli besin olarak 15-9-9+3 NPK iceriyormus.....)

Bunlarda resimleri:

Eklenti 379762 Eklenti 379763

Eklenti 379764

Eklenti 379765

...

incii 19-03-2013 12:39

4 Eklenti(ler)
ve birkac resim daha....

Eklenti 379767

Eklenti 379768

Eklenti 379769

Eklenti 379770

Bu türden elinde olan arkadaslardan tercübelerini bizlerle paylasmalarini rica ediyorum.....

yeşillim 19-03-2013 12:44

Çok güzel!!
Benim yok, beğenimin dışına çıkmak istedim.
Salkım salkım çiçek öbekleriyle bayram havası yaşatmanız dileğimle..

incii 19-03-2013 12:48

Güzel dilekleriniz icin tesekkür ederim sevgili yesillim, insallah ciceklerini bende cok merak ediyorum, yinede cok heveslenmeyim:))) ne olur ne olmaz birseye cok heveslenince isler biraz ters gidiyor:)))

maki01 19-03-2013 14:21

Yeni bir türü daha kendi başlığında bizlere tanıttığın için çok teşekkür ediyorum sevgili incii. Kişisel başlıklarda yer alan bilgiler arasında türler kayboluyor.

Çok sağlıklı ve ince beyaz biyesiyle zarif bir tür :) Ellerinde can bulmup hayata tutunabildiği için çiçekleriyle teşekkür ediyor sanki :)

Lechuza sistemini ilk kez duyuyorum. Hidrokültür uygulamasının güzel bir örneği olmalı. Detaylı bilgi edinebilmek için link verebilirsen çok sevinirim :)

incii 19-03-2013 15:35

Asil ben tesekkür ederim sayin maki01, bende bircok bitkinin kendi basligi olmasi gerektigini düsünüyorum.

Bu türün ciceklerini cok merak ediyorum, bakalim benimki onun kurtarim evinim bas kösesine yer verdigim icin bana ciceklerle tesekkür edecek mi:))

Lechuza sistemi dediniz gibi Hydrokütüre benzer bir sistem, türkiyede sanirim akilli saksi olarak geciyor.

Buyrun burdan daha net detail bilgiler ala bilirsiniz.....

Lechuza (Almanya) | Saksı, Akıllı Saksı, İthal Saksı ve Lechuza konusunda doğru adres

Sevgiler...

maki01 31-12-2014 17:52

Sevgili edelvays58'in önerisi ile alacalı yapraklı carnosa türlerini araştırıp, yeniden düzenledik.

Edindiğimiz bilgilere göre beyazlık yaprağın dış kenarlarında ise Krimson Queen adıyla da bilinen tricolor, içinde ise Krimson Princess ya da Rubra olarak isimlendiriliyor.

Teşekkürler sevgili edelvays58 :)

maki01 14-07-2015 13:45

2 Eklenti(ler)
Yetişkin olarak aldığım bu türün süslü yapraklarını çok sevdim ben :) Bir ay kadar önce buluştuğum bu güzelin toprağını değiştirirken sürgünsüz bir kökü topraksıza aldım diğer dört kök aynı saksıya dikildi. Sürgün uçlarından çelik alınmış ve körelmişti. Kısa sürede sürgünler geldi :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024