agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya cv. 'Chouke' (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/26226.htm)

yeşillim 05-02-2012 11:15

Hoya cv. 'Chouke'

1 Eklenti(ler)
1994'de Emilio Begine'nin bahçesinde doğal olarak oluşan Hoya carnosaXHoya serpens hibridi önce BE 24 olarak tanımlanmış daha sonra ise yetiştirici bitkiyi Hoya 'Chouke' olarak adlandırmıştır.Hoya 'Chouke' aynı tohum kapsülünden elde edilen Hoya 'Mathilde' ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir.Sarılıcı tırmanıcı özellikteki bitkinin yaprakları Hoya 'Mathilde'ye göre biraz daha büyük ve keskin uçludur.Hoya 'Chouke' yaprak üst yüzünde daha az lekelenme görülmektedir.Hoya 'Chouke' yapraklarının uzunluğu 5 cm genişliği 3 cm'dir.Yaklaşık 2 cm çapındaki çiçeklerin corolla ve coronası beyaz olup coronanın merkezi pembe renktedir.Hoya 'Chouke' yaklaşık 15-20 çiçekten oluşan öbekler oluşturmaktadır.1 hafta açık kalan çiçekler hoş kokuludur.

hydrohoyas.freeforums.org

Hoya cv. Chouke; Carnosa x Serpens 2011 baharında, ortak siparişte köklü olarak getirttim.
Kök kısmını toprağa olmak üzere bir çelik alarak iç içe kap yöntemiyle içeriği Diatomit olan katı kültür ortamına diktim.
Bitkimden bir kaç çelik aldıktan sonraki görselidir.

yeşillim 05-02-2012 11:22

1 Eklenti(ler)
...

Manolya_ 05-02-2012 11:51

Sevgili yeşillim,
Maşallah ile başladım okumaya. Harika ve çok sağlıklı
Çirkli halinide en kısa zamanda görmeniz dileklerimle.
Ayrıca verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hayran oldum gerçekten bitkinize.
İyi günlerde büyütüp bol bol çiçeklerini görmeniizi temenni ederim
Selam ve sevgilerimle
Asu
(acilen bunu bulup yetiştirmem lazım)

agozce 05-02-2012 13:32

Harika gelişmiş sevgili yeşillim. Güle güle büyüt.

Yaprakları küçük mü? Hoya nummularioidese benziyormu? Daha doğrusu farkları nelerdir?

missmenas 05-02-2012 13:58

3 Eklenti(ler)
Sevgili Yeşillim,
Tanıtım Sunumu için Teşekkür ederim. Rica etsem birazda Toprak ortamındaki ile ilgili bakım ve istekleri konusundada Bilgi aktarabilirmisiniz. Benimkisi bukadar güzel gelişim göstermedi çünki. Toprak ortamındakininde görselini lütfen eklemeyi unutmayın.;)
Kocam kocaman Maşallah, Mükemmel güzel ve sağlıklı bir görüntüye bürünmüş. Bu sezon çiçeklerini esirgemez umarım.
Benimkisini ben hala kalıcı saksısına aktarmadım. Sanırsam minik saksıda büyüme yavaş oluyor.
Bunlarda bendeki bebiş, Hoya cv. Chouke ler;)
Sevgili Manolya (Asu Hanım) uzaklarda aramanıza gerek yok, bunlar yeni Yuva bekleyen Prensesler:D

yeşillim 05-02-2012 14:28

Sayın agozce, chouke Tayland'dan geldi. Ardından Hollanda'dan Hoya nummularioides gelmişti. Doğrusu ikisini çok karıştırdım, şimdi de alakası yokmuş diyorum. chouke parlak, pürüzsüz daha çok elinizde H. mathilde varsa görüntü olarak mathilde'ye yakın farkı yaprak ucları sivrilerek tamamlıyor, daha büyük.
Hoya nummularioides ise Yapraklarının şekli chouke'ye yakın ama yaprakları daha küçük. Yaprak üzerindeki yeşilinin tonu daha açık. Chouke'ye göre bir de sanki odunsu görünümünde ama şu an bende temas edildiğinde kırılgan özsuyu hemen akıyor, bende öyle..:)

Sayın missmenas, toprakta olan hoyalarım birbirinden farklı karışımda değiller. genelde hayvan gübresi kullanırım.
Aşağı yukarı aynı. Hangi tür olursa olsun bol ışık ve güneş gösterme çabasındayım. Eğer bitkim yaprağıyla işaret veriyorsa büzüşme, yumuşama, renk değişimi.. kendi çapımda önce ışığını azaltarak bakım yapıyorum. Chouke ortamımdaki pencere arkasındaki güneşe dayanıklı gördüm. Tabi mevsimsel değişkenlik gösterebilir.

yeşillim 05-02-2012 14:38

Tabii ki topratakileri eklerim.

1 Eklenti(ler)
Toprakta olanlar bunlardan çelik almasaydım yan sürgünleri ile bitki hacim kazanacaktı.!

Manolya_ 05-02-2012 16:50

Sevgili missmenas,
ilginiz için teşekkürler.
Sizin bebişlerede maşallah. Zaten missmenasın eli değdiyse o iş tamamdır ;)
Zaten sizin satış sayfanızı dört gözle bekliyorum.
Hangi bitkilerin satışı olacak diye merakla bekliyorum gerçekten.
Ne zaman paylaşırsınız bilgileri?

cegabo 06-02-2012 09:24

hoyalarınız çok güzel ama çiçekli hallerini çok merak ettim.

yeşillim 06-02-2012 12:01

Sayın cegabo, cevabı kimden almak istersiniz bilemem ama kendi adıma bitkimden bahsedebilirim.
Chouke üzerinde çiçek sapı var muhtemelen açacaktır diye beklentideyim.
Eğer çiçek açarsa zaten burada bitkim üzerinde görselini paylaşmayı düşünüyorum.
Google'da arama yaptığınızda çiçeğini görebilirsiniz. Hani sayfaya da eklerseniz memnun olurum.
Benim bu işlemi yapacak kadar donanımım yoktur.

Selamlar

missmenas 07-02-2012 00:25

2 Eklenti(ler)
Hoya cv. Chouke resimleri netten alıntıdır. Açmış çiçekli halini merak eden arkadaşlarımız için.

Gönül isterdi ki bu resimler bizlerin Hoyalarından olsun. Yakında bir arkadaşımızın sürpriz yapacağına inanıyorum;)

yeşillim 19-02-2012 09:04

1 Eklenti(ler)
Yaprakları olumsuz etkilenmediği müddetçe bol güneş, ışık mümkünse cam arkasında duruyor..

agozce 19-02-2012 21:06

Çok güzel, çok sağlıklı...Elinize sağlık...

katmer 20-02-2012 17:22

Sevgili Yeşillim tebrik ediyorum, muhteşem görünüyor. Hoya konusundaki ustalığınızı bir kez daha takdir ettim..

Mathilde'i çok seven biri olarak (ki küçük bir Mathilde'im var) Hoya cv. Chouke'ye bayıldım. Yer sorunumdan dolayı büyük hoya yetiştiremiyorum. Sanırım bu türü düşünebilirim.. Dilerim en kısa zamanda çiçekli halini de eklersiniz..

yeşillim 20-02-2012 19:20

Çok kolay, her eve lazım bundan! Mathilde' den hızlı gelişiyor.

yeşillim 29-02-2012 12:20

1 Eklenti(ler)
;)Acaba çiçek açabilicek mi!! Bu çiçek sapını takip edip bilgilendirmeye çalışacağım.

yeşillim 17-09-2012 11:38

1 Eklenti(ler)
Maşallah diyelim. Akşam biraz toparladım. İnşallah köklere zarar vermemişimdir.
Çiçek sapı sayısız, çiçek öbeğini açan yok:)

maki01 17-09-2012 12:21

Muhteşem sevgili yeşillim, emeğine yüreğine sağlık...

Görsel arandım ancak çok başarılı çekimler bulamadım. Yine de çiçekleri ile ilgili fikir verebilir.

Fotoğraf internetten alıntıdır.
http://www.hoyorna.se/Hoya%20bilder/cv.chouke.jpg

yeşillim 06-10-2012 02:50

1 Eklenti(ler)
Güncel görsel sunuyorum sizlere, iyi seyirler...

r-ü-z-g-a-r 23-06-2013 20:58

elinize yüreğinize sağlık

adneser 05-07-2013 16:16

1 Eklenti(ler)
Hoya cv 'chouke'

Eklenti 423658

turkankaragoz 15-08-2013 20:40

Sevgili choukem,

1 Eklenti(ler)
Eklenti 433892

Sevgili yeşillim tarafından siparişime hediye olarak eklenmiş kendisi. Beni biraz şaşırttı küçük güzel yapraklarıyla. Kendisini çok sevdim. Beni şimdiden aşık etti kendisine. Köksüz olduğu için Hoyalar için hazırladığım karışıma bir avuçta yanmış gübre eklenerek dikildi ve sulandı. Salon camında pervazdan dolayı üzerine çok güneş gelmeyecek güneşi net olarak batarken alacağı bir konuma yerleşti. Dilerim yanlış bir şey yapmamışımdır. Çünkü kendisini büyütüp adam etmek istiyorum.

edelvays58 21-08-2013 10:15

Bu da benim choukem:-)

1 Eklenti(ler)
Eklenti 435035
İlk baharda sevgili Yeşillim'den almıştım. Boyu çok uzamadı ama dört tane sürgünü var. Beni çok mutlu ediyor. Teşekkürler Yeşillim

sakdag 09-04-2015 19:34

1 Eklenti(ler)
Bir tomurcuk gördüm galiba...:D

Eklenti 545927

sakdag 09-04-2015 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1019534)
Maşallah diyelim. Akşam biraz toparladım. İnşallah köklere zarar vermemişimdir.
Çiçek sapı sayısız, çiçek öbeğini açan yok:)

Siz açtırabilmiş miydiniz acaba?

yeşillim 09-04-2015 21:50

Bende açmadı. Sevindirici bir haber. Sevgili edelvays58 de açtığını biliyorum.

maki01 02-07-2015 15:19

2 Eklenti(ler)
Carnosa çiçeğiden 1-2 mm daha büyük ve gri-pembe çiçeğini çok sevdim. Koku carnosayı andırıyor.

sakdag 25-07-2021 09:16

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1369723)
Bir tomurcuk gördüm galiba...:D

Eklenti 545927

İlk tomurcuğu 2015'te görmüşüm, ancak geçen yıllarda nazlanmaktan bir türlü açmadı, bu yıl gizlice açmış. renk tonu, dokusu çok güzel, koku duyamadım sabah sabah. ;)

Eklenti 720648

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024