agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/)
-   -   Hoya Davidcummingii (http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/22151.htm)

yeşillim 17-09-2010 20:37

Hoya Davidcummingii

2 Eklenti(ler)
Mümkünse davidcummingii hakkında bilgi istiyorum...
Bende bir fotoğraf ekleyeyim. Aşağıda iki yaprak arasından çıkan
sürgün mü? yoksa çiçek sapı mı?

maki01 17-09-2010 21:59

Çiçek sapı ise hiç şaşırmam sevgili yeşillim :)

Hoyalara çiçek açtırmakta gerçekten çok başarılısınız. Kutluyorum.

yeşillim 18-09-2010 09:45

Teşekkür ediyorum sevgili maki, Davidcummingii hakkında olabildiğince bilgilenmem
lazım. Yabancı dil bilmediğimden bilgilerine ulaşamıyorum...:confused:

Hydrosuccess 18-09-2010 20:28

Hoya davidcummingii

Endonezya orijinli bu tür daha önce H. gracilis ve H. angustifolia olarak tanınmakta iken 1995'te D. Kloppenburg tarafından davidcummingii olarak adlandırılmıştır.
Sarılıcı özelliği olmayan bu tür sarkıtarak veya desteklere bağlanıp yükseltilerek büyütülebilir. Yapraklar 4-6 cm boyunda 1.5-2 cm genişliktedir.Yaprakların üst yüzü kenarları daha belirgin olmak üzere koyu yeşil alt yüzü açık yeşildir.Yaprakların üst yüzünde belirgin damarlanma izlenmemektedir.İnternode mesafesi 3-4 cm'dir.H.davidcummingii'nin çiçekleri nispeten küçük olup (8-9 mm) corolla pembe, corona dışı sarı merkezi kırmızıdır.
H. davidcummingii çiçek öbekleri 10-20 çiçekten oluşmaktadır.Çiçekler nektar oluşturmaz ve 5 gün açık kalır.H. davidcummingii çiçeklerinin ekşi süt,kakao ve kakaolu şekerleme gibi koktuğu belirtilmiştir.
H. davidcummingii çok erkenden (bazen yeni dikilmiş çelik halinde iken) çiçeklenmekte olup diğer bir çok türün aksine koşullar uygun olduğunda tüm yıl boyunca (hatta kışın bile ) çiçek açmaktadır.
Bakım koşulları diğer hoyalardan büyük farklılık göstermemektedir.
Yetiştiriciler H.davidcummingii'nin çok da kolay bir tür olmadığını en önemli problemin kök çürümesi olduğunu belirtmektedirler.

yeşillim 19-09-2010 12:13

Sayın Hydrosuccess,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
Hoya davidcummingii hakkında en ufak detayı kaçırmak istemiyorum.

Bakımında en önemli problemin kök çürümesinin olması sizin kullandığınız yöntemi hatırlattı. Demek ki, suyunu az vereceğim.
Aklıma takılan soru olunca tekrar bilgilendirirseniz sevinirim.

Hydrosuccess 19-09-2010 13:25

3 Eklenti(ler)
Yaklaşık 3 hafta önce P. Shirley'den bu türü getirtmiştim.Kolaylıkla köklendi ve bir filiz ucu da göründü.Geldiğinde üzerinde olan çiçek tomurcuğu da kurumadı.Açar mı ? Pek sanmıyorum ancak aynı şekilde olsa da hayatta kalması H. davidcummingii'nin söylendiği kadar da zor bir tür olmadığını düşündürtüyor.Bitkinin genel görünümü,yaprak ve tomurcuk detayları.

Hydrosuccess 19-09-2010 13:28

Sayın Yeşillim,kök çürümesi ile ilgili tecrübelerin yeni köklendirilen çeliklere değil erişkin bitkilere ve soğuk kuzey ülkelerine ait olduğunu belirtmeliyim.

yeşillim 20-09-2010 11:30

Sn Hydrosuccess,
Sizde de bu türden olmasına sevindim. P.Shirley'den 2,5 ay önce ortak siparişle
geldi, sağolsun Sn dkp, tarafından köklendirildi ve üç hafta kadar önce elime geçti.
Zamanla gelişimlerini burada dile getirirsek ne iyi olacak.

yeşillim 10-10-2010 21:06

1 Eklenti(ler)
İki yaprak verdi, sanırım zor değil...

yeşillim 26-10-2010 18:26

1 Eklenti(ler)
İlk iki yaprağı çıkarken yeşil olarak çıktı ve öylece rengini korudu. İki yaprak daha gelişiyor
fakat rengi diğer yapraklarından farklı olarak,bu tür renk değişimi gösterebiliyor mu acaba..!

Hydrosuccess 26-10-2010 18:47

Sağdaki küçük ve sarı yaprak bitki tarafından atılacak gibi görünüyor.Hoyalar çift yapraklardan birisini daha küçükken atabiliyorlar.Süreklilik kazanmaz ise önemi yok.Aynı noktadan yeniden yaprak çıkmaz ama hemen dibindeki ''lateral bud'' yani büyüme noktasından filiz verebilir.

yeşillim 27-10-2010 07:06

Bir yerde yaprak kaybı ile başlayan bitki kayıplarıyla ilgili yazınız vardı.
İnşallah davidcummingii güçlü çıkar ve dediğiniz gibi, filiz verir.
Bu durumda suyunu azaltacağım.
Yukarıdaki fotoğraftan hemen hemen on dört saat sonra o küçük yaprak düştü.
Gelişmeler oldukça yazarım, teşekkürler açıklamanız için.

İlkin 27-10-2010 11:03

Bende bu tür yaprak kayıpları sulamayı yani nemi eksik bırakırsam oluyor. O an için çok moral bozucu birşey ama ilerki zamanlarda bitkinin sağlıklı büyüdüğüne şahit oluyorsanız unutuyorsunuz. Yeter ki sayın Hydrosuccess'ın dediği gibi devamı gelmesin.

agozce 27-10-2010 20:24

Sayın Hydrosuccess, sizinki sanki sarılıcı gibi duruyor.

Hydrosuccess 27-10-2010 21:43

Sarılıcı değil sayın Agözce sadece uzun bir çelik.

yeşillim 18-03-2011 23:43

Yukarıda onuncu mesajdaki davidcummungii çok dinlendi şükür ölmedi ya!!
Aynı çelikten dikilen davidcummungii yi baktım gelişmiyor onu diatomite geçirmiştim.
O da ölmedi ama sanırım kök geliştiriyormuş. Doğuya bakan pencere kenarında duruyorlar.
Dün farkettim ki toprakta olan onuncu mesajdaki bitkimin yaprağı güneş yanığı olmuş!!
Diatomite geçirdiğimde ise olduğu gibi duruyor. Yani güneş yanığı filan yok.
Oysa Kütahya'da Şu günlerde güneş her zaman etkili değil.

Daha dayanıklı olan yetiştirme kültürü, Diatomit'te yetişen diye kabul ettim.
Başta Davidcummungi'nin yetiştirilmesi pek zor değilmiş dedim ama, şimdi de en azından
hassas, yavaş büyüyebilen tür olduğunu söyleyebilirim.

missmenas 20-03-2011 11:39

Sevgili Yeşillim, Kış güneşide yaprakları yakabiliyor.
Benim bazı hoyalarımdada oldu.
H. davidcummungii nin her 2 saksı resimlerini paylaşmanız mümkünmü acaba? aradan epey bir zaman geçmiş aradaki farkı merak ettim doğrusu.
Teşekkürler paylaşım için.

yeşillim 20-03-2011 14:42

1 Eklenti(ler)
Aynı yerde iki kültür güneş yanığı toprakta yetişende oldu!

missmenas 20-03-2011 16:16

Uzun süre güneşe maruz bırakmazsanız iyi olur özellikle öğlen saatlerin deki güneş yakıyor zaten. Çok sağlıklı gözüküyorlar, Kar manzaranızda gitmiş, bizim burda yer gök birbirine karışırcasına yağmur yağıyor önümüzdeki 3 gün yağmur yağmaya devam edecekmiş buna seviniyorum damacanalara yağmur suyu doldurmak için bir fırsat, hoyalar yağmur suyuna bayılıyor;)
Sevgili Yeşillim Teşekkürler paylaşım için, çiçeklerinide görmeniz dileğiylen...

yeşillim 29-03-2011 22:14

Yetiştiriciler doğru söylemiş, tecrübeyle sabitledim olayı.Bitkim bugün üzdü!!! Siparişte bulunan, bulunacak olan hoyaseverlere başarılar, sabır diliyorum.
Bitkimle arbede yaşıyoruz. Bakalım sonuç ne olacak...

yeşillim 23-05-2011 07:29

1 Eklenti(ler)
Fotoğrafı yeni çektim, çift kap, iç içe Diatomit içerikli katı kültür ortamına aldım. Bir ay gibi bir sürede bitkim
güneş yanığı olan yaprağını bile tamir ediyor. İki yaprak çıktı. Diatomite aldım alalı
besin eriğiyi vermemiştim, az bir miktarla eriyiğe başladım. Yavaş yavaş ev ortamına alıştırmaya başladım.
Gelişmeler benim deneme yanılmayla yöntemim değildir.
Hani bir bilene soralım denir ya, bende soruyorum sağolsunlar,bu konuda yanıtsız da kalmıyorum.
İnşallah sistem kaza olmadan, çiçeklerini de gösterir.
Bir de iç kabı rahat tutup, besin eriyiğini rahat dış kaba koymak için, çember yaptım.
Ne olur olmaz, kerii'min çiçek sapı elimin titremesiyle kazaya geldi.

Zamanla gelişmeleri inşallah aktaracağım.

agozce 28-07-2011 21:41

4 Eklenti(ler)
Benim Hoya davidcumingii açtı. İlk çiçeği olduğu için mi küçücük. Dilerim diğer tomurcuklar büyük açar.

Bir öbekte 9 adet çiçek var. 1 lira boyutunda. Kokusu kötü..:)) . Bozuk süt gibi.

2 tane de minik tomurcuk daha var. Dilerim onlar çoklu açar. Hiç olmassa görüntüden kurtarır.

Eklenti 237245

Eklenti 237246

Eklenti 237247

Eklenti 237248

İlkin 29-07-2011 08:32

Gözünüz aydın bendeki de çiçek sapı verdi ama bir türlü büyümüyor. =) Çiçekleri şekerli gibi bir kokuya sahip diyorlar, çiçek boyutu da küçük ama şirinler bence... Güle güle bakın, ellerinize sağlık...

yeşillim 29-07-2011 12:24

Kutluyorum Sayın agozce, bize de ilham kaynağı olacak H.Davidcummungii'niz.
Nette de çiçekleri böyle, yaprakları da nasıl da kibar değil mi? parlak parlak

agozce 29-07-2011 13:10

Teşekür ederim arkadaşlar.

Ben biraz hayal kırıklığına uğradım. Küçücük çiçekler ve kötü koku. Kötü kokulu hoya mı olrmuş?

Bence büyümüyor diye fazla üzülmeyin. Gösterişli ve güzel kokulu çiçekler varken..

(Şimdilik favorim silver pink. Büyük çiçek, muhteşem koku, kolay yetişme, ve yaklaşık 15 gün çiçekli kalma...daha ne olsun..)

missmenas 30-07-2011 07:29

Çok Şirin çiçeği varmış, kokusunun nahoş olması yakışmıyor bu güzelliğe. Yinede güzel yapraklarıylan ve çiçekleriylen hoş bir tür.
Kutlarım Sizi Sevgili Agozce. Teşekkürler paylaşım için.

agozce 30-07-2011 14:24

Teşekür ederim Hatice hanım, bunu sizden duymak cesaret verici benim için. Sağ olun. Daha güzelleri sizde çoğalsın.

yeşillim 31-07-2011 11:51

1 Eklenti(ler)
Üzülmek değil de bir yıldır yaşatmak için bayağı bir emek verdim.
Yeni öğrendiğim sistemde kurtardım şükür. benim için yaşama bağlanması
mutlu bir olay. Çiçeklenmesi daha sonraki iş. Sistemi öğrenmeye çalışan biri olarak
bitkinin transferinin şok etkisi yaratma ihtimalinin olduğu ve bunu yenmek hoş bir duygu.
H. Bella'ya emek verdim ya H. davidcummungii 'ye kat kat fazla. Sipariş ve köklendirilmesi
Dilaver Bey tarafından yapıldığı için asıl emek oradan başlıyor.
Bugün...

agozce 31-07-2011 14:10

Gayet sağlıklı görünüyor.

Benimde bir tanesi diatomitte, bu topraktaki. Ama topraktaki daha hızlı büyüyor.

İsterseniz, sizin için bir tane toprağa ekerim.?

yeşillim 31-07-2011 16:43

Çok teşekkür ederim sayın agozce, Katı kültür ortamı benim için pratik geliyor.
Şu anda bitkim mutlu, dolayısıyla ben huzurluyum. Bir gün kaybedersem eğer
inat bu ya çelik için rahatsız edebilirim demek, sağolun, çok naziksiniz.

agozce 31-07-2011 17:12

Tamam, ne zaman isterseniz.

yeşillim 07-09-2011 18:11

1 Eklenti(ler)
Öyle emekler var ki,
Sonunda yola geldi şükür.

agozce 07-09-2011 22:23

Bundan sonra hızlanacak, hiç merak etme. Geç başlıyor ama diğerlerini geçiyor..:))

yeşillim 10-12-2011 07:54

1 Eklenti(ler)
Gerçektende Sayın agozce nin dediği gibi oldu arasıra yanına gittiğimde coştuğunu görüyorum.
İki tane çiçek öbeği bekliyorum. hatta üçüncü de yolda

sevim4 10-12-2011 10:05

Gözün aydın arkadaşım çok sevindim çiçeğini merak ettim şimdi.

agozce 10-12-2011 20:30

Harika...Bekliyoruz..

missmenas 10-12-2011 22:27

Sevgili Yeşillim,
muhteşem güzellikte çiçekleri var küçük öbek ama çok sevimli. Çiçeklerde çok uzun süre açık kalıyor.
Tebrik ederim, çok şanslısınız hoyalar Sizi Mutlu etmek için yarışa girdi. Emekleriyin karşılığını görmek benide çok sevindiriyor...

yeşillim 08-01-2012 10:50

2 Eklenti(ler)
Buyurunuz efendim..

sevim4 08-01-2012 11:04

Muhteşem.

agozce 08-01-2012 22:23

Gözünüz aydın. Artık sorunsuz hep açarlar.

Ne kadar fotojenik bir çiçek bu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024