agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya sp. Bogor (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/26618.htm)

yeşillim 14-03-2012 18:41

Hoya sp. Bogor

1 Eklenti(ler)
Yurt içinden edindim 2011 yılında toprakta köklü geldi. İleride diatomite çelikliyebilirim. Yavaş gelişiyor. Tam gözlem yapma fırsatım olmadı. Zamanla gelişimi hakkında bilgilendirmeyi düşünüyorum.

nevsune 24-04-2012 20:02

Bogor'u açan var mı?

Tam 3 yıl önceki bir toplantımızda Denizakvaryumu bize çelikler dağıtmıştı. Bir çeliği yaşattım ama çiçeğini hiç göremedim. Geçen sonbaharda çok minik bir tomurcuk görmüştüm ama açamayıp kurumuştu. Epeyce bir gelişti artık çiçek görmek istiyorum. Pek de bir merak da ediyorum doğrusu nasıl bir çiçeği olduğunu.

Çok az güneş gören bir konumda. Sulamasını lacunosa ile aynı haftada bir yapıyorum. İstediği başka bir şey var mı acaba?

elek 24-04-2012 20:25

Sevgili Missmenas açtırmıştı, görselini paylaştığı mesaj burada

nevsune 21-05-2012 18:02

1 Eklenti(ler)
Sonunda 2 tomurcuk yaptı. Çiçeklerini görüp kokusunu duyma şansını yaşayabileceğim galiba.

nevsune 10-06-2012 12:39

2 Eklenti(ler)
İlk tomurcuklar hızlı bir şekilde gelişiyor. Tomurcuk sayısı 4 oldu.
Eklenti 306934Eklenti 306935

missmenas 10-06-2012 15:50

Sevgili nevsune,
tomurcukları görünce nasılda heyecanlandım:p Çiçekleri görsel olarak çok güzel, tabiiki kokusuda öyle.
Gözünüz aydın, Sizin adınıza çok sevindim... Başarınızın devamını dilerim...

katmer 11-06-2012 17:18

2 Eklenti(ler)
Çok sevdiğim arkadaşım İlknur Aşık, çelik olarak göndermişti. Balkonumu çok sevdi. Şimdi de iki tane çiçek sapı verdi. Gayet sağlıklılar ve hızla büyüyorlar. Bu hoya işini çok sevgim. Yetiştirmesi sanıldığından daha da kolaymış:)

nevsune 16-06-2012 14:59

1 Eklenti(ler)
Çiçeklerin görünmesine az kaldı (galiba):)
Eklenti 309519

Çiçek sap sayısı 6 oldu. Temmuz ortalarına dek çiçekleri garanti ettik gibi görünüyor şimdilik;)

maki01 17-06-2012 01:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 952961)
Bogor'u açan var mı?

Aynı soru bu gece benim de aklımdan geçmişti sevgili nevsune, başlıkta fotoğrafları görünce çok sevindim.

Kişisel başlıklarda yer alan bilgilere erişmek malesef çok zor ve takibi neredeyse imkansız oluyor.

Bogor'u ve çiçeklerini adım adım izlememize olanak tanıdığın için çok teşekkürler.

Ellerine , yüreğine sağlık ...

nevsune 18-06-2012 19:59

1 Eklenti(ler)
Sabah tomurcuklar kapalıydı, biraz önce açtığını gördüm.

Çiçeği çok güzel ama kokusu alışılageldik carnosa veya lacunosa (benim bildiklerim bunlar;)) türlerinin parfüm kokuları ile kıyas kabul etmez. Çok farklı ve tanıdık bildik gibi, ama ne olduğunu tam çıkartamıyorum. Öyle çiçeğimsi değil de sanki reçine veya sandal ağacı türünden odunumsu bir kokuya benziyor.

missmenas 18-06-2012 20:45

Sevgili nevsune,
genel görüntüsü çok güzel. Koklamadan sevilecek bir tür diyebilirim... İyi seyirler dilerim...

nevsune 18-06-2012 20:57

Size katılıyorum:) Bogor kokulu türlerin içinde yer alıyor ama ben umduğumu bulamadım doğrusu.

Siz kokusunu neye benzetmiştiniz?

missmenas 18-06-2012 22:45

Sevgili nevsune,
çok tatlımsı bir kokusu vardı. Karanfil, Gül ve Tarçın kokuyordu. Kokusu sadece akşamları oluyor.
Bendeki Hoya bogor geçen yıl ilk çiçeklerini açmıştı, 2 tane çiçek sapından tam 3 defa çiçeklenme dönemi geçirdik. Hatta bir akşam iyiki 2 tanesi açmış çok olsaydı açan, herhalde kokudan bayıltırdı dediğimi hatırlıyorum. Ağır gül ve karanfil kokusuna fazla tahammülüm yok çünki.
Koku tarifi yapmakta zaten en zor kısmı;)

ilknur aşık 19-06-2012 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi katmer (Mesaj 983211)
Çok sevdiğim arkadaşım İlknur Aşık, çelik olarak göndermişti. Balkonumu çok sevdi. Şimdi de iki tane çiçek sapı verdi. Gayet sağlıklılar ve hızla büyüyorlar. Bu hoya işini çok sevgim. Yetiştirmesi sanıldığından daha da kolaymış:)

Sevgili Katmer,
Tebrik ediyorum seni. Bendeki anne bitki öldü, ben aldığım çelikle inorganik ortamda yeniden başladım. Bunu sana göndereli çok ta uzun bir zaman olmadı yanılmıyorsam. Sen menekşede olduğu gibi hoyalarda da eğer istersen ne kadar başarılı olacağını hepimize gösteriyorsun. Bence bu konuyu bir düşün. Hoyalar menekşeden çok daha kolay. Bu sana çocuk oyuncağı gelir.

katmer 19-06-2012 22:54

İlknurcum, bunu senin gibi bir hoya yetiştiricisinden duyunca, ciddi düşünmem gerektiğini anladım. Desteğin için teşekkür ediyorum. Bu arada Bogor 1 haftaya kalmaz açar. Keyifle kollayıp fotografını paylaşacağım:)

yeşillim 21-06-2012 11:09

1 Eklenti(ler)
İlk sayfada toprak kültüründe bulunan h. bogor'u topraksız ortama geçirdim. Filiz vermeye başladı. Tek kapta yetiştirmeyi planlıyorum.

nevsune 22-06-2012 13:39

1 Eklenti(ler)
Çiçekli kalma süresi çok kısaymış. Dün akşamüstü eve geldiğimde çiçekler içeri doğru kıvrılmaya başlamışlardı. Bu sabah tamamen kapanmışlar. Yalnız göbek kısmındaki kırmızı yıldızcıklar aradan görününce, ortaya hoş bir görüntü çıkmış.
Eklenti 311181

Bu arada, hoya ve hydro konularında fazla bilgili olmadığım için merak ettim. Topraksız ortamda yetiştirmeyi neden tercih ediyorsunuz, topraklıdan üstünlüğü nedir?

Ben de geçen gün hediye gelen bir curtisii çeliği kırılınca, birini toprağa diğerini diatomite diktim. Hangisi tutacak, gelişmeleri merakla bekliyorum.

yeşillim 22-06-2012 13:55

Sayın nevsune, öncelikle tebrik ederim. Bitkinizi baştan bu yana beğeniyle takip ettim. Gelişimi o kadar güzel gitti ki!

Sorunuza gelince topraksız ortamda yetiştirmeyi tercih edenlerden biri de benim.

Toprak kültürüne bir alternatif olmakta! Her iki kültürde de yetiştiriyorum.
Kendi adıma topraksız ortam başta kişisel sağlık problemlerimden dolayı daha az tetikleyici olmakta!
Topraklı ortamdaki oluşabilecek bitki sağlığı riskini aza indirmesi diye de düşünebiliriz. Yukarıdaki Bogor'um hiç kök yapmamış.
Ben de alternatifi değerlendirmek istedim!

gulşen 22-06-2012 17:50

nevsune hanım bogorunuz gerçekten çok güzel :) maşallah acaba bitkinin hepsini kapsayan bir resim ekleyebilir misiniz enini boyunu çok merak ettim birde kaç yaşında acaba :)

nevsune 22-06-2012 19:50

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 988411)
Sayın nevsune, öncelikle tebrik ederim. Bitkinizi baştan bu yana beğeniyle takip ettim. Gelişimi o kadar güzel gitti ki!

Sorunuza gelince topraksız ortamda yetiştirmeyi tercih edenlerden biri de benim.

Toprak kültürüne bir alternatif olmakta! Her iki kültürde de yetiştiriyorum.
Kendi adıma topraksız ortam başta kişisel sağlık problemlerimden dolayı daha az tetikleyici olmakta!
Topraklı ortamdaki oluşabilecek bitki sağlığı riskini aza indirmesi diye de düşünebiliriz. Yukarıdaki Bogor'um hiç kök yapmamış.
Ben de alternatifi değerlendirmek istedim!

Sevgili yeşillim teşekkür ederim. Denemeleriniz iyi gidiyor ki tercihinizi bu yönde yapıyorsunuz. Çok önceleri topraksız yetiştirme için besin eriyiği bile almıştım ama nedense bir türlü ısınamadım o işe. Yine anam babam usulle devam ettim:)

Sadece köklendirme amaçlı diatomit denemelerime bir iki bitkiyle yeni başladım. Bir de böyle nasıl olacak bir göreyim. Sonuç iyi olursa köklendikten sonra yine toprakta yetiştirmeye devam edeceğim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulşen (Mesaj 988487)
nevsune hanım bogorunuz gerçekten çok güzel :) maşallah acaba bitkinin hepsini kapsayan bir resim ekleyebilir misiniz enini boyunu çok merak ettim birde kaç yaşında acaba :)

Tabii eklerim:) Yalnız eni boyu burada gördüğünüzle sizi aldatmasın. Dallar oldukça uzun, başedemediğim için makromeye dolayıp duruyorum. Önce dal uzuyor ama yaprak falan yok, çıplak bir halde. Sonra, sonra aradaki boşluklar dolmaya başlıyor. Bu yıl dalları uzatırken uçlarda da çiçek sapı çıkartmaya başladı.

Bu yıl 3 yaşında oldu.

gulşen 22-06-2012 21:52

41 kere maşallah nevsune hanım bayıldım bogorunuza darısı benim başıma :)

katmer 30-06-2012 01:48

3 Eklenti(ler)
Bogor'um bu akşam açtı. Ben kokusunu beğendim. Belki de heyecanla beklediğim için bana öyle geldi. Minicik çiçeklerine bayıldım. İkinci fotoğrafta Carnosa'nın çiçekleriyle birlikte:))

yeşillim 30-06-2012 16:43

Katmer Hanım, yani kıskançlık huyum olmaz da, sanki sanki biraz sizi kıskanır oldum!!
Bir yılı geçkindir olan Bogor'um duysun sesimi:)
Zaten umudum topraksız kültürde olursa bu kültürde göreceğim güzellikleri..

En güzel çiçekler seninle olsun arkadaşım. :)

aydam 30-06-2012 17:05

2 Eklenti(ler)
Pembe hoyam yolda görünce onada aşık oldum dayanamadım aldım

katmer 21-09-2013 02:25

1 Eklenti(ler)
Bogorum aralıksız açıyor. Keyfi yerinde diyebilirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024