agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya coronaria (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/28817.htm)

yeşillim 28-10-2012 00:19

Hoya coronaria

Tüylü gövdesi , sert (kaba) yaprakları ve 1,5 cm çapa ulaşan dalları vardır. Plastik yapıda çiçekleri oldukça çekici ve geniş alana ihtiyaç duyarlar. Çiçeklenmesi için bol güneşli bir ortama konulması tavsiye edilir. Ara sıra toprağı kurumaya bırakılmalıdır.
Hort Log: Porcelain....Hoya coronaria derleme yapılmıştır.

Hoya coronaria, 2012 sonbaharında Aleya'dan çelik olarak bireysel siparişle edindim.

Bölmeden çift kap olmak üzere topraksız ortama aktardım. Materyal olarak da Diatomit'i tercih ettim.
Yaprak kaybı olmaksızın vejetatif gelişme göstermiş olup, azot ağırlıklı 1/4 den daha az olmak üzere besin eriyiğine geçtim.

yeşillim 28-10-2012 09:54

2 Eklenti(ler)
Bu sabah çektiğim fotoğraf iyi seyirler...

agozce 28-10-2012 11:12

Güle güle büyütün...Çiçeklerini de görürüz dilerim.

yeşillim 17-05-2013 19:19

Bu türe ne yaptıysam beğendiremedim. Yaprakları olduğu halde, bir türlü olmadı!

Bu ikinci çelik alarak yinelemem. Bakalım bu türle nereye kadar gidebileceğim?

H. coronaria'dan şartlarımdaki bakımımla erişkin olabilir mi? Beklentim yok diyebilirim!

Sanırım çok özel bir bakım isteyen bir tür. Belki de ben yapamadım:(

yeşillim 08-12-2013 10:16

1 Eklenti(ler)
Bu kaçıncı silbaştan Bu tür artık geriye gitmese iyi olacak ama pek nazlı çıktı..

yeşillim 21-07-2014 21:52

2 Eklenti(ler)
Halen mini serada. Fotoğraf güncel olup, H. coronaria'nın fotoğrafını çektikten sonra, ev ortamında kurduğum mini seraya alındı.

yeşillim 11-11-2014 11:46

1 Eklenti(ler)
Hoya coronaria, İki yıllık emeğim. Gövdede yumuşama ve kararma başladı.

Evde mini serada olmuyor, sonuçta hava sirkülasyonuna yetersiz bir ortamda.
Ne zaman mini seradan çıkarmak istediysem, olumsuz tepkime verdi.
Dilerim bu türün çiçeği bir gün bu başlıkta bayram şöleni yaşatır..!

sonkez 11-11-2014 12:29

Üzüldüm..

yeşillim 12-11-2014 18:56

Sayın sonkez,

Hoyalar bol yağış alan tropikal ormanların bitkisidir.

Kendi deneyimimle kazandığım şudur; Ev ortamında adaptesi çok zor olan türler arasında diyebileceğim birisi de, Hoya coronaria'dır.
Aslında ümidim kalmamıştı fakat bir ihtimal dedim hep. 'Yenilen pehlivan güreşe doymazmış'. Bu tür için şu şartla ancak, ev ortamı dışı tam teşkilli sera ortamı sağlayabilirsem, tekrar deneyebilirim/denenebilir düşüncesindeyim.
Belki de biryerlerde yanlış yaptım..!

Böyle kayıp ve hayata bağlanmaları ve süreçleriyle tecrübeler ediniyoruz.

Sevgiler.

sinanus 12-11-2014 20:37

merhaba yesilim hanım ben bi suredir bu siteye üyeyim coronaria hakkındaki yazınızı gorunce cevap verme ihtiyacı hissettim.şöyleki aynı tur bana hediye geldi taylanddan evet yetiştirmesi biraz.lakin farklı bi yöntemle cogaltmayı basardım su an 9 adet celigim var.işin sırrını çözünceye kadar nerdeyse bende bitkiyi kaybediyordum.sonra celiklerin bir kacını diomite dikip bos akvaryumun içine koydum ve gunde yaklasık 10 saat kadar ışıgı acık bıraktım.ve sonuc mukemeldi cok hızlı tepki verdiler her yaprak dibinden surgun vermeye basladılar.bu arada akvaryumun içinde surekli nem olusturdum.bu arada akvaryuma koydugum her hoya ışık,nem ve sıcaklık gordukleri için hemen tepki veriyorlar.dilerim yardımcı olmustur bu bilgiler.

yeşillim 13-11-2014 05:43

Sayın sinanus,

Işık, havalandırma, ısı, nem dengesini sağlayabilmişiniz. Kutlarım ne güzel..!
Ben yetersiz kaldım açıkçası, sağlayamadım yetiştirme şartlarını. fakat sizin mesajınız hakikaten bir nebze de olsa yüreklendirdi beni.
Umarım türün çiçeklerin de görür, bu başlıkta bayram şöleni yaşatırsınız.

Fotoğrafını da mümkün müdür görmemiz?

Hemen aklıma kaybettiğim tür geldihttp://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/31361.htm bunu da kaybettim. Tür sizde varsa ilgili başlığında bilgi tecrübe deneyiminizi aktarsanız ne güzel olacak. İçime oturdu megalahtha..!

Bilgi paylaşımınızdan dolayı teşekkürler.

sinanus 13-11-2014 08:45

merhaba yeşilim hanım

aslında kapalı bir yerde geliştirme fikrim vardı lakin akvaryumun yuzde on kadarlık bir kısmında havalandırma acıklıgı oldugu için sectim.nem sorununu ise ici su dolu bir kap yanına bırakarak ve 3 gunde bir akvaryum camlarını içeriden sulayarak cozdum.ama bu işin bi yan etkisi var celik her yerden kök verebiliyor(sadece diomitte olan kısmından degil)bu arada mindorensis bu kosullarda 3 gunde kök cıkardı 6.cı gunde dikime hazır hale geldi.
maalesef hoya megalantha yok bende o nedenle deneyemedim eger aynı floraya sahipse bu tur icinde işe yarayacagını dusunuyorum.
en kısa surede resim yuklemeye calısacam.(daha önce denemedimde:)

sinanus 13-11-2014 11:33

tekrardan merhaba

4 Eklenti(ler)
bir kac resim yuklemeye calısacam.

sinanus 13-11-2014 11:35

sanırım filiz yerleri tam cıkmamıs.ilk 2 resim akvaryum icinde köklenmeye bıraktıklarım diger resimler köklendikten sonra diktiklerim

edelvays58 13-11-2014 13:07

Bildiğim kadarıyla Coronaria, Eriostemma ailesine ait bir hoya. Çok sıcak ve nem isteyen bir tür. Kuzey yarım kürede çiçek açtırması zor . Doğal ortamında ağaçların yükseklerine tırmanır . Bu aileye ait bir kaç tür biliyorum:ariadna,ciliata,affinis,ruthie,monette,s usuella, lautherbachii gibi. Nispeten daha kolay çiçeğe geçen Ariadna imiş.

sinanus 13-11-2014 13:17

şimdi daha iyi anlaşıldı neden akvaryumda iken hızlı bi büyüme sürecine girdigi,nem ve sıcaklık faktörleri istedigi gibi olunca bitki hızla büyüyor.bilgi için tesekkurler edelvays58:)
aslında bu faktörlerin etkisini farkettiğim için bitkileri evde kullanmadıgım bi odada nem,ışık ve sıcaklık degerleri yuksek kosullara taşıdım.bakalım etki edecekmi.

edelvays58 13-11-2014 13:24

Kesin edecektir sinanus. Yaz aylarında kapalı balkonumun zeminine su döküyorum buharlaşması için ve hoyalar bayılıyorlar bu duruma. Tabii ki camlar sürekli açık. Yoksa mantardan ölürler. Kış aylarında dinlendiriyorum onları:-))). Büyümek için istedikleri ısıyı ve ışığı kış aylarında sağlayamam. Size kolay gelsin coronaria ile:-))

sinanus 13-11-2014 13:33

aslında bende tam bu nedenle kullanmadıgım odadaki hoyalara yapay ısık ve ısı saglayarak geliştirmeye calısıyorum.yaz aylarındaki etkiyi saglayabilmek için.

sinanus 13-11-2014 13:35

şekildeki gibi yaptım

1 Eklenti(ler)
dilerim olur

edelvays58 13-11-2014 16:43

Yapay aydınlatma bilgi gerektiren ayrı bir konu bildiğim kadarıyla..

sinanus 13-11-2014 16:47

evet biliyorum.ama cok fazla ayrıntıya girmedende çözebilirim diye düşünüyorum.kırmızı ve mor rengin bitki uzerindeki etkileri falan var fakat daha önce floresan lamba işimi görmüştü hem akvaryum bitkilerinde hemde hoyalarda bu nedenle cokda gerek görmedim aslında.

yeşillim 13-11-2014 18:16

Sayın sinanus,
Çeliğin geliş tarihi nedir?
Şu anda toprak ortamındaki bitkiniz kaç yaşında ?
Bitkinizde hiç durgunluk dönemi gözlemlediniz mi?
Sonradan çıkan yapraklarda,ilk geldiğinden yaprak boyutunda küçülme oldu mu?

Benim coronoria,
ilk zamanlarda yaprak verdi, yan filiz çıkardı son çeliklediğim Türkiye şartlarında gelişim gösteren çeliktir.

İsteklerinin; yoğun nem, ısı farkı fazla aralıklı olmayacak düzeyde, bol ışık, hava sirkülisyonu diye düşünüyor ve ortamını sağlayamadığımdan kaybettiğimi sanıyorum.

Sizin coronoria'nın gelişimini takip etmek isterim doğrusu..

sinanus 13-11-2014 18:47

merhaba yeşilim hanım.
celik olarak gelmedi köklü bitki olarak az bi torfun içinde geldi bana,geldigindetek kök 2 sürgün halindeydi sürgünler yaklasık 1,5 mt boyundalardı.yolda gelirken cok hırpalanmısdı kırılmıs kısımlarını kesip diomite diktim lakin uzun sure köklenmediler.köklü kısımı ise dikildikten sonra bi durgunluk dönemine girdi,3 ayda ancak bi kac yaprak cıkardı ve evet yapraklar daha kucuk cıkdı.
daha sonrasında türü riske atmamak için bayagı bir celik aldım.akvaryum denememden sonra ciddi bi gelişme gosterdi.
fakat bir kac hatamı sonradan farkettim.birincisi gelen bitki direk bahce ve tayland gibi bi yerden olunca ısı,nem ve sıcaklık farklılıgını gec farkettim.
ikincisi bizim iklimimiz daha degişken olmasından kaynaklı durumları gozardı etmem.
ve bir diger nedende celikleri köklendirirken genelde hepimizin yaptıgı hatalardan birini yapmamdı oda sudur ki celiklerin sadece ustunu kapatıp hava sirkulasyonunu saglamamak ve bitkinin sadece yesil kısımlarını kapatıp kökü ayrı degerlendirmek.
yani kök ve yeşil kısım bir arada kapatılırsa ısı farklılıgı ortadan kalkıyor.

su an ana kök dısında 4 adet daha saksıda dikili olan var ve su aralar hepsi yeni filiz veriyorlar.
bu arada bitkinin bende bulunma suresi yılını doldurmadı.

yardımcı olabildiysem sevinirim,ayrıca gelişimlerini aktarmaya devam edecem.

sinanus 13-11-2014 20:01

bu arada unuttum söylemeyi bir 10 gun bekleyebilirseniz size bir adet köklü coroniara gönderebilirim.konudan cok bahsedince aklıma gec geldi:)))

yeşillim 14-11-2014 01:43

Nazik teklifiniz için teşekkürler. Başlıkta yer alması, gelişimini takip etmek benim için sevindiricidir.
Henüz yeni kaybettim, önceki mesajlarımda belirttiğim gibi, bakım şartlarını sağlayabilmem gerekiyor.

http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...simi-ve-takas/ takas ve paylaşım için Uygun linkten duyuru yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024