agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Krohniana (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/24927.htm)

elek 14-07-2011 08:03

Hoya Krohniana

Uzun zamandır "Kalp yapraklı Lacunosa" adı altında satılan bu türün Filipinler orjinli olduğu düşünülmektedir. 2009'da Uluslararası Hoya Birliğinin "Fraterna" isimli dergisinde yeni bir tür olarak ilan edilmiştir.

Bu türün çiçekleri Lacunosa'ya çok benzemektedir, ancak kalp şeklindeki koyu yeşil yapraklarıyla Lacunosa'dan belirgin bir şekilde ayrılır. Küçük çiçekli, sarkıcı bir türdür. Yaprakları en fazla 4 cm kadar büyüyebilir. Bir demetinde 20 civarı bulunduğu bildirilen çiçekler 7 mm büyüklüğündedir. Çiçeklerinin 1 hafta kadar üzerinde kaldığı bildirilmiştir.

Kuraklığa dayanıklı, hızlı büyüyebilen ve sürekli çiçeklenen bir tür olarak başlangıç seviyesindeki yetiştiricilere özellikle önerilmektedir.

Kaynak : http://www.growinghoyas.com/hoya_krohniana.htm

elek 14-07-2011 08:47

2 Eklenti(ler)
Gelelim sabah sabah bu konuyu açma nedenime :p Dün eve gittiğimde beni çok güzel bir süpriz bekliyordu. Birkaç ay öncesine kadar hoyada çiçek sapının neye benzediği hakkında fikrim dahi yoktu ama dün akşam ilk defa bir hoyanın açmış halini gördüm :rolleyes: Sevincimi buradakiler tahmin edebilir ancak, dışarıdan bakanların ne diyecekleri zaten malumunuz :o

Eklenti 233959

10 Nisan 2011'de Tayland'dan gelen 2 uzun çelikten birini bölerek diğerini bölmeden diatomitte köklendirmeye almıştım. Krohniana çelikleri paketteki diğer türlerin aksine çok sağlıklıydı, 3'ü de hızla diplerden sürgün vererek şaşırttılar beni. Bölmeden uzun olarak ektiğim çelik 3 hafta önce çiçek sapı verdi ve hızla büyüttü. Tomurcuklarının çatlama anını göremedim maalesef. Ancak yeni açılmış çiçeklerin hareketini, geriye doğru kıvrılıp top halini almasını uzun uzun seyrettim, inanın çok keyifliydi :D Çiçek geriye doğru kıvrılmasını tamamlayınca da birkaç poz çektim ama kaliteli çıkmadı karanlıkta. Şimdilik bunlarla idare ediverin, akşama toparlanmış halinin resimlerini de eklerim :p

Önceki mesajda alıntılama yaptığım sitede kokulu olduğu belirtilmemiş ama yıldız yasemine benzer güzel bir kokusu var, yanında alınabiliyor ancak. Öyle odayı kokutacak kadar yoğun değildi dün, belki bugünden sonra durum değişir.

Hoyaları bana tanıtan ve yetiştirme inceliklerini, yöntemlerini sabırla paylaşan bütün dostlara bir kez daha teşekkür ederim, iyi ki varsınız ;)

Eklenti 233958

karalale 14-07-2011 08:52

Çok güzel sevgili elek, resimler de çok güzel. Yeni resimler de yaprak yapısının daha yakın bir görüntüsünü de ekleyebilirmisiniz. Selamlar....

Fatih 14-07-2011 08:54

Muhteşem.Ellerine sağlık ablacım ;) :) Yaprak ve boydan birkaç detay istesek ;)

kartol 14-07-2011 10:25

Ama ama amaa çokkkk güzel, maşaallah!

İlkin 14-07-2011 11:03

Gözünüz aydın, ne kadar güzel, cici çiçekler bunlar böyle. Ellerinize sağlık, son fotoğraf'ı da çok sevdim. ;)

karalale 14-07-2011 11:08

Sevgili elek, internette gezinirken ''Hoya lacunosa 'Heart leaf' '' i gördüm. Sizin Krohniana ya çok benziyor. Sizin ki ile karşılaştırıp, bilgi verebilirmisiniz. Aynı hoya, ayrı isimler mi acaba? Sevgiler.....

elek 14-07-2011 12:04

Hepinize çok teşekkür ederim. Merak etmeyin, "Görmemişin Hoyası çiçek açmış" misali her pozdan fotoğraflarını ekleyeceğim en kısa zamanda :D

Sevgili Karalale, ben de birkaç gün öncesine kadar bu türü Lacunosa'nın "Hearth leaf = Kalp yapraklı" bir alt türü sanıyordum, Aleya'dan da "Hoya Lacunosa Hearth Shaped syn Krohniana" diye almıştık. Ancak Krohniana diye tanımlanmış yakın zaman önce. Bu nedenle ayrı bir konu açtım. Çiçekleri kıvrılınca Lacunosa gibi oldu zaten. Farklılıklar varmış ama ben algılayamadım maalesef..

Lacunosa ile kıyaslarsam; daha kolay köklenip sürgün vermesi (yaklaşık aynı dönemde gelen lacunosa çeliğine göre), yapraklarının kalbe benzer şekli ve göz yerlerinden simetrik 2 yapraktan fazlasının çıkmaması bu iki türün farklılıkları olarak söyleyebilirim.

agozce 14-07-2011 14:34

Çok güzelmiş sevgili elek. Güle güle, doya doya koklayın.

İlk açanlar, bölünmeyen çelikler dikkat ederseniz. Bundan sonra çelikleri bölmemek gerekiyor bence. Adamların o çelikleri öyle göndermelerinin bir nedeni varmış...:))

Diğer hoyalarınızı da görmek isteriz...

İlk yıl açmaları kesinlikle, hızla yeni listeler oluşturmaya yarıyor...:))

Benim listeye bu da eklendi...

elek 15-07-2011 22:07

3 Eklenti(ler)
Birazcık geç kalsam da.. Fotolar huzurlarınızda efendim, iyi seyirler :rolleyes:

Yaprak yapısı yakın detay
Eklenti 234283

Genel görünüm. 11 cm lik bir saksıda 3 çelik var.
Eklenti 234284

Çiçeklerin tamamen açmış hali (Lacunosa'dan bir farklılığını gören var mı?)
Eklenti 234285

elek 15-07-2011 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 836398)
Benim listeye bu da eklendi...

Sevgili agozce, merak etmeyin bende bolca var ve çabuk ürüyor ;)

Hatice Tarhan 15-07-2011 22:32

Çok güzel, hatta muhteşem, yok yok muhteşem ötesi, bu güzelliğin çiçeklerini uzun zaman görmeniz dileğiyle, sevgiyle kalın.

gultar 15-07-2011 22:35

sn.elek, çiçeğiniz ne kadar güzel maşallah demek lazım.nazarlardan korunsun.
ne muhteşem bir görüntü pamuktanmış gibi tüylü yumuşacık.gerçekten öyle mi ? belki bir gün benim de olur kim bilir....selam ve sevgiler.

huzunperest 15-07-2011 22:39

Sevgili elek bu türün tanıtımı ve güzel görseller için teşekkürler. Bu türden yeğenim de aleyadan alıp büyütüyordu. Dikkatimi çeken ise yeni çıkan yapraklardan bazıları lacunosa yaprağına benzer yapıda bazıları ise kalp şeklinde sukulent özellikteydi. Sizde öyle bir durum yok sanırım.

Ömer Durmaz 15-07-2011 23:08

Maşallah çok güzel

Azelia Kara 16-07-2011 00:03

Tarifi çok zor bir güzellik, güle güle büyütün.

missmenas 16-07-2011 09:21

Sevgili Elek,
Tebrikler, hoya çiçeklerini koklayabilmenin ayrıcalığını yaşıyorsun.
eminim işten eve koşarak gidiyorsundur:p Ve sunum çok güzel kutlarım seni. Birde bu türü ilk açtırabilen olarak, 2011 ortak siparişlerindeki çaban ve katkılarından dolayı herkesin yüreğinde yer edindin. Böyle bir güzelliği en çok sen hakettin bence, bizler içinde kokla lütfen.
Sunum ve Tanıtım için Çok Teşekkürler Canım.

yeşillim 16-07-2011 09:42

Çok güzelmiş Sayın Elek, sunumunuz için teşekkür ederim.
Gözüm pek seçemiyor ama sayın Hydorosuccess'den öğrendiğim birşey vardı
sizin fotoğrafta dikkatimi çeken etiketinin metal kısmı Diatomite temas ediyor mu?
Eğer ediyorsa bir şekilde temasını kesmeniz uygun olacaktır. Nasıl desem zararlı salınımlar olmaması için...

Diatomitte ters çevrili olan şeyi merak ettim O nedir ne işlev görüyor.
teşekkürler

Şevket Yaşar 16-07-2011 10:24

Sayın Elek,

Gözünüz aydın.Darısı diğerlerinin başına.Aleya dan aldığımız çeliklerinden Australis margin Variegata hariç diğerlerinin durumu iyi.Sizin ayrı yerde misafir ettiğiniz İmp.pink dahi sürgün verdi.Zahmetleriniz için tekrar teşekkürler.Bir ara elinizdeki hoyalarınızı burada belirtirseniz çok iyi olur.İyi günler

karalale 16-07-2011 11:49

Çok çokkk güzeller sevgili elek, izin dönüşü bundan mutlaka alacağım. Yeni çıkan flizleriniz ne kadar kuvvetli gözüküyor. Çiçeklerinin görünüşüde bir harika. İlginiz ve resimler için çok teşekkürler. Bol çiçekli günler, selamlar....

agozce 16-07-2011 13:29

Çiçekler İnciden bir broş gibi. Öyle dondurup, kullanmak gerek.

maki01 16-07-2011 15:41

Muhteşem, kutlıyorum sevgili elek...

Diatomitteki uygulamanız çok başarılı, denenmeli :)

Orkun Kırcı 16-07-2011 16:57

O kadar çaba harcamaya az bile bu :) Maşallah... Bir sonraki sipariş listeme ekledim bile :)

Jezebel 16-07-2011 18:18

Elçin hanım,
harika kareler için teşekkürler.
Daha yeni gönül vermiş biri olarak bu görüntüler beni çok etkiledi.
İçinin heyecan dolu kıpırtısını buradan hissettim.
Köklendirme denemelerimi ben de diatomitle yapıyorum;)
Güzel bir malzeme. Güzel sonuç.
Tekrar tebrik ediyorum.

Yusuf Yalçın 16-07-2011 19:08

yeri burası mı bilmiyorum ama bir sorun olacak bu hoyanın kaç farklı türü var bilen var mı? Türkiye de bütün türleri yetiştirilebiliyor mu? bende ki klasik olmuş sanırım artık onuda bu sene aldım sağ olsun pembegül'den :) filiz verdi büyümeye başlar inşallah yakında hızlanır büyümesi.
bu türünde çiçekleri güzelmiş kokusu zaten bambaşka olduğunu herkes söylüyor :D

Fatih 16-07-2011 19:14

E-Dergi bölümünde bu sorunun cevabını bulacaksınız :)

Yusuf Yalçın 16-07-2011 19:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih (Mesaj 837323)
E-Dergi bölümünde bu sorunun cevabını bulacaksınız :)

teşekkür ederim

Yusuf Yalçın 16-07-2011 19:36

300 kadar türü varmış bende ise sadece 1 tür var yani 300 güzellikten birini seçmiş oluyorum :D

elek 17-07-2011 11:34

Beğenileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar, umarım herkes böyle bir güzelliği görebilir. Bunun için çoğaltıp dağıtmak da dahil elimden ne gelirse yapmaya hazırım ;)

Sevgili Hüzünperest, bendekilerin yapraklarında herhangi bir değişiklik olmadı. Bir tek ilk geldiğinde alt kısımlardaki 2 sıranın şekilleri lacunosaya benzer şekilde, biraz daha uzuncaydı (2. mesajımda link verdiğim çelik fotoğrafından da biraz belli oluyor) Ama yeni çıkanlarda herhangi bir deformasyon yok.

Nilgün Hanım, toprak niyetine kullandığım şey diatomit. "Hoyaların topraksız ortamlarda yetiştirilmesi" başlığında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Sevgili Missmenas, işle ev arasındaki 10 dk lık yol hiç bu kadar uzun gelmemişti desem anlaşılabilir herhalde durumum :D

Sevgili yeşillim, haklısınız; toprakta metal salınımına neden olabileceğinden tür ismini gelen telle sabitlemem yanlış. İlk geldiklerinde telaşla o şekilde koymuştum, şimdiye kadar o halde kaldı. En kısa zamanda düzeltilecek :rolleyes: Toprağın içinde görünen sarı şey de hortum. Çelikler gelmeden önce çift kap sistemi düşünmüştüm. Dış saksıları aldım, ama içlerine uygun bir kap uyduramamıştım. Sulamasını takip edebilmek için böyle birşey uydurdum ben de. Hortumun içinde plastik boncuk var, tepeden bakınca suyun seviyesini görebiliyorum böylelikle.

Şevket Bey, imperialis pink'in kurtulmasına çok sevindim - umutsuz vaka gibiydi, australis için de üzüldüm. Hangisinin yaşayıp hangisinin öleceği hiç belli olmuyor galiba. Bende de Paul'den gelen paziae kurudu kaldı, birazdan saksısını boşaltacağım. Ne yapalım, ölen ölsün kalan sağlar bizimdir değil mi :rolleyes: Elimdeki hoyalar için ayrı bir sayfa açmayı ben de uzun zamandır istiyor ancak fırsat bulamıyordum. Kısa zamanda çiçek görünce heveslendim yine :D En kısa zamanda diyeyim artık, sayfamı açacağım.

Sevgili agozce, bu dondurma işi benim de kafamı kurcalıyor doğrusu. Hoyalarımın çiçek vermeleri benim için biraz daha olağan bir hal alırsa bazı kimyasallarla denemelere başlayacağım.

Sevgili Jezebel sizin gibi azimli birini "Hoyacılar" arasında görmek bizi mutlu eder. Siz de, Sevgili Maki01 de çok haklısınız. Diatomit süper bir malzeme, sistemi oturtunca benim gibi tembeller için hayat kurtarıcı oluyor :D

maki01 17-07-2011 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elek (Mesaj 837486)
Toprağın içinde görünen sarı şey de hortum. Çelikler gelmeden önce çift kap sistemi düşünmüştüm. Dış saksıları aldım, ama içlerine uygun bir kap uyduramamıştım. Sulamasını takip edebilmek için böyle birşey uydurdum ben de. Hortumun içinde plastik boncuk var, tepeden bakınca suyun seviyesini görebiliyorum böylelikle.

Hortuma takılmıştım ben de :)

Kendimce besin eriyiğinin bu hortumdan verilerek seviye takibinin de sağlandığını düşünmüştüm. Seviyeyi boncukla takip etmek ise hiç aklıma gelmemişti. Paylaşım için çok teşekkürler sevgili elek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024