agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoyalarda Besin ( Gübre ) Kullanımı (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/28455.htm)

maki01 14-09-2012 16:13

Hoyalarda Besin ( Gübre ) Kullanımı

Hangi aşamalarda hangi gübrelerin kullanıldığı da sık sorulan sorulardan. Ayır bir başlıkta bilgilerimizi paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

memet 14-09-2012 17:02

Bonsai de kullandığım gübre sistemini hoyada da kullanıyorum.
Gübreyi azot fosfor potasyum olarak ayrı olarak alıyorum. Mevsimlere göre oranlarını kendim ayarlıyorum.
Ne kadar suya ne kadar gübre oranı yapacağımı adeniumlardaki gibi ayarlıyorum.
Normalde on litre suya on cc. gübre verirken, hoya ve adeniumlarda beş cc. veriyorum. Gübreleme aralarını on gün olarak tutuyorum.
Gübre dışında, deniz yosunu, hümikasit, aminoasit kullanıyorum. Bunlarınn da oranları önerilen miktarın yarısı kadar oluyor.

drtegeli 14-09-2012 20:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1018651)
Gübreyi azot fosfor potasyum olarak ayrı olarak alıyorum.

Ayrı ayrı satılıyor mu? Nasıl, nerede, kaça...vb.?:p

memet 14-09-2012 23:36

Burada zirai ürün satan yerlerde açık çuvallarda satılıyor. İstediğim kadar alıyorum. Bir kilosu üç dört lira civarında oluyor. Yarımşar kilo istediğim elementlerden aldığımda, onbeş lira gibi bir rakama bir yıl yetecek gübre almış oluyorum.
Aynı biçimde izlement de alıyorum.

maki01 15-09-2012 00:56

Hoyalarımda standart bir gübre kullanımım olamadı ancak ağırlıklı olarak dengeli olarak tanımlanan gübreler kullanıyorum. Genellikle sıvı olarak satışa sunulan gübrelerin yeşil yapraklı bitkiler için olan reçeteleri, dengeli yani azot (N) , fosfat ( p) ve potas (K)'ın eşit oranda karışıtırılarak hazırlanmış oluyor. İzelement ve aminoasitler de içeriğinde yer aldığı için kullanımı pratik oluyor.

agaclar.net'e ilk üye olduğumda Selahattin Yılmaz'ın mesajlarında okuduğum kolayca akılda kalabilecek bir tanım hep aklımdadır

N=Dal ( Bitkinin yeşil aksamı, yaprakları sürgünler)
P= Döl ( Bitkinin meyvesi, çiçeği )
K= Bal ( Meyvenin, çiçeğin kalitesi )

Elbette sitemizden ya da diğer kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle dağarcığımız genişledi, mesela potasın kök gelişimine olan katkısını da öğrendik ya da fosfatın sadece çiçeklenme için faydalanılan bir besin olmadığını öğrendiğimiz gibi.

Yine de çelikten köklendirdiğim bir hoyanın çiçek vermek için yeterince geliştiği düşünüyorsam, teşvik etmek için P %'si yüksek olan gübreleri veriyorum.

Saksısında tek kökle cılız bir görüntü oluşturan hoyada çelik alıp yeni çeliklerle saksıyı doldurmak için N oranı yüksek gübre kullanıyorum.

Ve bugünlerde enzim çalışması yapıyorum, hoyalarda deneyen arkadaşlar çok başarılı buluyorlar :)

zevren07 01-05-2013 17:42

Bu arada hoya ustadlarına sormak isterim, özellikle bu sıcak yaz aylarında hoyalar sık sık fısfıs ile sislemeden hoşlanır mı? suyuna azıcık üre azot karıştırşak. Azotu bitkiler havadan aldığını da düşünerek geldi aklıma.

yigit666 01-05-2013 18:59

sayın zevren07 . hoyalar yazın sık sık fısfıs ile sislemeden hoşlanır yalnız kireçsiz su ile doğal kaynak suyu olursa .

zevren07 01-05-2013 23:49

Eyvallah yiğit666 ben de aritmadan çıkan saf su ile yapıyorum. Kafamda tereddüt vardı, gidermiş oldunuz. Teşekkür ederim.

t.tuncel 04-08-2013 22:57

maki01 daha öncede bu soruyu sormuştum size ve n-p-k olan sıvı gübre önerdiniz peki bu npk oranları ne değerde olmalı hoya için ayrıca fıs fıs yapmak için çeşme suyunu kaynatırsak kireci gidermiş olur muyuz hazır sulara pek güven olmuyor çünkü çalıştığım yerde hazır su kullanılıyor ve çaydanlıklar da kireç tabakası oluşuyor

maki01 05-08-2013 15:10

Sayın t.tuncel,

Bitkinin dönemsel olarak ihtiyaç duyduğu N-P-K oranları değişebiliyor. Yaprak ve sürgün gelişimine destek vermek için N ve K oranı yüksek gübre kullanırken çiçeklenme aşamasında P ve K oranı yüksek gübreler verilebilir.

Ben yeni sürgün veren , dal ve yaprak gelişimini teşvik etmek istediğim hoyalarımda kullanımını daha pratik bulduğum için Vilmorin'in yeşil yapraklı bitkiler için ürettiği gübreyi (N-P-K= 5.5-4-5 ) kullanıyorum ancak 20-20-20 ,20-10-20 , 10-10-10 oranlarında satışa sunulmuş olan toz gübrelerde ambalaj üzerinde yazan dozlarda kullanılabilir.

Çiçeklenme için ise elimde bulunan menekşe gübresini (3-8-4) veriyorum.

Başarılı hoya yetiştiricisi arkadaşlarım Kaktüs gübresi ile başarılı sonuçlar alıyorlar. Hala alamadığım için deneyemedim ancak kullanmanızı öneririm.

salihcan 19-05-2014 23:04

Hoyalara Azot-Fosfor-Potasyum nasıl verilmeli?ne kadarmiktarda verilmeli ?(gelişmesi için)

salihcan 23-05-2014 16:17

Arkadaşlar yardım edin :(

yigit666 23-05-2014 18:03

vilmorin kullanıyorum yetiştirdiğim hoyalarda ,yeşil yapraklı bitkiler için sıvı gübre aynı markanın sardunya resmi var üzerindeki etiketinde , ondan'da memnun kaldım, hoyalarınızı toprak karışımında, yetiştiriyorsanız 3 ayda 1 toz yarasa gübresi her saksıya 1 çay kaşığı 1 su bardağı su ile şerbet yaparak sulayın ,ayrıca eğer bulabilirseniz, her sulamada20-10-20 toz gübre ikibuçuk litre suya tepeleme 1 çay kaşığı oranında, karışım hazırlayarak verebilirsiniz .

salihcan 23-05-2014 18:39

Sn yigit bn sanıyordum ki azot fosfor potasyumu ayrı ayrı almam gerek bizim burda ziraat var alsam öyle yapsam olurmu bide yarasa gübresini nerden alabilirim benim toprak karışımı deil :(

yigit666 24-05-2014 09:29

azot ,fosfor, potasyum karışımlarını ziraat mühendisine danışacaksınız , yarasa gübresi ,hoya toprak karışımı,( forum bölümünde toprak ,gübre, satış başlığında) şeyma çiçekçilikte mevcut.

nak 16-08-2014 12:27

http://imagizer.imageshack.us/v2/150...661/Hx8NFu.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/150...633/P9aPIM.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/150...661/OWqdbn.jpg

Değerli Hoya yetiştiricileri,

Yetişme sürecinde olan 2adet hoya bitkim var ancak yaprakları cansız ve sarı renkli oluyor.
Bitkilerimi güçlendirme için değerli önerilerinizi bekliyorum.

maki01 17-08-2014 16:27

Yapraklardaki sarı renk aşırı ışıktan, azot eksikliğinden kaynaklanabilir. Fotoğrafları foruma daha büyük boyutlarda yüklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Forum kuralı olarak arşiv sitelerine yüklenmiş fotoğrafları kullanmıyoruz :)

http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

Büyük marketlerde satılan yeşil yapraklı bitkiler için üretilmiş sıvı gübrelerden birini kullanırsanız bitkiniz güçlenecektir.

thisisme 07-05-2015 10:27

Merhabalar,
benim çok yaşlı, anneannemden yadigar bir hoyam var. yaklaşık iki yıldır benim evimde ve geldiğinden beri açmıyor. dalları yaprakları çok sağlıklı. yeni yaprak ve dal veriyor. dün zengardendan organik pelet gübre siparişi verdim. Organik pelet gübrenin analiz değerleri şöyle :
Minimum Analiz Değerleri
Organik Madde % 50
Azot (N) % 2
P2O5 % 2
K2O % 2
Hümik+Fulvik Asitler % 10

sizce bu gübre mum çiçeğimi tekrar çiçek açtırır mı?
teşekkürler

Erdem 01 07-05-2015 11:00

Mum çiçekleri yeşil yapraklı sarmaşık türü bitkidir. Birden hızla uzun dal uzatır.Saçak köklüdür. Küçük saçak köklerle toprağın her miliminden azot ve diğer besinleri çeker. Evinizdeki yeşil sebze artıklarını toprağının içine karıştırabilirsiniz. Marul, maydanozları doğrayın karıştırın. Hem toprağı yumuşatır hem de azot sağlar. Çok iyi yanmış hayvan gübresi de az miktarda kullanabilirsin azot sağlar. Azot canlıda protein yapımında kullanılır. Bitki azotu proteinde kullanıp hücrelerini, gövde,dal yapraklarını yapar. Kireçsiz toprak kullanın toprağa yumurta kabuğu, süt karıştırmayın kalsiyum kireci artar. Bitkide Kalsiyumda faydalı fakat sularımızda yeterince var. Maden Soda suları ile sulamayın. Sodalarda Tuz oranları yüksektir. Sıvı gübrelerde azot oranı fazla içinde demir olanları kullanın. Çok aşırı sıvı gübre kullanmamaya çalışın. Yeşil bitki artık gübrelerle daha iyi olur. Mum çiçeğinde çiçek açtırmak için parlak ışık olacak. Üzerine biraz güneş gelirse çiçeklenme hızlanır. Aşırı yakıcı öğle ve öğleden sonra güneşi yaprak renklerini açar yanma yapar. Kısa zaman vuruyorsa sorun etmeyin.

xTHRee 28-09-2016 05:46

Merhabalar.

Hydroton, Lavtaşı ve diatomit gibi meteryallerde bakılan bitkiler için nasıl bir besin uygulaması yapıyorsunuz acaba? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024