agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya nummularioides (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/22184.htm)

İlkin 23-09-2010 15:34

Hoya nummularioides

2 Eklenti(ler)
Forum içinde bu çok sevdiğim türe ait bilgi bulamadım ve adına bir sayfa açılması gerektiğini düşünüyorum. Elinde bu türe sahip olanlar varsa lütfen bizimle bakım bilgilerini paylaşsın. :)

ilk defa 1912'lerde Vietnam, Cambodia & Laos'ta keşfedilmiş bu tür. Genel olarak bol ışığı seven, tamamen susuz bırakılmaması gereken bir Hoya. Yaprakları yaklaşık 3-4 cm arasında değişiyor. Sürgün veren dallar da yine bitki yaprakları ile orantılı bir şekilde ince. Çiçekleri yine minikçe ve şirin boyutlarda. Kışın 10 derecenin altındaki sıcaklara maruz kalmamalı. Yazın da ara ara yapraklarına sprey yapmakta fayda var.

Bendeki Hoya nummularioides Ağustos 2009'da sevgili cicada'dan geldi. Geldiği zaman birkaç yapraklı bir çelikti. 2010 baharına kadar hiç büyüme olmadı. Herhalde hep böyle kalacak derken bu temmuz ayında birden bire büyüme hızı arttı ve baş edemeyeceğim boyutlara geldi. Bakımı çok kolay ve bendeki bitki büyüme hızı ile birlikte neredeyse her gözden çiçek tomurcuğu verdi ama yazın sıcak zamanlarda şehirdışında bulunduğum için birçok tomurcuk döküldü. Üstünde yeniden çiçek tomurcuğu oluşumları var ve umarım en kısa zamanda dökülmeden onları büyütür ve fotoğraflarını paylaşırım burada. Azönce facebook'ta yabancı bir arkadaşımın çiçek açmış Hoya nummularioides fotoğraflarını gördüm ve inanılmaz şaşırdım. Sizlerin de bu çiçek açmış fotoğrafları görmenizi istiyorum...

Fotoğraf çekim kalitesi biraz düşük ama içindeki güzellik bence bambaşka...

Eklenti 172580

Eklenti 172581

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest (Mesaj 928590)
Bu arada bir ekleme daha yapayım:) H.nummularioidesin de çiçek sapları, tıpkı H.bella ve H.lineris gibi çiçeklenme sonrası düşüyor.

İlkin 23-09-2010 15:37

1 Eklenti(ler)
Bendeki H. nummularioides'in de fotoğrafını paylaşmak istiyorum...

Eklenti 172582

huzunperest 23-09-2010 21:02

Sevgili ilkin çok hızlı gelişmiş gerçekten, maşallah! Önümüzdeki günlerde senin bu saksıda da yapraktan çok çiçek görmek dileğiyle.

Hatice Tarhan 23-09-2010 22:09

Sevgili İlkin harika ötesi sevgiyle büyütüldüğü her halinden belli.Adana ya doğru bir yolculuk yapmak geçti içimden .

Hydrosuccess 25-10-2010 18:30

1 Eklenti(ler)
Henüz yolun başındaki Hoya nummularioides.Sayın İlkin'in verdiği değerli bilgiler ışığında bu türde önümüzdeki sene çiçeklenmeyi sağlayabileceğimi düşünüyorum.Bu türün Eylül/Ekimde çiçek açtığı söyleniyor.Sayın İlkin'in bitkisindeki çiçeklenme de bu bilgi ile uygunluk gösterdi. Bendeki genç bitkide büyümenin hızlanması yeterli kök gelişiminin sağlandığını gösteriyor.
H. nummularioides sarılıcı bir tür değil.Ancak gövdeden çıkan ''adventitious'' arızi tırmanma kökleri ile yüzeye yapışıp tırmanıyor.Kültivasyonda sarkıcı tarzda da büyütülmekte.Ben de büyüme hızlandığı için bir tele tutunmasını sağlayarak bitkiyi yükseltmeyi planlıyorum.

missmenas 25-10-2010 20:57

Çok zarif ve bol çiçek açan bir hoya türü, gelecek Yıl çiçeklerini görmek dileğiylen.

İlkin 26-10-2010 10:59

Gelişim çok güzel sayın Hydrosuccess, tebrik ederim. Emin olun sizinkisi gelecek sene benimkisinin boyutlarına gelecek ve geçmiş olacaktır. :) Bol bol çiçeklenmesini diliyorum. ( Sizin bakım tekniğiniz ile bu hiç de zor değil bence. )

Hydrosuccess 26-10-2010 20:22

İlgilenenlere teşekkür ederim.Bitkinin gelişimini paylaşmaya devam edeceğim.

yeşillim 03-08-2011 16:56

1 Eklenti(ler)
2011 Hollanda çeliğini katı kültür ortamında yetiştiriyorum.
Çelik geldiği boyda dikilmiştir.

huzunperest 03-08-2011 19:00

Diatomit içerisinde büyümeyi çoook seven türlerden birisi olduğuna inanıyorum. Sizin nummularoides de bunu ispatlar durumda sevgili yeşillim. Bella kadar hızlı ve bol çiçekleneceğine eminim:) Sevgiler

missmenas 04-08-2011 11:57

Çok kolay büyüyen bir tür, çiçeklenme konusunu bende merak ettim doğrusu. Umarım çiçek açtırmayı başarabilirim.

yeşillim 04-08-2011 12:30

Sayın esinruzgar, huzunperest, dlk, missmenas teşekkür ederim.:)

Aslında üzerinde iki çiçek gelişimi var ama sanmıyorum, geliştireceğini.

İtiraf edeyim bari, ilk başta Hoya cv. Chouke ( carnosa x serpens ) oluyor
hep karıştırırdım ve birgün hoya forumunda H. cv. Chouke diye başlık açtım.
Hoya nummularioides 'in fotoğrafını ekleyerek anlattım. Neyse ki telafi ettim.
Geldiği zamanki fotoğraflarını tekrar incelerken farketmiştim.

Buradan belli oluyor değil mi ne kadar bildiğim. Ama çok seviyorum hoyaları.!!

yeşillim 03-02-2012 20:20

1 Eklenti(ler)
Son görseli 10 numaralı mesajda yapmışım ve bu hafta.

agozce 03-02-2012 23:26

Çok güzel ve sağlıklı görünüyor.

Benimksi(sevgili İlkinden geldi) çok yavaş büyüyor. Diatomite mi alsam acaba?

yeşillim 03-02-2012 23:40

Türü toprakta yetiştirmede gözlemim olmadı, yavaş geliştiğine inanıyorum. Bana da nazlanıyor, keyfinin yerine gelmesini bekliyorum.
Yapacağımı yaptım, yani keyfiyle başbaşa kalsın aynı Hoya carnosa Compacta variegata gibi.

Orkun Kırcı 04-02-2012 14:26

Ben toprakta yetiştiriyorum. Yavaş olduğu konusunda sizinle aynı fikirdeyim.

missmenas 05-02-2012 14:13

4 Eklenti(ler)
Hoya nummularioides, benimde çok sevdiğim bir tür. Sevgili İlkin'den gelen çeliği maalesef yaşatamadım. Fatih'ten bir çelik geldi maalesef onuda kaybetmiştim. 2011 Nisan ında Apodagisten gelen i yaşatıp çoğaltabildim. Çok hızlı büyüyen bir tür aslında bazı yavaş gelişen Hoyalara kıyaslanırsa. Sadece yapraklardaki şekil bozukluğu biraz canımı sıkıyor, büyük bir olasılıkla bakım hatası yapıyorum sanırsam, orjinalinde Tayland'dan gelen yaprakla, Antalya'nın iklimine uyum sağlayan ve ya bakım hatasından dolayı yapraklardaki farklılık resimlerde net görünebilir.
Bu türle ilgili farklılığı, yorumlayacak Arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum.

Perihan Bayram 20-03-2012 15:55

Yaprakları yuvarlak yerine,uzamış gibi,orijinal lığını kaybetmiş.

missmenas 20-03-2012 16:14

Evet haklısınız Perihan Hanım, birde neden olabilir sorusuna cevap alabilsek:D
Şaka bir tarafa, Siz bu hoyayı çok sevdiğinizi biliyorum. Yapraklardaki değişiklik iklim farklığına bağlıyorum ben. Varsa neden kaynaklandığı ile ilgili bir tespit yapan arkadaşımızın önerisi düzeltelim yaprakları orjinal formuna kavuşsun.
Tayland'lı olsaydım kesin yeni bir tür Hoya nummularioides'in bir alt varyetesi diye yerini alırdı Satış sitelerinde:p Tabii Bizlerde böyle hayıflanırız niye böyle oldu yaprakları diye, bu haliylede aynı çiçekleri açacak benim için değerli olanı açacak çiçeklerinin orjinalliği;)

Perihan Bayram 20-03-2012 16:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi missmenas (Mesaj 928525)
Evet haklısınız Perihan Hanım, birde neden olabilir sorusuna cevap alabilsek:D
Şaka bir tarafa, Siz bu hoyayı çok sevdiğinizi biliyorum. Yapraklardaki değişiklik iklim farklığına bağlıyorum ben. Varsa neden kaynaklandığı ile ilgili bir tespit yapan arkadaşımızın önerisi düzeltelim yaprakları orjinal formuna kavuşsun.
Tayland'lı olsaydım kesin yeni bir tür Hoya nummularioides'in bir alt varyetesi diye yerini alırdı Satış sitelerinde:p Tabii Bizlerde böyle hayıflanırız niye böyle oldu yaprakları diye, bu haliylede aynı çiçekleri açacak benim için değerli olanı açacak çiçeklerinin orjinalliği;)

Evet çok seviyorum listeme geri alacağım herhalde,önemli olan çiçekleri dediğin gibi,bol çiçeklensin,yaprakları böylede güzel.

huzunperest 20-03-2012 18:35

1 Eklenti(ler)
Merhaba sevgili missmenas, benim H.nummularioidesin de yaprak formu sizin çeliklere benziyor. Her ne kadar ismini Yunanca "sikke" anlamına gelen nomisma (numizmatik-para bilimi) kökünden alsa da dünyadaki bir çok yetiştiricinin fotoğraflarında da bu şekil bozukluğunu gözlemlemek mümkün. Muhtemelen iklimsel farklılıklar bu sonucu doğuruyor. Bence buna üzülmeyin:) Sağlıklı ve gelişim gösteriyor olması, yaprak formu kaygılarımızı giderebilir:) Sevgilerimle...

huzunperest 20-03-2012 18:50

Bu arada bir ekleme daha yapayım:) H.nummularioidesin de çiçek sapları, tıpkı H.bella ve H.lineris gibi çiçeklenme sonrası düşüyor.

missmenas 20-03-2012 19:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest (Mesaj 928590)

Sevgili huzunperest,
bu bilgi aktarımı acaba diyorum ilk mesaja ilave yapamazmıyız, kalıcı olması adına çok önemli çünki. Bende bilmiyordum, öğrenmiş olmak çok güzel. Çiçek sapları düşünce kesin panik yapardım:p Teşekkürler değerli paylaşım için.
Değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız bizleri aydınlatıyor, arada bir kaybolmasanız;)

yeşillim 28-03-2012 10:55

1 Eklenti(ler)
Sabah güneşi alıyor. Hoyalar üzerindeki güneşin etkisi olsa gerek! :cool:

gulşen 19-06-2012 19:48

acaba kokulumu bu tür :)

yeşillim 19-07-2012 07:15

Sevgili Gülşen, güzel kokusu yalnız akşamları değil gün boyunca koktuğu söylenmektedir. :))

sakdag 28-05-2013 09:49

2 Eklenti(ler)
Nummularioides, bir koluyla pubcalyxe, bir koluyla da carnosaya sarılmayı tercih etti. Bu aralar çok hızlı büyüyor, sürünmektense tırmanıcı olmayı daha çok sevdi.
Eklenti 411055

Böyle oluşumlar var ama çiçek sapına benzemiyor yaprak oluşumuna da.Ne olduğunu çözemedim.
Eklenti 411056

eylül 28-05-2013 10:11

Sayın Sakdağ , çiçeğiniz çok güzel gelişmiş Maaşallah.

Çiçek sapına benzettim ben. Mathilde'de gözlemlediğim gibi .Çiçek sapları yaprakların hemen arkasından geliyor. İnşallah yanılmıyorumdur. Sağlıklı ve
bol çiçekli olsun.

sakdag 28-05-2013 10:32

Teşekkür ederim Sayın Eylül, Pubicalyxe doğru olan kolu 50 cm falan uzamıştır yukarı doğru, ben de kendi haline bıraktım. Hoyalarla ilgili aslında çok fazla tecrübem yok, deneme yanılma yöntemiyle gidiyorum.

Çiçek sapı mı acaba diye bir daha inceledim ama anlayamıyorum. Bir de daha önceden de böyle uzantılar verdi, ama öylece duruyor onlarda. Sanki yapraklarla beraber bir tane de körelmiş yaprak veriyor gibi. Her yaprak boğumunda yok, toplamda 6-7 tane var böyle oluşum. Bakalım ilerleyen zamanda belki bir şeye benzerler. ;)

sakdag 28-07-2013 12:17

3 Eklenti(ler)
Hoya nummularioides, pubicalyxle beraber tırmandıkça tırmanıyor, daha çiçek açmadı.
Beni sevindiren ise yapraklarının gittikçe yuvarlaklaşıp orjinale dönüyor olması.
Eklenti 430131

İlk yapraklar, daha uzunsuydu.
Eklenti 430133

Yuvarlaklaşmış hali..
Eklenti 430132

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024