agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya linearis (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/26676.htm)

huzunperest 19-03-2012 03:20

Hoya linearis

2 Eklenti(ler)

Hoya linearis ilk kez "Nathaniel Wallich" tarafından 1825 yılında tarif edilmiştir. Himalayalara özgü bir türdür. 1500-2000 metre yükseltiler doğal yaşam alanıdır.
Sarkıcı bir türdür. 6 metreye kadar uzayabilir.Yaprakları dar, çizgisel, hafif tüylü , uzunluğu 4-6 cm, genişliği 2 -5 mm, soluk yeşil renktedir. Yeni çıkan yaprakların rengi neredeyse beyaza yakındır.
Dağ türü olduğundan, büyüme aşamasında, serin bir yerde, sürekli nemli toprakta, düzenli gübreleme ve gölgeyi tercih eder. 1,2 derece sıcaklığı tolore edebilecek yapıdadır.
Çiçeklerini yaz sonunda eylül-ekim aylarında açar. Genelde sürgün ucunda çiçeklenme görülür ve çiçeklenme sona erdikten sonra çiçek sapı da düşer. Bir öbekte 10-15 çiçek gözlemlenebilir. Limon/vanilya karışımı hoş kokuludur.

Eklenti 274789
Fotoğraf Kaynağı

Fatih 22-03-2012 21:14

5 Eklenti(ler)
Hani bizim ülkemizin Linearisleri demeyin diye geldik sayfaya :) :)

2011 Temmuz ayında geldi bu güzel bana. Burda kendi başlığımda paylaşmıştım.

Üstten aldığım çelik sayesinde birçok yan dal gözükmeye başladı. İki dal olarak geçen yıl takasla edinmiştim. Tekrardan çok teşekkür ediyorum O kendini biliyor :) :)

Bu yıl çiçek sapı vermez diye düşünmüştüm ama verdi :) Sevinsem mi üzülsem mi kararsız kalım. Hani birkaç göz yukardan verseydi iyiydi.
Eklenti 275643

Dalları ve yaprakları tüylü yapıda otsu bir gövdeye sahip.
Eklenti 275644

Eklenti 275640

Kışı çok sevdi bütün kış hiç durmadan yavaşta olsa uzadı. Diatomittinde avantajıyla geçen yazı atlattık sağsalim bu yazıda atlatırsak ne mutlu bize.

Eklenti 275641

Eklenti 275642

Ekrem Uslu 22-03-2012 21:39

Alıntı:

...geçen yazı atlattık sağsalim bu yazıda atlatırsak ne mutlu bize.
Budur işte.
Benimsenen bir canlıyla yek vucut olup onda kaybolmak.
Teşekkürler.

elek 24-04-2012 19:31

Bu türde de sanırım ilk açtıran, 2011'de oldukça maceralı bir şekilde çeliklerine kavuşan Sayın Kartol oldu. Kendisi 4 ay gibi oldukça kısa bir sürede başardı. Linearis Erzurum'un soğuk havası ile iyi anlaştı sanırım :rolleyes:

Çiçek fotoğraflarını paylaştığı mesaj burada

maki01 24-04-2012 23:36

Sevgili elek,

Tam da bu nedenle tür tanıtımları konusunda sizlerden destek istedim ve hala istiyorum :)

Malesef türe ait bilgi, fotoğraf vs. mesajlar, kişisel başlıklara yazılınca arandığında bulmak kolay olmuyor.

Tek tek üyelerin hoyalarını dolaşıp "Arama" yaptırarak bulmak mümkün ama çok zahmetli ve birden fazla başlığa dağılmış oluyor.

Fatih 17-11-2012 21:43

2 Eklenti(ler)
Kokusu tanımlara uygundur. :) :)

Eklenti 346782

Eklenti 346783

agozce 17-11-2012 23:09

Harika, bir de boydan fotosunu alalım lütfen...

candem 13-04-2013 10:30

Buu hoyayı araştırdım resimlerine baktım, tabiri caizse hastası oldum...

Elimdeki hoya çeliğine sevdirirsem kendimi ve iyice nasıl bakılacağını öğrenirsem inşallah bu hoyayı satın alıcam..

Sabırsızlıkla bekliyorum evimdeki hoyamın büyümesini :)

dragonfly 01-07-2013 10:48

Bu hoyadan alan varsa nasıl aldıklarını sormak istiyorum :) çok güzel bir tür, bayıldım :)

kartol 05-05-2014 19:29

http://img.tapatalk.com/d/14/05/06/yre4e7up.jpg
Linearisimin son durumu😊

polemos 08-05-2014 01:26

Linearis çeliğini köklendirmek için nelere dikkat etmeliyiz?

yeşillim 08-05-2014 06:56

Sn polemos, kendi tecrübelerimi aktarayım. Toprak ortamında yetiştireceksem direk toprağa çelikledim. sulamayı da fıs fıs ile yaptım.

Suda köklendirip, toprağa alanlar da var ama adapte sorunu olur mu tecrübem yoktur..!

Topraksız kültür tek kap sisteminde de deneyimim olup çiçeğini görebildim.

polemos 17-05-2014 01:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1281127)
Sn polemos, kendi tecrübelerimi aktarayım. Toprak ortamında yetiştireceksem direk toprağa çelikledim. sulamayı da fıs fıs ile yaptım.

Suda köklendirip, toprağa alanlar da var ama adapte sorunu olur mu tecrübem yoktur..!

Topraksız kültür tek kap sisteminde de deneyimim olup çiçeğini görebildim.

Toprak altında kaç göz bıraktınız? Yaprak sayısı en fazla ne olmalı sayın yeşillim?

yeşillim 17-05-2014 05:21

Sn polemos, en az iki göz, iki yaprak bıraktım diye hatırlıyorum.
Açıkçası bir sınırlama yok, illa şöyle olmalı demiyorum. Fakat linearis çeliğini açılı dikmenizi öneririm.

yeşillim 17-05-2014 14:28

1 Eklenti(ler)
Sayın polemos, geçmişten bir görsel buldum. Bunlar pek sağlıklı yavru olmuşlardı.
Umarım yardımcı olabilir bu görsel.

polemos 17-05-2014 14:29

Çok teşekkür ederim sayın yeşillim. Bir pet bardağa ikiden fazla çelik çok mu sizce?

Sent from my iPhone using Tapatalk

yeşillim 17-05-2014 15:01

Bence değil. bir pet bardakta iki, üç çeliği çeliklediğim de olmuştur. Dikkat ederseniz fotoğrafta da öyledir.

Kolay gelsin.

polemos 18-05-2014 00:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1284660)
Sayın polemos, geçmişten bir görsel buldum. Bunlar pek sağlıklı yavru olmuşlardı.
Umarım yardımcı olabilir bu görsel.

Bu uygulamada sera kapağı hep kapalı mı kalacak?

yeşillim 18-05-2014 05:15

Ortamda hava sirkülasyonu olmadığından, biz bunu kapağı açarak sağlayabiliyoruz.
İki güne bir, en az onbeş dakika diyebilirim.

polemos 18-05-2014 12:27

Çelikleri gönderen Oğuzhan bey Linearis'in serin sevdiğini söyledi. Köklendirirken de serin yerde mi tutmalıyım?

yeşillim 18-05-2014 14:09

Linearis ve bella serin severler. Sera ortamında tutmamızdaki amaç, nemli ortam yaratmaktır.
Açıkçası köklenip, filiz çıkarmaya başladığında alıştıra alıştıra serin ortama almanızda, fayda var diye düşünüyorum.
Bir de bir an önce çelikleri dikmenizi öneririm. Kayıp vermeden.

Kolay gelsin.

polemos 18-05-2014 16:19

Dün gece diktim. Suladım. Gösterdiğiniz gibi bir kaba koyup kapağını kapattım. Aydınlık ama direkt güneş almayan bir yere yerleştirdim. Kabın dibinde bardaklardan süzülen biraz su var. (3-4 mm) Nemli ortam olsun diye bıraktım. Sizce dökmeli miyim suyu?

yeşillim 18-05-2014 16:59

Yazınızdan anladığım kadarıyla biraz fazla sulamışınız.
Zemindeki suyu dökmeniz gerekiyor. Zeminde ıslaklık olmasın.
Siz de fazla suladığınıza kanaat getirdiyseniz hemen kapağı kapamayın. Toprak hafif nemli kalıncaya kadar.

Kapağı kapattığınızda çelikler kendi nemini sağlarlar.
Dikkat edeceğimiz şu ki, ortamda bakteri, mantar oluşmamasıdır.
Unutmayın en fazla iki veya üç günde bir kapağı açıp havalandırın.

Her kapağı açtığınızda;

Ortamdan kötü koku gelmiyor, çelikler sağlıklı, toprak değişime uğramadıysa aynen devam. ortamda bir aksilik görürseniz, mini sera kulanmayın.

Bol şans.

polemos 19-05-2014 23:03

3 Eklenti(ler)
Şöyle bir düzenek kurdum. Kapak kapalıEklenti 494284Eklenti 494285Eklenti 494286

polemos 21-05-2014 19:34

Linearis gibi serin seven türleri evin en serin yeri banyoda yapay ışıkla bakmak sağlıklı olur mu?

yigit666 21-05-2014 20:08

sayın polemos . aydınlık bir yerde linearis bella gibi türleri yetiştirebilirsiniz, yapay ışık gereksiz şimdi, yaz aylarına girmek üzereyiz , Banyo'da olsa sıcaklık bu aylarda evin her yerinde aynı oluyor .

dinozor 03-11-2014 15:43

1 Eklenti(ler)
Hoyalar içinde en sevdiğim tür olan Hoya linearis'in çiçekleriyle sonunda tanıştım:) Çok güzel:) Diğer hoyalarımda daha hiç çiçek göremedim (gerçi en yaşlısı henüz iki yaşında, belki biraz daha zaman gerekiyordur). Kokusu oldukça baharatlı, biraz da ekşimsi. Limon denilince nedense limon çiçeği gibi düşünmüştüm fakat bu eve baya baya bir baharatçı kokusu verdi;)

leylevi 12-06-2017 02:41

Linearisi bilmeden 3-5 gün direk gün ışığında bıraktım yanlış yaptıgımı anlayınca şimdi tekrar gölge ortama aldım ancak yaprak dökmeye başladı sizce kendine gelecek mi linearisin yapraklarına su fısfıslamalımıyız birde suyunu kaç günde bir verelim

Mahir yetmen 31-03-2019 10:10

Bende bulunan linearisten tecrübelerime dayanırsam, serinliği seven normal ışıklı ortam seven bir tür çok aşırı sulamıyorum. toprak kurudukça
bana sorarsanız direk gün ışığı ve sıcağı ölümcül olabilir linearise
şuan bende de çiçek sapı büyütüyor.umarım kazaya denk gelmez :D

KeenOnFlowers 18-02-2020 12:35

Ben suda köklenmiş olarak aldım ancak toprağa dikince kurumaya başladı yenibir dalı yeniden köklendirmeye çalışıyorum ancak yaprağı yeşil olsa da köklenmesi başlamadı henüz. Yeniden kök verirse toprağa dikmeye korkuyorum. Ne yapabilirim, önerileriniz nelerdir?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024