agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Saksı Harcı (Toprak Karışımı) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/28452.htm)

maki01 14-09-2012 15:11

Hoya Saksı Harcı (Toprak Karışımı)

Çoğumuzu hoya sevdasına dahil etti agaclar.net ve hep birlikte farklı deneyimler kazanmaya başladık. Bunlardan biri de toprak karışımı oldu.

Farklı toprak karışımlarımızı paylaşmanın zamanının geldiğini düşünüyorum :)

maki01 14-09-2012 15:41

Hoyalarım 4 farklı saksı harcında:

1. İlk hoya çeliğimi hoya başlıklarımızdan edindiğim bilgilerle dikmiştim. Ağrılıklı hindistan cevizi kabuklarından oluşan orkide toprağı , bahçe toprağı, kum , pomza taşı ve keçi gübresinden oluşan bu karışımı hala kullanıyorum.

2. Afrika Menekşesi saksı harcı olarak bilinen sfagnum torfu, perlit ve vermikulitten oluşan bu karışımı son 2 aydır kullanıyorum. Özellikle susuzluğa tahammülü olmayan serpens gibi türler için iyi bir karışım olduğunu düşünüyorum.

İnternette iyi bilinen hoya sitelerinde bu karışıma hindistan cevizi kabuğu da eklenmesi öneriliyor. Denemedim ama deneyeceğim.

3. Sfagnum yosunu özellikle UzakDoğu'ların çelik köklendirmede kullandıkları bir malzeme. Bir çelikle denedim, sonuç oldukca başarılı.

4. Son saksı harcım ise diatomitten oluşuyor. Konu http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...htm#post887783 başlığında detaylarıyla anlatılıyor. Topraksız ortam olarak tanımlanan bu yöntemin kendi başlığında paylaşılması uygun olacak .

bay tömürcek 14-09-2012 18:54

Maki01 abla söğüt gübresindeki hoya çelikleri gayet iyi sadece söğüt gübresindeki çelik 23 günde filiz verdi diğer çelik söğüt gübresi, hayvan gübresi, kestane gübresi karışımındaydı oda 27 günde filiz verdi daha var birkaç çelik onlarda filiz vermek üzere ;)

Sevgili fatih arkadaşımın gönderdiği mum çiçeği çeliğini başka toprağa dikmiştim 40cm boyuna gelince onu da sadece söğüt gübresine diktim ve yerini değiştirdim hiç duraksamadı büyümesi şuan tam 60 cm boyunda :D:D

iris41 14-09-2012 18:59

Yazın sögüdün altında yatmayı hep sevmişimdir yüzüne rüzgarla carpan o tatlı esintiyi boşa degilmiş meger hoyalarda seviyor :)

maki01 14-09-2012 21:11

5 Eklenti(ler)
Bu Hoya Carnosayı yetişkin olarak satın aldım. Saksı harcı olarak sadece cocopeat kullanılmıştı sevemedim ama saksı büyük olduğu için toprak değişimine de cesaret edemedim. Hala aynı toprakta ve halinden memnun :)

1 ay ara ile ikinci kez çiçeklendi. Üzerinde açan ve açacak tomurcuklu demetlerin dışında bir sürü yeni çiçek sapları var.

Bugün :)

Eklenti 331531

Eklenti 331532

Eklenti 331541

Eklenti 331542

Eklenti 331543

bay tömürcek 14-09-2012 21:15

Maşşallah subhanallah :D Bu ne güzelliktir ya iyi bakıldığını önemsendiğini inkar etmeyen bir mum çiçeği daha ;)

maki01 14-09-2012 21:27

Sevgili tömürcek,

Hoyayı bu başlıkta paylaşma nedenim, sadece cocopeat ( Hindistan Ceviz Torfu) de bile, uygun ortam ve besin takviyesi ile güzelliklerini bizlerden esirgememesi.

1-1.5 sene önce aldığımda çiçekleri yeni dökülmüştü ve terasa yani bol ışık alabileceği ortama taşır taşımaz hareketlendi. Kuzeybatı cepheli bir yerde çok fazla direkt güneş ışığı almıyor ama bol ışık alıyor. Gübre ya da ek besin olarak geçmişte kullandığım gübrelerden farklı gübre kullanmadım, ışık istermiş, hepsi bu :)

bay tömürcek 14-09-2012 21:31

Maki01 abla benim mum çiçeğimin biri de tam kuzeye bakan pencere önünde hiç güneş almıyor ama sürekli aydınlık pencerenin önü boş olduğu için. Şunu sormak istiyorum çiçek açması için illaki güneş mi görmesi gerekli?

maki01 14-09-2012 21:38

Carnosa gibi sukulent yapraklı yani etli yapraklı türlerin yakıcı olmayan güneş ışığını almasının faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bogor ve Mathilde'de saat 17-18:00 gibi güneş alıyor ve halinden memnun gibi sevgili tömürcek, gelişmeleri çok hızlandı.

Lacunosa ise aynı saatlerde aldığı direkt güneş ışığını sevmedi. Adana'da yaz aylarında akşam üzeri de olsa güneş ışığı yakıcı olabiliyor.

bay tömürcek 14-09-2012 21:42

Ozaman maki01 abla bu sene orda dursun baharda gelişmeye başlamadan yeni yerine alayım orada sürdürsün hayatını alacağım yer birtek sabah güneşi görüyor iyi geleceğini düşünüyorum..

bozo.0606 14-09-2012 21:59

Enden boydan alttan üsten her açıdan şahane şahane şahane bir manzara Sayın Maki01 gözalıcı güzelliğe sahip. Maşallah demekten dilimde tüy kalmadı. 41 saniyede 41 kere maşallah demem gerektiğini hissettim. İnanın gerçekten manzaraya kayıtsız kalmak imkansız. Tebrikler. ona çok iyi bakın o size çok iyi bakmış çünkü.. ..

Toprak karışımları konusunda bende katkıda bulunmak isterim ancak şu an deneme aşamasında olduğum karışımım hakkında yazmak istemedim. Ben çok memnunum gidişat çok iyi olsada Ankara şartlarının kış aylarına da bakmak lazım.

Şu ana kadarki deneyimim gösteriyor ki hoyaların sanırım tek tip toprağı yok. Türlere göre ufak nüanslar olabilir.Bu nüanslar ciddi farklılıklar yaratabilir. Benim elimdeki tür sayısı bunu gözlemlememe yetmez. Birinin iyi gelişme gösterdiği toprak diğerine çok şey katmıyor olabilir.

Tura 15-09-2012 16:02

Geçen yıl söğüt kabuk ve yapraklarından enzim yapmıştım.
Çiçeklerime vermiştim.
Özellikle sardunyalar çok sevmişti.
2 gün önce yeniden yaptım.
Hoyalarda deneyeceğim.

bay tömürcek 15-09-2012 16:09

Enzimi nasıl yaptığınızı ölçüleriyle beraber yazar mısınız sayın tura bende yapmak istiyorum da...

maki01 15-09-2012 18:43

Sevgili tömürcek,

Enzim için sitemizde ayrı bir başlık var. Deneyimli arkadaşlarımız her adımda destek oluyorlar. Linki tıkla lütfen :)

http://www.agaclar.net/forum/temel-k...tm#post1018832

Tura 15-09-2012 19:13

Sayın maki01 başlığı vermiş. Oraya gelin...çok güzel şeyler yapacaksınız.
Hoyalarınız bayram edecek.

iris41 15-09-2012 19:24

Bu enzimi bir türlü anlıyamadım , bende tıklasammı .

bay tömürcek 15-09-2012 22:13

Teşekkür ederim hemen sayfaya tıklıyorum ;)

bay tömürcek 15-09-2012 22:30

Sayın tura acaba hangi sayfada bu söğüt enziminiz dnya kadar sayfa var bayağı bakındım bulamadım sayfa numarası verme imkanınz var mı acaba?

maki01 15-09-2012 22:52

Sevgili tömürcek,

Enzim başlığı açıkken , ilk mesajın hemen üstünde o başlıkla ilgili yapmak istediğiniz çalışmalara yönelik fonksiyonların yer aldığı alt menüler yer alır. " Bu Konuda Ara" menüsünü tıkladığınızda çıkan boş mesaj kutusuna " Söğüt" yani aramak istediğiniz kelimeyi yazdığınızda o kelimenin yer aldığı tüm mesajlar listelenir. Bazen bu yöntemle sıralanan mesaj sayısı da çok fazla olabilir. Aradığınız mesajlar bir üyeye aitse boş kutunun hemen altında yer alan "Ayrıntılı Arama" yı seçip , açılan sorgu ekranının sağ bölümünde yer alan kutuya kullanıcı adını yazarak o üyenin, bulunduğunuz başlıktaki tüm mesajlarını görebilirsiniz.

bay tömürcek 16-09-2012 13:23

Çok teşekkür ederim maki ablacım vakit kaybetmeden mum çiçeklerime bu enzimden yapmak istiyorum;)

iris41 18-09-2012 22:44

Ne zor şeymiş sögüt gübresi bulmak yinede ufak bir poşet toplaya bildim . Toprak degişimi icin ne zaman uygun olur .

maki01 18-09-2012 22:56

Saksı ve/veya toprak değişimi kökler saksıyı tamamen kaplanırsa, ısı 20 derecenin altına sıklıkla düşmediği her mevsimde yapılabilir sayın iris41.

Söğüt gübresi ya da toprağı yeni denenen bir malzeme, başarılı olacağına inanıyorum . Yine de bu toprak harcını anaç bitki yerine küçük bir çelikte denemenizi öneririm.

iris41 19-09-2012 07:39

Sevgili maki aslında düşüncem şöyle.
bir numara büyük saksıya bitkiyi oldugu gibi alıp yanları ve üstüne eklemek sögüt gübresini hoya anlamadan yerinde olur ;)

Tura 19-09-2012 14:01

1 Eklenti(ler)
Burada Hasandağı'dan çıkan volkanik pomza taşı parçaçıkları.

Bu parçacıkları Potasyum permanganat erittiğim suda bekletiyorum.
Sonra klorsuz su ile yıkıyorum.
Güneşli ama temiz bir ortamda taşların kurumasını bekliyorum Bu gözenekli bir taş olduğundan hemen kurumuyor.
Orkidemde denedim.

Eklenti 332700

Hoyalarda denemek istiyorum. Uygun mudur acaba?

maki01 19-09-2012 14:41

Topraksız ortam için uygun bir materyal olabilir. Orkideye bu taşlar dışında malzeme eklediniz mi?

Potasyum permanagnatı olası bir mantar enfeksiyonunu engellemek amacıyla kullandınız sanırım. Taşların özgül ağırlığını merak ettim sayın Tura. Mineral içerdiğine göre ağır olmalı.

Orkidede başarılı sonuç alınıyorsa, hoyada neden olmasın?

Bu malzemeyi , yani volkanik cürufu hoyalarda topraksız ortamda kullanmak için ben de araştırmıştım.

-Yabancı ot sorunu yoktur.

-Kök çevresinde termal ısı kontrolü büyümesi için eşit derecede tutar sıcaktan ve soğuktan korur

-Kök çevresinde oksijen oranın yüksek tutar devamlı havalandırır

-Sağlıklı kök oluşumu sağlar buda bitkinin daha dinç büyümesini sağlar

-Ph ve tuzluluk kontrolü

-Suyu % 48 bünyesinde tutar kökün ihtiyacı kadar serbest bırakır, suyun tansiyonun düşük tutar

-Su ekonomisi için yararlıdır, suyun buharlaşmasını önler, düşük enerji maliyeti oluşturur

-Kökler daha kaliteli su ulaşmasını sağlar

-Topraktaki azotu bitkinin alabileceği şekilde suda çözünür hale getiren mikroorganizmaların daha hızlı çoğalmasını sağlar.

-Strüktürünü uzun süre koruması (toprak tanelerini dizilişi)

-Böcekler, mantarlar ve bitki hastalıklarına karşı dirençlidir.

-Bitkilere toksik etki yapacak madde içermemesi

-Homojen özelikte olması, kolay sulanır olması

-Tuz miktarının düşük olması

-Belli bir katyon değişimine sahip olması bitkiyi beslemesi

-Çürümez, kötü kokular üretmez

-Kimyasal mineral açısında çok zengindir.

-Tekrar tekrar kullanılır olması
Kaynak: http://www.volkaniktuf.com/seralarda-curuf/

Yukardaki bilgilere dayanarak tek başına topraksız ortamda ya da saksı harcına karıştırılarak kullanılabileceğini düşünüyorum.

Tura 19-09-2012 15:37

Sayın maki01

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Potasyum Sayın jazebel'in quisqualis ve benzeri tohumların dezenfekte ettiği bir yöntem. Dezenfekte yapmak için aslında bir de Zeki Yağlı beyin Mikrodalga fırını yöntemi var da, ben pek fırın kullanma izni alamadığımdan, tercihim permanganat.

Normal beyaz ponza taşına göre ağır, ( özgül ağırlığını bilemiyorum )
Bende hidrokültür torf var. Benzeş yönünden çok ortak yanları var.

Orkidemde bu taşlar dışında çam kabukları var ama eklemesem de sanırım aynı neticeyi alacaktım.

Bir köklü hoya denemek istiyorum.
Bana cesaret verdiniz.

maki01 20-09-2012 00:05

Çam kabuğu konusunda tereddütlerim sevgili Tura. Makaleyi bulamadım ancak Ege Üniversitesindeki bir öğretim görevlisin yayınladığı tezde, çam kabuğunun hastalık barındırma olasılığından söz ediyordu.

Kolay ulaşılabilir olması nedeniyle hoya yetiştiren arkadaşlarımızın toprak karışımlarında hindistan cevizi kabuğunun yerine ya da onunla birlikte kullandığını biliyorum.

Ben de kısa bir dönem çam kabuğu eklenmiş karışım kullandım. Nedeni kesinlikle çam kabuğudur diyemem ama hoyalarımda kök gelişimi neredeyse hiç olmadı ve toprak değişimi yaptım.

selis 20-09-2012 07:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 1020619)
Burada Hasandağı'dan çıkan volkanik pomza taşı parçaçıkları.

Sn Tura Kula'daki sönmüş volkandan birkaç taş almıştım, parçalamayı denedim ama çok setti..
Bu taşları satın mı aldınız? Siz kendiniz mi parçaladınız?

Tura 20-09-2012 08:05

Sn maki01.
Çam kabukları derken orkide harcından haksetmek istemiş ve orkideler için söylemiştim. Hoyalarda bu harcı kullanmadım.

Tura 20-09-2012 08:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1020942)
Sn Tura Kula'daki sönmüş volkandan birkaç taş almıştım, parçalamayı denedim ama çok setti..
Bu taşları satın mı aldınız? Siz kendiniz mi parçaladınız?

Sn selis.

Hayır ben parçalamadım. Bu malzeme yığınlar halinde belli bir bölgede bulunuyor. parçalamaya gerek yok.
Ayrıca bu malzemenin siyah olanı var. Toprak üzerine daha yakın yerde duruyorlar...bu malzemeyi kullanmadım.
Bu malzeme burada her yerde kullanılıyor.Zaten belirli bir bölgeden çıkıyor.
Fabrikanın etrafına serdirmek üzere getirtmiştik. Oradan görünce dikkatimi çekti.

Sizin söylediğiniz gibi bir de volkanik taşlar var...siyah ve büyük. İnşaatlarda temel taşı, bahçe duvarları örmede falan kullanıyorlar. Sert keskin ve gözenekli yüzeyleri olan bir malzeme. Evet bunlar kırılmıyor ve oldukça sert.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024