agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya cummingiana (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/25355.htm)

bettyycim 21-09-2011 10:24

Hoya cummingiana

4 Eklenti(ler)
Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Filipinler
Cins: Hoya
Tür: Hoya Cumingiana Decne
Bitki Grubu: Çalı
Yer İsteği: Kısmi gölge
Su İsteği: Toprak kurudukça, düzenli
Çiçeklenme Dönemi: Her zaman
Üretim Metodu: Çelik, tohum
Yetiştiği Bölgeler: Tropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, odunsu gövdeli
Koku : Tropikal meyve kokulu

Çiçekleri çoğu zaman sarmaşıkların ucunda büyürler, çiçekleri turuncuya yakın sarı ve kırmızı merkezlidir. Çiçek patelleri 1,5 cm büyüklüğünde olup, kokusu hindistan cevizi ve narenciye kokusu karışımışımıdır. Çiçekler 1 hafta açık kalırlar. Kireçtaşını çok sevdiği söylenmektedir.

Bazı kaynaklar Hoya Cumingiana'nın, Hoya Densifoli ve Hoya Golamcoiana ile eş anlamlı olduğunu söylenmektedir.

karalale 21-09-2011 11:05

Bilgiler için teşekkürler bettyycim, benim ki geldiğin de tüm yapraklarını dökmüştü soğuklar nedeniyle. Şimdi bir çok filiz büyütüyor. İnşallah son resimde ki gibi çiçeklendiklerini de görürüz....

gulşen 21-09-2011 12:16

teşekkürler sevgili bettyycim,bende cumingiana hakkında bilgi edinmeye çalışıyordum :)

elek 21-09-2011 15:06

Bu türün pembesinden Sevgili Nisan0671 bu sene getirtmişti. Oldukça gelişmiş kalın bir daldan kocaman bir çelik gelmişti şansına. Uzun zamandır foruma uğramamış görünüyor, umarım burayı görür de tecrübelerini paylaşır.

Yapraklarının dizilişi kedi merdivenlerini hatırlatıyor bana :) Boğum araları düşük olduğundan gür bir görünümü var, saksıyı dolduruyor. Bu nedenle çiçek açmasa bile görünümü için kısa zamanda edinmeyi düşündüğüm hoyalar arasında ;)

Fatih 21-09-2011 19:08

Paul ortak siparişinde bende getirttim bu türü.Gayet sağlam bir çelikti.İlk köklenende o oldu :) Görselde eklerim yakında :) :)

bettyycim 21-09-2011 21:14

3 Eklenti(ler)
Bu da bendeki H.Cumingiana'nın resmi çiçek sapı henüz küçük ve 5 tomurcuk var üzerinde umarım açar ve hep birlikte görürüz ;)

gulşen 21-09-2011 21:35

maşallah iki günde büyümüşmü ne tomurcuklar:) benimki yerinde sayıyor valla heralde bu çiçek sapınıda bellada olduğu gibi kurutucam :(

bettyycim 21-09-2011 22:34

Sadece yarasa gübresi ve su verdim ;)

agozce 21-09-2011 22:54

Çok güzel, çok sağlıklı görünüyor.

gulşen 22-09-2011 02:13

bugün bende suyla yarasa gübersini karıştırıp verdim bakalım sonuç ne olacak :)

karalale 22-09-2011 10:23

Çok güzellll... Bakalım kokusunu siz nasıl tarif edeceksiniz, darısı başımıza... :-)

bettyycim 24-09-2011 01:09

Hevesle bekliyorum sanki biraz büyüdü tomurcuklar ;)

aydınlık 24-09-2011 10:31

:p Maşallah çok sağlıklı, çok güzel görünüyor. Bu arada yarasa gübresini yeni bilgilerime ekledim.Araştıracağım.

gulşen 24-09-2011 14:05

3 Eklenti(ler)
çiçek açana kadar yüklemeyi düşünmüyodum ama dayanamadım :o işte buda benim cumingianam ;)
tomurcukların son hali (ilk halini balkonuma yüklediğim için buraya yükleyemedim)

Fatih 25-09-2011 00:29

3 Eklenti(ler)
Çiçek açmak üzere olanlara başarılar :)
Sevgili Gülşen ve Bettyycim
çiçekli fotoğraflar bekliyoruz :)

Bu yıl Paul'dan yapılan siparişte gelen hoya cumingiana :

Üç fotoğrafla göstermek mecburiyetinde kaldım :)

Kök:
Eklenti 247813
Orta gövde:
Eklenti 247814
Sürgün ucu:
Eklenti 247815

gulşen 25-09-2011 01:28

inşallah sevgili fatih inan çiçek açamadan başına bişey gelicek diye çok korkuyorum.o kadar çeşit olmasına rağmen çiçğini göreceğim tek hoyam :) çok heyacanlıyım inan

Jezebel 25-09-2011 06:06

Sevgili bettyycim sayesinde benim de uzunca bir dal Hoya cumingiana'm oldu.
Bu ne güzellikmiş böyle, öncelikle hoyaya hiç benzetemedim.
Yaprakları çok sık, yaprak yapısı da hayli farklı.
Adını öğrenince çok mutlu oldum.;)
Ben bunu ikiye bölüp birini paylaşacağım ;)

bettyycim 30-09-2011 08:34

5 Eklenti(ler)
Sonunda beklenen an bende H.cumingianın öyle fazla bir tomurcuğu yoktu 5 apteldi sadece ama yine de kokusunu hissettirdi, güzelliğini gösterdi. Dün sabah öylece duruyordu onu sürekli gözümün önünde olsun diye yatak odasına koymuştum, yatmaya hazırlanırken bir baktım açmış, sevinç çığlıklarımı görmeliydiniz :D kokusunu sorar iseniz arkadaşlar ben narenciye kokusu alamadım ama mis gibi hindistan cevizi kokuyordu :D:D

yeşillim 30-09-2011 08:50

Çok güzel Sayın bettyycim, kutluyorum.

Jezebel 30-09-2011 10:04

Hakikaten çok tatlı,
benim de olduğu için çok sevindim ;)

bettyycim 30-09-2011 10:07

Teşekkür ederim sevgili yeşillim, Sevgili Jezebel umarım en ksıa zamanda görürsün çiçeklerini gerçekten çok güzel ;)

missmenas 30-09-2011 16:27

Sevgili Bettyycim,
Muhteşem güzellikte. Kokusununda hindistan cevizi gibi kokmasına çok sevindim sevdiğim bir koku çünki, umarım bu başarıyı bende yakalayabilirim....
Kutlarım, çiçekleri hiç eksilmesin hep böyle gönlüne neşe katacak güzellikler olsun hayatında...
Sevgiler...

bettyycim 01-10-2011 09:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi missmenas (Mesaj 865045)
Sevgili Bettyycim,
Muhteşem güzellikte. Kokusununda hindistan cevizi gibi kokmasına çok sevindim sevdiğim bir koku çünki, umarım bu başarıyı bende yakalayabilirim....
Kutlarım, çiçekleri hiç eksilmesin hep böyle gönlüne neşe katacak güzellikler olsun hayatında...
Sevgiler...

Çok teşekkür ederim sevgili arkadaşım, bu kokuyu almanı isterim ;) yatak odasında tutuyordum bu çiçeği ilk gün dibine girince alabiliyordum ama dün gece kendisini odadan attırdı :D:D

elek 02-10-2011 21:06

Koklama şerefine ben de nail oldum efendim :p Az hindistan cevizi, bol limonlu bir pasta gibi sanki.. Dahası sevgili Bettyycim sayesinde artık benim de var bu güzellikten ;) Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

bettyycim 03-10-2011 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elek (Mesaj 865638)
Koklama şerefine ben de nail oldum efendim :p Az hindistan cevizi, bol limonlu bir pasta gibi sanki.. Dahası sevgili Bettyycim sayesinde artık benim de var bu güzellikten ;) Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Canımm inşallah en kısa zaman da sende görürsün çiçeklerini, seni tanımak çok keyifliydi, her zaman kapım açık diğer hoyalar açtığında da bekliyorum ;)

Oğuzhan 03-10-2011 22:14

Tebrikler.Çok şeker görünüyor.

gulşen 04-10-2011 15:27

4 Eklenti(ler)
cumingianamda ki son durum iyice açılmadan resimlerini yüklemek istemiyordum ama dayanamıycam ;) geç oldu ama güç almadı yavaş yavaş açılmaya başlıyor, çiçeğini görüp koklayabileceğim ilk hoyam, tomurcukların gelişimini takip etmek gerçekten çok zevkli bir olaymış inşallah diğer hoyalarımda da aynı tadı hazzı yaşarım ;)

karalale 04-10-2011 15:49

Sona çok az kalmış. Son resimdeki patlamalar çok hoş. Gözünüz aydın, açmış resimlerinzi de merakla bekliyoruz, selamlar....

karalale 04-10-2011 17:59

Yani açtı mı?:D Harika, koku yok derken sizde sevgili bettyycim gibi sürgüne yollamayın sonra sakın.;) Resim lütfen.....

missmenas 04-10-2011 20:15

Sevgili Gülşen'cim,
nihayet hoyasına çiçek açtıranlar kervanına Senide aldık. İlk çiçek belladan gelecekti ama kısmet cumingianaymış olsun, hepside birbirinden keyif verici. Kokularıyla görüntüsüyle İnsanın içine sanki güneş ışığı gibi sızıyor. Dilerim çiçekleri üzerinden hiç eksilmesin... Kutlarım, başarının devamını dilerim...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024